Як отримати максимум урожайності з гектара цукрового буряку?

Як отримати максимум урожайності з гектара цукрового буряку?

Освітній проєкт “Агрокебети” разом з асоціацією “Український клуб аграрного бізнесу” та агенцією UCABevent провели триденний інтенсив “PRO. Ефективні технології: соняшник, соя, цукровий буряк”.


Під час триденного інтенсиву “PRO. Ефективні технології: соняшник, соя, цукровий буряк” експерти поділились секретами вирощування актуальних культур цьогоріч. 

Алішер Нурмухаммедов, головний агроном з вирощування цукрових буряків агропромислового холдингу “Астарта-Київ” розповів про головні технологічні проблеми при вирощуванні цукрових буряків, вплив на врожайність різноманітних чинників, як мінімізувати негативні впливи та максимізувати позитивні. 

Чому аграріям варто звернути увагу на цукрові буряки?

Цукровий буряк — високоінтенсивна та високорентабельна культура, дає чи не найвищий прибуток з гектара серед усіх традиційних для України культур. Інтерес до вирощування цукрових буряків в умовах воєнного часу обумовлено обмеженням експорту зернових та олійних культур. Дана культура приваблива для наступного сезону, тому що є можливість переробки сировини в Україні та у світі значно зростає ціна на цукор.

Переваги вирощування цукрових буряків:

  • чудовий попередник для більшості культур - сприяє підвищенню урожайності наступної культури;
  • порівняно з зерновими і овочевими культурами у 2-4 рази ефективніше використовує вологу;
  • дуже ефективно використовує азотні добрива;
  • цукровий буряк засвоює вуглекислий газ та виділяє кисень у 4-5 разів більше, ніж 1 га змішаного лісу.

Технологія вирощування цукрових буряків 

Цукровий буряк — це дворічна культура, але для виробництва цукру його збирають у перший рік. Цвітіння відбувається на другий рік. Культура вимагає відносно тривалого періоду вегетації, зазвичай від 140-160 до 200 днів.

З технологічної точки зору перший рік умовно розподіляється на три технологічні фази за кваліфікацією ФАО: 

  1. Сходи — перша пара листків (о) 25-35 днів. У цій фазі вони розвиваються дуже повільно і практично не конкурує з бур’янами й різними шкідниками, хворобами, які сильно пошкоджують їх. 
  2. Друга пара листків — формування вегетативної маси та врожаю (75-115 днів). У цей період буряк розвивається дуже швидко, інтенсивно. 
  3. Третя фаза — нові листки утворюються, а старі починають відмирати. Наприкінці серпня вважається, що наступає фаза технологічної зрілості й триває до листопада. 

Дана рослина дуже чутлива до гербіцидного захисту. Різні хвороби, шкідники дуже полюбляють цю культуру, тому що вона солодка. 

Головні технологічні труднощі при вирощуванні цукрових буряків:

  • культура потребує значних витрат на виробництво;
  • виснаження та погіршення якості ґрунтів у коротких
  • сівозмінах;
  • висока чутливість до недоліків технології та строків проведення робіт, наприклад, кожен день запізнення із сівбою знижує урожайність цукрових буряків на 0,2-0,5%;
  • висока чутливість до забур’яненості — навіть незначна забур’яненість може призвести до втрати 20% урожаю;
  • підвищена чутливість до гербіцидів із діючими речовинами класу сульфанілсечовини та імідазолінів;
  • доволі складний контроль шкідників та хвороб, які дуже “полюбляють” саме цукрові буряки;
  • потреба у спеціальній “буряковій”техніці та висококласному обладнанні.

Цукровий буряк — це рослина довгого дня. Сонячне світло в травні, червні й липні має вирішальне значення — довші дні впливають на вегетацію рослин, сприяючи отриманню високого врожаю. У листі утворюється велика кількість цукру. Основна частина йде на ростові процеси, а коли вегетативний ріст уповільнюється, він починає запасатися в коренеплоді.

Стосовно вегетативного розвитку даної культури, то перший період триває до травня. Буряк дуже повільно розвивається, потім починає активно нарощувати листову масу. Одна із важливих умов, щоб забезпечити цукровому буряку накопичення зростання маси і чистоту листкової поверхні протягом цього періоду. Це є одним із вагомих елементів технології. Щоб на початку червня у вас почалося змикання міжряддя цукрового буряка, якщо забезпечуєте отакий розвиток, то це одна із гарантій, що ви матимете високий врожай

Алішер Нурмухаммедов, головний агроном з вирощування цукрових буряків агропромислового холдингу “Астарта-Київ”

Крім того, цукровий буряк на початку вегетаційного періоду вимагає дуже високі потреби у вологі – від 500 до 700 мм. У середині вегетації коефіцієнт евапотранспірації (загальна кількість вологи) становить від 5 до 6 мм/день. Буряк розвиває глибоку стрижневу кореневу систему, зазвичай 100% води витягується з 0,7-1,2 м глибини ґрунту. Чутливі до водного дефіциту під час появи сходів та протягом місяця після появи сходів (0). У цілому, культура менш чутлива до помірного дефіциту води, за винятком ранніх фаз розвитку.

Сівба є найбільш відповідальною операцією:

  • рівномірний розподіл рослин на полі забезпечує оптимальну густоту стояння, яка визначає врожайність і якість цукрових буряків;
  • помилки при сівбі, що призводять до зрідженості й, як наслідок, до нерівномірного розподілу рослин на полі, пізніше виправити вже неможливо;
  • тільки якісна сівба створює передумови для використання генетичного потенціалу продуктивності гібридів і одержання найвищого збору цукру з одного гектара.

Сівбу треба провести в стислі строки, коли температура на глибині 10 см сягає 5-6°С, у ґрунті є достатня кількість вологи для отримання дружних сходів.

Строки сівби залежать від погодних умов та стану ґрунту:

  • ранні сходи дозволяють отримати добру розвинуту листкову масу, раннє змикання рядків, що краще використовує довгі дні червня і липня для високої асиміляції.
  • запізнення з сівбою спричиняє зниження врожайності навіть при збиранні в більш пізній період.

Цукровий буряк добре переносить весняні заморозки й температура +4-5 градусі для нього не страшні.

Між нормою висіву, густотою стояння рослин, врожайністю і якісними показниками цукрових буряків існує прямий зв'язок.

Рекомендована густота на час збирання 100-110 тис. рослин. До норми додаємо: 10-15% на польову схожість + витрати густоти через чинники, які важко контролювати, приміром, довгоносик.

Наприклад, у зоні із ризиком довгоносика рекомендована норма висіву складає 1,2 п.о./га + 0,5-1,5 п.о. на довгоносика. 

Чинники, які впливають на урожайність цукрових буряків 

Безумовно погода — це головний фактор, який складає 34%. Потім рівність поля або розміщення цукрових буряків — 17%. Оскільки вони дуже вимогливі до ґрунту, до поля. Традиційно дану культуру розміщують на кращих полях, з хорошими характеристиками. Гібрид — 14%, азот, який визначає врожайність — 11%. Важливо забезпечити оптимальну густоту рослин — 10%. Якщо збирають цукровий буряк на початку, наприклад, вересня і в кінці жовтня — з частотою два місяці це впливає на врожайність. Тобто строк копки — 9%, строк сівби — 5%.

Вимоги цукрових буряків до ґрунту

Цукрові буряки пред'являють високі вимоги до родючості ґрунту, його фізичного стану, забезпеченості макро- та мікроелементами. Найкраще вони ростуть на чорноземах, сірих і темно-сірих лісових суглинистих ґрунтах, багатих на перегній. Цілком придатні для них ґрунти низин та заплав.

Якщо плануєте вирощувати цукрові буряки, то краще це робити на ґрунтах з високим вмістом гумусу. Тоді можна розраховувати на високу врожайність. Наприклад, для порівняння якщо середній вміст гумусу становить 2-4%, то врожайність 400-450 ц/га, а якщо 4-6% — 500-600 ц/га

Алішер Нурмухаммедов, головний агроном з вирощування цукрових буряків агропромислового холдингу “Астарта-Київ”

Кислотність ґрунту також важливо враховувати, бо цукровий буряк особливо чутлива культура. Підвищена кислотність пригнічує ріст коріння, тому погіршує використання рослинами води, поживних речовин ґрунту та внесених добрив. Коефіцієнт використання цукровими буряками елементів живлення навіть із внесених міндобрив де елементи знаходяться у доступній формі не є високим. У кислих ґрунтах, попри те, що вноситься повна норма добрив — врожайність все одно буде низька. 

Середня врожайність у кислих ґрунтах становить 400 ц/га, а в нейтральних — 500 ц/га. Тобто цей фактор дуже важливий. 

Які найкращі попередники для цукрового буряку? 

Майже всі культури є хорошими попередниками для цукрового буряку. Однак варто врахувати нюанси щодо сої, кукурудзи, соняшника. 

Оцінка попередників для цукрових буряків:

  • пшениця — хороший попередник;
  • жито озиме — хороший попередник;
  • ячмінь — хороший попередник;
  • овес — хороший попередник;
  • соя — допустимий попередник;
  • кукурудза — умовно допустимий попередник, оскільки будете відчувати дефіцит вологи, особливо в посушливі роки; 
  • соняшник — умовно допустимий попередник; 
  • цукрові буряки — недопустимий попередник. Ні в якому разі! 

Статистика врожайності цукрових буряків залежно від попередника за 2022 рік 

Найбільший врожай з гектара цукрового буряку отримали після озимої пшениці в Західному регіоні — 557 центнерів. Найменша врожайність після кукурудзи в Східному регіоні — 426 центнерів.

Вибір насіння

Варто обирати гібриди цукрових буряків з найкращим поєднанням стійкості до хвороб та потенційної врожайності для кожного поля. Перед початком сезону агровиробнику спільно з виробниками насіння необхідно обговорити історію вирощування цукрових буряків по кожному полю. Це дозволить обрати гібриди з найкращим поєднанням стійкості до хвороб та потенційної врожайності з урахуванням типів вашого ґрунту, які культури були попередниками, наявні хвороби і т.д..

Головними умовами отримання високого врожаю є:

  • забезпечення оптимальної густоти рослин (100-110 тис/га), дуже важливо, щоб листкова маса протягом вегетативного періоду розвивалася добре;
  • збереження протягом вегетаційного періоду розвинутого і чистого листового апарату для досягнення максимальної продуктивності;
  • чистота посівів від бур'янів, відсутність ушкодження шкідниками та ураження хворобами;
  • якісне збирання коренеплодів.

Вирівняність рослин — основа успіху! Мається на увазі як по густоті, так і по розвитку цукрових буряків.

Головні фактори, що впливають на вирівняність рослин

Основний обробіток ґрунту:

  • строки основного обробітку; 
  • вирівнювання.

Передпосівна підготовка ґрунту

Сівба:

  • строки сівби; 
  • норма висіву.

Інші:

  • пошкодження шкідниками (довгоносики, ґрунтові шкідники);
  • ураження кореневими гнилями.

Основні помилки при виконанні передпосівного обробітку ґрунту

Уникайте наступних помилок:

  • дуже рано — приведе до ущільнення ґрунту і деформації кореня буряків;
  • надто глибоко — уповільнює прогрівання ґрунту, надходження капілярної вологи;
  • надто часто і швидко — зруйнує рихлу мілкозернисту структуру, сприятиме утворенню кірки, спричинить ерозію і втрати ґрунтової вологи;

Тож краще вирівнюйте поля з осені, щоб мінімізувати весняні обробітки й скоротити втрати вологи.

Листкові хвороби цукрових буряків

За умов зараженості цукрових буряків, необхідно визначити поширеність хвороби (%) на полі:

  1. Відібрати по одному листку з середньої частини листкового апарату у 100 рослин (з різних місць поля)
  2. Підраховувати частку хворих листків: лист вважається хворим, якщо на ньому є хоча б одна пляма.
  3. Сума хворих листків відповідає поширеності хвороби, наприклад, п'ять хворих листків, принаймні, з однією плямою на листку = 5% поширеності. 
  4. На основі порівняння рівня зараження листковими хворобами на полі з порогом шкодочинності визначається необхідність обприскування.

Заходи захисту від листкових захворювань:

  • Протруєння насіння тіфлутрином.
  • Застосування ґрунтових інсектицидів (Форс, Регент і т.д.) за сівби цукрових буряків за допомогою аплікаторів.

Збір врожаю цукрових буряків

Збирання коренеплодів цукрових буряків, вивезення та продаж їх на цукрові заводи є важливою кінцевою ланкою технології вирощування культури. Недотримання науково обґрунтованих рекомендацій на цьому етапі, а саме запізнення зі строками збору врожаю, підготовки полів і техніки, несвоєчасне вивезення свіжовикопаного буряка з полів, спричиняє втрати великої частки врожаю.

Рекомендації щодо збирання коренеплодів:

  • ріст коренеплодів і підвищення цукристості триває від кінця серпня і до листопада, за умов теплої погоди;
  • рання копка зменшує вихід цукру з гектара, а пізня – викликає великі втрати врожаю внаслідок дощів, снігу та морозів;
  • коренеплоди, які збираються у ранні строки, через фізіологічну недозрілість і високі температури, хоча і придатні для переробки, але не можуть довго зберігатись і мають низькі показники цукристості;
  • у вересні врожайність зростає на 15-30%, цукристість – на 1,4-1,8%. Зважаючи на це, масову копку цукрових буряків слід проводити з 25 вересня по 25 жовтня.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх