Як аграрію правильно порахувати, скільки насправді він заробив?

Агро Інноваційний Клуб

24 ноября 2021 в 12:55

4296

Джерело: Agro & Chemistry

Джерело: Agro & Chemistry

Займаєтеся аграрним бізнесом, але робите це по-старому? Заробляєте гроші, але не бачите власний дохід? Ми допоможемо розібратися і зрозуміти важливі метрики в бізнесі. Це ті показники, які має знати та вміти рахувати кожен аграрій.


Мабуть, такий стан знайомий будь-якому аграрію, коли працюєте більше й більше, реалізовуєте ідеї збільшення доходів. Чекаєте на заслужений прибуток від своїх ініціатив. А підбиваючи підсумок наприкінці місяця, ледве виходите на звичну суму! Тоді починаєте себе запитувати: «Чи заробляю я взагалі?». Інструмент, що допоможе отримати відповідь на це питання — управлінський Profit & Loss (звіт про збитки та прибутки). Він показує: 

  • Скільки продажів продукції або послуг відбулось у звітному періоді? 
  • З якою прибутковістю? 
  • Чи ця діяльність допомогла ефективно окупити накладні витрати та можливо ще й зафіксувати прибуток? 
  • Яка у компанії динаміка за декілька минулих періодів — в обсязі та якості (% валового прибутку) продажів? 
  • Яка динаміка чистого прибутку? Компанія створює додаткову вартість для Вас чи ні? 

Такий звіт обов'язково потрібний і великому, і середньому, і малому бізнесу. Малий бізнес, який планує зростати та розвиватися, має задуматися про своєчасний аналіз фінансових результатів, щоб ухвалювати рішення на основі конкретних показників.

У великих компаніях із цим простіше, а от «свідомий» дрібний чи середній фермер, який хоче мати правильну фінансову та управлінську звітність, уже знає, що бухгалтер зазвичай дуже неохоче займатиметься такою роботою. Тим паче не завжди показує дані власнику бізнесу, відтягує розрахунки. І це призводить до прийняття невірних управлінських рішень. Наприклад, власник не вчасно реагує на ту чи іншу проблему, тим самим зазнає неабияких фінансових втрат. 

Що таке управлінський Profit & Loss і до чого тут Unit-економіка? 

Саме він показує фінансовий стан підприємства та ресурсів на цей час, характеризує ліквідність. На цей звіт звертають увагу при покупці компанії. Він однозначно визначає величину запасів, основних засобів, резервних фондів, дебіторську заборгованість, довгострокові та короткострокові компанії.

Unit - економіка 

Зростання та успішність бізнесу залежать від рішень, які ухвалює керівник. Щоб не помилитися, треба думати на крок уперед (а краще кілька кроків). Unit-економіка — один зі способів зробити обґрунтовані висновки про можливий успіх чи невдачу. За допомогою певних математичних розрахунків ви можете дізнатися, куди рухається ваша компанія — руйнується чи зростає, та ухвалити правильні управлінські рішення.

Така економіка дозволяє побачити скільки ви заробляєте з кожних рослин, які вирощують — потік складається з юнітів, кожен з яких приносить певний прибуток (або ні). Якщо вирахувати, скільки приносить кожен юніт і які витрати при цьому зазнає компанія, можна розрахувати, який прибуток ви отримаєте з певного потоку. За результатами розрахунку стає зрозумілим, чи варто масштабувати бізнес, залучати інвесторів, збільшувати потік чи маржинальність угоди.

За допомогою юніт-економіки ви можете розрахувати скільки одиниць товару чи послуг потрібно продати, щоб покрити постійні витрати.

До теми: Як не втрачати гроші на зборі врожаю?

Що таке EBITDA? 

EBITDA — показник прибутку до врахування витрат на амортизацію (основних фінансів, активів, % банків, податок на прибуток — taxes). 

Сьогодні цими даними змагаються між собою великі, і середні компанії. Важливо розуміти, що цей показник дозволяє відстежити формування прибутку безпосередньо в операційній діяльності, яка подібна до більшості підприємств на технологічному рівні. Він вільний від впливу таких факторів, як схема фінансування, стан техніки, система оподаткування та оптимізації податків. Крім того, за допомогою EBITDA порівнюють подібні за розміром та родом діяльності компанії, а також різні юніти (напрями) в рамках однієї компанії. EBITDA в першу чергу демонструє дохідність того чи іншого напряму роботи та здатність компанії працювати та заробляти на ньому. Можна виміряти як EBITDA власне напрямки рослинництва, тваринництва і т.д., так і EBITDA одного гектара. 

EBITDA може використовуватися при співпраці з банками. Оцінка банком спроможність компанії погасити кредит. Або відповідні коефіцієнти для кредитних договорів. 

Показник коефіцієнт покриття відсотків — це відношення річної EBITDA до річних відсотків. Як вирахувати даний коефіцієнт? Наприклад, візьмемо умовні цифри — $53 млн річний дохід. % витрати — наприклад, $15. 

Тобто, даний показник становить (53/15 = 3,5). Що це означає? Компанія спроможна своєю EBITDA сплатити річні проценти 3,5 раза. Чим вище показник, тим більша довіра банків до компанії. І він не повинен бути нижче, ніж 2,5.

До теми: Що за біда EBITDA ? Як правильно рахувати гроші в агробізнесі 

Ще один показник — борг EBITDA (розмір банківських кредитів). 

Борг — короткострокові кредити банків + довгострокові + заборгованість по фінансовому лізингу. Наприклад, умовно він складає $200 млн. Як порахувати борг EBITDA? Для цього треба борг (200) поділити на річний показник EBITDA (53) = 3,8. Це означає, що компанія з відповідними даними EBITDA ($53 млн) спроможна погасити суму боргу в $200 млн за 3,8 роки. 

Чим вищий борг EBITDA, тим ризиковіша компанія (більше часу треба для погашення боргу).

Практично кожен другий підприємець не може дати точної відповіді про чистий прибуток своєї компанії. Деякі керівники вважають гроші у касі прибутком і потрапляють у касові розриви через елементарну відсутність планування. Вступайте в Агро Інноваційний Клуб, щоб навчитися правильно керувати власним бізнесом раз і назавжди! 

Касові розриви. Інструмент, що допоможе уникати їх — прогноз Cash Flow (прогнозування руху грошових коштів):

  • складається (бажано щотижнево) на прогнозний період 4+ тижнів; 
  • Чому так? Для того, щоб за цей час знайти вихід з ситуації або вчасно зреагувати. 
  • повинен містити очікувані суми надходжень та видатків за статтями руху грошей; 
  • допомагає заздалегідь побачити можливу нестачу грошей на поточні потреби та надає час вжити заходів, аби її уникнути та не повертати в бізнес гроші власника, які він вже заробив у якості дивідендів; 

Найголовніше — рахувати прогнозований залишок грошей, що покаже нам чи може бути касовий розрив. Наприклад, закінчився тиждень. Наприклад, на всіх грошових рахунках у нас є 20К гривень. Розглянемо наш перший прогнозований тиждень. Заповнюємо грошові потоки по всім трьом напрямкам cash flow — операційній діяльності, інвестиційній та фінансовій (умовні дані).

До теми: Як позбутися “болючих” місць в управлінні фінансами в агро? 

Ми бачимо, що прогнозований залишок грошей на кінець наступного тижня мінусовий. Тобто, вхідного залишку нам не вистачає, бо отримаємо мінус у розрахунках. Відповідно треба думати як покращити ситуацію. На жаль, багато грошей на розрахунковому рахунку не неспроможні однозначно визначати успішність компанії. Можна працювати роками на збиток, закриваючи дірки шляхом нових клієнтів і не розуміти цього.

Отже, дані звіти допомагають аграрію, підприємцю побачити фінансову ефективність компанії. Незалежно від сфери бізнесу, ведете ви його онлайн чи офлайн – ці метрики точно допоможуть покращити авторитетність бізнесу та ухвалювати правильні управлінські рішення. Якщо для когось складно робити такі розрахунки, то можете скористатися сервісом директорів на аутсорсі — Go4CFO.com. Вони допомагають малим та середнім фермерам заробляти більше. 

Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх