Картопляний бізнес: доходи, витрати, нюанси

Картопляний бізнес: доходи, витрати, нюанси

Сьогодні аграрії розширюють спектр вирощування культур, шукають нові способи заробітку. Займаються переробкою. Поговоримо про одну із високорентабельних культур — картоплю. Чи варто займатися цим бізнесом?


Перш ніж почати займатися картопляним бізнесом аграрій повинен мати чітке бачення власної стратегії розвитку. Обрати ефективну фінансову модель. Картопля вважається високорентабельною культурою. Однак для того, щоб отримати цю рентабельність, потрібно і вкласти в неї чимало, особливо, на етапі організації виробництва. З нуля такий бізнес ніхто не починає, тому що потрібен відразу чималий стартовий капітал. «Зірвати куш» у цьому бізнесі не вийде, бо потрібні щорічні інвестиції протягом всієї діяльності. 

Особливість даного напрямку полягає в тому, що продажна ціна коренеплоду коливається з року в рік. 

Нюанси бізнесу 

Вирощування картоплі потребує комплексного підходу до циклу виробництва. Не вийде 1-2 роки експериментувати. Сьогодні 100 га насіннєвої картоплі — це 25 млн грн інвестицій. Сьогодні щоб виростити 1 га картоплі — треба вкласти 120-150 тисяч гривень. З 1 га картоплі в середньому можна заробляти 50 тисяч гривень. Потрібно сформувати чітку інфраструктуру і до найдрібніших деталей продуманий виробничий цикл. Вирощування. Вибір сорту, систем захисту та живлення, складання технічної карти. Обов’язково правильно налагодити комунікацію аграрій — посередник — торгова мережа. Мотивує виробників стабільний попит на цю сільгоспкультуру, який в Україні завжди високий. 

Основні проблеми, з якими зіткнеться підприємець, який вирішив зайнятися картопляним бізнесом, — складність планування посадкових площ, дорогий і низькоякісний посівний матеріал і відсутність необхідної техніки. Якісний насіннєвий матеріал переважно імпортний - з Голландії та Німеччини. 

Важливо! Відсутність системи меліорації може звести всі старання до нуля — в посуху без зрошення, а в зливи без дренажних систем навіть найкращі насіння не дадуть високого врожаю. 

Збір і зберігання врожаю - окрема тема. Для того, щоб картопля якісно зберігалась і була в хорошому стані протягом усього сезону, потрібно ще і якісне сховище з відповідним температурним режимом, вологістю і достатньою місткістю.

Виростити картоплю - це лише 50% успіху. Потрібно також правильно зберегти культуру для того, щоб реалізувати її протягом сезону за найбільш прийнятними для виробника цінами. Сьогодні наші партнери-виробники хочуть, щоб ми здійснювали рівномірні постачання протягом усього сезону продукції гарної якості, а без сучасного сховища це неможливо. Нині ми маємо сховище обсягом 1200 тонн, будівництво якого обійшлося нам в $500 тис.

Микола Гордійчук, СЕО Agrico.

Важливо розуміти, що відсутність відповідних овочесховищ призводить до фінансових втрат аграрія. Виробник відразу після збирання врожаю змушений продавати продукцію нижче собівартості. А весною, коли запас бульби вичерпується, то ціна злітає в кілька разів. Із-за неналежних умов зберігання аграрій втрачає великий відсоток зібраного врожаю. Одна справа — вирощувати картоплю, а інша — зберігати та продати дорожче протягом сезону. Без якісного картопляного сховища неможливо розвиватися у цьому бізнесі. 

Чи варто займатися вирощуванням картоплі? 

Український агросектор, попри всі виклики, залишається одним з найбільш інвестиційно-привабливих в Україні. Якщо готові “грати в довгу”, то картопляний бізнес саме для Вас. Адже окупність проєкту з вирощування і зберігання картоплі становить приблизно 5-7 років, тому результати одного сезону не будуть показовими. 

Одна із головних перевагою цього бізнесу — розширений перелік переробки картоплі. 

Як можна переробляти бульбу: 

  • картопля фрі;
  • крохмаль; 
  • чипси; 
  • картопляні пластівці;
  • борошно;

Отже, можна заробляти не тільки на вирощуванні картоплі, а займатися переробкою і збільшувати прибуток незалежно від сезону. Але обов’язково мати власне сховище для її зберігання. 

Багато аграріїв відмовляються від такого трудомісткого заняття і беруться за вирощування культур, які дають надвисоку рентабельність. Наприклад, соя дає 100% прибутку. Однак у картоплі є майбутнє в Україні. Попит на цю культуру у світі доволі високий. Якщо правильно налагодити власне виробництво продуктів із картоплі, то в аграріїв взагалі не буде ніяких проблем. Як бачимо, світовий попит на продукти переробки картоплі постійно зростає, а рівень цін залишається конкурентним.

Якщо хочете бути в курсі всіх топових інсайтів аграрного сектору — вступайте до Агро Інноваційного Клубу! У нас тільки практична й корисна інформація!

Картопляних успіхів усім аграріям!

 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх