Як реально заробляти на овочах?

Агро Інноваційний Клуб
Як реально заробляти на овочах?

Українські аграрії в пошуках високомаржинальних культур. Формується тренд до овочівництва. Що треба знати, перш ніж розпочати цей бізнес?


Овочевий бізнес системний. Ринок овочів коливається із року в рік: площі то збільшуються, то зменшується. З’являються нові цікаві продукти. Нові гравці заходять у виробництво, та можуть виходити з нього через технологічні проблеми, або змінювати підходи.

На відміну від зернового напрямку, тут немає елеваторів, які готові забрати вашу продукцію в будь-який момент. Якщо будувати роботу овочевого господарства правильно, то навіть під час війни в Україні можна отримати високі показники.  

Які інвестиції потрібні для овочевого бізнесу? 

Перед початком власного бізнесу з вирощування овочів необхідно детально з’ясувати потреби покупців і проаналізувати фінансову складову на початковому етапі. 

Іншими словами, вивчіть ринок, знайдіть культури, на які є попит, але недостатньо пропозицій. Врахувати все відразу складно, тому будь-яка бізнес-ідея на фруктах вимагає ретельного планування та підготовчої роботи

Сьогодні технологічні витрати по борщовому набору варіюються в межах 280 тисяч грн/га. Що мається на увазі — починаючи від закупки всіх основних засобів у посіві та вирощуванні культури і до збирання (товар у вашому сховищі). 

Тут не враховуються капітальні інвестиції. Агрегати для овочів дуже специфічні — починаючи від тракторів(у них мають рухатися колії, щоб адаптувати під відповідну культуру), посівна техніка й збиральна. На жаль, орендувати її сьогодні не можна на ринку, а лише придбати. Вона сіє не так швидко на відміну від зернової, яку можна брати в оренду. Аграрії не надаватимуть свою техніку в оренду, бо мають стислі терміни посівної кампанії і т.д. 

І найголовніше — це зрошення, якщо хочете займатися овочами, заробляти і мати гарний врожай. 

На мою думку, це 90% має бути крапельне зрошення з фертигацією (введення добрив або пестицидів, у зрошувальну систему іригації), з можливістю внесення мінеральних добрив, з розрахунком правильності їх дозування. Якщо навіть не плануєте поки цього, тоді автоматично можете забути про цей бізнес. Адже без зрошення це призведе до того, що ви “пустите гроші на вітер"

Вадим Кричковський, Organic D.

Крім того, варто пам’ятати, що фундамент будь-якого бізнесу — це люди, команда професіоналів. Як і в будь-якій сфері, складно знайти фахівців, які відразу готові робити свою роботу. Зазвичай доводиться навчати, пояснювати і т.д. Овочевий бізнес тим і специфічний, що агроном-зерновик не може переналаштуватись на іншу сферу сільського господарства.  

За словами директора Organic D, в Україні є три види агрономів: перший — це ті, які займаються вирощування овочів у закритому ґрунті, тепличні господарства (бетмени у своєму роді), другий — вирощують овочі, ягоди у відкритому ґрунті (їх не так багато або треба навчати, адже Херсонська та Миколаївська області “перенесли” на Західну і центральну Україну таких фахівців), і третій — зернові агрономи, які майже не здатні перемикнутися на роботу з овочами. 

З власного досвіду скажу, що навчити колектив дуже складно. Для порівняння, за сезон із зерновими ми відпрацьовуємо 28 операцій на одній культурі. А в овочах ці операції сягають до 56 на одну культуру. Тобто агроном фактично повинен проживати на ділянці, де вирощується продукція. Адже трапляється так, що один день може кардинально вплинути на врожайність. Це все треба відстежувати в режимі реального часу

Вадим Кричковський

Яка середня нормативна собівартість вирощування таких культур як буряк, морква, цибуля, картопля? 

Першочергово потрібно усвідомити, що собівартість вирощеної продукції безпосередньо напряму залежить від її кількості та від урожаю. 

Крім того, варто врахувати, що є два види собівартості — виробнича (те, що витратили на вирощування овочів) та адміністративна (утримання бухгалтерії, працівників, менеджерів і т.д.).

Мінімальний показник для овочевого бізнесу вважається врожай не менше, ніж 40 тонн з гектара. В середньому нормативна собівартість по цим культурам становить 60 тонн/га.

Цьогоріч, думаю, собівартість буде вище, бо вже є планова. Щодо технічної собівартості, яка допоможе виростити 60 тонн/га цибулі — у нас цьогоріч склала 5,74 коп., морква — 4,80, буряк — 3,64 коп. Якщо додати адміністративну собівартість — в межах від 6 до 7 грн середня собівартість по цих культурах

Вадим Кричковський, Organic D.

Вадим Кричковський наголошує, що ні в якому разі не варто орієнтуватися на ціни супермаркетів. Треба брати до уваги оптові ціни й лише ними оперувати. 

Треба орієнтуватися на оптову вартість, адже ви ж не будете торгувати на базарі своєю продукцією. Наприклад, цьогоріч вартість цибулі 1 і 2(30%) категорії — 19 грн(реалізовували в осінній період — був великий попит і ціна) 19 грн, моркву ще не закінчили продавати — прогнозуємо ціну в межах 20 грн, буряк майже не продавали й ціна поки що низька в межах 7 грн (є прогноз, що ціна буде зростати). Тому ми маючи потужність для зберігання, поки що притримуємо продукцію

Що треба обов’язково врахувати на етапі планування? 

Перш ніж планувати, треба відразу розуміти, що в разі відсутності овочесховища, ні в якому разі не можна розраховувати на великі площі овочів. Адже восени не знатимете що з ними робити, а час буде “тиснути” і покупці теж, тим самим знижуючи ціну продукції.

Комплексний підхід полягає в тому, що треба вирощувати, зберігати й планувати річну реалізацію, щоб підприємство отримувало високі прибутки. 

Також під час планування треба враховувати які основні засоби вже є, а які треба закупити. І не забувати про терміни доставки, логістику. Наприклад, сівалка для точного висіву овочів Agricola і машина для викопування цибулі — термін виготовлення в ЄС не менше 4 місяці. Розробка і монтаж системи зрошення займає від 7 до 9 місяців, навіть з урахуванням того, що це роблять відповідні фахівці. 

Відверто скажу, є компанії, які пропонують свої послуги в монтажі систем зрошення. Однак зазвичай вони багато дописують матеріальних засобів, які потім залишаються “мертвим” вантажем на складі. Тобто, людина, яка лише заходить у цей бізнес купує все, що кажуть фахівці. А вони зазвичай користуються теорією. Це важливо врахувати

Вадим Кричковський.

Також варто приділити увагу брендованій упаковці й чітко прорахувати який відсоток її вартості повинен бути від собівартості овочів. Але варто врахувати, що не всі європейські продавці купуватимуть під вашим брендом продукцію. Ці нюанси дуже суб’єктивні. Треба під кожен контракт детально все.

Можу сказати по упаковці для оптового відвантаження — це стандартна сітка 18 кг продукції. Вона складає 8-10 коп. на 1 кг продукції. Щодо упаковки в переробці — складно сказати, бо під кожен продукт треба окремо вираховувати.

Є ще один нюанс в овочевому бізнесі — використання води для зрошення. За словами Вадима Кричковського, якщо біля земельної ділянки немає джерела води, то без зрошення врожай під загрозою знищення. Качати воду з озерця — це не варіант, бо вода там закінчиться через тиждень, наприклад. 

Ми завжди, коли робимо нову систему зрошення, беремо проєкт у компанії, яка пропонує матеріальні засоби монтажу цієї системи. Наш інженер проводить розрахунки. Як показує досвід, зазвичай це — 20-30% від вартості системи зрошення, яку вам пропонують. Також часто неправильно проводять розрахунки по воді. Овочі — це достатньо енергомісткий бізнес. Якщо не буде жодного дощу за сезон, то потрібно близько 6 тисяч тонн води на 1 га, щоб отримати високий врожай

Вадим Кричковський.

Як вибрати насіння для закупівлі та висаджування насіння овочевих культур? 

По-перше, треба проаналізувати кліматичну зону, в якій плануєте вирощувати овочі. Це кардинально впливає на урожайність, адже різні гібриди по-різному реагують. По-друге, проаналізувати й дослідити які періоди вегетації допустимі для наших регіонів. 

По-третє, обирати варто гібриди відомих брендів в залежності від того, де саме будете займатися овочевим бізнесом. Є флагмани на ринку овочівництва. У моркви — “Абако” гібрид, “Болівар” і т.д. 

По-четверте, продумати систему виробництва — овочі на гребенях чи на грядах. Правильно побудувати систему продажів. Зробити аналіз ґрунтів. Безпосередньо працювати з офіційними постачальниками насіння і розумітися в його калібрах.

Фахівець наголошує, що в овочевому бізнесі не варто робити ставку в перші два роки на високі прибутки. Новим гравцям варто починати справу з експертизи, розробити стратегію на 5 років та скласти бізнес-план.

Наприклад, можна взяти гібрид моркви з періодом вегетації 140 днів для Вінниччини й він просто не покаже весь свій потенціал, не дозрівши. Обов’язково працювати виключно з офіційними постачальниками насіння. Важливо розумітися в його калібрах. Наприклад, буряк має такий показник як ростковість. Якщо його не врахувати, то ви можете загустити посіви й отримати дрібний продукт, який вважатиметься другою категорією. Отже, нюансів дуже багато. Тож перший-другий рік на цьому люди сильно “прогорають” в овочевому бізнесі. Відповідно не варто робити ставку в перші два роки на високі прибутки

Вадим Кричковський

Яка мінімальна площа повинна бути, щоб це був справді овочевий бізнес, а не хобі? 

Мінімальний поріг для справжнього овочевого бізнесу — це 50 га, де обов’язково повинно бути зрошення. Все що менше — це лишає можливості впливати на ринок навіть у маленькому регіоні. 

У першу чергу треба прописати стратегію і бізнес-план вашого майбутнього овочевого бізнесу. Адже на овочах можна втратити $2 млн за один рік легко. Тут потрібен комплексний підхід

Вадим Кричковський.

Збут і логістика

У найближчі два роки виробники овочів не матимуть проблем зі збутом, але насамперед їм варто звернути увагу на свої регіони й закрити там потребу в продукції. Також овочівники почали укладати форвардні контракти. До цього в Україні такої практики не було.

Якщо раніше ми розвозили продукцію по торговельним мережам, то зараз у нас забирають товар з підприємства. Вже у березні в “Органік-Д” не буде овочів. Зараз ми активно їх продаємо, оскільки через перебої з електроенергією не можемо дозволити собі до кінця квітня зберігати продукцію. Зберігання на генераторі робить овочі просто “золотими”. Тому вигідніше продати їх зараз

За словами Вадима Кричковського, виробникам овочів дуже складно працювати з супермаркетами, адже вони довго повертають кошти за продукцію. І якщо сьогодні умовно машина цибулі коштує 1 млн грн, то ці гроші фактично на місяць «зависають» у торговельній мережі. І варто орієнтуватися на переробку, бо це завжди додана вартість. Однак і тут є свої нюанси. Високий попит нині на сушені овочі — вони легкі, тож логістика буде вигідною. Але, по-перше, для таких напрямів як сушіння чи заморожування потрібно багато електроенергії, а по-друге, ці технології потребують значних інвестицій.

В Україні буде розвиватися ринок реалізації овочів, і той формат, до якого ми звикли (сітка, мішок), буде просідати. Тож потрібно дивитися на інші варіанти збуту. Наприклад, у ЄС відбувається постачання лише митих або очищених овочів, тому плануємо реалізацію проєкту з первинної переробки. Планували будувати холодильник, але цього року відмовилися від даної ідеї та вирішили спочатку піти в чистку і мийку овочів

розповідає Вадим Кричковський.

Крім того, на ринку овочів за останній рік з’явилася низка нових тенденцій, а компанія “Органік-Д” теж відкрила для себе певні напрями: веде перемовини про підписання форвардного контракту щодо постачання овочів. У 2022 році не здійснювали експортних постачань, адже вартість овочів в Україні переважає експортні ціни.

Щодо органічного вирощування, на думку Вадима Кричковського, займатися цим в промисловому масштабі на полі дуже важко, оскільки технологія настільки складна й урожайність настільки мала, що заробити на такому бізнесі неможливо. Більш того, такі овочі потребують хімічної обробки, без цього не отримати нормальної якості. І фахівець вважає, що даний сегмент виключно для фермерських господарств сімейного типу площею 2-3 га.

Маркетинг в овочевому бізнесі

Для компанії маркетинг — це надважливо. І попри те, що є клієнтура, то все одно залучення інвестицій в бізнес передбачають маркетингову діяльність. 

Чи є в Україні виробники біорозкладної упаковки?

У ЄС з липня 2023 року вводяться вимоги на біорозкладну упаковку овочів і фруктів. Вона виготовляється з кукурудзяного крохмалю, але поки в Україні немає таких виробників. Але можна знайти в ЄС. 

Для зерновиків — ТЗ, а для овочівництва — ?

Щодо технологій в овочівництві, то, наприклад, є ноу-тілл — сучасна система обробітку ґрунту, яка передбачає відмову від оранки землі за допомогою традиційної техніки. Однак відразу забудьте про це, бо овочі вимагають нормального рихлення ґрунту. Тут працює лише посилена стандартна технологія. Проте на господарстві обов’язково потрібно використовувати машини по збору овочів, RTK станції, паралельне водіння. Адже завдяки механізації аграрій може зекономити як власні ресурси, так і фінансові

На думку директора Organic D, технологія внесення дронами для овочівництва не підходить. 

Технологія дронів недосконала і не дуже підходить для овочівництва. В овочівництві багато агрооперацій, а дрони не вносять якісно гербіциди, наприклад. На ринку є сучасні машини, які електричним струмом прибирають бур’яни, але вартують космічних грошей. І за цим майбутнє. Адже основна проблема в овочівництві — бур’яни. Це можливість вилучити лінійку дороговартісних гербіцидів з технологічної карти. Щодо RTK станцій, паралельного водіння — це все повинно бути. Оскільки операції на невеликих площах повторюються. Це допоможе вам зекономити на ЗЗР і т.д. Треба робити якісну механізацію. Машини по збору овочів дорого вартують, але завжди окупаються

зазначив Вадим Кричковський

Щодо систем контролю господарства — все залежить від керівника і як саме він планує керувати бізнесом. 

Я самостійно будував формат звітностей, розробляли продукт для свого господарства, бо ринок нічого не міг запропонувати. Якщо говорити про CRM, то для аграрного бізнесу ця програма взагалі не варіант. Якщо використовувати ERP, то це повинен бути дуже серйозний і масштабний бізнес. Крім того, чек на впровадження ERP від $30 тисяч. Я, наприклад, маю інструменти для бізнесу, які самостійно зробили й користуємося на практиці вже багато років. Кому цікаво, то ми продаємо їх, впроваджуємо.

При яких температурах варто зберігати миті, очищені овочі?

Якщо продукція мита, очищена й запакована в сітку, то зберігати не рекомендується. Такі овочі, ягоди чи фрукти мають конкретно готуватися під клієнта на внутрішньому ринку. Логістика в них коротка, адже термін реалізації, умовно, один тиждень. 

Щодо доданої вартості брендової упаковки, яка закачується газом — повинні бути великі терміни зберігання. Якщо овочі оброблені паром — це також відповідна технологія виробництва і терміни зберігання згідно зі стандартами. Тобто все залежить від того, який вид переробки використовувати.

Овочевий бізнес складний і вимагає чіткого планування. Високотехнологічний і має багато нюансів. Перед тим, як зайнятися овочевим бізнесом — без нормальної експертизи, без професійних фахівців, агрономів — радже цього не робити. Краще витратити один рік часу на якісну та комплексну підготовку, проаналізуйте чи варто починати цей бізнес, чи ні. Щоб не було потім ситуацій — нести важко, але й кинути не хочеться

наголосив директор Organic D

Матеріал став можливим завдяки програмі з аграрного та сільського розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх