Гранти на теплиці та сади: пояснення, уточнення та рекомендації

30 сентября 2022 в 11:20

7101

Гранти на теплиці та сади: пояснення, уточнення та рекомендації

Як працюють державні грантові програми для садівництва, ягідництва, виноградарства та тепличного господарства? Про законодавство та нормативну базу, умови та механізм подачі заявок, аналіз поширених помилок і рекомендації для отримання гранту.


Можливі нові зміни від Мінагрополітики. Будемо оновлювати інформацію. На момент публікації деякі дані можуть вже змінитися.

Міністерство аграрної політики та продовольства України продовжує опрацьовувати заявки з надання грантів у рамках урядової програми “єРобота” зі створення або розвитку садівництва, ягідництва, виноградарства та створення теплиць.

На основі вже поданих заяв AGGEEK підготували матеріал з детальними поясненнями, уточненнями та рекомендаціями для аграріїв, які планують отримувати державну підтримку у вигляді грантових коштів.

Який механізм надання гранту? 

Перш ніж приступити до підготовки заявки, важливо вивчити законодавчу і нормативну базу (насамперед Постанову КМУ № 738, а також накази Мінагрополітики № 447 — для садівництва, ягідництва та виноградарства, № 449 — для розвитку теплиць).

Заяву подає особисто заявник виключно через портал «Дія». Вона не підлягає правкам після підписання.

До заяви обов'язково додається “Проєкт висадки насаджень” або “Проєкт будівництва теплиці”. Потім заявка надходить до банку, який протягом п’яти діб здійснює перевірку і передає її в Мінагро. Протягом десяти днів максимум Мінагрополітики інформує заявника, уповноважений банк і Мінекономіки про остаточне рішення.

Вказаний проєкт не є бізнес-планом, йдеться саме про повноцінний проєкт. Розробляти цей документ може будь-яка фізична особа, яка має відповідний кваліфікаційний сертифікат, або юридична особа, що має сертифікованих фахівців. Він має бути обов'язково затверджений проєктантом та замовником та містити підписи і, за наявності, печатки.

Проєкти повинні містити обов’язково проєкти зі зрошення та водозабору. Важливо надати документальне підтвердження таких намірів: наприклад, дозвіл Держводагентства чи територіальної громади або лист до відповідних органів про отримання такого дозволу. 

У проєкті під закладку садів площі, вказані в заявці, повинні обов'язково відповідати площам, вказаним у проєкті. Також має бути поданий зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва. І, обов'язково, описана мінімальна кількість садівного матеріалу.

Заявка на створення теплиць повинна містити проєкт модульної теплиці з детальним описом: характеристикою плівки, фундаменту, каркасу. 

Обмежень у подачі заявок немає. Кожен заявник, якщо він першочергово допустив помилки в оформленні заявки, може усунути недоліки та подати її повторно скільки завгодно разів.

По садівництву, виноградарству і ягідництву заявка на грант приймається в розмірі співфінансування. По обох напрямках обов’язково важливий власний внесок, де для підприємства по садах мінімум 30% власних, а 70% грантових коштів. По теплицях поки що теж саме співвідношення. 

Як тільки заявка буде погоджена, заявник підписує форму приєднання до договору, відкриває в “Ощадбанку” спеціальний рахунок, надає уповноваженому банку рахунки на оплату, куди вносить визначену суму співфінансування за грантом.

Варто зазначити важливий нюанс, який відрізняються агрогранти від інших програм Мінекономіки.  

Грантові програми по агро не вимагають відразу стовідсоткового власного внеску у розмірі 30% від суми проєкту. Цей процес може бути “розтягнутий в часі” залежно від того, як формує грантоотримувач рахунки на оплату тих чи інших послуг. Крім того, заявник може формувати свої 30% як власними коштами, так і шляхом кредитування або що. 

Заявки на кожен грантовий проєкт подаються окремо. 

Щодо площі земельної ділянки — від 1 до 25 га. Реалізацію проєкту грантоотримувач повинен здійснювати на землях, на які право власності або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк оренди або суборенди не менше 7 років. 

Грантоотримувач може подавати заявку на різні програми, але повинен врахувати простежуваність по пов’язаних особах. Наприклад, якщо на один напрямок подаєте власне підприємство, а потім підприємство, де ви є пов’язаними особами теж подається на грант — другий отримає автоматичну відмову

Марія Дідух, координатор групи експертів з питань впровадження програм підтримки у сільському господарстві Мінагрополітики.

Строк реалізації проекту — 12 місяців. 

Вимоги до створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства 

Області для здійснення посадок: 

  • Згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого Постановою КМУ №738. 

Цільове призначення земельної ділянки: 

  • землі сільськогосподарського призначення (багаторічні насадження)

Мінімальна кількість садивного матеріалу (саджанців) шт на 1 га: 

  • визначена в залежності від культури, у додатку 2 до Порядку. Якщо менше — не має сенсу подавати заявку 

Встановлення шпалери: 

  • обов’язкове для винограду 

Площа посадок: 

  • згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого Постановою КМУ №738. 

Наявність зрошення та водозабору: 

  • обов’язкова.

Культура: яблуня, груша, вишня, черешня, слива, персик, абрикос, обліпиха, ліщина велика (фундук) і ліщина звичайна, волоський горіх, лохина та чорниця, малина, смородина, аґрус, ожина, порічка, суниця садова, виноград. 

Заявки, які надходять без детального опису, а лише з описом про важливість зрошення для майбутньої культури, яку грантоотримувач збирається вирощувати — не розглядаються. Якщо грантоотримувач має окремий проєкт зрошення і навіть якщо по сумі він не подає в кошторис на витрати на закладку зрошення, то все одно додаєте в загальний бізнес-проєкт проект по зрошенню. Це підтверджує ваші наміри що у вас буду садок під зрошенням

Марія Дідух, координатор групи експертів з питань впровадження програм підтримки у сільському господарстві Мінагрополітики

Читайте також: Грант на переробку: зміни, уточнення і поради

Грант надається без урахування ПДВ — суму податку сплачує грантоотримувач. На момент подання заявки грантоотримувач повинен мати хоча б один сільськогосподарський КВЕД.  

Строки будівництва теплиці 

Строк будівництва модульної теплиці не повинен перевищувати 12 місяців з часу отримання бюджетних коштів. 


Якщо кошти в розмірі 70% надійшли на рахунок грантоотримувача, але не зміг з якихось причин закупити потрібний матеріал — він може переорієнтуватися в межах кошторису. Проте коштами треба скористатися протягом вказаного терміну. Інакше кошти повернуться в держбюджет і будуть вважатися як не використані. 

Як правильно підготувати проєкт будівництва модульної теплиці? 

Перш за все треба розуміти, що це може бути не одна теплиця, а декілька. Однак обов’язково на площі не менше 1,6 га і не більше 2,4 га. 

Для отримання гранту потрібно подавати проєкт, а не бізнес-план чи пояснювальну записку або що. Розробляти проєкт може будь-яка фізична особа, яка має відповідний кваліфікаційний сертифікат або юрособа, яка має у своєму складі відповідних сертифікованих фахівців. 

Проєкт повинен бути обов’язково затверджений проєктантом та замовником. А також містити підписи й, за наявності, печатки. У такому вигляді має бути відсканований і надісланий разом із заявкою. 

Важливо! Проєкт повинен містити такі розділи: пояснювальна записка, архітектурне рішення, конструкції металеві, залізобетонні, систему поливу та автозабір, електросистему, кошторисна документація. Приклад типового оформлення заявки проєкту. 

Проєкт повинен відповідати будівельним критеріям: 

  • тип теплиці — модульна;
  • тип покриття — плівка 150-200 мікрон;
  • тип каркаса — металевий, збірний;
  • тип фундаменту/опор — бетонні, анкерні, пальовий. 

Крім того, проєкт має відповідати ще й технічним стандартам, зокрема, містити інформацію про наявність водозабору та системи поливу. Обов’язково повинна бути вказана відповідна інформація, план, схема, структура, рахунки, підтверджена документація конкретної земельної ділянки і теплиці, а не загальна довідкова інформація про те, як воно робиться взагалі. 

Як держава перевірятиме і контролювати грантові проєкти? 

Контроль за реалізацією будівництва модульної теплиці та стану висадки насаджень здійснює уповноважений банк — “Ощадбанк”. По теплицях контроль виконуватиметься протягом 3-х років, а по садах — п’яти. 

Банк здійснюватиме моніторинг: стан будівництва модульної теплиці 1 раз у квартал і стан висадки насаджень — 1 раз на півріччя. Також реалізовуватиметься моніторинг стану проведення діяльності — один раз на пів року для теплиць і один раз на рік для насаджень. 

У разі, коли отримувач гранту фактично сплатив податки та збори на суму використаних бюджетних коштів раніше 3-го року по теплицях або для садів — це 50% раніше, ніж 5-й термін — буде знятий з контролю. Далі працює безконтрольно з боку держави по грантах.  

Будівництво модульної теплиці. Уповноважений банк здійснює контроль протягом 3-х років, моніторинг стану будівництва один раз на квартал, моніторинг стану провадження діяльності — один раз на пів року. 

Стан висадки насаджень. Уповноважений банк здійснює контроль протягом п’яти років, моніторинг стану висадки насаджень один раз на півріччя, моніторинг стану провадження діяльності — один раз на рік.   

Проєкт підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим у разі: 

  • коли отримувач коштів фактично сплатив податки й збори на суму не менш як 50% отриманого гранту раніше 5-річного строку; 
  • якщо насадження повністю втрачені (загинули) внаслідок надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру, що виникла на відповідній території та класифікована за встановленим порядком. 
  • у разі фактичної сплати податків і зборів на суму використаних бюджетних коштів раніше 3-річного строку, проєкт підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим. 

За результатами моніторингу уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проєкту. 

Читайте також: Гранти для фермерів у Дії: як їх отримати?

Типові помилки при поданні документів на гранти

  • Подаються проєкти, не затверджені та/або не підписані відповідними особами, як того вимагає законодавство (наприклад, замовника та виконавця (головного архітектора)).
  • площі, вказані в заявці, не відповідають площам, вказаним у проєкті;
  • у поданих проєктах відсутній зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (це важливо для самого грантоотримувача, адже ті статті витрат, які він закладатиме — ті профінансує за грантові кошти);
  • строки оренди не відповідають законодавчо встановленим, як вимога для отримання гранту 

Важливо передбачити всі кошторисні витрати, які плануються в межах гранту. І не треба чітко вказувати виробників обладнання контрукцій або що. Адже зараз не стабільна ситуація в країні і це не є обов’язковою умовою. Достатньо написати типові характеристики матеріалу, який потрібен. Вирахувати приблизну вартість, але не завищену і додати індекс інфляції

Марія Дідух, координатор групи експертів з питань впровадження програм підтримки у сільському господарстві Мінагрополітики.

Садівництво, ягідництво та виноградарство:  

  • невідповідність поданих заявок критеріям по зрошенню, водозабору та мінімальної кількості садивного матеріалу (відповідні роз’яснення за посиланням). 

Теплиці:

  • подаються не проєкти модульної теплиці, а бізнес-плани, “бачення майбутньої теплиці”, бізнес-проєкти для отримання інших видів грантів, реферати тощо; 
  • у поданих документах не зазначається інформація, яка вимагається Порядком надання грантів (наприклад, про характеристики плівки, фундаменту, каркасу або відсутня інформація щодо наявності водозабору та системи поливу)

Були такі ситуації, коли, наприклад, подають інформацію для отримання гранту по вирощуванні яблуні. У заявці вказують 25 га насаджень, а проєкт подається на 50 га, то такі проєкти розглядаються. Оскільки ми розуміємо, що проєкт закладки 50 га може бути “розтягнутий в часі”. І на частину господарства людина просить грантову підтримку. Адже гранти надаються не лише на створення садів, а й на розвиток бізнесу садівництва, який вже є

Марія Дідух, координатор групи експертів з питань впровадження програм підтримки у сільському господарстві Мінагрополітики.

Як оплачувати рахунки, якщо всі виплати грантоотримувач здійснює у валюті? 

Кошти державної підтримки надаються лише в гривні. Відповідно всі розрахунки їх використання повинні відбуватися у національній валюті. Якщо проєкт великий, то заявник може розділити кошти й здійснити оплату шляхом власних коштів, наприклад, закупівлю матеріалів чи імпортного обладнання у валюті. Але суму грантових коштів і 30% свого співфінансування він повинен оплатити за послуги й товари обладнання у національній валюті. Або ж шукати контрагента. 

Для подання заявки на грант по садах і теплицях вимагається не бізнес-план, а проєктна документація, яка повинна бути підготовлена експертами. Однак його також варто готувати, адже грант не є ціллю, а лише допомогою від держави. Для того, щоб підприємство не стало збитковим, а навпаки прибутковим — треба продумати канали збуту, проаналізувати конкурентів, ситуацію на ринку і т.д. Найбільш дефолтні ситуації трапляються тоді, коли підприємці дуже занурюються в процес і витрачають усі грантові кошти на перших етапах роботи, забуваючи про подальші кроки

Антоніна Кутова, консультант програми USAID АГРО, керуючий, партнер Pro Capital Investment.

Які зміни відбулися? 

Міністерство вже отримувало пропозиції безпосередньо від виробників і через їх представницькі асоціації. Зокрема, по теплицям, наприклад, немає розбивки на сезонних і постійних працівників. 

Зміни відбулися у частині працевлаштування: 

  • по теплицям замість 40 основних постійних працівників тепер ввели градацію не менше 14 людей на один гектар (наприклад, мінімальна площа 1,6 га, то це 22 людини)
  • по садах — постійні працівники повинні найматися на роботу на стадії висадки насаджень, а сезонні працівники мають бути залучені у сезон при вступі саду у фазу товарного плодоношення, яка буде визначатися проектом висадки залежно від культури. Але не пізніше п’ятого року після висадки.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх