Внесення ЗЗР та добрив дронами — гід аграрія по можливостям, проблемам та постачальникам послуг

9 июня 2021 в 16:30

5534

Внесення ЗЗР та добрив дронами — гід аграрія по можливостям, проблемам та постачальникам послуг

В Україні набуває популярності технологія внесення ЗЗР дронами. Раніше аграрії тільки придивлялись до можливостей повітряного внесення агрохімії. Сьогодні темпи продажів БПЛА, та зростаюча кількість сервісних компаній, що надають послугу, свідчать про те, що великий відсоток внесення ЗЗР цього року буде саме повітряним методом.


Сьогодні БПЛА — це не лише засіб дистанційного моніторингу, що збирає дані про посіви для інформаційного забезпечення польових операцій наземної техніки. Кількість завдань які виконують повітряні безпілотники росте. Схоже агровиробники нарешті повірили в переваги використання дронів-обприскувачів:

 • більш якісне покриття органів рослини через зменшення крапель і створення притискного зусилля лопатями агрокоптерів;
 • виключення контакту працівників з шкідливими хімічними сполуками, що використовуються для захисту рослин;
 • надійність захисту рослин при ультромалооб’ємному внесенні.

В зміні настроїв аграрної спільноти “винні” як виробники, так і місцеві дистриб’ютори. Перші, покращили технічні можливості агрегатів збільшивши корисне навантаження та точність розпилювання; другі, презентували технологію на агрофорумах та днях поля, щоб переконати що рослина дійсно буде захищена незважаючи на мінімальне використання рідини.

Застосуванню технології повітряного внесення в Україні сприяє кілька факторів. По-перше, наша країна один з найбільших агровиробників у світі, що входить в топ-10 країн за площею орних земель. Це великий ринок для виробників дронів, які зацікавлені в якісному сервісі і обслуговуванні клієнтів, що включає навчання, ремонт, наявність необхідних запчастин, а отже відсутність затримок в роботі дронів і попадання в агростроки.

По-друге, законодавство нашої країни більш лояльне до повітряного внесення ніж в більшості країн ЄС, а світовий досвід свідчить що в регіонах де держава не чинить перепон, технологія неодмінно “вистрілює”. Так, наприклад, один з найбільших ринків дронів для повітряного внесення ЗЗР — це США (в тих штатах де відсутні обмеження щодо їх використання). Традиційно багато дронів працює в Східній Азії, відкриті до технології аграрії в Австралії і Новій Зеландії (через складність рельєфу використання дронів — це єдина можливість збільшити площу сільськогосподарських земель).

Переваги та недоліки використання дронів для внесення ЗЗР

Дрон-обприскувач XAG P20

Переваги і недоліки використання дронів-розпилювачів випливають з принципової відмінності можливостей агрегатів порівняно з наземною технікою. З легкості та маневреності БПЛА, точності їх руху та автономності виходять переваги:

 • відсутність технологічної колії (немає пошкоджень рослин через витоптування);
 • висока швидкість роботи;
 • зменшення витрат на воду через особливості використовуваного розчину.

В той же час оскільки технологія відносно нова, вона ще не відпрацьована, звідси наступні мінуси:

 • основні виробники ЗЗР ще не мають спеціальних препаратів для повітряного внесення;
 • велика кількість ЗЗР ще не має сертифікації в Україні для внесення дронами-обприскувачами;
 • більша висота обробки створює ризики для зносу речовин від поривів вітру. Деякі матеріали (наприклад, десиканти) являють собою летючу суміш яку може взагалі віднести на значну відстань. Вітер може становити загрозу при внесенні токсичних ЗЗР з отруйною дією.

Також не безперечні переваги повітряного внесення через технічні особливості експлуатації дронів та наземної техніки, що використовується в агровиробництві:

 • через невелику ширину захвату дронів-обприскувачів (зону обробки), площа перекриттів більше ніж у широкозахватних наземних обприскувачів;
 • не всі роботи в полі можна виконати дроном, і хоч дрон не залишає технологічних колій, проте це робить інша польова техніка. Необхідність використання наземної техніки так само буде призводити до пошкодження рослин, а внесення ЗЗР за допомогою дронів зменшуватиме ущільнення ґрунтів, але не втрати через пошкодження.

Що треба вміти аграрію щоб самостійно працювати дронами-обприскувачами?

Дрон-обприскувач DJI AGRAS T20

Оскільки технологія повітряного обприскування ще нова, багато агровиробників покладаються на сервісні компанії які виконують повітряне внесення на умовах аутсорсингу. Багато хто з виробників хоче спочатку протестувати технологію на власному полі, перш ніж наважитись на придбання власного дрона. Великою мірою рішення залежить від площі, що є в обробці у аграрія. Так розробники українського дрону-обприскувача Flying tractor вважають придбання власного дрона доцільним, якщо в постійній обробці знаходиться принаймні 30 га.

Якщо господарство все ж таки наважується на придбання власного дрона, для самостійної роботи йому знадобиться:

 • вміння працювати з даними (читати технологічні карти, створювати карти-завдання тощо);
 • провести навчання оператора (офіційні дистриб’ютори завжди включають навчання в школі оператора дронів до пакету послуг під час продажу БПЛА);
 • для комфортної роботи доведеться додатково витратитись на оснащення дрона — комплект батарей, баків, обладнання для приготування суміші.

Послуга повітряного внесення на умовах аутсорсингу

Багато сервісних компаній не обмежуються внесенням хімічної суміші, також вони забирають на себе всю підготовчу роботу, виконуючи послугу “під ключ”, тобто приймають замовлення і звітують по виконанню. У послугу внесення можуть входити:

 • заміри для створення контурів полів і подальшого їх використання для складання маршрутів;
 • самостійне виготовлення суміші (змішування ЗЗР);
 • вирішення всіх технічних питань — підвезення води і палива, заправка дронів, використання власних препаратів та ємностей; 
 • всебічне керування процесом обприскування;
 • пошагова звітність перед замовником.

Оскільки технологія нова і ще не відпрацьована, велике значення має досвід компанії. Ми спробували зібрати для вас актуальний перелік надійних компаній, які надають послугу в межах України в сезоні 2021 року.

Український агродрон Літаючий трактор 15 л (Flying Tractor)

Основні компанії, які надають послугу внесення в Україні в сезоні 2021 року:

 • Drone.UA (офіційний дистриб’ютор компанії XAG);
 • Flying Tractor (українська компанія-виробник дронів-обприскувачів, що виконує внесення власними БПЛА);
 • AeroFab (ультрамалооб’ємне внесення за допомогою безпілотних літаків);

Що треба знати про дрони?

Дрон-обприскувач Machaon 

Обираючи виконавця послуги внесення аграрій звісно буде орієнтуватись на ціну. Але якість виконання буде залежати від БПЛА які використовує підрядник. Оскільки зараз на ринку дуже багато дронів, пропонуємо орієнтуватись на наступні характеристики:

 • швидкість обробітку (скільки гектар обробляє за годину);
 • час роботи батареї до перезарядки;
 • об’єм бака.

В разі особистого виконання обприскування ці показники дозволяють визначити скільки дронів потрібно для обробки поля в задані строки.

Якщо ви вирішили що вам таки потрібен власний дрон, то на ринку є моделі які вже довели свою ефективність роботи в наших умовах. Вже добре себе зарекомендували на українських полях моделі дронів китайських компаній XAG (офіційний дистриб’ютор Drone.UA) та DJI (можна купити як у тих самих Drone.UA, так і у офіційних імпортерів та дистриб'юторів Quadro.ua). Радимо також звернути увагу на агродрони української зборки Agric (можна замовити у компанії Reactive Drone, що займається розробкою та збиранням БПЛА), Machaon (від компанії BetterFly, можна також замовити на сайті компанії Агроінс), та українські агродрони Flying Tractor.

Потенційний запит на дрони-обприскувачі в Україні виглядає невичерпним. Через мінливі погодні умови, що можуть завадити виконанню робіт наземною технікою, та через кількість загроз, що лімітують урожайність, дрони-обприскувачі можуть вважатись найнадійнішим захисником культур. Точкове внесення ЗЗР, в разі виявлення очагів враження рослин, локалізує загрозу, та захистить врожай перш ніж культурам буде завдано невиправну шкоду.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх