У що краще інвестувати аграрію в 2021 році?

23 июля 2021 в 14:16

2252

У що краще інвестувати аграрію в 2021 році?

В Україні запрацював ринок землі. Наразі купити землю зможуть лише фізичні особи. Чи варто фермеру інвестувати кошти в земельну ділянку? Як потрібно працювати в агросфері, аби бути конкурентоспроможним сьогодні? Ці та інші питання обговорили на АгроРингу від компанії Kernel.


Сама по собі земля — ​​відмінний інвестиційний інструмент. Сьогодні в Україні визнали право власності на землю і ринок почав працювати. Серед претендентів на сільгоспземлі приватні підприємці. Саме у них перших буде доступ до угідь, адже покупка землі для фермера — це можливість отримати у власність ресурс, від якого залежить весь бізнес. Чи варто інвестувати аграрію в землю чи краще підвищувати власну ефективність?  

Чи варто фермеру інвестувати в землю? 

Інвестування в будь-яку галузь, зокрема і в сільське господарство, вимагає обережності. Для початку потрібно об'єктивно оцінити фінансові можливості, які можуть бути потенційні ризики, а вже потім переходити до справи. Тож над чим працювати аграрію і як потрібно мислити у той час, коли конкуренція зростає, а ринок землі вже функціонує? 

Генеральний директор компанії Kernel Євген Осипов упевнений, що в першу чергу потрібно підвищувати ефективність власного господарства. 

Я щиро вірю в те, що завжди потрібно думати про максимальну ефективність. Оскільки сьогодні немає великих пропозицій на ринку землі. І ті окремі паї, які нині пропонують купити — вони ніяк не змінюють сьогоднішню гру на ринку. Кожен повинен думати про максимально ефективне управління тією землею, яку має. І в результаті переможцем стане той, хто буде найефективніше управляти землею. З іншого боку, якщо у нього в цей момент є достатня кількість грошей в кишені і вони чекають свого часу, тоді земля стане дійсно хорошою інвестицією. Проте якщо порівняти інвестиції в землю та інвестиції в підвищення своєї ефективності, то, однозначно, ефективність посідатиме перше місце

Крім цього, пан Євген додав, що перш ніж інвестувати у будь-який бізнес, варто розібратися з якими технологіями фермер хочу працювати.

Кожен повинен для себе вирішити з якими технологіями він хоче вести власний бізнес. Сьогодні на ринку всі послуги вільні для кожного. Вибір правильної технології сівозміни, отримання високого потенціалу врожайності й правильний розподіл ресурсів — це основні цінності, які даний бізнес формує. Наступний етап — наявність фінансів і можливість просто інвестувати. Грубо кажучи, якщо наймана техніка вартує 12% річних, а окупиться за 10%, тоді краще її купити. Теж саме стосується аналогічного бізнесу. Немає сенсу в тому, щоб мати все на власному балансі. Кожен з нас відповідає за те, що він робить

Ігор Мазепа, генеральний директор інвестиційної компанії Concorde висловив свою думку про те, який повинен бути спред (spread — це різниця між ціною купівлі та ціною продажу) в інвестиціях у аграрія.

Наприклад, у фермера одна інвестиція в операційну ефективність складає дохідність 30% річних. Наприклад, купив новий трактор і порахував, що окупиться за три роки. Інвестиція в земельну ділянку дає 8% річних, тоді він бере землю, здає в оренду і купує новий трактор. Але якщо трактор вартує 30%, а інвестиції в сушарку 25%, борг в банку 12%. Тоді фермер бере цей борг та інвестує через власний бізнес. Тобто, купує чужі гроші під 12%, а інвестує під 36%. І таким чином фермер заробляє на чужих грошах.

Що буде з українською землею, якщо іноземний інвестор прийде в Україну?

За даними останнього соцопитування майже 80% українців проти того, щоб іноземці купували в Україні землю сільгосппризначення. 

Якщо відкриють ринок для іноземців, то, звичайно, вартість земельної ділянки виросте. Адже ціна на землю — це похідна ціни оренди, яку фермер платить орендарю за гектар землі. Оренда плата — це похідна від доходу фермера за один гектар. Якщо фермер заробляє тисячу доларів, то він може дозволити собі заплатити не $150, а $300 за 1 га орендної плати. Припустимо, інвестор очікує на свої 10% річних. Тобто, ця інвестиція окупиться за 10 років, а якщо ти отримуєш $150 за гектар орендної плати, то 1 га землі вартує $1500.

А коли отримуєш вже $300 за гектар орендної плати, то відповідно 1 га вартує вже $3 тисячі. Однак є виняток з правила — може змінитися ставка дохідності.Тобто, чим більше буде іноземних інвесторів, які конкуруватимуть грошима за землю, яка є дуже обмеженим ресурсом, то ставка дохідності буде менша. Термін окупності буде більше. Відповідно Тоді власник землі буде вже її оцінювати не в $3 тисячі, а в $4 тисячі, бо він примножує не на 10%, а 15%,

Ігор Мазепа, Concorde.

Чим керувалася влада, перш ніж ухвалила закон про земельну реформу? 

Нарешті українці стають повноправними господарями своїх земельних ділянок. На цю історичну подію Україна чекала досить довгі роки, залишаючись серед небагатьох країн, де діяв мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, дуже емоційно дав відповідь на питання щодо запровадження земельної реформи.  

По-перше, хочу всіх привітати з запуском ринку землі 1 липня. Соромно, що мені 32 роки і лише на 30-у річницю незалежності України ми визнали право власності на землю 7 млн людей. Ви знаєте, дуже легко критикувати, коли ти не по ту сторону. Коли 80% суспільства проти. Коли люди з вищою освітою щиро вірили, що будуть знімати родючий шар ґрунту і вагонами вивозити землю з України.

Ви не уявляєте, як це що ухвалювати відповідні закони, коли більш як 8 млн га землі в Україні до сьогоднішнього дня знаходяться в тіні. З них не платять жодні податки. В Україні тіньовий обіг зерна понад 30%. На податкових скрутках, на схемах відшкодування ПДВ Україна втрачає мільярди доларів. Із 10 млн га, які були в держави — 5 млн га вивели в приватні руки по 2 га. Уявіть собі, що ще 30 червня 2021 року проводилися транзакції між юридичними особами на кілька тисяч га.

Пан міністр також додав, що в країні достатньо українського капіталу і ми самі вміємо працювати на власній землі. 

Для того, щоб побороти це свавілля потрібно було шукати компроміс. І ми його знайшли, він простий — компроміс для українців, які працюють на українській землі. “Почему нету спекулянтов?”. “Почему нету большого капитала?”. Тому що у своїй правді своя хата, своя сила і свої гроші. У нас достатньо свого внутрішнього капіталу, щоб купити землю і на ній працювати. Рентабельність 30-40%. Українці самі навчилися працювати. За останні 15 років Україна увійшла в топ-5 експортерів по сільськогосподарській продукції.

Ми на українській землі починаємо працювати первинно. По-друге, суспільство підтримуватиме реформу, то ми поетапно будемо знімати обмеження. Реформа земельна — це довгий шлях. Польща 15 років проводить земельну реформу і постійно вдосконалює. Я вважаю, що в цій реформі у нас поспіху не повинно бути. Капітал є і буде. Ліквідність грошей є. Але в країні, де немає дотепер повноцінного ринку капіталу, де немає належної судової системи, де ще дуже багато є проблем по інфраструктурі — відкриття ліберального ринку ми не можемо собі дозволити.

Після емоційної промови міністр Роман Лещенко закликав українців купувати землю, а не квартири в Києві під оренду $400. І запевнив, що саме вона є найвигіднішою інвестицією. 

Ринок землі породить ринок капіталу. Сьогодні українська земля — це найвигідніша інвестиція. Не квартира в Києві, не гроші під матрацом. Найкращий банківський депозит — власна земельна ділянка. Чим швидше є можливість купити землю, тим краще. Купіть 100 га. Не шукайте дві двокімнатні квартири в Києві під оренду 400$. Капіталізація зростатиме не менше 7-10% в рік. Оренда буде зростати. І через 10 років в Україні, з точки зору капіталізації, земля буде котируватися сотнями мільярдів доларів. Це зовсім інший інструмент як застави, як капіталу, так і залучення інвестицій. У даному питанні рухаємося поетапно. Наше основне завдання — переконати український народ, що бути власником на землі це нормально.

Міністр АПК чітко окреслив головні аспекти, які були вперше за 30 років зроблені владою в країні. Також закликав українських фермерів вийти з тіні і працювати прозоро. І запевнив, що в Україні є багатші люди, ніж ті, які входять у списки Forbes.  

Вперше за 30 років в Україні реєстр речових прав на нерухоме майно, земельний кадастр і всі реєстри держави, юридичних осіб, фізичних осіб, фінансовий моніторинг — нарешті об'єднали. Вийдіть з тіні. Працюйте чесно. Ми бачимо, реально, хто чим володіє. Найближчим часом ми оприлюднимо дані про юридичних осіб, які у власності до і в період мораторію накопичили тисячі гектарів землі. Відкриємо дані про громадян, які є сьогодні багатшими, ніж ті що входять до списків Forbes. У країні є зовсім інший клас людей.

Тільки прикро, що це не бізнес, а чиновники різних періодів. У їх руках не просто земля, а цілі надра України. Історія нас розсудить щодо цієї реформи. В тих умовах, коли більш ніж половини суспільства виступала проти земельної реформи — це той максимум, який ми могли зробити.

Ігор Мазепа, генеральний директор інвестиційної компанії Concorde досить критично оцінив емоційний спіч пана міністра.  

Насправді, я з великою повагою ставлюся до Вашого професіоналізму і до ваших дій при владі. Роман дійсно крутий міністр за останні роки. Але, Романе, те що Ви зробили — просто обмежили дійсно величезний зріз капіталу світового, українського, який, на жаль, отримав менше прав ніж будь-який малий інвестор. Наприклад, та сама бабуся зможе продати землю за $1500, а може за $2 тисячі. Якби на ринок зайшли араби, китайці або хтось інший, то ціна за гектар становила $5 або навіть $10 чи $20 тисяч за гектар.

І та бабуся нещасна, яка накопичує ті гроші на ліки, кожен раз дивиться де дешевше купити могла б продати не за $1500, а за $30 тисяч. Отже, те, що Ви зробили, з усією повагою, пане Романе, у вас просто не вистачило політичної волі, щоб монобільшість в Раді проголосували за справжню земельну реформу. Закон ухвалюють не 8% фермерів, а монобільшість у ВР.

Після напружених дебатів Євген Осипов, генеральний директор компанії Kernel наголосив, що головна задача аграрного бізнесу — розвиватися незалежно від будь-яких зовнішніх і внутрішніх перепон. 

Я думаю, що наша корінна українська проблема полягає в тому, що постійно озираємося в минуле, думаємо над тим, що зробили не так. Однак ми з вами повинні бути як досвідчений боксер, який б'є з того положення, в якому він опинився всередині рингу. Ми сьогодні працюємо всередині рингу. І задача кожного з нас уміти знайти вихід з будь-якої ситуації й будувати надійне майбутнє. Минуле змінити неможливо. Питання полягає у тому, де ми будемо завтра.

За підсумками онлайн-голосування переможцем у цьому раунді став Євген Осипов, Kernel.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх