Сільське господарство чекає повна трансформація: робототехніка та агродрони на піку. Що далі?

14 сентября 2022 в 10:30

5258

Сільське господарство чекає повна трансформація: робототехніка та агродрони на піку. Що далі?

Наприкінці минулого тижня відбулася конференція «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM) від Українського Клубу Аграрного Бізнесу, до якої долучилося близько 150 представників великого агробізнесу та технологічних компаній. Серед стратегічних виступів та презентацій співзасновник та керуючий партнер DroneUA Валерій Яковенко розповів про головні тренди, які очікують на сільське господарство.


Від робототехніки до енергонезалежності: на конференції LFM від УКАБ озвучили два інноваційні напрямки, в які сільське господарство України продовжить активно інвестувати кошти протягом наступних 5 років. 

Дрони-обприскувачі та робототехніка стануть масовими технологіями, при цьому відбудеться глобальний перехід до моделі сервісного обслуговування. Другий напрям, який в умовах здорожчання та дефіциту енергетичних ресурсів вже зараз сформував підвищену зацікавленість агроринку, технології енергонезалежності. Агробізнес шукатимете рішення для повної енергетичної автономності, а відсутність залежності від монопольного постачання електроенергії державою стане потребою кожного жителя.

Читайте також: DroneUA спільно з НУБІП відкрили “Академію інновацій XAG”

За словами Валерія Яковенка, ринок використання дронів-обприскувачів сформувався і вийшов на фазу динамічного масштабування на нарощення кількісних показників. Цього сезону в Україні нараховується близько 1,5 тис. одиниць дронів-обприскувачів і це найбільший показник в Європі. Попри складну ситуацію в країні, попит на послуги дронів-обприскувачів не просто залишається стабільним, а продовжує зростати. Більше того, в сезон десикації дрони стали безальтернативним рішенням для внесення. По закінченню агросезону очікують результати у 2 млн га, оброблених дронами, що більше за показник 2021 року вдвічі.

На ринку вже працює майже 100 сервісних компаній, які надають послуги дронами-обприскувачами і їх кількість продовжує зростати. При цьому ринок переходить з «ручного управління» до програмних рішень, які забезпечують автоматизовану підтримку всіх операційних процесів та супровід клієнтів: від отримання замовлення до підписання електронних договорів, оплати та оцінки результатів. Таким системним рішенням стала вітчизняна онлайн-платформа FarmFleet AgTech-стартап, яка створена в умовах воєнного стану і наразі не має аналогів у світі. 

Читайте також: Дрон замість трактора: внесення гранульованого інсектициду на 42 га за 2,5 години

Поява платформи FarmFleet стала індикатором сформованості ринку і готовності до стрімкого масштабування. Український досвід використання дронів-обприскувачів в сільському господарстві не має аналогів. Сьогодні країни Європи залишилися далеко позаду. На ринок України та нашу модель рівняються і намагаються скопіювати. Це наше спільне досягнення, що стало можливим завдяки відкритості українських аграріїв до інновацій та підтримці держави. Лояльність законодавства та все можливе лобіювання Мінагрополітики створили максимально сприятливі умови. Фактично, за 5 років ми сформували абсолютно новий ринок, який в розрахунку проведення одного внесення дронами на площі у 20 млн га дозволить продукувати додаткових $1,3 млрд. Для мінімального виконання цього ефекту потрібно 2,5 тис. бригад дронів, що складаються з 5 тис. спеціалістів. Внаслідок роботи з високотехнологічними технологіями, збору додаткового врожаю та економії витрат, 1 співробітник створює $200 тис. додаткового економічного ефекту!

Валерій Яковенко, DroneUA

Модель сервісного супроводу агробізнесу, яка сьогодні працює на ринку послуг агродронів, стане масовою. В перспективі наступних кількох років агровиробники відмовляться тримати на своєму балансі величезні парки техніки, витрачати кошти на їх підтримку та амортизацію. Фактично всі послуги надаватимуться професійними технологічними командами, а агровиробники сконцентрують свою увагу не на техніці, а на підвищення ефективності кожного гектара. Завчасно плануючи залучення зовнішніх виконавців під сезонні технологічні операції, аграрії вивільняють свій час для більш стратегічних задач.

На прикладі бронювання сервісних команд з дронами-обприскувачами через платформу FarmFleet ми показуємо агровиробникам, що такі ж підходи можуть працювати з іншими технологічними ресурсами. І тут варто додати, що потенціал FarmFleet набагато ширший за ринок України. Продукт створений, щоб бути масштабованим на світовий рівень і Україна має найбільше експертизи для його запуску

Валерій Яковенко, DroneUA

Технології енергонезалежності, на перший погляд, звучить надто “відірвано” від сільського господарства. Однак, як констатує експерт, саме цей напрямок буде активно зростати наступні 5 роки. Здорожчання вартості енергоносіїв та монопольна залежність від централізованого постачання електроенергії державою заганяє агробізнес у глухий кут. 

Читайте також: DroneUA: від агросектору до аеророзвідки ЗСУ

За такої умови підприємці не мають жодного важеля впливу на формування цінової політики для енергоресурсів, а відтак ця стаття витрат у собівартості продукції постійно зростатиме. До того ж, як свідчить аналітика Біоенергетичної Асоціації України, вартість електроенергії в Україні у 7 разів нижча за вартість в ЄС. Це ще один факт, який свідчить, що вартість буде зростати. І якщо повернутися в площину потреб сушки зерна — то цінник буде просто космічний.

Рішення дуже прості: встановлення автономних локальних, навіть персональних систем енергонезалежності. Фактично кожен бізнес, кожне домогосподарство буде автономно продукувати та споживати електроенергію із використанням альтернативних джерел енергії та потужних накопичувачів. З такими технологіями DroneUA розпочали роботу наприкінці минулого року і вже зараз забезпечили присутність портативних зарядних станцій EcoFlow загальною ємністю понад 4 МВт/год. Вже до кінця цього року цей показник зросте до 7 МВт/год загальної накопичувальної спроможності.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх