Телеграм vs банк: де аграрію взяти гроші. Огляд фінансових інструментів

30 сентября 2020 в 15:00

5852

Телеграм vs банк: де аграрію взяти гроші. Огляд фінансових інструментів

Отримати гроші на сайті чи через Телеграм-бот — це не фантастика, а можливість, яка доступна навіть аграріям, які не готові працювати “в білу”. Її дають фінтех-компанії, що працюють на аграрному ринку. Ми порівняли їхні пропозиції, а також зробили огляд звичних способів отримати фінансування.


Багато аграріїв не шукають додаткових джерел фінансування, а намагаються закупати насіння, ЗЗР чи добрива власними силами, бо колись вже обпеклись на банках і більше не хочуть мати справу з позиченими грошима. 

З іншого боку, банки уникають фінансувати невеликих фермерів через ризики неповернення кредиту або просто тому, що банки ще не навчилися працювати з невеликими позичальниками з агровиробництва.

Та цьогорічний урожай, як очікується, буде меншим, ніж минулого року. Крім того, незабаром запрацює ринок землі, тому потрібно буде шукати гроші для викупу земельних ділянок, формувати позитивну кредитну історію, показати “біле” походження грошей. 

Для малих та середніх фермерів пошук фінансування — це квест з невідомим фіналом. А таких агрокомпаній в Україні — 80%. Тому ми зробили огляд доступних для малого та середнього фермера джерел фінансування та пояснили їхні переваги та недоліки. 

Фінтех-компанії — супермаркети вигідних пропозицій для фермера

Модель, за якою банки аналізують позичальників, не дає повної картини їх надійності. Банки аналізують минуле фермера, а потрібно дивитись у сьогодення. І саме такий аналіз роблять фінтех-компанії. Вони працюють з великою кількістю даних про позичальника, яка знаходиться у відкритих реєстрах: держгеокадастрі, реєстрі прав на нерухоме майно, інформацією про його обтяження, судові справи та іншою. Їхній аналіз повністю автоматизований, швидкий, менш ніж за хвилину дозволяє згенерувати попередню заявку і віддалено з’єднати позичальника з банками, які приймають таку модель. Банки за день-два приймають рішення, і фермер має можливість обрати найвигіднішу пропозицію від банків, які хочуть мати його за клієнта. 

На виході маємо швидкий та простий доступ до кредитів чи інших фінансових інструментів без необхідності збирати купу паперів чи їздити декілька разів до банку. 

Agroapp — гроші через бот у Телеграмі

Перший сучасний спосіб отримати швидке фінансування в нашому огляді — компанія, яка дає можливість отримати кредит на насіння, пестициди та агрохімікати від виробника на спеціальних умовах банку. 

На ці цілі можна отримати до 7,5 млн грн без застави за ставкою від 0,01%. Рішення буде відоме протягом двох днів. 

Як таке можливо? Agroapp — це платформа, яка поєднує аграрія із постачальником/виробником потрібних ТМЦ або з банком (чи навіть з кількома банками, і тоді фермер буде обирати найвигіднішу пропозицію).

Про які спеціальні умови банку йде мова? Ось перелік банків та їх пропозицій, з якими співпрацює Agroapp.

Подати заявку можна через форму на сайті або через бота у Телеграмі, і це займає до 1 хвилини, бо всі дані, які необхідно надати — код ЄДРПОУ, потрібна сума та контактні дані. 

Осі відеоінструкція про те, як працює система.  

https://www.youtube.com/watch?v=wwjTKvhO3eY&feature

Agrifinance — надають особистого менеджера, який супроводжує аграрія 24/7

Схожий сервіс, також надзвичайно простий. Дає змогу подати заявку на кредит та дозволяє позикодавцю оцінити стан позичальника з різних сторін: фінансової, юридичної, оцінити якість земельного банку. Цікаво, що у співпраці з мобільними операторами проводиться скоринг позичальника, що більш точно дозволяє оцінити його надійність. Також через сервіс фермер може показати банку інтерактивну карту полів, супутникові знімки врожаю тощо, аби продемонструвати свою надійність як позичальника. Є можливість спілкуватись з інвесторами прямо через платформу. 

Також Agrifinance виділяє кожному фермеру персонального менеджера, який доступний 24/7. Якщо у фермера виникли проблеми чи питання при роботі з платформою, він допоможе і навіть приїде на господарство за потреби. 

Як це працює, можна подивитись у відео. 

https://youtu.be/FBmu2yqxH-k 

Agrianalytica — простий пошук фінансування та цілий комплекс інших послуг

На сервісі можна переглянути пропозиції різних інвесторів, завантажити потрібні документи та відправити до них заяву на отримання фінансування. Попереднє рішення кредитор може ухвалити протягом одного дня і з точністю до 80%. Кожен агровиробник отримує персонального консультанта. 

Але це не всі можливості Agrianalytica. Ці — стандартні для компаній з нашого огляду. У Agrianalytica є й кілька цікавинок.

Певно, засновники виходили з того, що гарний фермер не обов’язково повинен бути гарним юристом чи бухгалтером. Тому компанія також надає консультації з економічних, фінансових, юридичних та інших питань. Дистанційно або з виїздом на господарство.

Також Agrianalytica має сервіс для ведення бухгалтерського обліку, систему для щоденного планування робіт та контролю за їх виконанням та продукт для роботи з бізнес-планом, маркетплейс для продажу власної продукції та придбання техніки, добрив, насіння, ЗЗР з різними варіантами оплати. 

https://www.youtube.com/watch?v=9pQeDkEV_YE&feature=youtu.be 

Традиційні інструменти

Ми порівняли можливості різних традиційних фінансових інструментів та на прикладі розрахували, який з них доступніший. 

Фермер Петро має невелике поле 150 га. Для придбання ЗЗР йому потрібно 6 000 доларів (40 доларів на га), або 168 000 гривень терміном на 1 рік. 

Класичний кредит в банку 

Банківський кредит спадає на думку найперше. Актуальні ставки в банках на зазначений строк коливаються приблизно від 15 до 19%, середні ставки, за якими фермери брали кредити — 14-16%. Багато банків мають спеціальні програми для фермерів. 

Переваги. Конкуренція між банками. Вже пройшли часи, коли з аграріями працювали кілька банків, зараз отримати клієнтів на цьому ринку хоче все більше установ, і можна обрати пропозицію до душі. 

Недоліки. Та для багатьох фермерів звертатись до банку — не варіант. Вони бояться робити це, бо можуть втратити заставу (в тому числі техніку) або через негативний досвід фермерів, які збанкрутували, бо набрали багато кредитів.

Свої обмеження є й у банків. Не кожен банк захоче фінансувати фермера, бо багато працює “в сіру” і не може надати реальної фінансової звітності, пояснити походження заставного майна, показати реальні доходи та витрати. Без цього банк не буде ризикувати грошима. А відсутність кредитної історії ще сильніше зменшує імовірність отримати кредит. 

Врешті-решт, банк не зобов’язаний видавати кредити, він зобов’язаний заробляти гроші. І якщо він бачить, що йому вигідніше дати один великий кредит агрохолдингу, ніж багато — фермерам, які можуть завтра збанкрутувати, чи придбати депозитний сертифікат НБУ, він зробить саме це. 

Скільки потрібно буде заплатити Петру. Для прикладу ми взяли аграрний кредит від “Райффайзен Банк Аваль” з такими умовами: ставка — 14,45%, комісія — 1%. З такими умовами Петрові потрібно буде заплатити банку 25 956 гривень. 

Форвардний контракт

Опис. Це контракт на купівлю-продаж, який укладається заздалегідь, ще до збору врожаю, а кошти за нього аграрій отримує одразу після його укладання.

Переваги. Заздалегідь визначений покупець та обсяг покупки. Гроші можна отримати поки урожай ще зростає на полі. Дозволяє не віддавати в заставу майно, бо заставою і є сам урожай. 

Недоліки. Аграрій дійсно отримає кошти відразу, але не всі. Остаточна сума, яку він матиме на руках і якою зможе розпоряджатись, вираховується за ринковою ціною на момент поставки (він отримує гроші двома траншами — частину при укладанні договору, а частину при поставці всієї партії покупцеві). А це означає, що остаточна сума коштів заздалегідь невідома, вона лише приблизна. До того ж від моменту укладання контракту ціни можуть змінитись у несприятливу для фермера сторону. 

Крім того, форвард може бути навіть дорожчим, ніж банківський кредит. Але аграрії зазвичай цього не помічають, бо не рахують вартість грошей.  

Скільки потрібно буде заплатити Петру. Аграрний фонд пропонує форвардний контракт під 11% у доларах і дає передоплату від 70 до 100% від вартості поставки. Петрові доведеться заплатити за це 18 480 гривень (при незмінному курсі долара). 

Партнерський кредит від банку та постачальника 

Опис. Його надає банк, маючи програму з постачальником добрив, насіння чи ЗЗР на придбання його товару. Видається під заставу майбутнього врожаю. Як і за звичайного кредиту, який видає банк, в цьому випадку також потрібно сплатити відсотки. 

Переваги. Найдешевше фінансове рішення на перші 6 міс. За цей час фермер зазвичай може встигнути продати урожай та розрахуватись з боргом, тому не буде платити підвищену ставку. 

Недоліки. Гроші можна витратити лише на придбання визначених товарів. Видають здебільшого лише надійним клієнтам, тому отримати його фермеру-новачку чи тому, хто не має успішної історії співпраці з банком чи прибуткових прозорих фінансів, важко.   

Скільки потрібно буде заплатити Петру. Якщо Петро візьме партнерський кредит на ЗЗР в UKRAVIT, у нього буде два варіанти: під заставу техніки чи нерухомості та під аграрну розписку. Умови будуть різними. 

 

під заставу техніки, нерухомості

під аграрну розписку

комісія 

перші 6 міс

другі 6 міс

комісія 

перші 6 міс

другі 6 міс

0%

0,01%

12,50%

0%

0,01%

16%

 

Якщо залишати в заставу техніку/нерухомість, за рік потрібно буде заплатити за кредит 10 517 грн. А якщо аграрна розписка — 13 457 грн. Обидва варіанти вигідніші, ніж класичний кредит у банку, і ніж форвардний контракт. 

Кредит в банку за програмою “5-7-9” — найбільш вигідний

Опис. Спеціальний варіант для розвитку малого бізнесу. В умовах зазвичай можна прочитати, що ставка дорівнює індексу ставок за депозитами UIRD (3м) + 5% (або 7%, або 9%), і це може заплутати, адже індекс дорівнює 8%. Але не зважайте, бо UIRD банку компенсує держава. Тобто позичальник реально платить 5, 7 або 9%.

Під яку ставку дадуть кредит конкретній компанії, 5, 7 чи 9%, залежить від доходів, кількості працівників та цілі, на яку береться кредит. Детальніше можна прочитати на спеціальному сайті

Переваги. Найменша ставка з можливих. 

Скільки потрібно буде заплатити Петру. Якщо Петро отримає кредит під 5%, а також сплатить 1% комісії, то повинен буде заплати за нього лише 10 008 грн. 

Аграрна розписка 

Опис. Цей інструмент придумали спеціально, щоб полегшити доступ до фінансів. З розпискою можна як зайняти в борг живі гроші, так і напряму отримати те, чого фермеру не вистачає: техніку, ЗЗР, послуги. За це фермер зобов'язується після збирання врожаю розплатитись безпосередньо його частиною або ж грошима, вторгованими за цю частину врожаю. 

Переваги. Розписку можна оформити на будь-яку суму, у будь-якого нотаріуса, для цього потрібна мінімальна кількість документів, а спори вирішуються у позасудовому порядку. Закриття розписки після виконання зобов’язань також максимально просте — для цього потрібно лише отримати від кредитора напис “Виконано” (з підписом та печаткою) і зареєструвати виконання у нотаріуса. Всі розписки занесені до відкритого реєстру. Заставою буде зерно, а не інші активи. 

Всі деталі про аграрні розписки читайте у статті наших друзів з BusinessViews

Недоліки. Відсутність права передати розписку третій особі. Якщо, наприклад, розписка використовується як застава в банку, то вона виписується відразу на ім’я банку, а не аграрія. Тобто фактично в заставу передається не розписка, а урожай, який виростить аграрій, або гроші, отримані від його продажу. 

Інші варіанти державної підтримки аграріїв

В Україні існує кілька державних програм, які допоможуть отримати дешеве чи навіть безкоштовне фінансування або різноманітні компенсації.

Якщо говорити про кредит, то при показній схожості з програмою “5-7-9” програми зменшення вартості кредиту мають важливу відмінність. За ними фермер спочатку має сплатити банку повну відсоткову ставку, а потім держава компенсує її частину. А у випадку “5-7-9” фермер від самого початку виплачує знижену ставку, і держава компенсує різницю банку. Тобто ці програми самі по собі не є гіршими, але з точки зору обігових коштів кредит “5-7-9” вигідніший за ці програми. 

Про які програми підтримки йде мова? 

На 2021-2024 роки плануються такі варіанти підтримки: 

  • 50% компенсація страхового платежу при страхуванні від загибелі культури;
  • здешевлення кредитів на придбання землі для ведення с/г — до 3%; 
  • підтримка нішевих культур (жито, овес, просо, гречка), органічного виробництва та картоплярства.

Банки мають партнеритись з фінтех-компаніями, щоб збільшити свій аграрний портфель 

Раніше банки обирали, з ким із фермерів працювати, а кому відмовити. Зараз ринок змінюється: з’явились технології, які дають змогу швидко і без участі банку збирати й аналізувати дані про сьогоднішній стан бізнесу позичальника, а не про його минуле, як роблять банки. І які дозволяють фермеру обирати банк. 

Така модель аналізу — це погляд під взагалі іншим кутом зору, незвичним для банків, бо у них традиційні процедури, які вже важко змінити, і немає такої компетенції. Натомість робота з відкритими реєстрами — ключова компетенція фінтех-компаній, вони знають, як працюють реєстри, які дані там можна знайти та за якою моделлю аналізувати.  

Пристосуватись до цієї реальності традиційним фінансовим установам важко. Поки вони перекладають на фермера задачу зібрати купу документів, фінтех-компанії збирають та аналізують потрібні дані самостійно. 

Можна спробувати піти шляхом фінтех-компаний та вчитись працювати з даними по-новому. Але для цього потрібно наймати штат аналітиків, які знаються на відкритих даних, або навчати наявних. Це довго, дорого, потребує зміни процесів. А тим часом банк буде втрачати клієнтів, які підуть від нього до компанії, яка пропонує доступ до грошей протягом двох днів через бота у телеграмі. 

Або можна почати співпрацювати з компаніями, які це вже вміють робити і чия компетенція у цьому буде лише зростати.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх