Вирощування часнику під час війни

22 апреля 2022 в 10:00

6122

Вирощування часнику під час війни

Часник — культура з високою маржинальністю, яка дозволить аграрію заробити з невеликої площі. Попри складне становище в країні вирощування часнику має низку переваг перед традиційними зерновими культурами.


Сьогодні експерти все частіше радять агровиробникам диверсифікувати виробництво через численні невизначеності. Аграрії не можуть бути впевнені чи вистачить їм добрив та ЗЗР, не впевнені в попиті на майбутній врожай, чи буде відновлений морський експорт. Господарствам радять віддати перевагу культурам, які будуть мати попит всередині країни, та які потребують менше догляду. Ми ж радимо звернути увагу на часник.

Переваги вирощування часнику: Займає малу площу

Сьогодні багато господарств втратили частку земельного банку через окупацію, інші — відчувають брак матеріалів (добрив, ЗЗР, посівмату), що може завадити засіяти та належно доглянути всі поля, нарешті є питання безпеки пересування. На територіях що були під окупацією або поблизу лінії зіткнення, механізатори подекуди бояться заходити в поля бо є небезпека замінувань. Вирощування ж часнику — це компактне виробництво, яке дозволяє економно використовувати простір. Якщо господарству бракує палива для обробки чисельних полів, бракує механізаторів — часник дозволить оптимізувати роботу зекономивши ресурси.

Має стабільний попит

Попит на часник зростає. Найбільший клієнт України — це Польща, також багато споживають Грузія та Вірменія. Оскільки Європа збільшує вартість своєї продукції, позиції України як сировинної бази для наших найбільших клієнтів лише зміцнюються. Часник не є стратегічною культурою для продовольчої безпеки країни, тож його експорт не припиниться. До того ж в середині країни зростають потужності переробка часнику. З нього виробляють продукти з доданою вартістю: пасти, порошки, слайси. Українська переробка все ще має економічні переваги перед європейською — дешевші ніж в ЄС робоча сила, сировина, електрика тощо.

Має високу ціну

Часник завжди був однією з найвигідніших культур. За останні 12 років ціна на часник ніколи не падала нижче за 38-39 грн/кг. Останні ж роки ціна тільки зростає, так було і під час епідемії коронавірусу, так є сьогодні під час війни. Якщо до початку війни прибуток з 1 га часнику був як з 60 га зернових (пшениця, ячмінь), то сьогодні з цінами і дефіцитом які є співвідношення вже збільшилось в 2-2,5 рази (1 га часнику, як 120-150 га пшениці).

Поради для новачків: Не треба зволікати

Садивний матеріал треба замовляти заздалегідь. Щоб отримати часник восени треба зробити замовлення зараз. Для цього треба укласти договір з постачальником, вказати заплановану під посів площу і сплатити 5-10% від вартості партії. Осінню (в сезон) вже не буде можливості знайти потрібну кількість садивного матеріалу, бо він не лежить в мішках чекаючи на клієнта. Часник лущать, калібрують та виконують фітообробку індивідуально для замовника за кілька діб до посіву.

Також треба якомога раніше посіятись і подбати про зрошення (покласти крапельну стрічку). На півдні та південному сході країни без зрошення не можна отримати врожаю. В західних областях також бажано мати змогу виконати зрошення у разі нестачі опадів. Полив може бути будь-яким — крапельним, дощувальним, але він потрібен. Тож треба якомога раніше посадити і полити, щоб мати змогу почати підживлювати культуру добривами.

Краще відводити під культуру ціле поле

Часник потрібно сіяти цілими полями, це спрощує догляд і сприяє створенню кращих умов для росту. Для цілого поля простіше організувати обробіток, зрошення. Якщо у часнику є "сусід" від нього можуть потрапляти шкідники, можуть бути пошкодження культури від зносу сторонніх гербіцидів тощо.

Зберігання часнику

Часник треба зберігати тільки в холодильниках (при довготривалому зберіганні) за температури -2 °C. Не треба квапитись та зрізати кореневу систему, інакше одразу почнеться підсушування і можна втратити до 50% ваги за 2-3 тижні. Зрізати кореневу систему потрібно перед продажем.

Формування партії на продаж

Вимоги для товарного часнику: відсутність хвороб та калібрування. Партію треба формувати з відкаліброваного часнику: розмір від 35 до 70 мм, "крок" — 5 мм (на експорт розмір не менше 50 мм). Не повинно бути фузаріозу, гнилей, та ні в якому разі не повинно бути нематод.

Треба також формувати великі партії (від 100 тонн). Замовнику простіше знайти одного великого постачальника, ніж купувати партії по 10 тонн. Проблеми зі збутом виникають тоді, коли аграрій намагається продати 10 тонн некаліброваного часнику. Таку партію можна здати лише місцевим перекупам, та за ціною значно нижче ринкової — 15-20 грн (великі партії в Україні ніколи не продавали менше ніж за $1,5). В цьому році очікується ціна на товарний калібрований часник не менше 70 грн.

Чому зараз сприятливий час, щоб почати

Сьогодні на ринку склалась унікальна ситуація, коли садивний матеріал часнику коштує дешевше ніж товарний часник. Таке співвідношення не може триматись довго і виробники піднімуть ціни (орієнтовно існуючі ціни на іспанську селекцію протримаються до травня–червня), та час для того, щоб забронювати насіння на осінь зараз найсприятливіший.

Нестача ЗЗР на ринку не є невирішуваною проблемою. В той час, коли великі дистриб’ютори знизили свою активність (багато з них відчувають кадровий голод через переміщення працівників і мобілізацію) активізувались маленькі компанії (з оборот десь до 100 млн грн). Держава створила оптимальні умови для імпорту матеріалів відкривши кордони та дозволивши ввезення добрив та ЗЗР без зайвої бюрократії. Розмитнити фуру сьогодні можна за годину. Навіть якщо не вдалось знайти якісь препарати, можна сісти в мікроавтобус, поїхати в Польщу і придбати все що потрібно.

Послуги компанії Єврошок

Якщо говорити про допомогу у вирощуванні культури, то на українському ринку забезпеченням матеріалами та супроводом аграріїв активно займається компанія Єврошок. Це лідер галузі, що продовжує надавати послуги під час війни: консультує аграріїв в питаннях вирощування часнику, виконує польові операції, реалізує садивний матеріал та техніку.

Сьогодні найбільш інтенсивний регіон вирощування овочевих культур — Херсонська область — частково опинилась під окупацією, тому послуги агросупроводу клієнтам регіону надаються за допомогою зуму, вайбер, телеграм. Комунікація онлайн навіть з окупованими регіонами зберігається. Роботи на донецькому та луганському напрямках, на жаль, фактично зупинились. На всій іншій території роботи тривають в штатному режимі.

Компанія надає послуги з посіву часнику (надається техніка), послуги зі збору врожаю (є комбайни, працюють на площах не менше 10 га), реалізує садивний матеріал (сорти іспанської селекції) та техніку. Компанія Єврошок — офіційні дистриб'ютори техніки J.J.BROCH. Клієнтам надається рік гарантії на техніку, спеціалісти компанії допомагають ввести її в експлуатацію та налаштувати для роботи. Нещодавно у компанії з’явилась найбільша у світі сівалка для часнику спроєктована заводом J.J.BROCH спільно з компанією. У жовтні робота сівалки була продемонстрована в Херсонській області.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх