Аналіз ґрунту: як зекономити добрива й отримати кращий врожай?

4 июня 2021 в 11:00

1729

Агрохіманаліз — один із найважливіших засобів оцінки сільськогосподарського потенціалу ґрунту. Він дозволяє аграрію зібрати інформацію про придатність полів для вирощування сільськогосподарських культур.


З чого складається комплексний аналіз ґрунту? 

Комплексний агрохімічний аналіз ґрунту містить визначення основних фізико-хімічних параметрів, а саме:

  • Кислотність ґрунту (водна, сольова, вудрофф)
  • Електропровідність
  • Органічна речовина
  • Гранулометричний склад (пісок %, мул %, глина %)
  • Нітратний азот, доступний фосфор, обмінні калій і натрій
  • Обмінні форми кальцію та магнію, сульфатна сірка
  • Місткість катіонного обміну, насиченість основами
  • Вміст мікроелементів, таких як цинк, марганець, мідь, залізо, бор і молібден.

Наприклад, знаючи кислотність, можна підібрати культури, яким комфортно рости в кислих ґрунтах, питання меліорації ґрунтів також неможливо вирішити без визначення цього параметра. Доступність фосфору і мікроелементів також безпосередньо залежить від pH ґрунтового розчину.

Які задачі допомагає вирішити аграріям аналіз ґрунту?

Проведення комплексного аналізу грунту показує аграрію, у якому стані на сьогодні перебувають його поля. Тим самим фермер може заощаджувати свої кошти і використати їх для більш раціональних потреб. Адже даний аналіз є оптимальним рішенням для зменшення витрат по закупівлі мінеральних добрив як для невеликих фермерів, так і для великих виробників сільськогосподарської продукції. 

Однозначно потрібно робити даний аналіз, коли аграрій має строкаті поля. Тим самим вирівнюються посівні площі (вносяться поживні речовини там, де їхня кількість нижче норми) і паралельно аграрій отримує разом з тим прогноз точного висіву. Отже, комплексний аналіз є одним із головних складових фермерського господарства. 

Аналіз ґрунту — це необхідна процедура, без якої досягти успіху дуже складно. Аграрії вносять середньостатистичні комплексні добрива і, сподіваються, що матимуть хорошу врожайність. Але чи потрібно їх вносити всім?

Ті, хто нехтують аналізом ґрунту, не думаючи що вони вносять на поля — зазнають великих фінансових втрат(бо питання — може і не треба вносити ті добрива, а можна було б не вносити й зекономити). Наприклад, в Америці аналіз ґрунту робить кожен другий фермер, у них це вже як за замовчування відбувається

Олег Маслов, Агротест

Звичайно, хочеться, щоб усі частини поля давали рівномірний урожай, але така ідеальна картина не на всіх полях. Основна ціль кожного аграрія отримати максимальний прибуток з високопродуктивних зон та заощадити витрати на низькопродуктивних зонах. Щоб цього досягти існують певні підходи. 

Для початку нам необхідні отримати два шари базової інформації: аналіз ґрунту, який повинен бути якісним, та картографування врожайності

Олександр Дробязко, АТК

Яка вартість аналізу ґрунту? 

Базовий аналіз у середньому на ринку на pH, азот, органічні речовини, фосфор, калій коштує 25$/га. А розширений аналіз, при якому досліджують ще такі мікроелементи як сірку, магній, кальцій, цинк, бор, мідь, залізо 50$/га. 

Аналіз стандартного землеробства (коли аграрій сам збирає і надсилає ґрунт) обійдеться у суму 5202 грн за пробу. Точне землеробство інша ситуація, 50$ за пробу, все залежить від гектарної сітки.  Якщо це 5-ти гектарна сітка - 68$ за пробу або 12$ за га. 

Що втрачають фермери, аграрії, які нехтують аналізом ґрунту?

Деякі фермери просто не довіряють українським лабораторіям. У більшості упереджене ставлення, яке пов'язане з менталітетом і не надто сучасним сільським господарством. Деякі вітчизняні лабораторії ні в якому разі не гірше закордонних. Вони проводять комплексний аналіз, прописують технічне завдання по кожному полю і як показує практика це дуже зручно, економить час.

По-перше, вони втрачають гроші, коли вносять добрива, які не потрібні або не доречні на тому чи іншому полі. По-друге, якщо правильно вносити добрива по гектарній сітці, то повернути гроші за аналіз ґрунту можна після першого збирання врожаю. По-третє, аграрій знатиме слабкі місця на полях і буде думати як не витрачати велику кількість грошей, бо все одно більше врожаю не вдасться зібрати,

Олександр Дробязко, АТК

Важливо розуміти, попри родючі чорноземи, склад ґрунту всюди різний. Тим паче коли це стосується масштабів одного поля. Відповідно вносити будь-які добрива не є правильно.

Агротест робить комплексний аналіз. Основна наша ціль — це інтерпретація отриманих цифр, розгорнуті рекомендації. Умовно, ми “лікарі” ґрунту. Аналізи можна передавати новою поштою. Хочу наголосити, що стаціонарна лабораторія надає більш точні результати, ніж виїзна

Олег Маслов, Агротест

У першу чергу треба зробити аналіз і усвідомлювати навіщо аграрій це йому. Варто зазначити, що аналіз ґрунту потрібно проводити після збору врожаю, аби наступного сезону аграрій розумів яких поживних речовин не вистачає на полях. Не можна брати зразки ґрунту коли рослини ще ростуть і тим паче коли ви вже внесли добрива.

Підняти прибутковість поля можна двома способами: збільшивши врожайність або заощадивши на добривах. У разі диференційованого посіву ми в різні ділянки поля вносимо певну кількість добрив. Десь збільшуємо норму, десь зменшуємо. Якщо все зробити правильно, ми отримаємо збільшення врожайності й можливість заощадити кошти. Без наявності аналізу ґрунту не є доцільним використовувати диференційований посів

Олександр Дробязко, АТК

За який час аналіз ґрунту окупиться фермеру? 

Завдяки даному аналізу аграрій у будь-якому випадку нічого не втрачає, а навпаки отримує більше інформації про своє поле, де є слабкі або сильні ділянки. Адже родючий ґрунт є запорукою росту здорових культур.

Аналіз ґрунту у будь-якому разі окупиться для аграрія. Все залежить від об'ємів і правильного дотримання рекомендацій

Олександр Дробязко, АТК

Отже, відповідний аналіз допомагає аграрію не тільки заощаджувати гроші, а й постійно тримати руку на пульсі та розуміти процеси, які відбуваються на полі. Не варто економити на аналізі. Оскільки, крім поживних речовин, із поля у період посівної чи збирання врожаю разом з опадами вимиваються з ґрунту такі елементи як сірка, азот. Відповідно, вчасний аналіз допоможе фермеру стабілізувати ситуацію, не ризикуючи коштами та збагатити врожай. 

Вступай до Агро Інноваційного Клубу, щоб зробити успішний агробізнес вже зараз. Отримай безкоштовний доступ до інформації, яка дозволять підвищити прибутковість твого бізнесу. Також підписуйтесь на телеграм канал Агро Інноваційного Клубу.

Повну версію мітапа дивіться за посиланням: 

Матеріал підготовлено за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс)  International.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх