Як не втрачати гроші на зборі врожаю?

11 ноября 2021 в 11:00

3807

Як не втрачати гроші на зборі врожаю?

Часто хорошу погоду називають вирішальним фактором у сільському господарстві. Насправді виростити кукурудзу та отримати високий врожай і зберегти його — різні речі. Як зібрати врожай і не залізти в борги? Проаналізуймо фінансові аспекти по збору кукурудзи, які допоможуть аграрію уникнути великих втрат.


Що робити, якщо збір урожаю під питанням? 

Щорічно в Україні засівається кукурудзою близько 4 млн гектарів, які виробляють від 20 млн тонн зерна, при цьому середня врожайність кукурудзи на богарному землеробстві становить 5 тонн з гектара, на штучному зрошенні — від 8 тонн і вище. Варто врахувати, що високий урожай кукурудзи виходить при оптимальному поєднанні факторів: зрошення, ґрунтова родючість, світло та тепло.

Проте давайте уявімо ситуацію, коли середина сезону. Погана врожайність і аграрій намагається ухвалити правильне рішення, внаслідок якого не зазнає великих фінансових втрат для господарства. Що ж робити в такій ситуації: зібрати врожай, покласти на зберігання, продати за вищою ціною, але зазнати додаткових втрат чи взагалі нічого не робити. 

Потрібно оцінити чистий фінансовий ефект від того чи іншого рішення. Для розрахунків візьмемо приблизні дані. Наближається збір врожаю. 

На цей момент маємо такі показники: 

  • прогноз урожайності кукурудзи дуже низький — 2,5 т/га; 
  • повна прогнозована собівартість — $700/га.

З цих $700 аграрій вже втратив частину:

  • фактично вже встигли витратити — $400/га (міндобрива, насіння і т.д.); 
  • майбутні витрати, якщо вирішить збирати врожай — $300/га.

Майбутні витрати на зберігання даного врожаю на елеваторі обійдуться фермеру $1/га, а очікуваний термін зберігання до моменту продажу — 3 місяці.

Очікувана ціна продажу з елеватора  за 1 тонну кукурудзи становитиме $240. 

З фінансової точки зору — чи вигідно збирання врожаю? 

Перш за все аграрій повинен прорахувати всі можливі варіанти для того, щоб ухвалити правильне рішення і зберегти свої фінанси. Усі дані приблизні, аби показати фінансову картину в цілому. 

Отже, розглянемо декілька варіантів і порахуємо: 

  • урожайність кукурудзи — 2,5 тонни;
  • повна собівартість — $700;
  • з них вже витратили — $400; 
  • втрати, якщо будемо збирати врожай з метою продати — $300;
  • витрати на зберігання — $1; 
  • терміни зберігання — 3 місяці; 
  • ціна на момент продажу — $240. 

Ми оперуємо показниками за 1 га і врожайністю кукурудзи. 

Якщо ми не збираємо врожай, то витрати залишаються незмінні — та сума, яку ми вже витратили, тобто $400. 

Перший ключ усвідомлення і розв'язання задачі — це те, що аграрій не бере до уваги розрахунок тих витрат, які вже є. Фермер повинен думати над тим чи принесе його рішення успіх у майбутньому. 

Рівняння 1: Збираємо врожай — отримуємо збитки

Аграрій все ж таки вирішив збирати врожай, знаючи що показники кукурудзи дуже низькі. Порахуємо фінанси. Витрати він вже знає на 1 га, а дохід на 1 га — ні. Як це порахувати? 

Дохід від продажу кукурудзу в розрахунку на 1 га — це ціна продажу, яку потрібно помножити на врожайність з гектара. У нашому випадку — 2,5 тонни помножити на $240 = $600. 

Повна прогнозована собівартість кукурудзу — (- $700). 

Ми вже бачимо, що виходимо “в мінус”. Витрати на зберігання можна було б не рахувати, але давайте все ж таки зробимо це. 

Зберігання на 1 га — беремо $1, множимо на врожайність 2,5 тонни і множимо на кількість місяців зберігання (у нашому випадку 3). Отримуємо -8$. 

Отже, якщо порахуємо (-$700, $600, -$8), то отримаємо такі дані (-$108). Побачивши такі цифри, аграрій розуміє, що ні в якому разі не варто збирати і продавати врожай по такій ціні. Він втратить $100 на га. Це колосальні збитки. 

Давайте, подумаємо, чи варто аграрію брати до уваги повну прогнозовану собівартість? 

У нього є чітка ситуація — зібрати, продати як нормальну кукурудзу. І отримати що отримає. Або не збирати врожай і тоді не виникатимуть додаткові витрати. 

Рівняння 2: А чи збиткове насправді рішення про збирання врожаю? 

Прорахуймо інший варіант — ”тільки майбутні витрати”: 

  • залишок майбутніх витрат на 1 га, який доведеться втратити — $300 ($700 повної прогнозованої собівартості мінус $400 які ми вже витратили на момент прийняття рішення); 
  • дохід від продажу кукурудзу в розрахунку на 1 га — $600; 
  • зберігання на 1 га — $8 (за ті ж самі три місяці зберігання). 

Отже, наш баланс $292

Як бачимо, якщо не збирати врожай кукурудзи, то по коло у нас залишиться витрат (-$400). Але при цьому аграрій нічого не продав. Однак якщо він таки збере врожай і продасть, то по колу буде менший фінансовий збиток (-$108, тобто $292 мінус $400). І для того, щоб побачити чистий ефект від майбутнього рішення, варто подивитися на другий варіант. 

Тобто, ми прийняли управлінське рішення.

Якщо від збору врожаю ми отримуємо дохід у розмірі $600 і додаткові витрати складають всього $300, то воно того варте. 

Дуже важливо усвідомити, що від рішення залежить який буде дохід у майбутньому й об’єм додаткових витрати. І коли дохід перевищує витрати від майбутнього рішення, то це правильний шлях. І навпаки. 

Інтуїція для фермера є дуже важливою якістю, яку не можна недооцінювати. Однак цифри не обманюють. І завжди треба все прораховувати.

Отож, ми оцінили дохід майбутнього управлінського рішення аграрія. Чітко проаналізували всі можливі варіанти, завдяки чому фермер не зазнає великих фінансових втрат. 

Якщо для когось рахувати всі моменти аграрної кампанії складно, то сьогодні є можливість скористатися сервісом директорів на аутсорсі — Go4CFO.com. Вони допомагають малим та середнім фермерам заробляти більше. 

Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.

 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх