Точний висів: сіємо, але не переущільнюємо

Агро Інноваційний Клуб
Точний висів: сіємо, але не переущільнюємо

Як і навіщо дотримуватися глибини висіву? Вже підготувати свою сівалку до посівної кампанії? Як визначити потрібне притискне зусилля залежно від типу та вологості ґрунту? Що таке притискне зусилля і як його регулювати? Підготували шпаргалку для аграрія.


ТМЦ щороку зростає в ціні, але найголовніший фактор високого прибутку будь-якого аграрія — це якісний посів. Щоб отримати очікувану врожайність, у першу чергу потрібно забезпечити рівномірні дружні сходи. Як це зробити і яких помилок не припускатися — розглянемо в матеріалі. 

Що таке притискне зусилля і як його регулювати?  

Притискне зусилля — це сила, з якою висівна секція на кожному ряду сівалки спирається на поверхню ґрунту. 

Притискне зусилля висівної секції впливає на локальний стан верхніх шарів ґрунту й, відповідно, розвиток кореневої системи. Відтак, притискне зусилля має прямий зв’язок із врожайністю культури.

Проводячи досліди, ми побачили, що дуже важливо, аби кожна рослина в полі опинилася в ідеальних умовах і кожна розвивалася одночасно. Якщо є затримка в проростанні, то починається втрата врожайності від запилення до заповнення качана, плоду. Разом з Precision Planting ми закладали досліди, де вивчали як впливає час появи рослини на поверхню землі на майбутній врожай. В результаті побачили, якщо рослини вийшли з землі протягом 24 годин, то отримаємо рівномірний врожай (особливо це кукурудза (перехресне запилення). Якщо затримуються у розвитку, то розвиваються неповноцінно. Саме на появу сходів, на рівномірність проростання дуже впливає притискне зусилля

Олексій Агєєв, SmartFarming

Який вигляд має притискне зусилля в полі?

Перший варіант — якщо коріння рослини має такий собі “ірокез”, то це означає, що є переущільнення ґрунту.

Другий варіант — з’являються тріщини в полі. Це теж ознака переущільнення. 

Третій варіант — якщо є рослини, які втрачають глибину посіву, то це недостатнє притискне зусилля. 

Три базиси притискного зусилля 

  1. Очистити борозну (видалити якомога більше рослинних решток без видалення ґрунту та подбати про якість проходу рядка). На сівалці можуть бути коутери, розгортачі пожнивних решток, турбодиски. Саме ця система, яка розгортає поверхню ґрунту. Потім створити борозну. Відкрити її, покласти насінину і потім закрити. 
  2. Створити (створити цілісну борозну, яка проживе досить довго, щоб насіння могло дістатися до її дна, перш ніж буде закрита)
  3. Закрити (якісно закрити борозну, забезпечивши 100% контакт насіння з ґрунтом та подбати про щільність ґрунту над насінням) 

Саме під час всіх трьох етапів виникають сили, які впливають на притиск висівної секції до землі.

приклад правильно сформованої борозниТоп проблем, які спричиняє неправильне регулювання притискного зусилля?

По-перше, переущільнення, а по-друге, втрата глибини. Це дві основні проблеми. У першому випадку рослина “голодує” та не отримує достатньо поживних елементів, які є в ґрунті. У другому випадку — втрачаємо той шар, де волога і рослина засихає. 

Дану проблему варто порушувати, адже є нюанси в комунікації саме з тими, хто працює в полі (агроном). Часто буває так, що як налаштували пружини сівалки в одному положенні, то так нічого і не змінюється. Проте умови в полі змінюються, тому треба коригувати притискне зусилля під умови ґрунту на кожній земельній ділянці. Важливо, щоб той хто працює в полі, розуміли навіщо це робити і як це коригувати

Олексій Агєєв, SmartFarming

Як визначити в момент посіву чи правильно налаштоване притискне зусилля? 

Існує два способи визначення правильного налаштування притискного зусилля:

  • перший — дивитися й аналізувати поле, сформовану борозну; 
  • другий — спиратися на дані, які дають електронні системи контролю притискного зусилля.  процес формування борозниКоли опорні колеса спираються на ґрунт, тоді формується бокова стінка і відкривається борозна. Варто зупинити сівалку і звернути увагу на те, як саме сформована ця стінка і посівне ложе. Якщо недостатнє притискне зусилля, то буде не сформована борозна або будуть залишки сухого ґрунту, тобто її не буде майже помітно. Ідеально сформована борозна — це правильно відкрита. І перетиснута, якщо навіть опорні колеса будуть нижче поверхні ґрунту. 

надмірне притискне зусилля

При недостатньому притискному зусиллі вона має такий вигляд. Тобто фактично просто немає борозни. 

Оптимальне притискне зусилля, коли притиснута поверхня. Бокова стінка є, але доволі легка і повинна бути розсипчастою. 

оптимальне зусилля

У другому варіанті перевірки — на сівалці встановлені тензометричні датчики й можна перевіряти притискне зусилля з яким секція спирається на ґрунт. 

Які є різновиди систем притискання та краща для вашої сівалки? 

Є три основні системи притиску на сівалках — механічна система, пневматична і гідравлічна.  

Механічна — це система пружин, важелів і торсіонів. Перевага — найдешевший варіант притиску, але має обмежену варіативність. Проблема — пружини дуже розтягуються або лопають. Після заміни частина розтягнутих, а інша частина — ні. Відповідно відбувається нерівномірне притискне зусилля. 

Пневматична система — використовуються подушки пневматичні, де повітрям можна притискати й регулювати притискне зусилля секцій. Тут збільшується варіативність і більш тонко налаштована притискна система. Недолік — повітря іноді недостатньо для того, щоб притиснути секцію до землі. 

Гідравлічна система притиску секцій — це коли масою або гідравлікою дотискає секцію донизу. Наприклад, Precision Planting, Horsch, Kinze та інші виробники. Переваги — має більш точне налаштування притискного зусилля і це можна робити навіть у кабіні трактора. Відмінність системи Precision Planting у тому, що не лише дотискає, а й підіймати трохи секцію вгору.

Проблеми з переущільненням ґрунту 

Ідеальні умови для проростання рослини — це наявність мінеральної складової у відсотковому співвідношенні 50%, води — 20-30%, повітря — 20-30% і органічної речовини — 0,5%.

Якщо є надлишок повітря і замало води або недостатньо води й забагато повітря — це сухий ґрунт. Бувають випадки, коли забагато мінеральної складової й замало повітря і води. Або якщо перетиснули і видавили зайву воду. Зруйнували повітряні кармани. Тоді рослина не може прорости через ту частину ґрунту. 

На практиці це помітно по нерівномірному розвитку кореня. Це означає, що була проблема з переущільненням і рослина не отримала достатньо поживних елементів.

Проблема 1 — нерівномірність сходів — це відставання у тій чи іншій фазі розвитку. Відповідно при переущільненні обмежується розвиток рослини. У іншому випадку — отримуємо борозну. Внаслідок чого втрачається волога і культура “голодує”.
вплив переущільнення

Крім того, це впливає на розвиток насіннєвого плода, тим самим знижуючи його вагу. 

Наслідки впливу переущільнення: 

  • обмеження можливості розвитку кореневої системи призводить до стресу для рослини, чим обмежує потенціал розвитку качана; 
  • обмеження розміру пор; 
  • обмеження отримання вологи;
  • обмежує біологічну активність. 

Проблема 2 — недостатнє притискне зусилля. Тобто кожна насінина НЕ опинилася на правильній глибині (секція вилазила з землі або пружина не дотискала або неправильно налаштували притискне зусилля). Тоді втрачається глибина посіву. Відповідно зміщується горизонт, де є волога. І чим ближче до поверхні, тим швидше випаровується волога. Це пригнічує розвиток насінини.  Отже, втрачається рівномірність сходів.  

Проблема 3 — вимокання, коли забагато води. Тобто секція просто вилазить із землі. Якщо рослина нерівномірно вилазить із ґрунту, коли одна за одною. Розкопавши можна побачити, що відбувалася втрата глибини, що також призводить до нерівномірних сходів. 

Недостатнє притискне зусилля:

  • втрата контакту з ґрунтом; 
  • втрата глибини посіву; 
  • втрата вологи через недостатнє ущільнення; 

Висів насіння на недостатню глибину призводить до втрат половини качана, у той час, як переущільнення призведе до втрати одного ряду в діаметрі. 

Проблема 4 — залишки пожнивних решток на полі. Це теж впливає на рівномірність сходів. Якщо їх забагато, то це створює бар’єр для рослини і їй складно прорости. Для цього потрібно розгорнули їх, але щоб вони НЕ опинилися в посівному ложі. Інакше почнуть забирати вологу і це знову вплине на рівномірність сходів. 

Для цього використовують різні розгортачі. Кожен із них спирається на ґрунт — виштовхує секцію на поверхню. Важливо обов’язково контролювати це процес, бо можна втратити глибину. 

Проблема 5 — незакрита борозна. Коли система, що закриває рушить стінку борозни і загортає відкриту борозну чи просто пригортає сухим ґрунтом. Якщо закриває сухим ґрунтом — це теж призводить до нерівномірності сходів. 

Рівномірні сходи — це коли волога земля опиняється біля насінини. Якщо система працює не таким чином, то проростання рослини не відбувається. 

Проблема 6 — повітряні кармани навколо насіння. Це теж впливає на рівномірність сходів. Якщо насінина в контакті з ґрунтом і він вологий, достатньо теплий і на заданій глибині, то за 2-3 дні рослина набирає свої 30% ваги й проростає. Якщо контакт недостатній, то рівномірність сходів втрачається. 

Як налаштувати сівалку, якщо сухий ґрунт? 

Перш за все варто збільшити притискне зусилля для того, щоб сформувати борозну або трохи додати притискного зусилля. І потім розгортачами пожнивних решток прибрати вбік сухий ґрунт. 

У випадку роботи з вологим ґрунтом потрібно розвантажити секцію, щоб вона НЕ притискала землю. 

Якщо порівнювати втрату контакту з ґрунтом і переущільнення, то я б дивився в сторону невеличкого переущільнення. Адже втрата контакту з ґрунтом — це втрата глибини посіву і відповідно втрата потенціалу більша, ніж невеличке переущільнення

Олексій Агєєв, SmartFarming

Як правильно знайти баланс між переущільненням і недостатнім притискним зусиллям? 

Оператор, як і водій авто ухвалює рішення на основі тих даних, які дає система. Наприклад, для притискного зусилля Delta Force дуже важливий параметр — положення рами сівалки. Якщо вона не вирівняна горизонтально (іноді буває, що важіль не знаходяться паралельно землі), тоді не працює одна із систем — та, що закриває або заглиблюється турбодиск. 

Бувають випадки, коли важелі знаходяться в такому положення як показно на зображенні. Тоді нормально не функціонує система притиску, обмежений хід. 


Сівалка повинна бути вирівняна по горизонту і важелі повинні бути більш-менш паралельно землі. Відповідно всі системи працюють коректно — від розгортання, відкривання і закривання. Іноді в тракторах буває адаптивна навіска (самостійно підіймати або опускати сівалку) або трактори підіймають чи опускають дишло від навантаження. Через це також можуть бути проблеми. Дану опцію під час посіву треба обов’язково вимикати. В іншому випадку змінюватиметься кут нахилу сівалки й положення “висівного коня”. 

Які є методи перевірки притискного зусилля? 

Є кілька варіантів перевірки притискного зусилля. Перший метод — взяти стяжку звичайну і підняти її.Проїхати з сівалкою 20-30 метрів і тоді закриваюча система не закриватиме висів, тим самим побачите як формується борозна. 

Другий метод — опустити сівалку, почати сіяти й потім зупинитися. Після чого підняти її, подивитися як сформована борозна і також проаналізувати ситуацію після закриваючої системи. 

Перевіряти борозну потрібно у частині від відкриваючих дисків до закриваючої системи. Якщо забагато сухого ґрунту і несформована борозна, тоді варто збільшити притискне зусилля. У випадку, коли вона дуже виражена і при цьому відкрита, її складно зруйнувати — це переущільнення. 

Матеріал став можливим завдяки підтримці програми з сільського та аграрного розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх