На заході України близько 1100 вагонів із зерном застрягли біля основного залізничного прикордонного переходу з Польщею, не маючи нагоди вивезти свій вантаж за кордон.
Це лише частина з 24 190 вагонів з різними товарами на експорт, що включають рослинну олію, залізну руду, метали, хімікати та вугілля, які станом на вівторок 5 квітня очікували на перетин західного кордону України, згідно з даними державної залізничної компанії Укрзалізниця.
За словами урядовців та інсайдерів галузі, через війну, що вирує на південному узбережжі країни, та коло її основних портів, заблокованих вторгненням росії, Україна щосили намагається експортувати своє зерно та інші товари. Але оскільки Київ шукає альтернативні маршрути експорту сушею, цим зусиллям перешкоджають логістичні проблеми та бюрократія.
Заступник директора комерційного департаменту державної залізничної компанії “Укрзалізниця” Валерій Ткачов повідомив, що 10 320 вагонів — або близько половини від загальної кількості — чекають на розв'язці біля села Ізов, основного залізничного прикордонного переходу до Польщі. Розташований приблизно за 130 км на північ від Львова, вузол є воротами для досягнення польського морського порту Гданськ.
Ключова проблема: величезний обсяг товарів, яким необхідно знайти альтернативний маршрут, що, за словами інсайдерів галузі та уряду, викликає нестачу всього від залізничних вагонів до персоналу. Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, до війни експортувала 98% зернових через Чорне море. Як правило, лише частина експорту країни йде залізницею, де транспортні витрати вищі, ніж вартість доставки.
Перебої експорту через ширину колій
Ці труднощі ускладнюються логістичними проблемами, такими як розбіжності в ширині залізничних колій, що використовуються в Україні та у сусідів, таких як Польща. Проблема залишилась у спадок з радянських часів. В той же час, хоч захід країни і не постраждав від запеклих боїв, регіон зазнав ракетних ударів під Львовом, у тому числі по нафтових об'єктах, тож безпекові заходи навколо кордону дуже жорсткі.
Перебої з українським експортом означають, що країни, які залежать від імпорту українського зерна, включаючи Китай, Єгипет, Туреччину та Індонезію, мають знайти альтернативні джерела або зіткнутися з нестачею продовольства, попереджають агентства з надання допомоги.
Оскільки українська залізнична мережа використовує “російську колію” розміром приблизно 1,5 метра (на 10 сантиметрів більше, ніж колії, які використовуються в більшості країн Європи), працівникам залізниці доводиться піднімати вагони домкратом і вручну змінювати шасі на польські колії. Крім того, вони можуть вивантажити зерно з українських вагонів і пересипати його в польські — процес, який може зайняти до півгодини на вагон.
Заступник директора Департаменту комерційної роботи Укрзалізниці Валерій Ткачов повідомив Reuters, що зараз кордон поблизу Ізова перетинають до 500 вагонів на день — протягом останніх трьох тижнів. Він додав, що є ще десяток пунктів пропуску, багато з яких не підтримуються.
Державна залізниця працює над збільшенням пропускної спроможності протягом наступних трьох місяців до 1100 вагонів зерна на добу, що проходитимуть через Польщу, Румунію, Угорщину та Словаччину — це майже в десять разів більша пропускна спроможність ніж була у березні.
Джерело: Reuters