Як вирощувати спаржу?

Агро Інноваційний Клуб
Як вирощувати спаржу?

Сьогодні спаржа є рентабельним делікатесом на українському столі. З останні 6 років площі під спаржею виросли більше, ніж втричі. Для фермерів України це відносно нова культура, хоча чимало виробників вже оцінили рентабельність спаржевого бізнесу.


В Україні стрімко зростає попит на вирощування аспарагусу. Ціна за один кілограм коливається від 250 до 500 гривень, а під час новорічних свят взагалі сягає близько 1000 гривень. Такі цифри приваблюють фермерів. Однак за ними прихована кропітка робота аграрія. 

З чого розпочати спаржевий бізнес? 

Перш ніж починати займатися вирощуванням спаржі, потрібно мати чіткий план розвитку цього бізнесу та розуміти свою економічну модель. Обов’язково перевірити ґрунт і переконатися, що він відповідає вимогам аспарагусу. Після чого можна обирати сорти, шукати надійних постачальників і грамотно продумувати ринки збуту. 

На жаль, велика помилка фермерів, що вони думають про збут продукції вже після збору врожаю, а не навпаки. Не варто забувати, що вирощування цієї культури на великих плантаціях вимагає крапельного підживлення. Його рекомендують робити восени.

Спаржа дає врожай до п’ятнадцяти років. Її сезон триває півтора місяця: від середини квітня до кінця травня. Впродовж цього часу рослина викидає пагони, які потрібно зрізати після досягнення товарного розміру — 20 см. Робити це слід кожних два дні. Це дуже трудомісткий процес, адже збирають спаржу вручну. Відповідно аграрій повинен врахувати і той факт, що ​​дорогий і процес обробки. Аспарагус треба помити, порізати, відкалібрувати та упакувати. Якщо вчасно не зрізати пагін, то наступного дня він уже буде перезрілим. 

Чому український фермер почав вирощувати аспарагус? 

Популярність аспарагусу в Україні зростає. Вирощувати аспарагус можна як у відкритому ґрунті, так і в теплиці. Це багаторічна рослина, врожай з якої можна збирати до 15 років. Для цього рослину потрібно підживлювати, поливати та прополювати. При цьому культура не потребує великої кількості хімічних препаратів.

Перш за все пов'язано це з подорожами. Українці почали частіше подорожувати, цікавилися різноманітністю культур різних країн”, — пояснює директор компанії "Агроексперт трейд

пояснює директор компанії "Агроексперт трейд" Петро Григор'єв.

Агроексперт трейд”— один з лідерів з виробництва спаржі в Україні (35 га). 

Коли збирають урожай спаржі? 

Спаржа дає врожай до п’ятнадцяти років. Її сезон триває півтора місяця: від середини квітня до кінця травня. Є два типи посадкового матеріалу — через насіння або через коріння (майже 100% гарантія сходження). Саджанці спаржі завозять із-за кордону (з Нідерландів та Німеччини). Впродовж цього часу рослина викидає пагони, які потрібно зрізати після досягнення товарного розміру — 20 см. Робити це слід кожних два дні. Це дуже трудомісткий процес, адже збирають спаржу вручну. Якщо вчасно не зрізати пагін, то наступного дня він уже буде перезрілим. 

Де можна вирощувати спаржу?

Все залежить від якості ґрунту. У будь-якій області можна саджати аби хімічні властивості ґрунту відповідали вимогам аспарагусу. 

Стосовно розсади, то її можна посадити з різною густотою: від 17-18 тис. рослин на гектар до 35-40 тис. рослин при щільній схемі посадки. Секрет успіху полягає в великій відстані між рослинами при посадці — 20 см і 1,5 метра між рядами. Пікова врожайність культури припадає на 4-6 роки вирощування. Тоді з гектара можна отримати 3,5 тонни пагонів. Щедрий урожай компенсує високі витрати на збір культури вручну.

Скільки треба інвестувати в гектар аспарагусу? 

До збору першого врожаю фермерові необхідно буде вкластися у розсаду, добрива, ручну працю та техніку. Спеціальні машини для очищення спаржі коштуватимуть від $5 тисяч. А сучасна система очищення вартуватиме близько 100 тисяч євро. 

Приблизно у перший рік інвестиції на 1 га складатимуть до 15 тисяч євро зі зрошенням включно. Перший рік 80% витрат — посадковий матеріал. Усе інше — вегетація. Важливо розуміти, що “заморожуєте” гроші на два роки. На перший рік вегетації нічого не збираєте, а на другий рік — невелика кількість урожаю збирається. І вже на третій рік вегетації більш-менш отримуєте врожай.  

Через кілька років, кажуть аграрії, спаржа в Україні стане більше популярною і вартуватиме дешевше. Адже її все більше висаджують фермери з усіх регіонів країни.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх