Як вирощувати цибулю, щоб заробити, а не попасти на мільйони?

22 мая 2023 в 16:30

12705

Як вирощувати цибулю, щоб заробити, а не попасти на мільйони?

Як підготуватися до входження в овочевий бізнес і які тонкощі варто обов’язково врахувати, щоб не “прогоріти”?


До війни маржинальність овочів рахували по чотирьох роках, бо кожного року було “просідання” в ціні по якійсь культурі. Завжди перш ніж планувати такий бізнес, мінімальний горизонт планування повинен бути не менше 5 років. Завдяки таким крокам фермер розуміє де отримає окупність.  

До входження в овочевий бізнес потрібно готуватися як мінімум рік, оскільки швидкий і непрорахований початок призводить до втрат.

Наприклад, я взагалі ніякий бізнес не починаю без річного планування. Тобто я обов’язково збираю інформацію. Раджуся з експертами ринку. Замовляю експертні висновки щодо ситуації в бізнесі. Це дуже важливо. Якщо ви дійсно хочете створити щось велике. Якщо це два-п'ять гектарів, тоді це хаотична робота. Проте без планування все одно не обійдеться. Для цього в аграріїв є зимовий період, коли можна дійсно це все зробити. Завдяки бізнес-плану ви розумієте в якому напрямку рухається ваш бізнес. Тож нікому не раджу працювати без бізнес-плану, бо це відразу попадос на гроші

Вадим Кричковський, Organic D

Які основні помилки при вирощуванні цибулі?

Цибуля — це культура, яка взагалі не пробачає помилок. Якщо ви, наприклад, в чомусь помилилися за вирощування зернових культур, то у вас буде спостерігатися мінус за врожайністю, якщо ж ви не дотримувалися правил щодо вирощування цибулі, то ви взагалі не отримаєте врожаю.

Отже, основні помилки, яких припускаються фермери: 

  • нерозуміння того, що вони роблять — їм не вистачає знань, фермери економлять на насінні, чого в першу чергу робити не можна, бо 30 % майбутнього врожаю — це якраз роль насіння!;
  • неправильне розрахування систем крапельного зрошення, виливається недостатньо води для того, щоб вчасно отримати нормальні сходи.

На Вінниччині, Хмельниччині я бачив, що фермери намагаються сіяти озиму цибулю. Так, зрозуміло, що багато агрономів переїхали з півдня України, внаслідок війни, і намагаються відновити втрачене, але кліматична зона центру України ризикована для висіву саме озимої цибулі. Цього року одні з наших партнерів були змушені пересівати озиму цибулю, бо не отримали сходів

Вадим Кричковський, Organic D

  • не облаштована система зрошення, а цибуля вже сходить. Для цибулі важливо, щоб на поверхні ґрунту не було кірки, тому, що кірка, по-перше, не дає пробитися проростку, а по-друге, якщо він все ж таки проріс і є кірка на ряді, то вона перетискатиме колінце рослини й сходи будуть випадати. Відповідно, якщо ви висіяли цибулю, то до періоду появи двох листків, грядка повинна бути вологою. 
  • фермери нормально не планують свою діяльність. Овочі вимагають серйозного підходу, мають бути враховані всі вищезазначені моменти, щоб отримати нормальні сходи й надалі вирощувати цибулю без проблем.

Варто врахувати, що цибуля набирає свою масу в кінці своєї вегетації, тобто за останні 2–3 тижні, коли закінчується ріст цибулі, коли вилягає перо, тоді потрапляють поживні речовини до самої голівки цибулі й вона набирає свою масу. Багато хто не бере цей факт до уваги й втрачає момент, коли потрібно утримувати перо в зеленому стані, превентивно працювати фунгіцидами, інсектицидами, щоб не було пошкодження пера. 

Якщо ви, наприклад, втратили контроль по фузаріозу, далі буде важко щось змінити, якщо ви не втримаєте перо до останніх трьох тижнів вегетації, то не матимете нормальної врожайності. Цибуля на зрошенні має давати 60–80 т/га, якщо врожай менш як 40 т/га, то вирощувати цибулю не рентабельно.

З якої площі варто розпочинати вирощування цибулі як бізнесу? І чи варто займатися цибулею як монокультурою? 

Цибулю як монокультуру вирощувати можна, але ціна щороку може змінюватися, тому треба бути готовим до перевиробництва.

Найменша площа, яку я б радив виділити під промислове вирощування цибулі — це 40 га. Якщо площа менш як 40 га, окупність обладнання, техніки буде дуже довгою, а якщо ви ще плануєте будувати сховище, то його варто розраховувати під певні об’єми, чим менше продукції буде там зберігатися, тим економічно не доцільним буде дане сховище

Вадим Кричковський, Organic D

Крім того, варто розуміти, що цибуля, морква і взагалі овочі коренеплоди — це не зерно. Даний бізнес треба планувати. 

Я всім рекомендую, якщо плануєте розпочати овочевий бізнес, то ви повинні готуватися мінімум рік. Не потрібно заходити в цей бізнес на швидку руку, бо це буде просто “попандос” на гроші. І це є регулярно підтверджується. Ви впевнені, що хочете витратити мільйон гривень “в трубу”?!

Вадим Кричковський, Organic D

Сьогодні в Україні активно розвивається консалтинг. Проте навіть у цьому випадку фермеру треба бути обережним. 

Я вам хочу сказати з мого досвіду, коли ми замовляємо навіть в найвідоміших компаній системи зрощення, то наші інженери перераховують після них. І як показує практика, зазвичай після перерахунку на 100 га мінус в середньому 30% від ціни, яку диктує виробник. Уявіть собі, у вас 100 га зрошення буде коштувати десь 10-12 мільйонів гривень під ключ і 30% від 12 мільйонів гривень — це доволі серйозна сума

Вадим Кричковський, Organic D

Які сорти та гібриди цибулі краще обирати для довгого зберігання?

Для вибору гібрида варто спиратися на технологічні процеси, які практикує господарство. Мається на увазі не процес вирощування, а саме механічне збирання цибулі. Тобто, всі, хто займається вирощуванням цибулі мають знати, що потрібно здійснити як мінімум дві механічні операції на полі (скосити бадилля цибулі, підкопати цибулини, щоб скласти у валки і кілька днів, за нормальної погоди, висушити на полі).

Якщо цибуля не висохне на полі, її потрібно буде досушувати в сховищі, але не у всіх є спеціалізоване обладнання. Чудово, коли у вас є сховище, в якому розміщені напірні стіни (такий вид обладнання, яке має високу продуктивність щодо повітрообміну і дає можливість просушувати та зберігати цибулю одночасно). 

Якщо ж немає такого обладнання, тоді використовуються переносні напорні стіни (стіна з вентиляторами, яка досушує за добу 24 тонни цибулі, а після цього овоч можна зберігати). Тож, чим краще ви висушите цибулю на полі, тим менше затрат у вас піде на досушування овочу у сховищі перед зберіганням.

Після того, як цибулю просушили на полі, вступає в дію підбирач цибулі — це третій етап механізованого збирання. Транспортер переміщує цибулю, облущує зайве з цибулин. Далі цибуля перевозиться до сховища і відкалібрується за допомогою механізованої лінії (транспортерів), потім цибуля першої категорії потрапляє у контейнери й закладається на зберігання.

Переважно, проблема у підборі гібридів полягає в тому, що цибулини часто не стійкі до механічного збирання та калібрування, а вони мають бути стійкими. Щоб цибулини не облущувалися до білої шкірки, у процесі калібрування, бо якщо цибуля “лиса”, то вона автоматично потрапляє до другої категорії, а фермер втрачає гроші. 

Ми торік сіяли пробували сіяти сорт “Штутгарт” на невелику кількість гектар експериментально. Що я можу вам по ньому сказати? Він негативно зарекомендував себе. Якщо перо — так, якщо цибулина — ні. Тобто як товар в продажу він позитивний на перо, але сама цибулина гірка, пекуча і її не дуже добре купують на ринку як цибулю. Тому залежить від того, що саме хочете з нього отримати

Вадим Кричковський, Organic D

Є багато хороших гібридів, які дають якісні врожаї, але вони не витримують механічного збирання, транспортування, калібрування. 

Приміром, у своєму господарстві ми давно використовуємо гібрид Дерек F1. Ця цибуля повністю витримує механізоване збирання і навіть двічі проходить транспортером без проблем. За минулий рік зі всього об’єму, який ми зібрали, “лисої” цибулі було дві сітки — це 40 кг. Є також інші гібриди, які показують себе дуже достойно, тому, пробуйте, обирайте, що для вас буде краще

Вадим Кричковський, Organic D

Які вимоги до якості води й ґрунтів при вирощуванні цибулі?

Варто провести експертизи води й ґрунту. Відповідно, технологічні процеси будуть вибудовуватися так, щоб врахувати всі вимоги до ґрунту і води. На це не можна вплинути прямо, але можливо технологічно підійти до справи, щоб ґрунт і вода відповідали вимогам вирощування цибулі. 

Наприклад, якщо наявна система крапельного зрошення, то для цибулі без різниці, яким буде ґрунт (може бути пісок) і ви будете впливати на врожай мікро- та макроелементами, які вноситимете через крапельниці, але для цього потрібно більше води, більше витрат на фертигаційні добрива і загалом на елементи живлення для цибулі. 

Якщо ґрунт — чорнозем, відповідно, будуть меншими витрати на вирощування самої культури, але затягнуться строки її висіву, тому, можливі часті опади не дадуть зайти в поля на чорноземи, глинисті ґрунти вчасно. Склад води можна контролювати різними приладами (рН-метрами, наприклад) і визнаати, що потрібно додати, щоб вода стала поживною для культури.

Для цибулі дуже важлива правильна система захисту від шкідливих об’єктів. Якщо вона проведена безвідповідально, то врожаю не слід і чекати. Перо має бути зеленим до кінця вегетації цибулі! Використовуйте тільки якісні ЗЗР, зареєстровані та дозволені до використання в Україні

Вадим Кричковський, Organic D

Який може бути плани “Б” і чи варто починати переробку цибулі?  

Звичайно, переробка — це той шлях, яким варто рухатися і не сподіватися лише на реалізацію свіжої продукції з поля. Продати товар на переробку може бути вигідніше, адже ціна “не пригає”, порівняно з ціною на свіжу продукцію.  

Наприклад, наше підприємство на шляху до підписання контракту з європейським виробником м’ясної продукції, якому потрібні заморожені цибуля, морква для виробництва напівфабрикатів. Нам це цікаво і ми до цього йдемо. Наразі ми на стадії проєктування невеликого виробничого цеху на 20 тис. тонн переробленої продукції за рік. На невеликому заводі ми будемо заморожувати 10 тис. тонн цибулі і 10 тис. тонн моркви

Вадим Кричковський, Organic D

Саме тоді, коли цибулі на ринку багато і ціна на першу категорію продукції хороша, то другої категорії продукції залишається також вдосталь, а вона продається свіжою за значно нижчими цінами. Тому в цей період можна переробити таку продукцію шляхом заморожування. 

Якщо ж розглядати переробку цибулі, як сушіння, то енергетичні ресурси значно затратніші й робити це, поки що не вигідно.

Варто пам’ятати, що переробка — це зовсім інший рівень бізнесу і до нього потрібно якісно підготуватися, аби не працювати в збиток. Це має бути окремий бізнес. Якщо ви виробник продукції, то потрібно спочатку наростити об’єми виробництва, а вже потім займатися виробництвом. 

Крім того, не варто забувати, що такі культури, як морква, буряк, картопля — не можна постачати в немитому вигляді в Євросоюз. Тож варіантів не дуже багато — або миємо, але її також не дуже добре беруть, бо продукція довго не лежить після миття, або переробляємо в заморожену чи сушену продукцію. Відповідно її будуть купувати, бо довгий термін зберігання. До того ж ви не ризикуєте, але інвестиції зовсім різні.

Чи перспективна цибуля для експорту?

До війни Україна експортувала замороженої цибулі на 5 мільйонів євро щорічно, а моркви на 7 мільйонів євро. За словами директора компанії Organic D, сьогодні ринок зовсім пустий. Отже, даний напрямок цілком перспективний. 

Європейці, принаймні з трьома я мав перемовини — німці, поляки і ще одні поляки щодо пулу моркви, цибулі замороженої, вони готові брати. Проте називають величезні об'єми, під які треба просто гігантські заводи треба ставити, щоб забезпечити їх

Вадим Кричковський, Organic D

Яка буде ціна на буряк цьогоріч? 

Ціна на буряк цього року буде не більше 10 гривень. Насправді це культура, яку найменше всього споживають із “борщового набору” — всього 15%. Ціни на буряк зазвичай більш-менш стабільні — від 5 до 10 грн. 

Я в цьому році звів до мінімуму майже всі площі, які планував під буряк. Це культура, яку в першу чергу всі, хто займається овочами пробують культивувати. І нині багато чую від малих фермерів, що сіяли буряк. Тож я розумію, що бізнесово мені не потрібно вкладатися. Тим паче ціна технологічної карти майже така сама як моркви, але вона набагато маржинальна

Вадим Кричковський, Organic D

Яка вартість закладання 1 га цибулі?

Вадим Кричковський зазначає, що технологічні витрати по цибулі становлять 300 тисяч гривень на гектар, враховуючи затрати на воду, збирання і т.д. 

Чистий прибуток з гектара при врожайності 60 тонн (мінімальна врожайність) має скласти не менше, ніж $10 тисяч. 

Яка вартість закладання 1 га капусти? 

Взагалі вирощування капусти досить дороговартісне, бо вона вимагає великий фунгіцидний захист, її треба багато кропити, а також інсектициди використовувати. Якщо вирощувати капусту розсадним методом, то витрати приблизно будуть 300-350 тисяч гривень на гектра. Прибутковість капусти дуже сильно “плаває”. Орієнтовно від

$5000 до $12 000/га в залежності від сезону.

П’ять порад для вирощування овочів

Експерт з овочівництва, директор підприємства “Органік-Д”, яке спеціалізується на овочах вже шість років, Вадим Кричковський надав головні поради для ведення овочевого бізнесу, зокрема — вирощування цибулі.

  • Якщо ви хочете займатися вирощуванням овочів, вам потрібні земельні ділянки біля хорошого джерела води. Споживання води на овочах досить значне — до 6 тис. куб. м води на 1 га за сезон. Тому, якщо немає джерела води, то вирощуванням овочів займатися не потрібно взагалі;
  • Складання технологічних карт вирощування продукції. Варто дотримуватися правильної агротехніки, систем захисту культур від шкідливих об’єктів, своєчасного та якісного збирання врожаю і його зберігання/переробки, слід зважати на ті агрокліматичні умови, які спостерігаються саме в регіоні ведення овочевого бізнесу;

Я раджу тим, хто знаходиться в центрі України й на Заході України — взагалі не брати за основу технологічні карти південних регіонів України. Тому що вони абсолютно не збігаються по бур'янах, по шкідниках. Треба радитися з тими, хто працює в ваших регіонах і має певний досвід. Це основна проблема “попадання на гроші” на очах. До кожного господарства має бути індивідуальний підхід

Вадим Кричковський, Organic D

  • Планування бізнесу та шляхів реалізації продукції. Потрібно орієнтуватися на ринок, вивчити, що відбувається у регіоні, де знаходиться ваш бізнес, познайомитися з регіональними мережами торгівлі.

Ми так будували свою систему продажів і вона дієва. Насправді приїхали до продавців і сказали — для чого вам купувати чи на той час з Херсона фуру моркви привозити, якщо ми вам щотижня можемо привозити по чотири тонни чи по три скільки ви замовите у ваш магазин, а він від нас знаходиться там 30 км, Вінниця. І всі регіональні мережі ми буквально за один рік повністю переналаштували на роботу з нами

Вадим Кричковський, Organic D

  • Переробка. Багато підприємств закуповують овочі для переробки. Це хороша можливість для ефективної роботи господарства і вигідної партнерської співпраці. 
  • Бути надійним постачальником (гарантія дотримання умов постачання продукції, якості продукції та ін.).

Які прогнози по ринку цибулі нового врожаю 2023? 

За словами Вадима Кричковського, моніторити овочевий ринок нереально. Проте ситуація буде досить цікавою цьогоріч, не такою, на яку всі очікують. 

При плануванні овочевих культур ніколи в житті не беріть до уваги, що ціна десь там 50 грн. Цьогоріч вона буде зовсім не 50 грн через те, може бути багато неліквідної продукції, яку немає де зберігати. Ціна потім звичайно підніметься, тому що вийдуть на поле гравці, в яких є зберігання і знання як дотримати цибулю до січня, лютого, березня і квітня

Вадим Кричковський, Organic D

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх