Точне землеробство — гід аграрія по космічним можливостям

Точне землеробство — гід аграрія по космічним можливостям

Перехід до точного землеробства дозволить удосконалити та підвищити рівень технологій вирощування сільськогосподарських культур. Сьогодні навіть невеликі господарства із земельним банком від 100 га і більше можуть успішно застосовувати окремі елементи точного землеробства, підвищуючи ефективність виробництва. 


Нагальні потреби збереження ґрунтів, підвищення їх родючості та ефективності використання, оптимізації, ощадливого використання добрив, ЗЗР, насіння та інших ресурсів спонукають до пошуку інноваційних шляхів ведення сільськогосподарського виробництва. Однією із загальносвітових тенденцій і практик є застосування точного землеробства. Зокрема, йдеться про використання GPS, безпілотних літальних апаратів, диференційованого внесення добрив, висіву насіння та використання іншої техніки, яка допомагатиме аграріям ставати більш конкурентоздатними. 

Що таке точне землеробство? 

Точне землеробство — це система управління господарством з використанням великого набору даних і високою точністю виконання всіх операцій. 

Які є рівні точного землеробства? 

Перший рівень складається з декількох блоків: 

 • отримання електронних контурів полів (тобто реальна межа поля); 
 • автоматична система водіння (автопілот з високою точністю), яка нівелює людський фактор;
 • програмне забезпечення (інструменти для відтворення і використання зображень  контурів полів, карт-завдань для внесення добрив, карт вегетаційних індексів (наприклад, NDVI);
 • збільшення точності виконання операцій (технологічна карта поля, врахування нерівностей на полях, зменшення кількості розворотів техніки, нівелювання людського фактора при роботі операторів) 

Другий рівень — це must have:

Українські фермери, на відміну від закордонних, не рахують значення після коми. Якщо зібрати всі агрооперації до купи, то втрати складають велику суму. Завдяки інвестиціям у другий блок точного землеробства, фермер може заощаджувати власні ресурси і мінімізувати втрати врожайності у місцях перекриттів. 

 • автоматичне відключення секцій сівалок 

Що це означає? Наприклад, для посіву кукурудзи, в середньому, залежно від контуру поля і ширини захвату сівалки показник перекриття становить 4% (настільки фермер пересіває). Тобто, господарство із земельним банком 100 га має 4 посівних одиниці (витрачає насіння як для 104 га). Робимо розрахунок — 1 посівна одиниця кукурудзи коштує $100-200, відповідно господарство втрачає $600-800. Ще один фактор — на кожному полі є місця згущення, де посіяли подвійну норму. Відбувається зниження врожайності. Завдяки точному землеробству можна мінімізувати витрати й втрати. 

 • відключення секцій обприскувача;

На відміну від сівалки, він має більшу ширину захвату поля. Відповідно перекриття становить набагато більше — від 8% і вище. Тож потрібно враховувати такі фактори, як перевитрати засобів захисту і пригнічення рослин. Термін окупності даної системи становить менше одного року. Вартість її приблизно $4000-4500. 

 • технологічні колії;

Наприклад, посів пшениці. Обприскувач зайшов на поле і витоптав її. Використовуючи технологічні колії, сівалка робить перекриття і при цьому господарство економить на насінні.  

Третій рівень — технологічний:

 • агрохімічне обстеження полів;

Аналіз ґрунту. Більшість робить його, але без прив'язки до GPS координат. Відповідно коли робимо аналіз з прив'язкою, тоді можемо візуалізувати інформацію на картах різними кольорами і відразу бачимо ситуацію по кожному полю. Обов'язково потрібно звертати увагу на кислотність кожного поля. Коли вона не стандартна, знижена, то добрива працюють не на повну потужність. І ще один важливий фактор — рівень органіки. Потрібно систематично стежити за її динамікою. 

 • контроль ущільнення ґрунту (мікрометр поля);

На сьогодні є автоматичний пристрій, який відрізняється від механічного ціною і точністю вимірювань. Завдяки отриманим даним і аналізу фермер має можливість правильно підібрати відповідний агрегат для якісної обробки ґрунту, раціонально використати техніку і отримати максимальний ефект на кожному полі. 

 • оцінка якості виконання технологічних операцій (дотримання глибини обробітку ґрунту, перевірка якості висіву сівалки); 

Четвертий рівень — точне землеробство: 

 • внесення добрив зі змінною нормою; 

На третьому рівні аграрій зробив карти полів, агрохімобстеження. На четвертому рівні має бути технологія локально-стрічкового внесення добрив. Не обов'язково купувати нове обладнання, можна переобладнати старе і вносити зі зміною норми.  

 • картографування врожайності;

Завдяки картам врожайності аграрій отримує зворотний зв'язок по внесенню добрив на кожну культуру. Фіксуємо результативність, аналізуємо. 

П'ятий рівень — супутниковий моніторинг (показує загальну картину на всіх полях):
Він потрібен для того, щоб побачити загальний стан полів, порівняти NDVI. І це є сигнал для агронома, аби зрозуміти де потрібно провести обстеження. 

 • моніторинг дроном; 
 • польовий скаутинг;

Сучасний агроном з будь-яким гаджетом. Обстежує поля, фіксує проблемні місця з будь-якої точки. Надзвичайно важлива операція в сучасному господарстві.

Шостий рівеньце підвищений, управління виробничим процесом за допомогою FMS (farm management systems): 

FMS дає можливість планування виробничих процесів, встановлюючи логічний зв'язок між блоками з налаштуванням допуску до інформації, а також можливості створення управлінської звітності за результатами роботи.

 • активне управління агрегатами; 

Наприклад, фермер має трактор, який тягне за собою причіпний агрегат. Але траєкторія причіпного агрегата не є завжди рівною. Відповідно для стабілізації використовують активні та пасивні регулятори агрегатів. Пасивні — ставиться додаткова антена і трактор рухається за траєкторією агрегату. Активні — на агрегат причіпляються метрові великі диски, які не дають можливість змінювати траєкторію руху. Надзвичайно точність.

 • автоматизація створення робочих розчинів (внесення ЗЗР);

Сьомий рівеньвиділення зон неоднорідності поля (зонменеджмен); 

Кожне поле має зони неоднорідності — висока, середня і низька продуктивність. Тобто, визначення економічного потенціалу кожної зони. 

 • диференційований посів;

Найвищий пілотаж — це диференційований посів згідно з картою-завданням. Коли висів здійснюється за декількома нормами. В даному випадку також потрібно проводити моніторинг. Якість операції оцінюється шляхом віднімання фактичного висіву від запланованого. Таким чином виявляється: де був пересів, де недосів, а де не було відхилень.

Важливо! Неможливо проводити даний посів, не виконавши попередні операції. Фермер не порахує економічну доцільність даної агрооперації. 

Скільки вартує система точного землеробства? 

Для прикладу — фермерське господарство із розміром земельного банку в 1000 га нам знадобиться один трактор, одна сівалка. Відповідно, нам потрібно $100 на 1 га. Ці кошти фермер не повинен витрачати відразу, а можна розбити на частини в залежності від того який з елементів точного землеробства використовуємо. Адже всі ці рівні фізично неможливо запровадити за один рік. Щонайменше потрібно 3-4 роки. Важливо! Якщо фермер не виконав перший рівень, то немає сенсу переходити до другого. Мінімальний термін — 3 роки, аби вирости з першого до 7 рівня. А в цілому — 5 років залізобетонно. 

Які переваги матиме фермер, який впроваджує точне землеробство? 

 • Зростання врожайності шляхом підвищення ефективності;
 • Зменшення кількості добрив за рахунок більш точного внесення;
 • Зменшення кількості пестицидів за рахунок більш точного внесення;
 • Економія палива за рахунок меншого перекриття і кращого контролю;
 • Економія води за рахунок більш точного визначення потреб.

Відкриття ринку землі здійснить переворот в консервативному світі українського сільського господарства. Зміняться бізнес-моделі і відбудеться перерозподіл агроринку. Залишаться тільки ті, хто зуміє адаптуватись і використає можливості. У США поля, які мають картографію — вартують набагато дорожче. Тож ті українці, які мають інформацію в цифровому вигляді можуть продавати корпоративні права за значно більшою ціною. Починається вже більш точна економіка аграрного бізнесу. Важливо! Фермери, які діджиталізуються, мають більші переваги отримати фінансування від банків з нижчою процентною ставкою. 

Джерело: youtube.com 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх