Залежно від бюджету, завдань, розміру земельного банку - на українському ринку дронів знайдуться рішення практично для будь-якого господарства. Однак що краще для аграрія — купити чи взяти в оренду дрон і з яким підводним камінням можна стикнутися? Як аграрію вибрати оптимальний варіант?
Вирішили йти в ногу з часом і спробувати щось нове?! Для того, щоб інвестиція в безпілотні технології була успішною вам потрібно серйозно вивчити питання вибору дрона. Сьогодні не обов’язково купувати безпілотник, щоб впроваджувати інноваційні рішення.
Що вигідніше — купувати чи брати в оренду дрон?
Перше з чим вам доведеться визначитися — це для чого вам потрібен дрон? Які завдання ви хочете вирішувати з його допомогою? Основні - це дистанційний моніторинг стану посівів і обмір полів. Також різні моделі дронів допоможуть виконати підрахунок сходів, аналіз густоти посівів, точкову обробку рослин ЗЗР та інші завдання. Купити дрон не складно. Однак потрібно зважити всі за і проти. Адже аутсорс набагато вигідніше у будь-якому випадку. Тим паче коли господарство має невеликий земельний банк.
Проаналізуємо переваги й недоліки аутсорсу за інформацією з нашого мітапу. Повне відео нижче:
Переваги внесення ЗЗР дронами в оренду
- професійні пілоти, які постійно вдосконалюють свої навички;
- якісні дрони;
- систематичне технічне обслуговування лягає на плечі компанії;
- не потрібно оплачувати навчання пілотів для напрацювання гектарів, кількість годин;
- не оплачуєте понаднормову нічну роботу працівника;
- не переймаєтеся про якість внесення ЗЗР;
- ефективний тайм-менеджмент;
- економія власних грошей і нервів;
- не виникає зайвих фінансових витрат;
Недоліки оренди дронів
- оплата за послугу;
Проведемо паралель — аграрій придбав дрон. Дрони — це бізнес з найменшим входом у сільське господарство. Стартовий капітал повинен бути приблизно $70 тисяч, щоб розпочати даний бізнес. Однак потрібно врахувати, що купувати потрібно мінімум два дрони, бо коли один вийде з ладу, то другий страхує роботу. Але всі ці нюанси ніщо у порівнянні з підготовкою пілота. Він буде постійно тренуватися, напрацьовувати гектари і практику. І помилятися буде у будь-якому випадку. Даний бізнес складний.
Переваги і недоліки купівлі дрона мати власний дрон — це круто, сучасно, інноваційно;
- точність внесення ЗЗР, завдяки чому покриваються проблемні ділянки посівів без застосування техніки незалежно від погоди;
- оперативність роботи;
- ефективність (дрібні краплі та однорідна хмара гарантують економію води та влучне попадання розчину в продихи рослин);
- економія ЗЗР завдяки точковому внесенню;
- уточнення контурів полів і площ ділянок з урахуванням особливостей рельєфу;
- отримуєте заміри полів, ортофотоплани;
- дрони з RTK технологією (підвищена точність у реальному часі до сантиметрів);
- не робить колій і не пошкоджує рослину, на відміну від колісної техніки;
- обробляє високі культури;
Недоліки придбання дрона
- постійні фінансові витрати: навчання пілотів
- вчасно робити ТО (технічне обслуговування);
- системна заміна швидкозношуючих елементів дрону (після 300 га потрібно замінювати атомайзери, один комплект лопастей, який вартує приблизно $90);
- якщо дрон врізається у щось, то орієнтовна ціна ремонту від 10 тисяч грн;
- аварії дронів у повітрі;
- постійне оновлення знань;
- нераціональне використання власного часу, який безцінний;
- непередбачувані нюанси, які потребуватимуть оперативного вирішення і потрібних знань;
- значні фінансові витрати;
Отже, перш ніж купувати чи брати в оренду дрон аграрій повинен ґрунтовно зважити всі нюанси й тільки тоді ухвалювати рішення.
Які культури обробляються культури?
Сьогодні агросфера — головний драйвер розвитку ринку дронів в Україні. На відміну від літаків, дрони можуть літати досить низько над землею, забезпечуючи високу точність обробки рослин пестицидами, дозволяючи мінімізувати шкоду для навколишнього середовища і знизити витрати хімікатів. При цьому безпілотники здатні працювати автономно: оператору досить задати маршрут і місію на пульті управління, і дрон автоматично виконує завдання. Це допомагає зменшити контакт робітників зі шкідливими речовинами й забезпечити безпеку робіт.
Дронами обробляють всі рослини. Єдине — десикація робиться не для всіх. Тільки для сої, ріпаку, соняшника, кукурудзи, льону.
Чи є перспектива для дронів у плодово-овочевій галузі?
Одна з головних тенденцій — відбувається масштабування дронів. Створюються і малі моделі, і, навпаки, БПЛА великого розміру. Це дозволяє виконувати дуже широкий спектр задач. Дрони можуть обробляти й овочі, ягоди. XAG випустив дрони на колесах, які до 12 метрів розпилюють рідину. Якщо дрон літає 10 хвилин до перезарядження на одному акумуляторі, то дрон на колесах їздить на двох акумуляторах до 4,5 годин з баком 150 літрів. Для низькорослих культур дрон на колесах є більш ефективним.
Безпілотники на колесах здатні отримувати зображення з високою роздільною здатністю, які ідеально підходять для виявлення різних проблем з садами. Вони сканують сади зверху і видають спектральні зображення високої роздільної здатності. Ці дані аналізують і в результаті використовують для оцінки садів, що дозволяє економити тисячі доларів щороку на багатьох культурах.
Де сьогодні можна взяти дрон в оренду?
Сьогодні на агроринку найбільш поширена технологія обприскування полів дронами. Якщо в аграрія немає можливості придбати дрон, то на українському ринку досить широкий вибір компаній, які працюють на аутсорсі. Одна із таких є Dron Agronom, яка має регіональні офіси по Україні. Виїжджають на господарства із земельним банком не менше 500 га. Якщо ваше господарство знаходиться у Дніпропетровській області й розмір земельного банку менший, то ви також можете скористатися послугами даної компанії.