Орієнтація на результат попри війну. Бути “flexible” (гнучким) під час війни — це мистецтво, яке вимушено опановують українські аграрії блискавичними темпами. Сьогодні підприємство “Органік-Д” навіть у важкі часи не передбачає жодних змін у бік скорочення виробництва. Навпаки, взяли вектор на результат попри війну.
Вадим Кричковський, директор компанії “Органік-Д” разом із Михайлом Кобченком, "Докучаєвські чорноземи" взяли участь у щотижневому мітапі, який проводить Aggeek за підтримки програми USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics. Під час обговорення процесів виробництва тушкованки в перші дні війни Михайло розповів про ідею виготовлення паштету та його рецептуру. Після завершення мітапу Вадим Кричковський обговорив предметно дане виробництво й запустив свою лінію паштету. Ми радіємо співпраці аграріїв за нашої безпосередньої участі.
Органік-Д — українська компанія, де втілюються найсміливіші аграрні та технологічні рішення у галузі культивації коренеплодів та інших культур борщового набору на органічному добриві.
Лише натуральне м’ясо
У нас є власний свинокомплекс. Коли почали виготовляти тушкованку, то не задумуючись вирішили, що продукція повинна бути високої якості. Лише натуральне м’ясо. Зробили аналізи. Вміст жиру в нашій продукції становив всього 18% відсотків, а за державним стандартом повинно бути 23%. Тобто, завеликий вміст м’яса.
Однак у нас залишається багато товару: м’ясо з поросячих ніг (рулька в народі), голови поросячі. Ми на той момент не знали що робити з продукцією, яка не йшла на тушкованку. Відповідно я поговорив Михайлом Кобченком, “Докучаєвські чорноземи” і вирішили налагодити лінію паштету. Запустили й чудово спрацювало. Продукція відмінна.
Паштети зазвичай ліверні виробляють (печінка і т.д.) Компанія відмовилась від цієї ідеї, бо для нас це не найкращий продукт.
Читайте також: Виробництво тушкованки в умовах війни
Основна задача у такому виробництві — не отруїти людей
Запустили виробництво паштету за тиждень. Проаналізували всі процеси. Порадились з держпродспоживнаглядом, які приїхали до нас й дали дозвіл на запуск виробництва. Все згідно з державним стандартом. Побачили, що обладнання для тушкованки підходить і для виготовлення паштету — той самий автоклав.
Крім того, маємо ще велику пароварку, де все готується перед тим, як перемолоти й закласти в банки для тушіння. Пропустили свинину через м’ясорубку. Почали працювати.
Для тари сьогодні закупили й використовуємо півлітрову скляну банку. Дерев’яні контейнери. Основна задача у такому виробництві — не отруїти людей. Це не картопля, не морква.
Важливо планувати роботу так, щоб одна частина продукції була на відвантаження, а інша на відстоювання. Варто мати запаси. Правильно запустити цикл продукії. На початку війни компанія ухвалила рішення створити власний резерв продукції — 5 тисяч банок тушкованки й 2 тисячі банок паштету. Тримаємо на будь-який випадок.
Компанія завжди має десятиденний резерв. Кожну партію потрібно перевіряти в лабораторії. Продукція повинна не менше 10 днів відстоюватись у складських приміщеннях, де повинна бути відповідна температура. Перевірити чи якісно закрита вся продукція й немає бомбажу (тобто здуття). Зараз в Україні дуже велика проблема — немає взагалі металевої бляшанки. З’явиться жерсть у країні, то можливо перейдемо на жерстяну банку. Оскільки більш зручно і довший термін зберігання продукції.
Секретний інгредієнт в м’ясному виробництві один — це якісне м’ясо
Ми використовуємо лише ту свинину, яку вирощуємо самостійно. Я особисто гарантую якісний і смачний продукт. Секретний інгредієнт в м’ясному виробництві один — це якісне м’ясо. Рецепт такий же простий, як і для тушкованки. Вирішили зробити саме м’ясну рецептуру паштету — клали 50% чистого м’яса, а 50% субпродуктів. Процес максимально легкий — нарізати, проварити, перемолоти й тушити. Отримується дуже класний м’ясний паштет.
Найголовніше — пройти перевірку на отримання експлуатаційного дозволу
Насправді якщо є професійна команда спеціалістів, висококваліфікований менеджмент і колектив, який хоче швидко навчатися — все реально. Найголовніше — пройти перевірку на отримання експлуатаційного дозволу від держпродспоживслужби України.
Сьогодні виробникам харчової продукції вимагається гарантувати, що їх продукт вирощений в безпечних умовах з урахуванням екологічних вимог. Наша компанія проходила сертифікацію Global G.A.P неодноразово для “Органік-Д”. На підприємстві працює спеціаліст, який швидко визначив критичні точки, налагодили виробничі процеси відповідно законодавству України. У нашому випадку і європейським нормам також. Кожен зробив свою роботу й все вдалося швидко запустити.
Сьогодні до мене приїжджає багато людей, які хочуть також спробувати цей бізнес. І коли я починаю їм розповідати цей шлях, то в них зникає бажання займатись цим (сміється — ред.). Є процедури, яких потрібно дотримуватись. Є чіткий стандарт.
Яка вартість паштету?
Орієнтована ціна паштету становить 80 грн, а тушкованки — 90 грн. Етикетку розробляла піар-менеджер компанії “Органік-Д”. Нині маємо ряд торгових марок на Органік-Д і на підприємстві ТОВ “Субекон”. Свинокомплекс мав торгову марку “Субекон”, але не користувалися нею, бо продавали живою вагою весь час до війни. Відповідно було не актуальна. Проте зараз терміново потрібна була якась торгова марка і ТОВ “Субекон” допомогло вирішити питання.
Плани на майбутнє
Працювати в таких умовах нелегко, проте непрості ситуації завжди дають стимул для розвитку. Компанія впевнено йде вперед і темпи не сповільнює.
Зараз ми працюємо багато на ЗСУ. Велика кількість доставок. Орієнтовно 20 тонн м’яса відвантажуємо. Ще один напрямок нашої діяльності — сублімація овочів. Нині вже встановили обладнання і будемо пробувати запускати партію заморожених овочів.
На розширення поки що просто не вистачить ресурсів, сировини й людських ресурсів. Наша країна зараз у такому складному стані, що аграріям варто підштовхувати один одного до постійного розвитку, налагодження нових ліній виробництва, попри війну.
Лише уявіть наскільки у нас віддані українські аграрії, що навіть не зупиняють виробництво у воєнний час. Коли Україна переможе й настане мир — відновлення агропромисловості точно відбуватиметься шаленими темпами.
Стаття стала можливою завдяки Програмі USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Ця стаття відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО): https://www.facebook.com/usaid.agro/