Чи варто вирощувати цукровий буряк?

19 мая 2022 в 11:00

8054

Чи варто вирощувати цукровий буряк?

Цукровий буряк — складна у вирощуванні, але стратегічно важлива культура з стабільним внутрішнім попитом.


Війна поставила багато нових викликів перед українськими аграріями. Зміна структури посівних площ та вирощування нових культур (задля задоволення перш за все внутрішнього попиту) — одна з вимушених змін. 

На вибір культур в новому аграрному сезоні вплинули: відсутність морського експорту, нестача матеріалів (ЗЗР, добрив, посівмату), брак обігових коштів, дефіцит палива. Багато господарств стали обирати культури озираючись на свою здатність захистити й доглянути культури, та згідно з внутрішнім попитом.

Вибір цукрового буряка для вирощування цього року — важливий стратегічний крок. Держава потребує сировини для завантаження виробничих цукрових потужностей, господарствам потрібен врожай, який вони завжди можуть збути за стабільну ціну. 

Станом на 12 травня в Україні було засіяно цукрових буряків на площі 181,4 тис га. Це менше ніж у 2021 році (224,7 тис га) та менше ніж складав прогноз на 2022 рік (206,9 тис га), але з огляду на ситуацію в країні та втрату через окупацію певної кількості сільськогосподарських земель, можна зробити висновок про збільшення частки посівів цукрового буряку. 

Сьогодні ті компанії які мають переробні потужності, стимулюють аграріїв для вирощування потрібних для їх завантаження культур. Серед таких і топ-3 виробник цукру в Україні — агропромислова компанія Укрпромінвест Агро.

Укрпромінвест Агро спеціалізується на вирощуванні цукрового буряку. Компанія має цукрові заводи розташовані у Вінницькій області у безпосередній близькості до територій вирощування цукрового буряку. 

 

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

"Цукровий буряк — вибір розумних"

Для співпраці з регіональними господарствами Укрпромінвест Агро започаткувала програму "Цукровий буряк — вибір розумних". Згідно з умовами програми компанія пропонує господарствам у Вінницькій та сусідніх областях співпрацю та допомогу у вирощуванні культури. 

До пропозиції входять: 

  • послуги з посіву, ґрунтообробки, копки та вивезення врожаю;
  • надання техніки під ці операції (сівалки під 45 см, комбайни тощо);
  • агрономічний супровід та безплатний доступ до сервісів компанії;
  • товарне кредитування (запроваджено цього року для допомоги аграріям з посівною). В межах кредиту аграрій може отримати насіння, добрива (частково), ЗЗР.

ФГ "Флора А.А." — учасник програми

Фермерське господарство "Флора А.А." до війни тільки починало займатись буряком, але сьогодні збільшили посівну площу до 120 га (близько 10% від загальної площі земельного банку). Серед причин, які змусили звернути увагу на культуру, та віддати їй перевагу перед зерновими:

  • цукор — внутрішній продукт, тому його реалізація не залежить від морського експорту; 
  • ціну на продукт не з'їдають логістичні витрати (як це сьогодні відбувається з основними експортними культурами).
  • вирощування буряку важливе для країни! 

Останній аргумент став сьогодні визначальним для багатьох свідомих господарств, які змінили структуру посівних площ, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни. 

ФГ "Флора А.А." скористалось програмою "Цукровий буряк — вибір розумних" та отримала товарний кредит на насіння, замовила посів та копку буряка. Собі лишили тільки обробіток та догляд за культурою.

Як вважає голова ФГ "Флора А.А." Андрій Капріца (youtube Сила в точності), сьогодні місія аграріїв у яких поруч (в радіусі 100 км) є цукровий завод — забезпечити Україну цукром.

Цукровий буряк — лагідна культура

Якщо вам цікаво, чи важка у вирощуванні культура цукровий буряк для початківців, відповідь — так. Цукровий буряк — лагідна культура. Аграрії кажуть, що якщо ти три роки не вирощував цукровий буряк, ти не вважаєшся агрономом. Ця культура складна та енергозатратна, але як альтернатива більш поширеній кукурудзі чи соняшнику, в більшості років буряк показує кращу економічну ефективність. 

Є дві поширені технології вирощування буряку:

  • класична — 4-5 внесень гербіциду бетаналу впродовж вегетації;
  • з використанням системного гербіциду конвізо — два внесення препарату. Цукровий буряк, стійкий до діючої речовини препарату — форамсульфурона, тому препарат за два внесення забезпечує повний спектр контролю злакових і широколистих бур’янів.

Також є цікава технологія для вирощування цукрового буряка на схилових полях. Для протидії вітровій та водній ерозії ґрунту виконується висів цукрового буряку з підсівом ячменю. 

Ячмінь висівається перед посівом цукрового буряку, а потім забирається гермініцидом. За цей час ячмінь вкорінюється і скріплює верхній шар ґрунту. При цьому береться простий ярий ячмінь без протруєння і всі витрати не перевищують $7 на 1 га. Технологію можна використовувати і для інших посівів, наприклад, соняшника. 

Зібрати потрібний країні врожай цукрового буряку, а потім ввімкнути відео, як руські б’ються в чергах за цукром, одна з небагатьох розрад доступних сьогодні українським аграріям!

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх