Ефективний посів — гарантія хорошого врожаю

Агро Інноваційний Клуб
Ефективний посів — гарантія хорошого врожаю

Якісний посів — закладає потенціал майбутнього врожаю, який в подальшому можна лише зберегти, але не перевищити!


Врожайність сільськогосподарських культур складається з багатьох факторів. Деякі з них — підготовка ґрунту, захист і живлення рослин — залежать від професійності аграрія; на інші — стресові погодні умови, несвоєчасні опади, або їх відсутність — можна лише реагувати, своїми діями зменшуючи завдану шкоду. Якість посіву повністю залежить від аграрія і в його силах створити кращі умови для розвитку своїх культур.

Складові якісного посіву

Для того щоб якісно посіятись, треба якісно підготуватись: вирівняти поле, обробити ґрунт, позбавитися бур’янів, обрати якісне насіння, підгадати час перед опадами тощо. Але сьогодні, крім цих базових правил, якими десятками років керувалися українські агрономи, з заходу прийшли нові правила, які ґрунтуються на методах точного (координатного) землеробства.

Особлива увага при посіві сьогодні приділяється:

  • дотриманню норми висіву (для неоднорідних полів потрібен посів зі змінною нормою);
  • розміщенню насіння в ґрунті (витримування глибини розташування);
  • взаємне розташування насінин (ширина міжрядь, та інтервалів між рослинами в ряду);
  • відсутність помилок при посіві (двійників, пропусків, пересівів).

Якісний посів забезпечує дружні сходи, оптимальну густину стояння рослин, та потрібну кількість простору для їх розвитку та розкриття потенціалу врожайності. Але сьогодні такий посів можливий лише при використанні сівалок точного висіву, а це вимагає значних інвестицій в техніку.

Для того щоб переконати аграрія в доцільності інвестицій, розробники рішень для точного посіву проводять дослідження, які підтверджують їх ефективність.

Глибина розташування насіння

Швидкість проростання насіння залежить від стану ґрунту (вологості, щільності), та глибини розташування насіння. Важливе значення для майбутньої врожайності має дружність сходів, яка залежить від здатності сівалки витримувати необхідну глибину посіву.

Дослідження впливу якості посіву на врожайність кукурудзи проведені в 2016-2018 роках в США показали, що рослини які відставали від сусідів у розвитку на один листовий комірець (вузол), в підсумку давали лише половину качана. Ті ж рослини, що відставали на два листових комірці, могли взагалі не дати врожаю. За словами вчених, що проводили дослідження, культури які запізнились з проростанням на кілька днів вже можна вважати бур’янами.

Інтервал між рослинами

Інтервал між рослинами в ряду — це час, який сівалка проходить між вивільненням і потраплянням в ґрунт двох сусідніх зерен. В сівалках точного висіву приділяється увага ефективності розділення насіння, траєкторії його виходу, вільному проходженню насіннєпроводу та іншим факторам, щоб домогтися ідентичної траєкторії руху та однакового часу доставки посівного матеріалу з бункера в ґрунт.

Дослідження розташування насінин в ряду показали, що головний фактор який впливає на точність розміщення — швидкість трактора. Якщо при роботі на високій швидкості на висівні секції сівалки не спричиняється необхідний тиск і вони підскакують, а насіння рикошетить від стінок зернової трубки — це призводить до неточного розміщення насіння, та порушення оптимального інтервалу між рослинами. Також додатковий імпульс сівалки може спричинити до відскакування насіння від борозни і зайвого самостійного руху.

Норма висіву

Джерело: vaderstad.com

В залежності від кліматичних умов, вологозабезпеченості регіону для різних сортів обираються такі норми висіву, щоб забезпечити кожну рослину необхідним для розвитку індивідуальним простором. Окрім кліматичних умов значення має якість і стан ґрунтів: вміст гумусу, структура, забезпеченість мікро-, мезо-, макроелементами.

Строкатість полів, особливості рельєфу, нерівномірність розподілення корисних елементів впливають на оптимальну норму висіву. Максимальну врожайність з строкатого поля можна отримати тільки завдяки диференційованому висіву. Посів зі змінною нормою виконується згідно карти-завдання, створеної на основі всіх важливих показників.

Окрім того що норма висіву найбільш важливий показник який впливає на підсумкову врожайність, необґрунтоване перевищення посівної норми призводить до перевитрат на насіння і значно зменшує маржинальність виробництва.  

Двійники/пропуски

Для оцінки роботи висівного апарату сівалки використовується термін "сингулярність". Показник сингулярності залежить від кількості двійників і пропусків та характеризує ефективність роботи висівного апарату сівалки, його здатність відокремлювати зерна.

Дослідження показали, що в залежності від норми висіву рослини по обидва боки від пропусків здатні компенсувати тільки від 19 до 47% втрат врожайності. Підсумкова ж врожайність поля з пропусками виявлялася незмінно менше контрольної.

10% збільшення витрат посівного матеріалу на полях з двійниками давало тим менший приріст врожайності, чим ближче до оптимальної була посівна норма. При цьому на полях з високою (близькою до оптимальною) посівної нормою врожайність кожної рослини в двійнику була нижче контрольної на 17%, а врожайність рослин сусідніх з двійниками падала на 12%, а отже збільшення витрати посівного матеріалу не було економічно обґрунтовано більш високим врожаєм.

Моніторинг виконання операції

Окрема перевага використання сівалки точного висіву — моніторинг виконання посіву. Різні механічні перешкоди, або вихід з ладу окремих компонентів сівалки можуть призводити до некоректної роботи. Сучасні сівалки обладнуються датчиками для інформування механізатора про виконання роботи. Зокрема система сповіщає про забиті землею сошники, відсутність насіння в баку тощо.

На відміну від сівалок, якими користується сьогодні більшість аграріїв, недоліки роботи сівалок точного висіву виявляються не після появи сходів, коли вже не можна нічого зробити, а безпосередньо під час роботи. Тобто механізатор може відразу зупинити сівалку, виправити несправність, та продовжити роботу уникнувши майбутніх проблем пов’язаних з неякісним посівом.

Послуга точного посіву від компанії Carefield

Досвід великих підприємств показує, що інвестиції в точний висів виправдовують себе вже за кілька сезонів, в залежності від розміру земельного банку. Але для більшості агровиробників сівалки точного висіву — розкіш. Однак є вихід — послуги аутсорсингу.

В нашій країні ринок агрономічних послуг тільки формується. Часто за виконання польових робіт беруться компанії з великим земельним банком після закриття власних площ. Але є і такі компанії які інвестують в якісну техніку, роблячи ставку саме на надання послуг. Так в Подільському регіоні вже не перший рік послуги точного посіву надає компанія Carefield. 

В парку компанії налічується шість посівних комплексів розташованих на декількох локаціях для охвату всього регіону, в радіусі 200 км від Вінниці. Для точного висіву просапних культур Carefield мають нові високошвидкісні сівалки Väderstad Tempo. Для культур суцільного посіву використовуються сівалки Horsch Pronto 6DC.

Посів від Carefield відповідає сучасним вимогам з точності розташування насіння в ґрунті, та дотримання норми висіву. Також при роботі сівалками Väderstad Tempo доступна функція диференційованого внесення добрив одночасно з посівом. Компанія виконує роботи згідно з технологіями координатного землеробства, з використанням RTK-сигналу для коригування точності руху техніки (погрішність не більше 2,5 см). 

Завдяки GPS-навігації техніка компанії цілодобово працює в полі, виконуючи посів на швидкості до 20 км/год без втрати якості. Велика кількість агровиробників регіону може відчути переваги точного висіву на власному полі завдяки співпраці з компанією, не витрачаючи десятки тисяч євро на сівалки. 

Кожна складова посіву може мати вирішальне значення для отримання аграрієм економічної вигоди. Зайві сантиметри впливають на кількість рослин в полі, та якість їх живлення. Від цих сантиметрів в міжряддях врешті залежать центнери врожаю, а отже і результат праці господарства на протязі цілого сезону. 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх