Яку ягоду вирощувати? І які технології найефективніші?

Агро Інноваційний Клуб

29 сентября 2021 в 15:30

2459

Яку ягоду вирощувати? І які технології найефективніші?

Багато фруктів та овочів цього літа били власні цінові рекорди, дивуючи покупців. Середня ціна ягоди була на рівні з ціною 2020 року. Однак врожайність була вищою, адже втрат було менше, ніж рік тому. Таким чином, сезон був досить вдалий, не дивлячись на проблеми з погодними умовами.


Весна 2021, незважаючи на нестабільну погоду, була переважно сприятливою для зав'язі деяких ягід. І навіть затяжні зливи, які були на півдні України, не вплинули на ситуацію. 

Які технології використовували? Які з них себе виправдали?

Серед найефективніших технологій можна виокремити автоматизацію поливу, що має такі переваги як:

  • полив за допомогою розсіяної води, який не шкодить структурі ґрунту і не підмиває кореневу систему рослин; 
  • глибоке та якісне зволоження ґрунту
  • підвищення вологості повітря; 
  • відсутність руху води на поверхні, тобто родючий шар не підмивається;
  • нормалізація обміну речовин листя, що своєю чергою підвищує їх врожайність.

Також активно використовувалася система добрива плодових і ягідних культур, яка сприяла:

  • реалізації потенційної продуктивності шляхом оптимізації мінерального живлення; 
  • підвищенню родючості ґрунту в садових ценозах зон плодівництва; 
  • виробництву високоякісних плодів та ягід з гранично обмеженою наявністю в них ксенобіотиків.

Не менш ефективним у цьому сезоні стало використання утримувачів вологи, завдяки яким:

  • створюється необхідний запас води й добрив для рослин;
  • скорочується частота та обсяг поливу;
  • добрива отримують властивість пролонгованої дії живлення рослинам. 

Чому ж так подорожчали ягоди в цьому році? 

Це є надзвичайно актуальним питанням, особливо коли мова йде про вітчизняні фрукти, наприклад полуницю. Продавці пояснюють зростання цін через дощі, які не дають ягоді досягти. Саме тому полуниця починає псуватися. Фермери підтверджують, що дощі вже знищили майже 70% врожаю. 

За що просять по півтисячі за кілограм?

Перше питання, яке виникає: що це за фрукт? Ми відповімо — лохина. Більшість фахівців стверджують, що вирощування даної культури потребує значних витрат. Чимало коштують саджанці цієї рослини. Крім того, вкрай важливою є підготовка ґрунту, адже лохина не може рости на будь-якому полі. Їй необхідний кислий ґрунт, в основі якого — торф. Ось чому закласти плантацію такого ягідника — в буквальному сенсі слова вкопати в землю не одну тисячу гривень.

Необхідно розуміти й інше: урожай лохини в цьому році зібраний з торішніх насаджень, тобто процес відшкодування витрат уже почався раніше. Але торік ця ж ягода коштувала у два рази дешевше. Однак чому зросли ціни? У нинішній ситуації не забувають згадати й про епідемію ковіду, аргументуючи це тим, що карантин не лише перекрив безліч доріг, проте і поламав чимало бізнес-планів. 

Що вигідніше вирощувати: полуницю або лохину?

Вибір культури для вирощування залежить від цілей, які ставить фермер. Якщо він планує швидко окупити вкладення і потім розвивати бізнес далі — йому підійде полуниця. Вона починає плодоносити швидко, але незабаром вимагає нових посадок. Полуниця може жити та давати врожай до 10 років. Якщо бізнес готовий "поспішати повільно", то кущі лохини забезпечать власника урожаєм протягом 20-30 найближчих років, якщо він навчився правильно доглядати за цією культурою. 

Як популяризувати вибір якісних ягід серед покупців?

Популяризувати вибір якісних ягід серед покупців допоможе налагодження контакту з клієнтом. Відмінним варіантом може стати створення інтернет-магазину. Виробники можуть торгувати всіма видами своїх продуктів і товарів в одному місці. 

Можна скористатися однією з двох моделей: 

1) самому відкрити інтернет-магазин і організувати службу доставки; 

2) звернутися до спеціалізованої компанії, у якої вже є такий магазин і забезпечить пряму взаємодію з кінцевими споживачами. 

При цьому потрібно враховувати, що в першому випадку постачання будуть тільки від одного виробника, а в другому — від цілого ряду виробників. 

Зараз все більша кількість людей розуміє, що яскраві обгортки супермаркетів, означають зовсім не «смачно», а «небезпечно», тому в містах з'являються реальні ринки натуральних продуктів, а у віртуальному світі — фермерські інтернет-магазини. Сільський бізнес теж повинен йти в ногу з прогресом.

Збільшення вимог

Виробникам ягід у поточному сезоні у будь-якому випадку необхідно з максимальною точністю прораховувати свій збут як за межі країни, так і на внутрішньому ринку. Ситуація з пандемією коронавірусу підштовхує українських фермерів до активної роботи із супермаркетами. І навіть тим, хто не мав такого досвіду, можливо доведеться шукати діалог з рітейлерами.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх