Як агровиробнику ефективно управляти земельним банком?

2 мая 2019 в 11:00

4039

Джерело фото: squarespace.com

Джерело фото: squarespace.com

Віктор Боровик, директор АгроOnline та Тетяна Кочеткова, менеджер проекту АгроOnline розповіли як агровиробнику зберегти свій земельний банк та впровадити комплексні рішення по управлінню земельним банком.


Найголовніша проблема з земельним банком — це хаотичне управління ним. Усі подальші негаразди зумовлені саме цим. А перелік цих негараздів чималий: переплати за оренду, зловживання з документами, непрозорий обмін, “зникнення” паїв, перевищення витрати при закупівлях та інші.

Можна деталізувати ще більше, але, все одно, матимемо одну проблему із бізнес-процесом обліку.

До чого це може призвести?

Таке ставлення до обліку земельного банку може призвести до рейдерського захоплення частини або навіть цілого господарства. Трапляються випадки, коли переманюють кілька пайовиків разом з паями, і це розбиває поля. Таким чином, блокуються роботи, блокуються поля.  А буває, що чужа техніка заїжджає і збирає врожай замість агровиробника.

Чи усвідомлюють агровиробники про наявність цих проблем?

Частково. Є такі агровиробники, що взагалі не приділяють уваги цьому питанню, і так триває до певного часу. Особливо це помітно після гучних рейдерських дій. Тоді відбувається відкриття очей на реальну ситуацію.

Також є й такі хто розуміє, що це важливо. Вони щоденно й детально моніторять земельний банк. Але це у них забирає багато часу і загалом незручно, бо вони не використовують відповідні інструменти.

Як агровиробник може вплинути на ефективність управління земельним банком?

По-перше, йому потрібно сформулювати, що ж таке в його розумінні “ефективність”. Це дуже широкий термін, яким наразі описують будь-які рішення — бо так краще продається.

По-друге, агровиробник точно може і зобов’язаний актуалізувати те, з чим він працює. Мало зібрати всі документи на одному носії — треба розібратися з тим, з чого розпочати. Економії та зростання не буває без аудиту. Це можна здійснити у вигляді поступових кроків, які під силу будь-якому господарству.

Які існують рішення щодо кожної з проблем, що пов'язані з земельним банком?

Найочевидніше — запровадити точний облік землі. Це завдання може вирішити понад десяток продуктів. Продуктів настільки різних, що про них можна зібрати ще один матеріал. Так, власне, ми і зробили для YouTube каналу “Агробізнес БЕЗ ЦЕНЗУРИ”, порівнявши наявні інструменти для обміру та актуалізації земельного банку.

Стандартизація договорів та облік розрахунків — не менш важливе завдання, але часом воно виявляється непопулярним. Перехід на прозору систему, яка дозволяє в один клік отримати необхідну інформацію. Наприклад, яку суму і за якими договорами було виплачено у поточному році? Це зустрічає опір серед тих співробітників, яким необхідно переносити всю інформацію в нову систему. Крім того, коли земельний банк не пов’язаний з іншими процесами, це затягує та ускладнює комунікацію та виробництво.

Як вплинути на ефективність роботи з земельним банком?

Найголовніше рішення — точно рахувати і точно характеризувати. Але тут постає інше питання — де зберігати цей великий обсяг інформації?

Які є варіанти обліку земельного банку?  

Коли ми вже маємо сформульований для себе термін “ефективність”, то можемо обирати рішення, спираючись на нього. Можна зупинитись на найшвидшому засобі (time-effective), на найдешевшому (cost-effective), на тому, що найменше зав’язаний на співробітників (people-effective) або на максимальній точності за будь-якої вартості (precision-focused). Всі ці рішення пропонує сучасний український ринок.

Чотири стовпи, на яких стоїть обмір земельного банку:

  • дрони та безпілотники;
  • супутникові знімки;
  • об’їзд поля зі спеціалізованим обладнанням;
  • дідівські методи.

З точки зору ефективності кожен з методів має свою вартість, свою точність та вирішує певні задачі.

Як налагодити роботу з паями за допомогою сучасних рішень?

Найпоширенішим рішенням можна назвати облік за допомогою Excel. Зазвичай він є першим кроком під час переходу від паперового обліку. Однак в багатьох випадках — залишається останнім.

Але, якщо ми розглядаємо питання ефективності, то чого б не накласти облік паїв на карту? Це дозволить зробити просту аналітику і відповісти на питання про різницю між документально оформленими та реальними площами та числами.

А якщо додати сюди ще один шар даних (наприклад, по ґрунтах), то можливо доведеться переробити перелік паїв, що готуються на обмін. Адже нерівний обмін це не тільки питання площі як такої.

Чи варто впроваджувати комплексні рішення щодо управління земельним банком?

Власне, так і варто робити — бо чим же тоді ціла купа програмних продуктів буде відрізнятися від багатьох тек з папірцями, що були раніше? Експериментально підтверджено, що необхідність використовувати трьох та більше програм протягом робочого дня ускладнює роботу. А відтак юрист або обліковець на підприємстві втрачає уважність і може припуститись помилок.

Отже, виваженим вибором буде — єдине комплексне рішення з гнучкою структурою, що дає змогу задовольняти потреби бізнесу. Кожне представлення відповідає на окремі, дуже конкретні питання.

Як такі рішення підвищать ефективність бізнесу?

Досить умовно можна розподілити вигоди від налагодження процесу на “швидкі” та “довгострокові”.

Швидкий ефект. Уявіть, що в попередні роки посівний матеріал, добрив, ЗЗР, а також винаймали техніку і оплачували працю з розрахунку на 1250 га. Але після актуалізації площ та зіставлення з рельєфом виявилось, що реальна площа — 1212 га. Далі буде легко визначити, яких перевитрат вдалось запобігти на цих відсутніх 38 га.  

Актуалізація договорів та стосунків з орендодавцями нерідко приносить таку ж вигоду, завдяки збереженню історії взаємовідносин з кожним.

Довгостроковий ефект. Агробізнес це завжди погляд в майбутнє. Тож будь-яка активність повинна плануватися на перспективу. Облік земельного банку повинен бути пов’язаний зі стратегічним плануванням (обмін, повернення та придбання нових земель). Коли господарство розуміє, що може користуватися паями не 2-3 роки, а тривалий термін — воно інвестує в землю: вкладається в добрива, системи зрошення, дотримується сівозмін тощо. І, відповідно, отримує кращі економічні показники.

Основні кроки по впровадженню комплексних рішень

Найголовніше — чіткий план та розуміння відповідальних осіб щодо того, що має бути зроблено і яким чином. Це стосується не тільки виділення коштів та часу на обмір та оцифрування полів і документів. Це, радше, ресурс на інтеграцію, бо не дані вирішують, скільки підприємство витрачає і де економить. Це вирішують люди.

Тому ми не перестаємо наголошувати на необхідності навчати кадри. Вони мають не тільки переходити на цифрову систему, а й вчитися читати дані. Це новий підхід, за якого співробітники намагаються не зламати систему в будь-який спосіб, а підвищити ефективність.

Рішення АгроOnline щодо управління земельним банком

Перевага нашого рішення полягає в тому, що блок обліку та управління земельним банком в ньому не відірваний від блоку виробництва та аналізу. Це той випадок, коли система відповідає не тільки на питання “скільки в мене землі?”, а й на більш значущі: “скільки в мене ефективних площ?”, “як я використовую потенціал землі?”, “куди мені потрібно рухатись далі?” і “які площі є моїми ризиками, бо на них закінчується договір оренди і немає чіткого розуміння, чи буде подовжений?”.

Для власників, що будують свою діяльність на фактах, безцінною буде історична складова, що є в модулі обліку. Тобто, ми можемо дивитись назад на рік або більше і вимірювати довгостроковий економічний ефект кожної ділянки. Це і спосіб оцінити динаміку змін земельного банку: що було отримано, а що втрачено за певний період часу.

Ми поважаємо час агровиробників і знаємо, наскільки важливе зведення даних у цілісну картину. Тому АгроOnline виводить найпотрібніші показники у мобільний додаток для власників.

Про мобільні застосунки для ефективного ведення сільського господарства можете почитати тут.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх