За статистикою, кожна п’ята подана заявка на грант стає результативною, при цьому чверть погоджених заявок видано на агропереробку. Перші результати роботи державної програми розвитку переробних підприємств і чи очікувати підтримку у 2023 році.
Пріоритет уряду на 2023 рік — максимальний розвиток агропереробки. Друге півріччя минулого року пройшло під значним впливом війни. Але попри всі виклики, відбулися значні позитивні зміни.
Сьогодні для держави новостворені підприємства — це інвестиція в платника податків, оскільки ключова вимога гранту — певна кількість нових робочих місць. І грантові кошти повертаються державі податками. У Міністерстві економіки України зазначають, що шанс отримати грант є доволі високим. Крім того, кожне підприємство має можливість попри відмову, знову спробувати свої сили, доопрацювавши ідей і врахувати всі зауваження. У 2022 році державна грантова підтримка працювала в пілотному режимі. Тож цей рік є ключовим для аграрного сектора. І без сумніву, держава продовжуватиме видавати гранти.
Пів року держава працювала над усуненням двозначності. Сьогодні багато учасників роблять типові помилки. Уряд немає мети комусь відмовити, але оскільки фінансування надходить з держбюджету (бюджетне законодавство традиційно суворе), то заявка повинна відповідати вимогам
Більше шансів отримати грант мають підприємства із власною сировинною базою, які подаються на організацію переробки, або ж проєкти, які в перспективі можуть виробляти продукцію на експорт. Адже чим глибша переробка від первинної сировини, тим більше доходу отримує окрема компанія і держава, в цілому.
Читайте також: Обов'язкові умови для отримання гранту на переробку, теплиці і сади
Статистика по грантах за 2022 рік
Уряд започаткував програму грантів для підприємців, які хочуть створити або розвинути свій бізнес у сфері переробки. Держава надає їм до 8 млн грн безповоротної допомоги для реалізації виробничих проектів. Підсумки роботи грантової програми з агропереробки цьогоріч доволі позитивні.
Всього заявок на грант на переробне підприємство було подано 1655. З них — позитивну відповідь отримали 269 заявників. Загальна сума позитивних рішень — 1,5 млрд гривень. Тобто кожна п’ята заявка стає результативною. Цікаво, що 70 заявок з позитивним рішенням отримав напрямок з виробництва харчових продуктів. Отже, кожен четвертий успішний кейс — це аграрна переробка. Крім того, агро напрямок розповсюджується й на деревину — це ще 20 проектів (вироби с соломи, з рослинних матеріалів, навіть виробництво меблів). За кількістю позитивних рішень — це обробка металу.
Це велика програма за нашими мірками. Можливо, я б сказав, найбільша державна програма підтримки розвитку переробних підприємств. Кожна п’ята заявка позитивна. Чому кожна п’ята? Бо були повторні заявки, які подалися в першій хвилі, але отримали відмову. Зробили роботу над помилками й подали заявку ще раз. І знову отримали відмову. Проаналізували проект. І третій раз подали заявку, після чого нарешті отримали позитивне рішення. Як бачимо, треба спробувати власні сили не один раз. Ми вважаємо, що шанс отримати грант доволі високий
Державна грантова програма тривала пів року. Прийом заявок здійснюється виключно через веб-портал Дія в електронній формі. Ніякої взаємодії грантоотримувачі з чиновниками не мають. Усю роботу по оцінці заявок і прийняттю рішень виконує виключно Ощадбанк.
Денис Кудін наголосив, що обрали саме Ощадбанк через наявність відповідного досвіду. Адже ще 2018 році Світовий банк, який займався впровадженням проектів для мікро-, і малого бізнесу, вчив працівників Ощадбанку яким чином працювати як з представниками цієї аудиторії. Зрозуміло, що цей бізнес відрізняється від середнього і великого.
Віталій Шуберанський, підприємець, який отримав грант на виробництво пелет наголосив, що грантова програма не лише надає кошти, а й підвищує загальний культурний рівень бізнесу.
На порталі Дія все дуже зручно зроблено. Коли людина заповнює відповідні розділи заявки, то може прослідкувати приблизно перспективу свого проекту на найближчі три роки. Це допомагає проаналізувати настільки твоя справа реальна і чи буде вона приносити користь суспільству. Тому що будь-який бізнес створюється з метою отримання прибутку. Плюс ви створюєте нові робочі місця. І що важливо — я не контактував з чиновниками, що дуже показово сьогодні
Проблеми грантової програми з агропереробки
За словами першого заступника Міністра економіки Дениса Кудіна, Уряд запустив грантову програму, не маючи при цьому до кінця розуміння джерел, з яких будуть фінансувати. У липні 2022 року влада чітко розуміла, що треба показати впевненість в перемозі України, що тут можна вести бізнес. До того ж опитування показували, що на той момент ділові настрої підприємців були дуже низькі. Грантова програма не лише надає кошти, а й підвищує загальний культурний рівень бізнесу.
Анулювання грантів попри позитивне рішення
За умовами гранту підприємець має покласти на рахунок в Ощадбанк свій внесок, а держава робить свій. Потім банк контролює як грантоотримувач витрачає кошти відповідно до бізнес-плану, на основі якого був виданий грант. Під час першої хвилі подання заявок відбулися затримки фінансування через обставини, які не залежать від українського Уряду.
Внаслідок чого частина підприємців прийшли й повідомили, що не можуть тримати так довго заморожені гроші на рахунку. Запропонували скасувати рішення про надання гранту, щоб потім подати заявку ще раз.
Чесно скажу, нам треба було дати сигнал, що життя в Україні є і буде. Коли ми писали програму, то звісно, не планували затримки з виплатами. Це сталося через обставини, які від нас не залежать. Ми зібрали ці заявки й, на жаль, були змушені скасувати рішення про надання гранту. Але ми відразу змінили правила, щоб ці люди могли повторно податися. Зараз гроші є, і думаю, таких затримок із фінансуванням не повинно бути. Тому що ми передбачили прямо в державному бюджеті окрему статтю на гранти
Грантоотримувачі не вносили власний внесок
На жаль, були випадки, коли підприємці не виконали обов’язок внести свою частину, навіть тоді, коли держава вже була готова фінансувати.
І таким чином частину грантів позитивних рішень довелося скасувати. Однак вони знову можуть подаватися на грант.
Помилки, які варто врахувати при подачі заявки цьогоріч
Перше — розмір власного внеску
За умовами грантової програми, 8 млн грн — це максимальний розмір державного фінансування. Він має складати (в залежності від того, коли подається заявка) 70%, тобто 30% — власний внесок. Відповідно запит від держави повинен бути не більше 8 млн грн і не більше 70% коштів.
Однак люди рахують скільки має складати їх внесок (30%) від 8 млн грн. Тобто 2 400 000 грн і це неправильно.
Якщо взяти 8 млн грн і розділити на 0,7 (70%), то загальна сума проекту 11, 4 млн грн. І це означає, що власний внесок має складати 3,4 млн грн.
Тобто треба правильно порахувати пропорцію. Проте на цьому етапі велика кількість людей допускається помилки.
Ми навіть попросили Мінцифру, щоб Дія не пропускала заявки, де недостатній власний внесок. Але знову ж таки, ми не хотіли відсікати заявки людей просто через комп’ютерний алгоритм. Повірте, кожна друга відмова ґрунтується на цій помилці
Друге — нецільове використання грантових коштів
Що це означає? Держава фінансує капітальні інвестиції. У Дії всі ці документи завантажені. Кожен може ознайомитися з постановою Уряду та порядком (натискаєте створити заявку і в переліку є відповідна інформація). І також є вимоги, де чітко прописано що саме держава фінансує. Наприклад, НЕ фінансується будівництво приміщень, придбання авто, проведення ремонту в приміщенні. Обладнання — фінансується.
Був цікавий кейс, який, на жаль, отримав відмову. Підприємство займається виробництвом борошна і має відповідні виробничі потужності. Їм треба було купити один елемент техніки — перевантажувач. Виявилося, що він самохідний. І по законодавству це є транспортним засобом, а держава такі проекти НЕ фінансує. Все чітко перевіряйте і будьте уважні
Третє — це так звані валютні контракти
Україна має цілий кластер власних виробників обладнання для агропереробки. За умовами програми, ви можете не більше 50% суми гранту відправити на закупку імпортного обладнання.
На жаль, великий відсоток заявок подаються з допущенням помилки, коли вказують, що все обладнання повинно бути іноземне. У такому випадку — це невідповідність вимогам гранту.
Логіка проста — для того, щоб утримувати валютний курс ми повинні скоротити витрати доларів за кордоном. Ми їх не друкуємо. Нацбанк викуповує валюту і потім зі своїх резервів продає назад. Це макроекономічне обмеження, яке ми не можемо обійти
За словами першого заступника Міністра економіки України Дениса Кудіна, держава лише набуває перший досвід і завжди треба робити роботу над помилками.
Для України — це нова практика. У Польщі такі гранти видаються вже понад 20 років. Це великий успіх, що ми почали розробляти такі програми підтримки. Але треба визнати, що не все видається відразу. Просто варто зробити роботу над помилками і виправити їх. І тоді можна рухатися вперед. Об’єктивно ми бачимо, що кількість заявок по теплицях і садах низька. І ми насправді думали, що заявок буде більше. Отже, треба програму доопрацювати. По переробних підприємствах ми дуже задоволені
Крім того, перший заступник міністра економіки додав, що залучати до програми інші банки не будуть. Урядовий агент лише один — Ощадбанк.
Залучення інших банків ми розглядали на першому етапі. Якщо буде три, п’ять чи сім банків, які оцінюватимуть заявки, то рівень конкуренції між ними буде занадто високий. Відповідно кожен буде наполягати, щоб адміністрування (обслуговування) рахунку відбулося через них. І це дуже ризиковано для держави. Рівень перевірки банками знизиться, тим самим активніше будуть погоджувати заявки при наявності до них питань і зауважень. Грантові кошти — це державне фінансування, а не банківське. Ми домовилися з Ощадбанк про те, що вони обслуговують бізнес (грантоотримувачів) стовідсотково, але ми їх роботу не оплачуємо. Ощадбанк — це урядовий агент. Інших партнерів не підключати не будемо
Нині Україна має серйозні виклики в експорті через логістику. І це прагматичний розрахунок російського ворога. Попри те, що було досягнуто значних успіхів у роботі зернового коридору — наша країна все одно має значні обмеження. Українська держава не може експортувати той відсоток продукції, який був попередні роки.
Отже, нам треба знайти шлях, як експортувати менший обсяг, але за більшу вартість.
І це лише переробка.
Для порівняння: у 2021 році Канада та Україна однаковий об’єм агроекспорту. Кожна країна відправила в зовнішній світ по 75 млн тонн товару. Але Канада за цей обсяг отримала виручки $55 млрд, а наша держава у два з половиною рази менше — тільки $22 млрд. Отже, $33 млрд — це різниця в ціні, яку ми, як країна не отримали через відсутність переробних підприємств. Фактично у багатьох напрямках окупність інвестицій становить 1,5-2 роки. Є кейси з окупністю лише рік. Загалом саме зараз час займатися переробкою. Відповідно на це й спрямована державна грантова програма.
Матеріал став можливим завдяки програмі з аграрного та сільського розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.