DroneUA: від агросектору до аеророзвідки ЗСУ

DroneUA: від агросектору до аеророзвідки ЗСУ

Українські представники аграрного бізнесу тримаються так само як сильна кухонна шафа, що вціліла після бомбардування Бородянки. Вона тримається, разом із посудом та керамічним півником. Наші люди тримаються також попри війну, релокацію та потрясіння. Більш того, запускають волонтерські проєкти, допомагають нашим ЗСУ та один одному. Як в час війни працює бізнес, поговорили зі співзасновником компанії DroneUA Валерієм Яковенком.


З початком війни Валерій Яковенко дає коментарі для західних медіа пізно вночі або рано вранці, прямо зі свого нового офісу на заході України. Проте йому не доводиться витрачати час на дорогу, оскільки живе Валерій тут же, і його ліжко розташоване якраз позаду робочого крісла. Проте це найменша зміна, яка відбулася у житті директора DroneUA. Бізнес також змінився...

Компанія DroneUA — провідний інтегратор безпілотних технологій та робототехніки на ринку України. Безпілотні літальні апарати (БПЛА, дрони) в останні роки стрімко влетіли в наше життя. Їх застосовують у багатьох галузях, зокрема, в сільському господарстві вони влаштували справжню технореволюцію. Крім того, їх застосовують у видобувній промисловості, в енергетиці і в обстеженні інфраструктурних об’єктів. Навіть на залізниці. 

Однак нині першочергове призначення дронів — це допомога військовим на фронті. Нині вони є невід’ємною частиною української армії під час війни з рф. Як сьогодні дрони допомагають нашим ЗСУ — розкажемо на прикладі компанії DroneUA.  

У нас були масштабні плани

За день до повномасштабного вторгнення росії у нас були масштабні плани: розширення офісів по всій Україні, урочисте відкриття інноваційної лабораторії в НУБіП, реалізація серії демонстраційних показів по використанню дронів в садівництві та ягідництві (грантовий проєкт від USAID)  та інші підготовчі роботи на старті агросезону-2022. Очікували на чергові поставки обладнання. Планували запуск тестування новинок від XAG. Ми активно розширювали регіональну команду. Здається, це було так давно. 

Саме 24 лютого о 6 годині ранку повинна була відбутися онлайн-зустріч із дилерською командою XAG з усіх країн, де представлений бренд. Мій виступ був одним із ключових. Зустріч таки відбулася, щоправда, не з офісу DroneUA, а в Київській області просто з ноутбуком на фоні вибухів без професійної апаратури камер і ліхтарів.

О сьомій годині ранку 24.02.22 відвантажували дрони для Національної Поліції України

Перша реакція на вибухи о 5 ранку 24.02.22 — це тотальний шок, нерозуміння що робити та куди бігти. Вже о сьомій годині ранку ми були на роботі, відвантажуючи дрони для Національної Поліції України. 

О дев’ятій годині ранку під час конференційного дзвінка обговорювали зміни й плани щодо процесу логістики сільськогосподарського обладнання.
Цього ж дня ввечері евакуював свою родину в безпечне місце. Колектив точково приїздив у офіс за власним бажанням, в основному, щоб забрати особисті речі. Всі були спантеличені й шоковані. Проте варто наголосити, що всі намагались підтримувати один одного. І в перший день повномасштабного вторгнення ми розпочали роботу для допомоги українським військовим. Адже дрони є невіддільною частиною під час будь-яких військових конфліктів. 

Компанія адмініструє національну мережу станцій для виявлення ворожих дронів і диверсійних розвідувальних груп російської армії

З першого дня військового вторгнення рф в Україну ми продовжуємо роботу. Забезпечуємо українські військові підрозділи безпілотниками та необхідним спецобладнанням, яке вдається отримати від європейських партнерів та передати військовим, нацполіції. 

Станом на кінець квітня наша компанія відвантажила обладнання більш ніж на 30 млн грн. Основна допомога ведеться напряму через контакти і канали ЗСУ, а також інших спеціалізованих структур. Крім того, здійснюється поставка дронів за волонтерськими та благодійними програмами, які реалізуються спільно з європейськими компаніями-партнерами.

Співробітники DroneUA беруть безпосередню участь у розвідувальних операціях аеророзвідки на лінії фронту як оператори БПЛА в пошуку ворожої техніки та виявленні скритих загроз. DroneUA адмініструє національну мережу станцій для виявлення ворожих дронів і диверсійних розвідувальних груп російської армії. 

Компанія систематично і практично цілодобово надає консультації військовим, поліції та ТРО. Фахівцями DroneUA розроблено низку мануалів, якими користуються спецслужби. Проводяться ремонтні та сервісні роботи дронів, налаштування аероскопів. Команда компанії виконує величезний обсяг суспільної роботи: від пошуку партнерів, інвесторів, обладнання до його доставки в країну і передачі в руки захисників. Усі роботи ведуться практично нон-стоп.

За ініціативи Міністерства Аграрної Політики та Міністерства Цифрової Трансформації,  DroneUA веде діяльність щодо залучення сільськогосподарських дронів та активних фермерів зі всієї України для пошуку покинутої ворожої військової техніки в полях, для подальшого розмінування і передання на баланс ЗСУ. Тим самим допомагаючи аграріям у проведенні весняно-польових робіт та посівної кампанії.

Ще один напрям роботи — забезпечення портативними зарядними станціями соціальних підрозділів та пунктів допомоги біженцям. Цю ініціативу підтримали і допомагають реалізовувати народні депутати України. Відвантажено вже близько 100 одиниць станцій, які використовуються для безперебійного живлення медичного обладнання, портативної зарядки рацій, ноутбуків, телефонів, радіопередавачів. Ще кілька десятків портативних електростанцій переданом в Червоний Хрест.

В умовах дефіциту палива, ризиків замінування — дрони важливий інструмент для аграріїв

Цьогоріч весняна кампанія розпочалась попри війну. Нині ми готуємо агроринок до роботи в будь-яких умовах. Працюємо на максимум з партнерами, аби у фермерів була можливість використовувати дрони для внесення ЗЗР. В умовах дефіциту палива, ризиків замінування — дрони важливий інструмент для аграріїв.

Нещодавня наша спільна перемога — напрацювання з Міністерством аграрної політики та продовольства та Міністерством оборони офіційної процедури залучення військових адміністрацій до погодження проведення аграрних робіт з агродронами. В середині квітня проведено перші роботи із внесення органічних фунгіцидів на 130 га ягідних насаджень. 

Господарство Family Garden спеціалізується на вирощуванні органічної лохини, розташоване за 60 км від Києва. До початку квітня територія була під окупацією. Враховуючи ризики замінування та дуже обмежені дедлайни для проведення планового внесення — без дронів не було б шансів врятувати майбутній врожай. 

На прикладі Family Garden час виконання робіт скоротився з 7 до 3 днів (якщо порівнювати з використанням класичної техніки). А в мирний час бригада дронів виконала б внесення всього за 1 робочий день. Відповідно оперативність проведення дронами агрооперацій сьогодні неабияк важливо. Економія пального на полі становила 600 л дизельного пального! Для живлення батарей дронів від генератора було використано всього 35 л бензину.

Враховуючи складне дефіцитне становище з пальним в Україні, можливість проведення планового внесення ЗЗР відіграє стратегічну роль. Держава вже працює над відновленням постачання з Європи, але зростання вартості пального неминуче і всім потрібно до цього підготуватись. 

Агродрони підтверджують свою економічність у полях і готові до викликів 2022 року. До того ж офіційна процедура погодження з військовими польотів агродронів вже напрацьована і перевірена на практиці.

DroneUA необхідно забезпечити 2,4-2,5 млн гектар виконаних робіт дронами в Україні

На період посівної кампанії 2022 року ми зосередимо увагу на захисті сільськогосподарських культур. DroneUA необхідно забезпечити 2,4-2,5 млн гектар виконаних робіт дронами в Україні. Восени повернемося до внесення сидератів (висів, що робитимуть дрони). Відповідно ця робота залежить від розвитку військових дій. 

Нині держава відкрита до діалогів і пропозицій. Відповідно державна підтримка полягає в партнерстві та допомозі там, де бізнес може працювати пліч-о-пліч з державою. Коли війна закінчиться, то ми всі разом будемо відбудовувати Україну. Після перемоги у кожного українця будуть нові пріоритети й проєкти, в які кожен вкладатиме всі сили й можливості. Зараз ми працюємо, плануємо роботу і віримо в перемогу, в наші ЗСУ.

Працюємо без перебільшення 24/7

За перші 30 днів війни кардинально все змінилося. Якщо ж говорити про наш бізнес, то варто розпочати із процесів. По-перше, всі внутрішні бізнес-процеси, логістику довелося формувати по-новому. Все пішло шкереберть. 

По-друге, команда роз'їхалася по Україні й за її межі. Частина жіночого колективу працює дистанційно з-за кордону, а частина команди забезпечує роботу київського офісу. По-третє, частина команди працює в офісі на Західній Україні, який не встигли офіційно відкрити в мирний час. Логістику довелося теж будувати по-новому: як для доставки в Україну, так і по Україні.

Впевнено можу сказати, що ми стали ще сильніші та ще більш згуртовані. Працюємо без перебільшення 24/7. Завжди на зв’язку і з готовністю робити більше для України.

Нині 75% бізнесу змушені скоротити штат працівників

Загальні тенденції на ринку праці не настільки радісні. Нині 75% бізнесу змушені скоротити штат працівників. Хтось зменшив масштаби, хтось призупинив роботу, а хтось взагалі змушений був закрити бізнес. І це великі втрати. Наша компанія, на щастя, змогла зберегти практично весь колектив. Більш того, в нас наразі є відкриті вакансії і ми вже розпочали роботу з кількома новими колегами.

Не чекати швидкої чи повільної перемоги, а працювати тут і зараз

Основний рецепт виживання в умовах війни сьогодні - не чекати швидкої чи повільної перемоги, а працювати тут і зараз. Потрібно робити максимум для захисту країни, і це не лише робота з військовими. Нині продовольча безпека — це один з найважливіших фронтів нашої економіки, і дрони потрібні для гарантування безпеки майбутніх врожаїв кожного українського фермера. 

Зараз потрібно створювати команди найсильніших спеціалістів та інвестувати у відбудову бізнесу 

Кожна криза, кожна війна, економічні стагнації — це не лише про ризики, а й про можливості. Саме зараз потрібно створювати команди найсильніших спеціалістів та інвестувати у відбудову процесів, бізнесу. Нова логістика, нові технології. 

Сьогодні варто наголошувати на питанні відновлення інфраструктури. Інвестуючи у цей напрям зараз, є можливість повернення дивідендів сторицею. Недаремно одним з оптимальних рішень швидкого виведення економіки країни на докризовий рівень є інвестиції в інфраструктуру. Вони виступають важливим джерелом створення робочих місць та стимулювання економічного зростання країни.

Війна безперечно закінчиться перемогою України

Ми не чекаємо закінчення війни. Ми працюємо і робимо все можливе для розвитку нашої країни. Імперії завжди програють, бо їх політика ґрунтується на брехні. І наразі ми бачимо поразку рашистів, що рухається семимильними кроками. Це лише питання часу. Ніхто не в змозі зрозуміти скільки тижнів або місяців це триватиме. Але знаємо одне — війна безперечно закінчиться перемогою України.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх