Час рахувати фінанси — скільки насправді аграрій заробляє з гектара?

Час рахувати фінанси — скільки насправді аграрій заробляє з гектара?

Аграрії прагнуть добитися великих прибутків, тому вкладають кошти в досягнення максимального врожаю. Однак сама по собі врожайність — це тільки одна зі сторін ефективного агробізнесу. Урожай та ціна є, а бабла немає. Чому так? Давайте розберемось, що саме потрібно розуміти в фінансах, щоб заробляти з гектара більше?


У кожного рішення, яке фермер ухвалює як власник бізнесу, є наслідки. Можна тренувати свій зір чітко бачити ці результати. Для цього потрібно розібратися в тому, як працюють фінанси в агрокомпанії. 

Що потрібно розуміти в фінансах, аби заробляти з гектара більше? 

Перш за все, будь-який бізнес — це завжди про гроші. Розуміння власних фінансів — контрольна точка, яка допомагає аграрію розуміти чи правильний вектор розвитку, чи достатня результативність у цьому сезоні і який прибуток отримали. 

Крім того, якщо дивитися на урожайність з точки зору кількості зібраних тонн, то не завжди аграрій може вловити тонку грань власної ефективності за рік. Більш ефективним показником є поєднання двох елементів — об'єм прибутку і за який час він був зароблений. Тобто, заробити максимально, при цьому витратити мінімально. Як бачимо, рахуючи фінанси, фермер може побачити повну картину врожаю, своїх витрат і доходів. Для цього потрібно постійно все тримати під контролем, вести облік, нічого не випускати з поля зору. І обов’язково знати в яку суму обійшлася 1 тонна зібраного врожаю будь-якої культури.   

Який перший крок до того, щоб усвідомити що фінанси потрібно рахувати?

Перший індикатор — коли є внутрішнє відчуття, що не вистачає фінансів, аби здійснити виплату за поточний місяць заробітної плати.  

Другий індикатор — коли аграрій не може назвати точну суму свого заробітку за сезон. Він може назвати скільки зібрав у кількісному еквіваленті з поля, але не знає скільки це становить у грошовому еквіваленті. 

І третій індикатор — відчуття постійного стресу, незнання власного фінансового становища й нерозуміння що відбувається на господарстві.

Недарма кажуть, що фінанси допомагають зменшити буденність стресу будь-якого підприємства. 

Важливо навчитися сприймати фінанси простою і зрозумілою мовою, а не як громіздку математичну модель, яка потребує суттєвих знань. Професійні менеджери запевняють, що достатньо знати й розуміти всього 2-3 показники своєї діяльності й постійно їх контролювати. І якщо один із показників “показує жовте світло”, то фермер відразу розуміє, що втрачає фінанси. Дуже важливо розвивати грошовий інтелект. Адже даний комплекс знань дозволяє розумно заробляти, зберігати й керувати фінансами. Людина з розвиненим грошовим інтелектом розуміє природу грошей і здатна знайти спосіб, щоб заробити, за будь-якої ситуації.

Якщо аграрій не аналізує свої фінанси, то відразу втрачає контроль над витратами на кожному вирощеному колоску. На жаль, не завжди витратна частина, яку він вкладає у свій фінальний продукт корелює з тим, скільки отримає на фініші. Бувають випадки, коли фермери не рахують фінанси, а бездумно й безмірно вкладають кошти у нову техніку, застосовують нові технології вирощування, нові підходи. Однак не отримують кращих результатів. 

Як правильно порахувати собівартість і прибутковість? 

Із завершенням року наближається час розрахунку аграріями фактичної собівартості виробленої ними сільгосппродукції. Крім так званих прямих витрат (кошти для виплат заробітної плати, оренда, паливо і т.д.), які завжди всі рахують, чомусь аграрії забувають про страхування майбутнього врожаю, про вже взяті кредити. Крім того, є ще амортизація техніки, яку також варто враховувати. 

Потрібно фіксувати всі витрати, які були понесені за сезон. Вони мають бути зібрані докупи й акумульовані як витрати на виробництво продукції. Завдяки цьому фермер отримує розуміння собівартості — скільки всього він витратив на кожну одиницю, яку реалізував. 

Чому реальний прибуток фермера не корелюється з уявним?  

Фінанси — це дуже проста річ: доходи та витрати. Важливо аналізувати прибуток за кількома параметрами, такими як звіт про фінансові результати (за конкретний період), баланс (про стан на звітну дату) і звіт про рух грошових коштів. Останній є похідним від перших двох. Це базовий інструмент, який допомагає прибрати фінанси з голови й звільнити її для більш важливих завдань. Він розкладає всі гроші по поличках: на одній лежать кошти постачальникам, на інший — від покупців, поруч сума за покупку трактора, банківські кредити і всі інші можливі фінансові потоки. У ньому представлено скільки витратили й скільки можемо відкласти. Завдяки такому аналізу аграрій може бачити власний запас потужностей та коштів для інвестицій. Подолання хаосу фінансової звітності дасть очевидні переваги для аграрія:

по-перше, будь-який аграрій може інвестувати якусь невелику частину часу в особистий розвиток і розібратися в фінансах;

по-друге, він зможе нарешті зрозуміти фінансову ефективність свого виробництва. Як показує досвід, людина краще й швидше сприймає складну інформацію “на пальцях”. 

Окрім цього, не варто забувати про таке поняття як платіжний календар — інструмент, який допомагає спланувати перспективу розвитку бізнесу на найближчий місяць, квартал чи рік. Підприємці не замислюються про контроль фінансів, поки не стикаються з нестачею грошей. Касовий розрив стимулює звернути увагу на управління операційним циклом, шукати додаткові джерела фінансування, працювати за планом і реорганізувати неефективну систему управління. Касовий розрив — це тимчасова нестача коштів на рахунку компанії та нездатність здійснювати оплату витрат організації. Використання платіжного календаря дозволяє аграрію завчасно відреагувати на будь-які непередбачувані ситуації в бізнесі і постійно моніторити стан свого заробітку. 

Чи є мобільні додатки, які допомагають рахувати доходи і витрати? 

Є достатня кількість мобільних додатків, які спрощують життя підприємців. Сьогодні навіть великі банківські фінансові установи пропонують нову опцію — власний додаток, у якому можна окремо ввести облік доходів і витрат з мобільного телефону й подавати звіти в податкову.  

Як навчитися рахувати прибуток конкретно на кожній культурі? 

Потрібно мати дуже якісну господарську практику. Розширювати свій кругозір в агробізнесі. Аналізувати кожен напрям розвитку господарства, підвищувати результативність у розрізі різних культур. Постійно вести облік дохідної частини кожної вирощеної продукції. Завдяки аналізу фінансів аграрій чітко бачить перспективу розвитку, розуміє як зменшити витрати і при цьому не втратити якість культури та врожайність.

Чи є індикатор, який сигналізує аграрію, що вже достатньо брати кредити? 

Існує таке поняття як кредитне навантаження. Завдяки цьому показнику фермер розуміє чи може господарство згенерувати відповідний прибуток, аби закрити фінансову проблему, яка акумулюється при використанні кредитних коштів. 

Важливо! Обов'язково тримати руку на пульсі, коли берете валютний кредит. Адже невідомо які можуть бути збитки через зміни курсу іноземних валют щодо національної. Отже, аграрій повинен мати постійний контроль над фінансовим навантаженням. 

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх