Перспективи вирощування фруктів та ягід: перспективні культури, способи переробки, експорт

Перспективи вирощування фруктів та ягід: перспективні культури, способи переробки, експорт

Суниці, яблуко, горіхи, шпинат — які культури перспективні для вирощування? Чи цікаві вони для експорту і переробки?


Українська плоодоовочева галузь має як слабкі ланки, так і перспективні напрямки. Під час інтенсиву “Менторська підтримка в агро” проєкту “АгрокебетиPRO президент Української плодоовочевої аосціації Тарас Баштанник розповів про перспективи вирощування плодовоовочевих культур. Зупинився на методах переробки овочів та фруктів та їх експорті

Суниця садова

На свіжому ринку Україна не конкурує з Єгиптом, бо сезони вирощування абсолютно різні і логістична складова тим паче. Український свіжий ринок має переважно сезонну локалізацію виробництва. У напрямку заморозки, коли продукція зберігається 2 роки, то наші агровиробники конкурують з усім світом. Однак дана конкуренція показує, що Єгипет, враховуючи кліматичні особливості, має два врожаї на рік, а Україна —  один. Відповідно їхня собівартість настільки нижча, що вони пропонують вже готовий заморожений продукт. Тобто суниця на ринку Європи продається по тій ціні, по якій в нас навіть виростити складно. 

За словами Тараса Баштанника, собівартість суниці в Україні становить таку вартість, яку в Єгипті чи Марокко вже пропонують на ринку, переробивши чи заморозивши продукцію. Тож варто ретельно проаналізувати всі “за” і “проти” перш ніж планувати вирощувати суницю.

На свіжому ринку в Україні суниця садова скоріш за все матиме успіх, але не скрізь. Однак у заморозці, якщо плануєте займатися, то програєте скоріш за все

Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації

Яблука

Україна є серйозним гравцем на європейському ринку яблук. Більш того, має дуже вигідне географічне положення, хороші ґрунтово-кліматичні зони для високого вмісту цукру в яблуках. А також перепад температур для насиченого забарвлення ягід. Однак програє в маркетингу яблук на світовому ринку. За словами Тараса Баштанника, селекція і генетика — це надбання Західної Європи, а не нашої держави, на жаль. 

Питання маркетингу, селекції та збуту дуже болючі для України.

Тарас Баштанник зазначив, що яблуко як проєкт може бути цікаво й рентабельно. Проте варто обов’язково враховувати сортові особливості. В іншому випадку нічого не вийде. 

Яка перспектива переробки консервації шпинату?

В Україні надзвичайно великий дефіцит замороженого шпинату. І дуже велика кількість його заїжджає в країну з Польщі. Це одна з ніш, в яку варто заходити. 

Чи є перспектива переробки яблук в Україні? 

Україна топовий гравець з виробництва яблучного концентрату у світі. Один з найякісніших концентратів робиться з українських яблук. 

Попри те, що український є найдорожчим, ніж китайський, але значно якісніший. 

Однак у цій ніші є нюанси. По-перше, вона дуже капіталоємна і висока конкуренція з міжнародними найкрупнішими гравцями. По-друге, після початку війни виробники-експортери концентрату зіштовхнулися з проблемою логістичного характеру. Тож виробники мали великі проблеми з експортом цієї продукції. Це обов’язково варто врахувати. 

Які перспективи розвитку органічної продукції? 

На думку Тараса Баштанника, з погляду бізнесу немає сенсу в органіці, але з точки зору маркетингу і конкуренції на ринку Європи, яка нині помішана на здоровому харчуванні — це дійсно цікаво. 

Це та ніша, де якраз можна конкурувати з будь-якою європейською країною. 

Які найкращі топ-3 способи переробки плодоовочевої продукції? 

Перший спосіб — заморозка. Другий — сушка. Третій — консервування, соління. 

Чи є перспективи вирощування горіхів в Україні?

Тарас Баштанник зазначив, що перспектив вирощування горіхів в Україні немає. І на це є кілька причин. 

По-перше, немає достатньої кількості земель у тих кліматичних зонах, де горіхові культури добре себе б почували. 

По-друге — Китай збільшив експорт грецького за 5 років у 8-9 разів, а Україна навпаки знизила. Хоч ми завжди багато експортували горіха, але максимально неякісного і в основному від домогосподарств.

Які овочі будуть прибуткові цьогоріч? 

Президент Української плодоовочевої асоціації прогнозує, що попит буде на всі овочі. Питання лише в ціні. 

Щодо однорічних культур, якщо хочете посадити вже в цьому році, отримати попит і під нього пропозицію — немає обмежень по овочах. Питання лише в неочікуваній ціні на деякі позиції

Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації

Які плодово ягідні культури варто вирощувати на Півдні України з перспективою на 10-20 років? 

Нині особливо цікаві будуть такі ягідні культури як виноград (особливо який гарно зберігається), персик, абрикос, черешня  експортна). 

Зараз просто шалений попит на експортну черешню. Звичайно відсутність авіа перевезення — це болюче питання, але в Азії за крупну калібровану черешню пропонують космічну ціну і великий попит

Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації

Які дикорослі ягоди найкраще експортувати? 

По-перше, варто розуміти, що дикорослі ягоди не вирощують. По-друге, Україна номер один у світі по експорту лісової чорниці. Щороку ми експортуємо 20-25 тонн лісової чорниці. Після чорниці другу позицію по експорту займає брусниця, журавлина, чорноплідна горобина. Наприклад, ягоди бузини і цвіт її теж експортується в фармацевтику, парфумерну промисловість. І частково в харчову промисловість. 

Однак варто врахувати той факт, що цей ринок досить непередбачуваний та ризикований. І зараз для цього бізнесу дуже вигідний момент, бо для Європи ринок Білорусі та рф відпав через зрозумілі причини. Тож попит в Україні зріс відповідно. 

Ця ніша дуже цікава, але розумієте, що вирощування — це досить довгий цикл. Дикорослі ягоди — це досить спекулятивна тема. Ціна може бути навіть у сезон висока, а потім знизиться до неймовірно низьких показників. Це світова історія, на жаль

Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх