Блоги

Актуальність застосування інновацій в агромоніторингу

Актуальність застосування інновацій в агромоніторингу

Чому технічні засоби не можуть замінити агронома? І як ефективно впровадити інноваційні системи агромоніторинга? В новому блозі Романа Михалевича


В своєму попередньому блозі я писав, що агромоніторинг дозволяє підвищувати ефективність та прибутковість сільськогосподарського бізнесу. Сьогодні ж більш детально зупинюсь на актуальності інноваційних рішень для агромоніторингу.

Чому технічні засоби не замінять агрономів

Я проводжу семінари для агрономів Контінентал фармерз груп, а також мав багато зустрічей з агрономами інших агровиробників. Я не тільки навчав їх використанню платформи, але й ми обговорювали різноманітні актуальні питання, з котрими агрономи зіштовхуються щодня. Вони розповідали мені про свої “болі”. В тому числі, й актуальність використання технічних засобів для здійснення агромоніторингу.

Інколи в медіа можна зустріти думку, що з часом технічні засоби замінять агрономів. Але це не зовсім так. Такі технічні засоби, як супутники чи дрони — можуть тільки допомогти агрономам покращити їх результати щодо виявлення проблем посівів та вчасного прийняття рішень.

Змоделюємо ситуацію, що нам треба проводити моніторинг стану посівів хоча б щотижня (а не кожних три дні) та розрахуємо кількість технічних засобів і людей (агрономів чи скаутів, яка для цього потрібна). Виходимо з кількості 32 млн га сільгоспземель та 50 000 юросіб — агровиробників.

Який агромоніторинг найефективніший?

Супутники можуть проводити регулярний моніторинг 100% полів кожних 5-7 днів. До недоліків належать невисока роздільна здатність — 10 м/піксель та лише третина якісних знімків без хмар. Це рішення підходить для регулярного моніторингу та відбору проблемних полів для подальшого моніторингу дронами.

Також читайте: Як впровадити систему супутникового моніторингу полів з максимальною ефективністю

Дрони надають високу точність 2-15 см/піксель та можливість планувати польоти самостійно. В середньому дрон покриває 1000 га в день, тому максимум потрібно 4, 5 тис. дронів (та стільки ж пілотів), щоб щотижня регулярно досліджувати стан полів по всій країні. 

Перевага дронів — детальне дослідження полів та виявлення проблемних ділянок.

Також читайте: Як перетворити дрон на інструмент управління фермою?

Агроном або скаут можуть найточніше виявити проблемні ділянки. Але максимум, що вони можуть зробити - це оглянути 100-200 га з дослідженням 10 точок. Більше просто фізично неможливо. А якщо це кукурудза, соняшник, ріпак – то навіть й цього не зможе здійснити.

Отже, за тиждень умовний агроном може дослідити в середньому не більше 1000 га полів. Тоді як середнє навантаження на агронома — близько 5000 га, а взагалі від 3000 до 10000 га. 

Однак ми знаємо, що вимоги до агрономів ще більші, вони мають обходити всі свої поля кожних 3 дні. Тобто розрахунково в Україні має бути не менше 45 000 – 50 000 агрономів та скаутів, які б могли якісно досліджувати стан посівів.

Я не маю офіційних даних, щодо кількості агрономів в Україні, але за моїми розрахунками їх наразі близько 10–15 тис. Агровиробники постійно шукають агрономів, на нашому ринку дефіцит цих фахівців.

До чого це призводить — агрономи досліджують поля по діагоналі, по однакових маршрутах або взагалі оглядають лише з краю, досліджуючи 2-3 точки на полі. По суті, вони не знають, що відбувається з полем. І це не через їхню халатність, а тому що це фізично неможливо.

Результат — агровиробники щороку втрачають величезні кошти через відсутність інформації та неможливість вчасно прийняти рішення і використати певну агротехнологію захисту посівів. 

Причому деякі проблеми можна було б вирішити, якщо не оперативно, то точно на наступний сезон. І вже отримати результат в зменшенні втрат і збільшенні прибутковості.

На що ще звертати увагу, якщо впроваджуєте агромоніторинг?

Точні дані — це інструмент вибору ділянки поля для детального дослідження.  Здійснили обліт дроном, виявили проблемну зону — відправили туди агронома або скаута.

Обчислювальні потужності для зшиття ортофотопланів, обробки даних та зберігання даних. Насправді, підбір ПК, правильне налаштування та супроводження архітектури обчислювальних рішень — дороге задоволення. Надважливий момент —  швидкість обробки даних, бо вікно для отримання аналітики і прийняття рішень є зазвичай дуже малим.

Технічне обладнання для пілотів дронів: автомобіль, наявність доволі швидкого ПК з USB 3.0 для копіювання даних з дрону, швидкісний інтернет для завантаження даних

Правильний підбір БПЛА та камер відповідно до завдань, які плануєте вирішувати. А також з урахуванням обсягу земельного банку, культур, необхідної аналітики.

Свій дрон – можливість швидко реагувати у короткий проміжок часу, хоча на початку замовляти послуги обльотів у сервісних компаній. 

Ціна. Потрібно чітко врахувати наявні можливості і зважити, що буде вигідніше — купувати техніку та програмне забезпечення, навчати персонал і впроваджувати самостійно чи працювати з компаніями-інтеграторами. Чи можливо здійснювати обльоти самостійно, а обробку інформації довіряти професіоналам. 

В будь-якому випадку впровадження системи агромоніторингу дозволить заощадити в десятки-сотні разів більше, аніж на них буде витрачено.

Також читайте: Інноваційні системи моніторингу в сільському господарстві

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх