Переваги цифрових інструментів для управління земельним банком

Promo

26 ноября 2020 в 11:00

3541

Переваги цифрових інструментів для управління земельним банком

Відкриття ринку землі, децентралізація й діджиталізація — три тренди, які мають найближчі роки кардинально змінити правила гри на аграрному ринку. Як аграрію підготуватись до нових викликів та скористатись можливостями за допомогою цифрових платформ?


Відкриття вільного обігу землі змінить фармінг на “до” та “після”.

До відкриття ринку землі всі переймались терміном оренди і юридичними питанням, після — основними стануть вартість управління і залучення земельного банку. До відкриття ринку пріоритетом було нарощування земельного банку заради обсягу, після — доведеться керуватись такими показниками, як відсоток консолідації, капіталізація. 

Це будуть докорінні зміни і вчитися працювати в нових умовах доведеться як власникам бізнесів так і їх земельним службам. Суттєвою допомогою в цьому стануть цифрові платформи на зразок аналітичного сервісу Vkursi Zemli.

П’ять переваг роботи з цифровими платформами

1. Комунікація з пайовиками у цифровому середовищі

Суттєву роль для утримання земельного банку стане відігравати комунікація з пайовиками. Оскільки одна з цілей відкритого ринку землі — це залучення інвестицій в агробізнес, то експерти прогнозують що земля як актив буде цікава численним білим комірцям, що шукають куди вкласти свої гроші. Відповідно ставитися до власної землі вони будуть як до активу що росте, або падає в ціні. 

Нових власників буде цікавити що відбувається з землею, як вона використовується, чи не виснажується. Кількість комунікацій з такими землевласниками суттєво більша. Ці власники можуть жити поза регіоном в якому придбали землю, вони не матимуть особистих уподобань кому краще здавати, не матимуть родинних зв’язків з іншими пайовиками. Контактувати з ними і доводити що їх актив не знецінюється доведеться в цифровому середовищі.

Висновок: Пайовики — це клієнти; люди, які приймають рішення щодо комунальних земель — це клієнти і партнери. Відповідно — треба вести облік комунікацій з клієнтами. Необхідно використовувати спеціалізовані портали (СRM-систему, або інші). 

Профіль пайовика в системі ProZemli

2. Визначення пріоритетності володіння

Одне з явищ, які відкритий ринок вже приніс в аграрний бізнес, — прозорість інформації щодо володіння землею. Прямі комунікації пайовиків і відкритий доступ до інформації хто яку землю за яку ціну орендує, не лишає надії що в якомусь селі пайовики залишаться в невіданні щодо вартості свого активу.

Зараз експерти прогнозують, що пройде деякий час перш ніж стане зрозуміла ринкова вартість землі. До того підприємствам доведеться стикатись із завищеними вимогами пайовиків щодо орендної плати, або вартості купівлі. Оскільки власних коштів на всю землю не вистачить, а залучити інвестиції задля збереження земельного банку на перших порах буде важко, необхідно розуміти, яку землю треба купувати в першу чергу.

Для оцінки землі аграрій матиме всю інформацію про рельєф, ґрунти, наявність джерел води і т.д. Цифрові алгоритми роботи з даними дозволять визначити пріоритети на основі розрахунку цінності володіння землею. Вона складається з умов оренди, терміну дії, массиву в якому розташована ділянка та відсотку земель що орендуються в масиві.

Висновок: Треба вміти рахувати гроші і чітко розуміти, який прибуток приносить кожен гектар, кожна ділянка.

Рейтинг полів в системі

Читайте також: Як зберегти свій земельний банк?

3. Спрощення роботи з даними

Відкриті дані також означають загострення конкуренції. Інформацію про будь-яку компанію, будь-яку сільську раду вже можна отримати дешево та швидко: який термін оренди і хто орендує, в чиїй власності ділянка, які культури вирощувались. 

Не працювати з цими даними — втрачати активи. Про всі проблемні ділянки у власності, договори, у який завершується термін дії, чи незаконне використання землі легко дізнатися. Ігнорувати це — значить лишати прогалини в захисті.

Висновок: Збільшиться тиск на землевпорядників і менеджерів з комунікації з клієнтами. Треба вміти працювати з інформацію швидко і ще швидше приймати рішення. 

Приклад візуалізації полів

 

4. Оцінка можливостей власного бізнесу

Управління земельним банком вимагатиме збільшення витрат, тому вкрай необхідно розуміти свої конкурентні переваги. Кращі землі, землі з інфраструктурою та водопостачанням викличуть інтерес бізнесів з більшою маржинальністю — тепличних господарств, ягідників, овочевих підприємств та інших.

Відкриття ринку землі однозначно підсилить тренд до зменшення класичних зернових аграріїв, які живуть на собівартості, на дешевій оренді. З’явиться багато гравців з теплицями чи садами, збільшиться кількість агровиробників, які орієнтуватимуться на нішеве виробництво, розраховане як на місцевий, так і зовнішній ринки,

Артем Бєлєнков, засновник SmartFarming.

Тим хто цікавиться воєнною історією добре відомий вислів: “Любителі обговорюють тактику, кабінетні генерали — стратегію, а професіонали — логістику”. Математика збереження чи залучення земель для обробітку — те що повинно передувати стратегії нарощування земельного банку, та тактиці (технології) вирощування.

Висновок: Питання комплектації земельного банку в умовах підвищеної конкуренції вже не операційна гра, а інвестиційна, а отже земельна служба повинна бути інтегрована в фінансове управління бізнесом. Для цього знадобиться регулярна звітність щодо поточного стану земельного банку та узгодження плану робіт. 

Управлінська звітність в системі

5. Прозорість володіння

Не треба сприймати прозорість та відкритість як вразливість бізнесу. Прозорі відносини з пайовиками та органами місцевого самоврядування дарують лояльність громад. Прозорість спрощує залучення інвестицій, адже підтверджений суцільний масив землі буде бажаною заставою для банківського кредитування.

До прозорості зобов’язує взаємодія з іншими гравцями на ринку: 

  • компаніями-консолідаторами, які будуть скуповувати землі для утворення суцільного масиву для здачі бізнесу; 
  • компаніями, що пропонуватимуть технологію (сервісні компанії з власною технікою);
  • компаніями, які будуть пропонувати власну інфраструктуру.

Висновок: Наявність виписок з реєстрів та цифрових підтверджень володіння землею збільшить інвестиційну привабливість бізнесу та спростить відносини з партнерами.

Комплексне рішення SmartFarming

Ключові процеси системи ProZemli

ProZemli від компанії SmartFarming — це комплексне програмне рішення для агробізнесу, розроблене для систематизації та автоматизації всіх процесів управління земельним банком. Єдиний інтерфейс для обліку та управління земельним банком налаштовується під компанію клієнта, інтегрується з наявними інструментами та дозволяє систематизувати всі задачі.

Функціонал системи дозволяє:

  • візуалізувати власний земельний банк (за будь-якими обраними параметрами);
  • вести облік та працювати з будь-якими даними (атрибутивними даними земельних ділянок, інформацією про пайовиків та контрагентів, базою договорів з додатками);
  • давати завдання, та контролювати роботу співробітників;
  • отримувати управлінську звітність щодо стану земельного банку, перебігу процесів укладання та пролонгації договорів оренди і т.д.

Переваги співпраці зі SmartFarming

  • Перевірене на практиці рішення з дієвими алгоритмами аналізу, що надають корисну практичну інформацію про бізнес. 
  • Крім інтерфейсу системи і доступу до даних, клієнт отримує супровід спеціалістів, навчання персоналу та все, що необхідно для якісного управління земельним банком. 
  • Клієнт має змогу отримати дані про ринок, конкурентний аналіз, аналіз регіону. Це дозволяє планувати на кілька кроків вперед, а не вирішувати тимчасові задачі. 
  • Рішення SmartFarming комплексне. Воно самодостатнє і включає в себе всі можливості, які сьогодні наявні в інших рішеннях по управлінню земельним банком.

 Читайте також: Як агровиробнику ефективно управляти земельним банком?

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх