Простий спосіб покінчити з нестачею грошей в агробізнесі, або Чому працювати "вбілу" насправді вигідніше

8 октября 2020 в 11:00

8423

Простий спосіб покінчити з нестачею грошей в агробізнесі, або Чому працювати "вбілу" насправді вигідніше

Ви колись рахували, скільки грошей втрачаєте через те, що працюєте за кеш? Це досить звично, але не дає доступу до багатьох вигідних фінансових пропозицій. Наприклад, до кредиту під 0,01% (такий є!) чи до державних компенсацій. І, безумовно, до перспективи купити землю, яку зараз орендуєте. Разом з експертом розібралися в усіх таких можливостях.


Частина фермерів вже вкотре зустріне майбутній аграрний сезон із нестачею засобів для закупівлі насіння, ЗЗР або палива. А отримати фінансування майже ніде — обережні кредитори не готові надавати кошти, якщо не можуть побачити чесної фінансової звітності. 

Проте це не обов'язковий сценарій, адже багато аграріїв не стикаються з такими проблемами, тому що вже давно вирішили працювати "вбілу". Це некомфортне рішення, яке передбачає те, що фермер бере на себе більше відповідальності, показує більше інформації про свій бізнес. Але воно має і численні переваги. Про них — у другій частині нашого інтерв'ю з фінансовим директором UKRAVIT Олександром Їльїним (перша, про те, як фінтех-стартапи змінюють ринок аграрного фінансування, — за посиланням). 

Багато хто вважає, що вихід бізнесу з тіні потрібен передусім державі, щоб вона збирала більше податків. Але це не так. Передусім у цьому зацікавлені власне аграрії. 

Давайте розберемося по пунктах.

Щоб отримати кредит на купівлю землі, потрібно показати кредитну історію

За наявності кредитної історії аграрієві буде безумовно легше отримати фінансування. Обираючи з декількох потенційних клієнтів, банк ухвалить рішення не на користь незнайомої людини, а того, кого знає, хто вже брав кредит і повернув його.

Повна звітність потрібна, щоб знизити вартість позикових грошей

Державна компенсація за кредитом або пільговий кредит — кращі способи знизити вартість грошей. Наприклад, кредит "5-7-9" дає можливість платити тільки 5, 7 або 9%, а держава компенсує банку різницю між реальною ставкою і пільговою. На сьогодні це найвигідніший варіант позикового фінансування.

(Детальніше про різні інструменти отримання фінансування читайте в цій статті)

Прозорість допомагає отримувати відстрочення платежів

Працюючи "всіру", фермер приречений розраховуватися по передоплаті. Навіть якщо у нього є можливість при розрахунку готівкою домовитися про відстрочення платежу, коло кредиторів, які готові до цього, обмежено особистими знайомствами. Та і в цьому разі не завжди є гарантія якості, наприклад, тих же ЗЗР. 

Але перелік постачальників, які готові надати комфортні умови, істотно розширюється, якщо вони бачать, що покупець не просто успішно веде бізнес, а ще й грає за правилами. А правила такі: хочеш отримати гроші швидше і дешевше — працюй легально.

...і виходити на зовнішні ринки 

"Білий" аграрій має доступ до експорту. А експорт — це можливість отримувати доходи у стабільнішій валюті, продавати за вищою ціною і бути менш залежним від внутрішніх українських негараздів.

Працювати за готівку простіше. Але працювати "вбілу" економічно вигідніше

Навіть якщо оцінити те, скільки нових можливостей для бізнесу дає робота "вбілу", доводиться визнати: кеш звично і простіше. Не потрібно старанно вести звітність або стежити за репутацією. 

Але якщо фермер починає замислюватися над тим, як працюють фінанси бізнесу, то ситуація складніша, ніж видається на перший погляд. Тому що коли фермер працює за кеш, то він:

  • змушений виймати його зі свого обігу замість того, щоб взяти у кредитора; 
  • змушений витрачати зайві гроші, адже не має можливості отримати пільгові умови постачань; 
  • витрачає зайві гроші ще і тому, що не може отримати пільги на додаткові послуги, які надають постачальники; 
  • не отримає пільговий кредит (наприклад, під 0,01% від Ukravit) і кредит для купівлі землі;
  • не може розраховувати на державну компенсацію.

Як отримувати всі ці переваги вже зараз? Сучасні технології — супермаркет фінансових можливостей

"Сірий" фермер може швидко і без проблем обілити себе в очах кредитора і отримати фінансування швидко і на вигідних умовах. Цю можливість йому надають фінтех-проєкти, які спрощують роботу з банками. 

Навіть якщо ти "сірий", про тебе все одно багато інформації у відкритих реєстрах: юридичних осіб, кадастрі, реєстрі судових рішень, майнових прав, банкрутств, доручень. Фінтех-компанії отримують дані про фермера з цих реєстрів, аналізують їх, додають дані про поле, отримані з супутників, і роблять висновок про благонадійність позичальника. Банки, які довіряють такій методиці, ухвалюють рішення про видачу кредиту швидко і на тих же умовах, як і для компаній, які працюють "вбілу". 

Agroapp використовує відкриті дані про фермера, аналізує їх, робить висновок про його надійність як позичальника і з'єднує з банками через телеграм-бот. Agrifinance   дозволяє зрозуміти надійність аграрія, аналізуючи його поля, і також зв'язує його з банками. AgriАnalytica крім аналізу фермера і допомоги в налагодженні контактів із кредитором надає йому інструменти для ведення обліку і управління бізнесом. 

І хоч тепер зрозуміло, що завдяки сучасним технологіям легко і швидко отримати фінансування можуть і “білі", й "сірі", я продовжую наполягати, що "обілити себе" — вигідно. 

Працювати офіційно потрібно не для того, щоб платити більше податків, а щоб стати видимим і зрозумілим для партнерів. Будь-який потенційний партнер або інвестор, що піклується про свою репутацію і вміє рахувати гроші, позитивно оцінить аграрія, якщо той не лише показує високу врожайність, а ще й демонструє, що грає за правилами.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх