Грант на переробку: зміни, уточнення і поради

23 сентября 2022 в 18:45

8385

Грант на переробку: зміни, уточнення і поради

Нещодавно Кабінет Міністрів України вніс зміни до грантових програм у межах проєкту «єРобота». Що саме змінилося, які найпоширеніші помилки при подачі заявки й що потрібно враховувати, щоб отримати грант?


Аби підтримати українських фермерів, уряд передбачив гроші на гранти для створення і розвитку тепличного господарства, ведення садівництва, виноградарства та переробки. 

За результатами перших етапів уряд вже перерахував кошти грантоотримувачам. Крім того, умови й процедури для отримання гранту вдосконалюються завдяки взаємодії уряду, представників банку та аграріїв. AGGEEK спростив роботу аграріям і зібрав всі актуальні нововведення грантових програм в одному матеріалі. 

Що було змінено? 

1. Грантоотримувач не повинен бути відповідачем у кримінальних справах.

Раніше відмовляли в отриманні гранту, якщо людина просто фігурувала в кримінальній справі. Наразі умови пом’якшили — відмова можлива лише, коли грантоотримувач є підозрюваним або обвинуваченим у кримінальній справі. Щодо інших, наприклад, справ у господарських судах, то і раніше через це не було відмов. 

Завдяки такому пом’якшенню збільшилась кількість заявок на отримання гранту. Адже багато відмов були пов’язані саме через участь у кримінальних справах. Тож тепер підприємці можуть повторно подати заявку

Антоніна Кутова, консультант програми USAID АГРО, керуючий, партнер Pro Capital Investment

2. Подавати заявку на грант можна кілька разів незалежно від причини відмови, коригуючи помилки минулих разів. 

Попри те, що кількість відмов скоротилася, все одно потрібно перевіряти власний кредитний рейтинг і кримінальну відповідальність. 

Для цього можна скористатися послугами українського бюро кредитних історій. Довідка для фізичної особи вартує 50 грн. Щодо юридичних санкцій, репутаційних втрат, рейдерського захоплення, корупційних скандалів і т.д. — це YouControl. Довідка безплатна.

Навіть, якщо не маєте жодних боргів. Адже буває так, що ви їх маєте, але не знаєте про це. Наприклад, людина впевнена, що не має жодної заборгованості, а при подачі виявляється заборгованість на смішну суму 11 копійок або 3 грн. Тобто, людина подається на грант понад 1 млн, маючи заборгованість 3 грн. Така заявка буде відхилена

Антоніна Кутова, консультант програми USAID АГРО, керуючий, партнер Pro Capital Investment.

3. Змінено підхід щодо перевірки податкового боргу грантоотримувача. 

Є вимога — людина, яка подається на грант, повинна прийти на відкриття рахунку (якщо погоджено грант) і принести довідку з податкової, що така заборгованість відсутня. Цю норму змінено по 3 грантах. Нині працюють над цією зміною і по мікрогрантах. 

4. Є чітка вимога по часу щодо працевлаштування нових працівників — 30% від запланованої кількості. 

Наприклад, грант становить 3 млн 200 тисяч грн. Оформити треба 10 людей. Відповідно перші три людини повинні бути працевлаштовані (30% від загальної кількості) протягом 6 місяців після отримання коштів, а не після подачі заявки. І протягом року після отримання гранту треба оформити всіх  інших.  

Раніше період працевлаштування людей на господарстві не був зазначений.

5. Прибрали вимогу щодо ПДВ через велику кількість відмов у наданні грантів.

Через неправильні розрахунки, через неправильне розуміння власної участі грантоотримувачів було прийнято рішення прибрати вимогу щодо ПДВ. Однак податок нікуди не зник. Наприклад, якщо обладнання коштує 1 млн грн, то ви повинні покласти 300 тисяч грн власних коштів і 700 тисяч грн отримати грантових. Тобто, ПДВ не виключать із розрахунку власної участі і при виплаті грантів. Відповідно, коли будуть виплачуватися кошти з рахунку, тоді банк відпустить вам по інвойсу(invoice) 1 млн грн (300 тисяч власні кошти й 700 тисяч перерахує казначейство в Ощадбанк)

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

6. Є 100% заборона на використання грантових коштів на купівлю валюти й придбання обладнання за кордоном. 

На законодавчому рівні оновлено інформацію, що можна використовувати лише половину від всієї суми гранту на придбання обладнання за кордоном. Інша частина суми повинна бути використана в Україні.

Після того, як змінилися умови опису цільового призначення, з’явилися відмови в наданні гранту. Грантоотримувачі вказують і надають інвойси (invoice) лише у валюті. Якщо навіть отримали інвойс (invoice) у валюті, то зазначайте яку частину зможете сплатити гривнею. Адже це є причина для відмови —невідповідність умов грантоотримувача

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

Коли потрібно відкривати спеціальний рахунок у банку? 

Гранти — це державні кошти, які надає держава, щоб підтримати бізнес. Відповідно є чіткі межі використання грантового капіталу. Грантоотримувач повинен відкрити рахунок у банку протягом 10 днів після отримання позитивного рішення. 

Для підприємств агропереробки однією з умов отримання гранту є наявність у банку акумульованих 30% грошових коштів від загальної суми гранту, на яку претендує заявник. На рахунку грантоотримувача не може бути менший відсоток, оскільки це є законодавча вимога. 

Щодо грантів на теплиці й сади — можливе розміщення коштів на рахунку частками. 

Наприклад, загальний проєкт становить 11,5 млн грн. Своїх коштів повинно бути 3,5 млн грн і 8 млн грн грантових. Тоді ви можете в міру витрат покласти, наприклад, 1 млн чи 500 тисяч грн. І отримаєте відповідно паритетну суму — 70% до суми. Тобто, 1 млн — це 30%, а ви отримаєте суму, яка паритетна до загальної суми гранту

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

Читайте також: Як аграрію отримати до $20 тисяч підтримки від данської грантової програми

Скільки робочих місць потрібно створити? 

Обов’язковою умовою отримання гранту на переробне підприємство є оформлення 25 людей. Якщо на момент подання заяви ви маєте нових працівників — вони не є новоствореними робочими місцями.  

У нас було дуже багато питань щодо цієї умови. Ми порахували, що приблизно на 320 тисяч грн отриманого гранту повинна бути оформлена одна людина. Тож коли будете оформлювати грантові кошти — можете розрахувати приблизну кількість людей, яких треба офіційно влаштувати на роботу

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

Яке обладнання входить до переліку гранта на переробку і повинно пройти державну реєстрацію ? 

У бухгалтерському обліку є 104 рахунок “машини та обладнання”, де прописаний чіткий перелік обладнання, на яке можна отримати грантові кошти й потребує відповідної реєстрації. 

Ви не можете купувати сільськогосподарську техніку, бо вона не здійснює відповідну переробку, на яку видаються грантові кошти. Тобто, трактор, комбайн чи сівалка — це засоби, які не потрібні для виготовлення сировини, що буде перероблена. Відповідно можете купувати лише обладнання

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

Читайте також: Гранти для фермерів в Дії: як їх отримати?

Який порядок оцінювання грантових заяв? 

За результатами перевірки заявки грантоотримувач максимально може отримати 50 балів. Це зафіксовано в наказі Мінекономіки. Якщо бізнес отримує понад 25 балів — це означає, що бізнес-план є життєздатним і може окупитися. Відповідно перевагу отримує той кандидат на грант, який набрав більшу кількість балів.  

Є три варіанти відповіді щодо отримання гранту — відмова (вказується причина, однак ви можете спробувати подати заявку ще раз), позитивне рішення (відкриваєте банківський рахунок, отримуєте грант) і третій випадок — ті, хто не набрав достатню кількість балів. Однак ви залишаєтесь у переліку грантоотримувачів, які можуть розраховувати на грант у наступній хвилі

Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро- малого та середнього бізнесу Ощадбанку.

Який термін розгляду заявки? 

Усі терміни прописані у постановах Кабінету Міністрів і наказах Мінекономіки. Поки хвиля подач заявок не закінчиться — їх не аналізують і ніяких рішень не приймають. Протягом двох тижнів банк опрацьовує всі отримані заяви й передає інформацію Міністерству. Протягом п’яти днів вони аналізують отримані дані. І останній етап — публікація наказу щодо результатів розгляду грантових звернень. Відповідно після наявності наказу грантоотримувачі отримують відповідь, і протягом 10 днів повинні відкрити банківський рахунок. 

П’ять лайфхаків для уникнення відмов на отримання гранту

  1. Зробіть копію заявки на отримання гранту. Пропишіть детально текстову і розрахункову частину на чернетці. І лише потім переносьте дані в ДІЮ. Не варто нехтувати питаннями аналізу ринку (конкурентів, розміщення бізнесу, кваліфікації заявника і т.д.). Адже під час оцінювання заявки перевіряється вся інформація. Чим якісніше та змістовніше надасте дані про себе і проєкт, тим вищий буде бал і рейтинг. А вже від цього залежатиме чи отримаєте грант.  
  2. Важливо пам'ятати, що заявку можна заповнити лише раз під час одного надання. Вносити коригування або надіслати інформацію додатково — можливості не буде. Якщо отримаєте відмову, то можете заповнити її вже іншого разу. 
  3. Правильно прописуйте інформацію в розділі “цільові витрати”. Адже ці дані обов’язково перевірятимуть. Якщо раптом буде встановлено, що придбали не те обладнання, яке вказано в заявці — доведеться повернути всю суму гранту державі.
  4. Вся інформація, яка буде оцінюватись при ухваленні рішення про надання гранту повинна бути в заяві. Тож обов’язково потрібно заповнювати її якомога інформативніше, розкриваючи всі питання. Деталізуйте всі статті витрат. Наприклад, що за обладнання, його вартість і т.д. Обов’язково прописувати власний внесок. Якщо в текстовій частині вказується, що треба якийсь відсоток дофінансовувати власними коштами або шляхом кредитних грошей — пропишіть це в розрахунках. І обов’язково деталізувати. 
  5. Максимально деталізуйте кожен пункт грантового проєкту. Це варто робити для того, щоб працівник банку під час аналізу заявки бачив підхід ведення бізнесу і розумів навіщо вам гроші. Обов’язково прописувати це і в текстовій частині, і в розрахунковій. Детально опишіть з яких етапів складатиметься проєкт, яка сума витрат сумарно буде на кожному етапі реалізації. Чим більше деталізувати витрати, тим вищий рівень життєздатності вашого бізнес-плану й актуальність бізнес-ідеї. 

Де знайти шаблон бізнес-плану в ДІЇ? 

Зайти на портал ДІЯ, натиснути розділ “популярні послуги” і обираєте відповідний грант. Далі є розділ “як отримати послугу”. Читаючи цей розділ, можна побачити розділ “прикріпити бізнес-план за формою”. Натискаючи на розділ “за формою”, відкривається повністю форма бізнес-плану в excel. Далі є інформація, де написано “з прикладом бізнес-плану можна ознайомитися тут”. Натискаєте на слово “тут” і завантажуєте готовий приклад бізнес-плану. 

Де знайти терміни подачі заявки на гранти? 

Потрібно зайти на портал ДІЯ й обрати відповідний тип гранту. Після чого в розділі “питання та відповіді” знайдете підрозділ “які строки розгляду заяви?”, де буде написано “більше про кінцеві строки тут”. Натискаєте на слово “тут” і отримаєте детальний опис по строках для кожної грантової програми. 

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх