Відкриття ринку землі змушує аграріїв працювати ефективніше

11 января 2022 в 14:37

4223

Відкриття ринку землі змушує аграріїв працювати ефективніше

Проблеми ефективності управління рослинницьким виробництвом стають більш очевидними з відкриттям ринку землі. Бізнес повинен віднаходити кошти на збереження наявного земельного банку, яких може не знайтись через застарілі способи господарювання.


Фінансове навантаження на агропідприємства зростає

Ефективність роботи значної кількості господарств сьогодні є недостатньою для того, щоб витримати фінансове навантаження від підвищення вартості володіння землею. Збереження цілісності земельного банку — основний пріоритет господарств. Необхідність купівлі землі в тих власників, які хочуть її продати (за оцінками експертів такий намір мали 10% пайовиків) вимагає від господарств нести витрати, які не позначаються на ефективності виробництва та не принесуть додаткової дохідності. 

Це фінансове навантаження потрібно компенсувати. Наприклад, шляхом оптимізації процесів та підвищення ефективності виробництва. Та багато аграріїв сьогодні не мають ні відповідних знань, ні ресурсів, ні, що важливіше, досвіду для необхідних змін.

Сьогодні господарства недостатньо завантажують дорогу техніку, перевитрачають ТМЦ, мають проблеми з їх обліком тощо. Це цілий комплекс проблем, вирішення яких потрібно знайти. Працювати на мінімальній маржі у сільському господарстві не можна. Це робота з природними ризиками — низька кількість опадів, несприятливий температурний режим, форс-мажорні обставини (зливи, град, нічні заморозки тощо) і фермер втрачає врожай, а разом із ним бізнес.

Маржинальність агробізнесу змінюється

Якщо пайовик хоче продати свою ділянку, то у фермера немає іншого вибору, крім як купити її. Інакше, господарство може стати мішенню рейдерів. Випадки коли зловмисники купували окремі ділянки у полі, щоб перешкоджати роботі техніки господарства надто відомі, щоб про них не знати.

Залучати позикові кошти на купівлю землі також небезпечно. Це спричиняє додаткові витрати пов'язані з обслуговуванням кредиту і ще більше зменшує маржинальність. І все це на тлі збільшення заробітної плати, нестабільного курсу валюти, коливань ціни на продукцію та інших неконтрольованих факторів. За прогнозами експертів, показник EBITDA бізнесу впаде з 30% до 10% і це без кредитного навантаження.

Як підвищити ефективність? 

Можна знизити норми внесення агрохімікатів, оптимізувати витрати ПММ тощо, але не вартість землі. А значить, щоб не загнати себе в боргові зобов'язання агрокомпанії, необхідно стратегічне бачення ситуації.

Яка ефективність володіння тим чи іншим земельним масивом? Чи реалізується агрономічний потенціал ґрунту? Ділянки, обробка яких і сьогодні приносить низький прибуток, надалі можуть стати збитковими. Або ж для повернення вкладених у них інвестицій знадобиться 15-20 років.

Не обов'язково відмовлятися від обробки малопродуктивних ділянок. Можливо, їх буде доцільніше використовувати для вирощування нішевих культур. Володіти неефективною землею та збільшувати земельний банк заради самого факту збільшення — хибний підхід.

Необхідність купувати землю залишає три шляхи для бізнесу: 

  • більш ефективне використання наявної площі;
  • збереження ефективності з залученням інвестицій на купівлю землі;
  • збереження ефективності зі зменшенням витрат.

Якщо пріоритет збереження наявного земельного банку, то варто розглянути варіанти залучення інвестицій для купівлі землі, що є в обробітку. Або це будуть кошти фірм виробників (ЗЗР, добрива, агротехніка тощо), які кредитуватимуть господарства під договори про постачання продукції. Це можуть бути великі агрохолдинги, які кредитуватимуть під укладання форвардних договорів на продаж урожаю, або банки, якщо господарства мають цінні активи для застави.

Якщо пріоритет зниження витратної частини виробництва без втрати врожайності, це буде економічна стратегія. Використання техніки не найкращої на ринку, а тієї, продуктивність якої відповідає обсягам завдань. Інші ресурсоощадні технології: оптимізація системи поливу, використання систем телеметрії для економії ПММ тощо.

Нарешті, якщо мета збільшення врожайності, то є сенс звернутися до компаній, що надають послуги з впровадження технологій точного землеробства. Такі компанії продають рішення щодо дистанційного моніторингу посівів, диференційованого внесення добрив та ЗЗР, консультацій клієнтів за результатами аналізу.

Технології — шлях до підвищення ефективності

Якщо господарство обирає курс на впровадження технологій точного землеробства, то не варто забувати про головну мету змін — отримання економічного ефекту. Немає сенсу купувати дрони з мультиспектральними камерами, польові метеостанції та датчики вологості ґрунту, якщо господарство не може трансформувати отриману інформацію в результат.

Особливо це стосується господарств з малим земельним банком, яким простіше замовити послугу, ніж купити готове рішення. Компанії, що займаються наданням послуг агрохіманалізу на основі результатів вимірювань, консультують фермерів у виборі добрив, термінах їх внесення та інших питаннях аж до норми висіву.

Компанії, що надають послуги з моніторингу земельного банку за допомогою БПЛА та супутників ДЗЗ, надають не просто знімки полів (такі знімки різної якості можна знайти і у відкритому доступі). Компанії обробляють знімки комерційних супутників ДЗЗ з високою роздільною здатністю, застосовуючи різні вегетаційні індекси з метою оцінки стану культур, порівняльного аналізу полів, оцінки стресу культур.

Фермер отримує карти вегетаційних індексів полів, після чого агроном господарства може обстежити проблемні ділянки. Після встановлення причини у господарства буде час вжити необхідних заходів щодо боротьби з негативними факторами.

Крім збільшення врожайності, цінність цих рекомендацій у збільшенні ефективності застосування добрив та ЗЗР за допомогою диференційованого внесення препаратів.

Результатом буде підвищення ефективності агробізнесу шляхом досягнення оптимальної врожайності на всіх ділянках поля.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх