Гранти для фермерів у Дії: як їх отримати?

26 июля 2022 в 14:00

10932

Гранти для фермерів у Дії: як їх отримати?

Уряд запустив програму грантів для переробних підприємств. Українські фермери можуть скористатися державними програмами, які допоможуть вести бізнес під час війни. Гроші надають для створення і розвитку тепличного господарства, ведення садівництва, виноградарства та переробки. Тож які умови надання цих коштів?


 

В Україні нині дуже складна ситуація в аграрному секторі. Фермери не мають можливості у повному обсязі фінансувати і здійснювати сільськогосподарську діяльність. Тож для підтримки бізнесу сьогодні надають чотири державні грантові програми: мікрогранти на розвиток бізнесу, садівництва, грант на створення або розвиток садівництва, ягідництва, грант на створення або розвиток тепличного господарства й грант на створення або розвиток переробних підприємств. 

“Ощадбанк” вибраний банком, який безпосередньо впроваджує та аналізує документи, які подають грантоотримувачі. 

Кількість заявок на отримання грантів, які надійшли через портал “Дія” нині перевищує три тисячі заяв. Найпоширенішими за кількістю поданих заявок є мікрогранти (до 250 тисяч грн). Друге місце посідає грант на переробку близько 200 заяв. І дві програми, на які менше було заявок садівництво виноградарства і створення модульних теплиць. По-перше, це пов’язано із сезонністю, а по-друге, тільки минулого тижня були опубліковані деякі документи для підготовки планової документації. Усі грантові програми є на порталі Дія з детальним поясненням. 

Грант для створення або розвитку тепличного господарства 

Щоб отримати грант треба: 

  • зареєструватися в кабінеті на порталі "Дія";
  • відкрити вкладку "Послуги Створення бізнесу Грант на теплицю";
  • заповнити заявку щодо отримання гранту; 
  • розробити та додати до заяви проєкт будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією. Форма і приклад є на порталі “Дія”; 
  • після заповнення заявки і прикріплення бізнес-плану потрібно поставити електронний підпис і заявка відправляється на опрацювання. Обов’язково це повинен робити безпосередньо власник електронного ключа.

Подати заявку на отримання гранту можуть юридичні особи та фізичні особи підприємці, які займаються вирощуванням сільськогосподарських культур на землях, на які є документи.

Заявку опрацьовують протягом 15 робочих днів. У разі ухвалення  потрібно прийти в банк і відкрити окремий рахунок. Потім протягом 5 днів кошти перерахують з державного казначейства на ваш рахунок. 

Рішення про надання гранту приймає Міністерство аграрної політики України. Розмір гранту становить до 7 млн грн за 2 гектари. 

Гранти надаються за умови співфінансування у співвідношенні:

  • для першої 1 000 заявок не більше 70% вартості проєкту будівництва модульної теплиці шляхом грантів, але не більше 7 млн грн, не менше 30% шляхом коштів отримувача (власних або кредитних);
  • для всіх наступних заявок не більше 50% вартості проєкту будівництва модульної теплиці коштом грантів, але не більше 5 млн грн, не менше 50% шляхом коштів отримувача (власних або кредитних).

У разі отримання гранту потрібно:

  • створити від 40 робочих місць;
  • працювати не менше трьох років;
  • сплачувати податки.

Якщо земельна ділянка орендована, то можна отримати грант, якщо земля у власності або у правокористуванні не менше ніж 7 років.

Грант для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства

Для того, щоб отримати грант потрібно: 

  • зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі “Дія” за допомогою BankID або електронного підпису;
  • відкрити вкладку “Послуги Створення бізнесу Грант на сад”№;
  • заповнити онлайн-заявку щодо отримання гранту на розвиток власного садівництва, ягідництва та виноградарств;
  • розробити та додати до заяви проєкт плану висадки насаджень.

З прикладом типового проєкту плану можна ознайомитися на порталі “Дія”. Проєкт має містити такі розділи:

  • пояснювальну записку
  • генеральний план
  •  кошторисну документацію
  • паспорт робочого проекту.

Подати заявку на отримання гранту можуть юридичні особи та фізичні особи підприємці, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях.

Заявка буде опрацьована протягом 15 робочих днів.

Рішення про надання гранту приймає Міністерство аграрної політики України після перевірки заяви уповноваженим банком та розглянувши проєкт висадки насаджень. Прийняте рішення оформлюється наказом.

Отримувач підписує у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання, за формою, затвердженою Мінагрополітики, а також відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок. Отримувач самостійно здійснює переказ коштів своєї частки співфінансування на власний рахунок.

Надання грантів отримувачам здійснюється Мінекономіки через системно важливі уповноважені банки, перелік яких затверджений Національним банком, відповідно до договору про співробітництво між Мінагрополітики, Мінекономіки та уповноваженим банком.

Розмір гранту становить від 140 тис. до 400 тис. грн за гектар. 

Гранти надаються за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні:

  • не більше 70 % вартості проєкту висадки насаджень — шляхом гранту, але не більше ніж сума на 1 гектар.
  • не менше 30 % — шляхом коштів отримувача (власних або кредитних).

Кошти надаватимуться не готівкою, а на банківський рахунок для прозорої закупівлі саджанців, обладнання, систем поливу, добрив тощо.

У разі отримання гранту потрібно:

  • створити робочі місця (кількість зазначається в Порядку);
  • здійснювати діяльність після закінчення проєкту висадки насаджень протягом не менше 5 років;
  • сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників;
  • у разі продажу насаджень зобов’язання переходять до нового власника. Новий власник зобов’язаний укласти договір про надання гранту з Мінагрополітики у формі приєднання, аналогічний за змістом до первинного договору, та пройти всю процедуру.

Важливо! Отримувач може отримати гранти виключно для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику площею від 1 до 25 гектарів насаджень.

Якщо вирощувати вишню, то на 1 га грант дає 140 тисяч грн. Якщо груша, то на 1 га 400 тисяч грн. Якщо малина, то 190 тисяч грн.  

Строк реалізації проєкту висадки насаджень не повинен перевищувати 12 місяців з часу отримання бюджетних коштів.

Можна отримати грант, якщо земля у власності суб’єкта господарювання або у правокористуванні не менше ніж 7 років.

Під час провадження діяльності, після завершення висадки насаджень отримувач:

  • має право застрахувати своє виробництво (продукцію) від настання ризиків природного характеру;
  • має право застрахувати свою частку вкладених у висадку насаджень коштів на випадок впливу воєнних дій на території України.

Грант можна витратити на оплату будь-яких рахунків на реалізацію проєкту.

Отримувач повинен повернути різницю між 50 % фактично використаного гранту та фактично сплаченими податками та зборами, лише якщо не виконаєте зобов’язання перед державою, тобто:не створить робочі місця, здійснюватиме вказану діяльність менше ніж 5 років і не сплачуватимете податки.

Грант для підприємств, які займаються переробною промисловістю

Розмір гранту, який надається одному одержувачу, не може перевищувати 8 млн. гривень. 

Для того, щоб отримати грант потрібно: 

  • Зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина на порталі “Дія” за допомогою BankID або електронного підпису;

Важливо! Якщо ви ФОП або юридична особа, то необхідно скористатися ключем ФОП або керівника юридичної особи з ЄДРПОУ підприємства.

  • Заповнити онлайн-заявку;
  • Прикріпити бізнес-план за формою. Ознайомитися з прикладом заповненого бізнес-плану можете тут
  • Підписати електронним підписом і відправити.

Гранти надаються за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні:

  • для першої тисячі заяв до 70% вартості проєкту покриває грант, підприємець не менше як 30%; 
  • для всіх наступних заяв до 50% вартості проєкту шляхом гранту, решту — коштом підприємця. 

Внесок шляхом власних коштів одержувача (не кредитних) повинен становити не менше 20% вартості проєкту.

Обов'язкові умови договору :

  • сплата податків впродовж трьох років
  • створення не менше 25 робочих місць.

Вагомим додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.

Подати заявку на отримання гранту можуть: 

  • громадяни України; 
  • юридичні особи які є громадянами України, господарська діяльність не пов’язана з рф, республікою білорусь, тимчасово окупованими територіями; 
  • одержувачі грантів не повинні мати заборгованості перед бюджетом, знаходитись в процедурі банкрутства, бути притягненими до кримінальної відповідальності за корупційне діяння. 

Перспективи переробки оцінюються шляхом наявності у підприємця чи фермера досвіду ведення бізнесу. Грант можна отримати на розширення або нову лінію виробництва. І також на розширення потужностей, що вже є. Тож важливо дуже уважно і комплексно підійти до формування і заповнення бізнес-плану

Юлія Жуланова, “Ощадбанк”.

Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку за допомогою порталу “Дія” у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 Порядку.

Рішення про надання гранту приймається Мінекономіки протягом 10 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на підставі переліку висновків уповноваженого банку, який включає оцінку бізнес-плану, співбесіди та результати перевірки ділової репутації отримувача. 

Під час зустрічі з банком грантоотримувачу потрібно надати документи щодо фінансового стану, чи є поточний бізнес, наявність або відсутність кредитів і бізнес-план. Також оцінимо реалістичну життєздатність вашої бізнес-ідеї. Після розгляду всіх паперів ми сформуємо список і надішлемо в Мінекономіки. Потім залежно від оцінки вашого бізнес-плану і наявності коштів у бюджеті вони вирішуватимуть кому надавати гранти

зазначила Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу “Ощадбанк”.

Для отримання гранту отримувач підписує договір про надання гранту у вигляді договору про приєднання за встановленою формою. Обов'язковими умовами договору гранту є:

  • сплата протягом трьох років з дня отримання гранту податків, зборів (обов'язкових платежів), ЄСВ у розмірі отриманого гранту;
  • створення не менше 25 робочих місць.

Після прийняття рішення про надання гранту отримувач відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок без права його використання на інші цілі, крім оплати рахунків для реалізації цілей, визначених у договорі гранту, та перераховує на рахунок кошти протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення про надання гранту.

Уповноважений банк здійснює моніторинг виконання умов договору гранту шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня надання йому гранту або до повного виконання обов'язкової умови договору.

У випадку знищення переробного підприємства внаслідок збройної агресії рф держава компенсує отримувачу його власний внесок у повному обсязі.

Мікрогрант на власну справу

Для того, щоб отримати кошти для власної справи потрібно: 

  • Зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина на порталі “Дія” за допомогою BankID або електронного підпису;
  • Якщо ви ФОП або юридична особа, то необхідно скористатися ключем ФОП або керівника юридичної особи з ЄДРПОУ підприємства;
  • Заповніть онлайн-заявку; 
  • Прикріпіть бізнес-план за формою. Приклад заповненого бізнес-плану
  • Підпишіть електронним підписом і відправте.

Рішення про надання гранту приймає Державна служба зайнятості, перевіривши заяву уповноваженим банком і розглянувши ваш бізнес-план. Після чого центр зайнятості проводить з Вами співбесіду, на основі якої ухвалюють рішення щодо того чи надавати вам грант. 

Подати заявку на отримання гранту можуть майбутні підприємці, діючі ФОП або юридичні особи:

  • які не перебувають і не провадять господарську діяльність на тимчасово окупованій території України;
  • які не провадять господарську діяльність на території росії;
  • які не перебувають під санкціями;
  • щодо яких не порушено справи про банкрутство;
  • щодо яких відсутнє рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію;
  • які не мають заборгованості перед бюджетом.

Розмір мікрогранту становить від 50 тисяч до 250 тисяч гривень. Заявку опрацюють до 5 серпня 2022 року.

Грант можна витратити на: 

  • придбання обладнання;
  • закупівлю сировини;
  • орендну плату (не більше 25% від суми гранту);
  • лізинг обладнання

У разі отримання гранту ви повинні:

  • створити хоча б одне робоче місце; 
  • здійснювати діяльність не менше 3 років;
  • сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників. 

У разі невиконання зобов’язань перед державою (не створить робочі місця) підприємець/фермер повинен буде повернути суму гранту. 

Причини відмови у наданні грантів

Не можуть отримати гранти ті люди, які: 

  • є в корупційних списках;
  • негативна кредитна історія (наявність боргів 90 і більше днів, які не сплачені або поточні борги по кредитах у банках); 
  • наявність судових рішень; 
  • у списках, обмежених у зв’язку з військовою агресією рф, тобто пов’язані з країною-агресором; 
  • компанії, які займаються шахрайством або фізичні особи, які вже мали справи у суді пов’язані з шахрайством, тобто є відповідачами;  

Дані статистики свідчать, що приблизно 30% компаній, які подали заявки на отримання грантів мають проблеми з діловою репутацією та кредитною історією. Наприклад, не сплачений штраф у ДАІ не може бути підставою для відмови. Виключно цивільні, господарчі спори, коли виконавець має сплатити за невиконання своїх зобов’язань штраф

зауважила Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу “Ощадбанк”.

Основні параметри, які перевіряє банк: 

  • ділова репутація;
  • кредитна історія;
  • наявність досвіду ведення бізнесу; 
  • власні кошти на рахунку, які повинні складати не менше 30% від потрібної суми й має бути власний внесок у вигляді необоротних активів; 
  • життєздатність ідеї й реалістичні бізнес-плану. 

Досвід ведення бізнесу і життєздатність ідеї мається на увазі детальний бізнес-план, де підприємець, чи фермер чітко прописує і розуміє чи є попит на даний продукт, хто його цільова аудиторія, хто є основними конкурентами на ринку і як буде працювати бізнес в умовах війни, через 3-5 років.  

Банку важливо, щоб підприємець, який подається на грант, розумів як він буде освоювати ці кошти, розумів, що їх потрібно буде віддавати у вигляді сплати податків до бюджету за наступні три роки. А цього неможливо прорахувати без фінансової моделі бізнесу. Основною відмінністю цієї програми є не формалізований бізнес-план, який подається на кредити чи інші програми, а те, щоб власник бізнесу розумів що він робить, як він робить і що буде з його бізнесом через три-п’ять років

наголосила Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу “Ощадбанк”.

Крім того, за словами Юлії Жуланової нині світова практика, яка також має підтвердження в Україні показує, що 10 зі 100 компаній лише продовжують ведення бізнесу. Тож наявність досвіду бізнесової діяльності це позитивний фактор для отримання гранту. Відповідно, коли людина з іншої сфери зовсім раптом вирішила податися на грант і не розуміє як аграрний сектор, то є велика ймовірність, що у наданні гранту їй буде відмовлено, а людина, яка в цій сфері вже давно отримає

Бізнес-план: на що звернути увагу? 

Бізнес-план  це універсальний інструмент, який дозволяє не тільки залучити кошти, а й компас для самого підприємця, що допомагає зрозуміти на якому етапі в його бізнесі щось пішло не так і, як цього уникнути. 

По-перше, потрібно сісти й скласти свій бізнес-план спочатку на папері. На порталі “Дія” є можливість завантажити копію електронної заявки й детально прописати кожен пункт. Це можна зробити самостійно або за допомогою консультантів для того, щоб зрозуміти чи взагалі життєздатна ваша бізнес-ідея. Проаналізувати детально канали збуту. Знайти, де будете купувати обладнання. На порталі “Дія” процедура подачі заявки продумана таким чином, що є можливість зберегти на якомусь етапі її і повернутися пізніше. 

По-друге, ретельно вивчити список документів, які додаються до анкети. Аби потім не бігати і не шукати, а вони відразу були під рукою. 

По-третє, безпосередньо вже заповнити заявку на порталі “Дія”. 

По-четверте, права на помилку немає. Треба якісно заповнити заявку, аби точно отримати грант. Оскільки її можна подати лише один раз.

Наприклад, у заявці є розділ товари-послуги, де зведено їх 5 видів. Не можна вводити менше як три або один. Якщо вводите один продукт, то ви не гнучкі. Тобто, все виробництво або надання послуг зводиться до чогось одного і може бути ризик реалізації цього. Навіть у цьому розділі раджу подумати як можете розширити або як згрупувати (якщо понад 5 продуктів)

наголошує Антоніна Кутова, керуючий партнер "Про Капітал Інвестмент".

Найняти на роботу людей потрібно згідно з програмою. Коли буде вами витрачено 50% від гранту. Є така умова. 

Чи можуть брати участь у грантах держустанови?

Ні. 

Скільки триватимуть грантові програми? 

До кінця цього року.

Чи може одна юридична особа подавати заявку на декілька грантів? 

Не можна податися на одну програму одній юрособі. Проте на декілька різних програм при наявності відповідних бізнес-планів — так. 

Чи входить ПДВ у податки, які підприємство повинно повернути протягом трьох років? 

За словами заступника директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу “Ощадбанк” Юлії Жуланової вимоги до всіх одинакові. 

Підприємець приносить договір купівлі-продажу, де зазначено ПДВ, то від цього договору 30% повинні будете сплатити ви, а 70% — кошти гранту

уточнила пані Юлія

Чи можна закладати у бюджет обладнання, техніку, витрати на підготовку ґрунту? 

Якщо в бізнес-плані насаджень або теплиць зазначено придбання якогось обладнання і його буде затверджено, то все, що ви зазначите в документі може бути оплачено шляхом гранту. Крім того, всі податки, які компанія сплатить за період користування грантом будуть враховані в ту суму, яку мав би сплатити грантоотримувач. 

Ще нюанс щодо мікрогрантів. Якщо це новостворена компанія, то можна не наймати людину на роботу. Отримувати 50 тисяч грн, сплачувати ЄСВ і єдиний податок. Якщо вам потрібно на бізнес 150 тисяч грн, то ви повинні оформити мінімум одну людину. У сплату податків буде входити ваш єдиний податок, якщо ви ФОП і ЄСВ, який ви сплачуєте за себе і за цього працівника. Для отримання 250 тисяч грн вимога програми оформити мінімум 2 людини. Відповідно ЄСВ, який ви будете сплачувати і єдиний податок — будуть входити у розрахунок суми, яка має бути повернена у вигляді податків. Якщо цієї суми за період трьох років не буде достатньо у грантоотримувача, то наприкінці періоду користування гранту він має сплатити різницю. Наприклад, заплатили 100 тисяч грн податками, а грантів взяли на 250 тисяч грн. Отже, 150 тисяч грн треба буде повернути державі

розповіла Юлія Жуланова.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.



Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх