Дрон замість трактора: внесення гранульованого інсектициду на 42 га за 2,5 години

Дрон замість трактора: внесення гранульованого інсектициду на 42 га за 2,5 години

Сучасне сільське господарство не можна уявити без використання робототехніки та ІТ-технологій. Сьогодні агродрони відвойовують ринок внесення засобів захисту рослин, серйозно конкуруючи з колісною технікою. Компанія “Роботизовані Агросистеми” успішно здійснила внесення гранульованого інсектициду дроном, підтвердивши це на практиці.


Саме сьогодні, в епоху смартфонів, дрони набирають все більшої популярності в сільському господарстві. У наші дні прогресивні аграрії використовують промислові дрони у різних цілях — від боротьби зі шкідниками до нагляду за станом рослин. Сільськогосподарські дрони допомагають виробити та оптимізувати систему, відому під назвою точне землеробство. І тут замість випадкових рішень, заснованих на здогадах, аграрії отримують можливість максимізувати врожайність і оптимізувати структуру управління господарством, збільшивши обсяги виробництва сільськогосподарських культур.

Цьогоріч посівна кампанія є найтяжчою в історії сучасної України. На жаль, російсько-українська війна змусила аграрний сектор пристосовуватись до нових реалій: відсутність палива, добрив, блокування логістики, перебої з постачанням сільськогосподарської техніки, обладнання та комплектуючих, зупинка експорту. Відповідно варто готуватися до дуже економного сезону 2022 року. На допомогу аграріям приходять агродрони, які вже показали свої переваги над колісною технікою на практиці. Розкажемо про успішний кейс компанії “Роботизовані Агросистеми”. 

Нещодавно ТОВ “Роботизовані Агросистеми” вперше виконали внесення гранульованого інсектициду дроном проти слимака на посівах соняшника. Розкидання сухої групи пестицидів дронами — новий досвід, але показники продуктивності себе виправдали. Роботи проводились на господарстві ТОВ “Вікторія”, яке знаходиться в Тернопільській обл. Площа для обприскування займала 42 га. Норма внесення препарату становила 3,5 кг/га.

Читайте також: DroneUA: від агросектору до аеророзвідки ЗСУ

У чому полягає унікальність нової технології?

Технологія поки що не настільки популярна, але дуже ефективна. Адже поки що ринок послуг дронів-обприскувачів максимально працював з ЗЗР на основі водного розчину. Проте функція внесення сухої чи гранульованої групи ЗЗР дронами також передбачена виробником аграрних безпілотників. Для цього дрон оснащується спеціальним баком Jeetseed (Spreading System) для розкидання сухих препаратів. Далі принцип роботи аналогічний як із рідкими препаратами: виставляється норма на 1 га, формується політне завдання.

Які робочі параметри дрона? 

Для внесення гранульованого інсектициду проти слимака по посівах соняшнику був залучений один дрон XAG XP2020, оснащений приставкою Jeetseed (Spreading System).

  • Швидкість руху — 10 м/с;
  • Ширина захоплення — 7,5 м;
  • Висота польоту — 8 м.
  • Об’єм бака для сипучих препаратів — 16 л.

Така ж функція доступна на двороторній моделі XAG V40, на новинці XAG P40 або на новітніх моделях XAG P100, здатних підіймати до 50 кг корисного вантажу сухих препаратів.

Читайте також: Як негода продала дрони-обприскувачі українським аграріям?

Як вираховували норми внесення препарату для такої технології? 

Розрахунки проводили на основі рекомендацій виробника препарату — 3,5 кг/га. Враховуючи, що працювали з інсектицидом проти слимака, то потрібно було спрацювати точно за кількістю. Щодо водних розчинів — внесення ЗЗР здійснюється  з ультрамалими нормами у випадку, якщо треба правильно підібрати концентрацію препарату в досить малій кількості води (у порівнянні з класичною технологією). 

Які результати отримали? 

Отримані результати:

  • Час роботи — 2,5 год з урахуванням часу на налаштування та калібрування;
  • Продуктивність — 16,8 га/год;
  • Витрати пального для живлення батареї дрона – близько 4 л.

На 42 га використали до 4 л бензину для зарядки батарей. Економічні параметри наразі виражені значною(!) економією пального. Для порівняння самохідний обприскувач на 1 га використав би в межах 1,5-2 л. І для доїзду до локації екіпажу з дроном можна використати лише легковий Transporter або авто  типу мінівен  (у випадку самостійного внесення дроном). Відповідно оптимізація логістичних витрат.  Легкість транспортування. Крім того, внаслідок відсутності технологічних колій агровиробник може розраховувати на 5% додаткового врожаю наприкінці сезону. 

Читайте також: Як зміниться український ринок дронів у зв’язку з призупиненням діяльності DJI

Які чинники впливають на ефективність цієї технології? 

У роботі з дронами велику роль відіграє швидкість вітру. Коли оператор дрона створює політне завдання (місію), то головні параметри —  висота польоту, ширина захоплення  і швидкість руху.  У даному кейсі представники “Роботизовані Агросистеми” працювали з такими параметрами: швидкість руху — 10 м/с, ширина захоплення — 7,5 м, висота польоту — 8 м. Всі нюанси оператори враховували по факту на полі, проводили калібрування.

У чому перевага дронів на відміну від колісної техніки? 

Збільшуємо врожайність, знижуємо собівартість. Дрони — це революція пов'язана не з польотами, а з легкістю формування ринку сільськогосподарських послуг.

Переваги:

  • Висока точність внесення;
  • Максимальна концентрація препарату;
  • Економія води на 95%;
  • Оперативність внесення;

Завдяки великій мобільності бригад і зручності логістики дронів, внесення можна організувати максимально швидко і за будь-яких погодних умов, навіть по складному рельєфу.

  • Продуктивність роботи;
  • Відсутність пошкодження посівів;
  • На будь-якій стадії вегетації внесення дронами повністю виключає механічне пошкодження рослин.
  • Висока якість внесення;
  • Безпека працівників під час роботи з хімічними препаратами;
  • Відсутність технологічних колій та амортизації традиційної сільськогосподарської техніки.

Читайте також: Як готували шикарні фото дронів у сніговій пустелі для новини Drone.ua та “Роботизованих агросистем”

У даному кейсі внесення гранульованого інсектициду проти слимака на посівах соняшника колісною технікою на етапі сходження культури не вижили б. Це практично 5% поля або 2,1 із 42 га, які припадають на технологічну колію. Говорячи математичною мовою — це 25 ц/га (середня врожайність). Відповідно недоотримання врожаю з поля становило б близько 5 тонн.

коментує Іван Чайківський, операційний директор ТОВ “Роботизовані Агросистеми”.

Регулярне використання дронів допомагає знизити вартість трудових витрат у сільському господарстві. Вони допомагають фермерам отримувати візуальне уявлення про стан посівів, а також усувати будь-які фактори, які можуть призвести до загибелі врожаю. Завдяки агродронам , аграрії та фермери підвищують урожай, економлять час та знаходять найефективніші рішення щодо обробки полів, які забезпечують високу якість урожаю до його постачання на ринок. Безпілотники відкривають фермерам великий обсяг даних про їхні поля, які використовуються з метою підвищення врожайності та прибутку.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх