Дмитро Максименко, керівник проекту meteo.farm розповідає про особливості використання метеостанцій в Україні. А також зазначає можливі переваги, які ці рішення можуть принести агровиробникам.
Сьогодні в Україні близько 2-2,5 тис. метеостанцій, які моніторять погодні умови для аграріїв. Це ті, що встановлені в останні 10-12 років. Ще є велика кількість метеостанцій, які “дарувались” міжнародними компаніями господарствам. Однак агровиробники не розуміли, які переваги давала метеостанція та як саме нею користуватись. Тому через певний час такі станції просто перестали працювати. Фактично, зараз це просто залізо, яке треба відновлювати. І вартість такого ремонту наближається до вартості метеостанції.
Завдання, які вирішують метеостанції
Метеостанції дозволяють володіти актуальною інформацією про метеорологічні показники на полях. Локальний прогноз погоди забезпечує ефективне планування робіт. Дані щодо опадів та температури дозволяють точно визначити час початку польових робіт. Більшість метеостанцій мають додаткові сервіси, такі як прогнозування ймовірності розвитку хвороб та шкідників. Це математичні моделі, які надають змогу бачити динаміку можливого розвитку хвороб. Аграрій може завчасно попередити їх виникнення та зберегти врожай.
Метеостанція вимірює дуже велику кількість показників. Основними вважаються: опади, температура повітря та відносна вологість, швидкість вітру, температура та вологість ґрунту. Також датчик зволоження листа — визначає важливий показник для коректного розрахунку в моделюванні розвитку хвороб.
Переваги, які надають метеостанції агровиробникам
Метеостанції сьогодні надають багато переваг агровиробнику. Це і онлайн-моніторинг, і можливість перегляду архівних даних, і визначення ймовірності сплеску хвороб.
Також метеостанції можна під’єднати до зрошувальної техніки та автоматизувати полив. Метеостанція аналізує за датчиками нестачу або перенасичення вологи, та сама контролює процес поливу. Насправді, зараз автоматичне інтегрування даних з конкретних датчиків в іншу техніку — стає все простішим та недорогим рішенням
Дані важливіші за залізо
Наразі все більше аграріїв чітко розуміють, що ці девайси дійсно можуть допомагати правильно планувати роботи на полі, завчасно запобігати можливим загрозам, або просто мати актуальні дані та оптимізувати витрати. Деякі великі агрохолдинги вже давно створюють спеціальні підрозділи, аналізують дані та будують власні мережі станцій.
З іншого боку, професійні та сучасні метеостанції досить недешеві для малого та середнього агровиробника. Тому я можу передбачити, що невдовзі будуть з’являтися сервіси, які надаватимуть метеодані за платню. Вони власноруч встановлюватимуть та проводитимуть сервісне обслуговування метеостанцій. Всі розуміють — дані важливіші за залізо. Тому такі сервіси будуть з’являтися.
Аграрії уже більш-менш усвідомлюють, що метеостанції — це інструмент, який допомагає працювати більш ефективно. Але цей ринок ще ненасичений, тому має великий потенціал.
Інтерфейс сервісу моніторингу погоди. Джерело: superagronom.com
Простота інтеграції даних у системи фарм-менеджменту
Ще один аспект, який сприяє розвитку ринку метеостанцій — дані все простіше інтегруються у системи фарм-менеджменту. Наприклад, Cropio має функціонал, коли достатньо просто ввести серійний номер та ключ від метеостанції та переглядати всі показники в загальній системі. Компанії, які виробляють та продають метеостанції, також намагаються поліпшувати інтерфейси своїх систем, роблячи їх більш зрозумілими для простих користувачів.
В окремих випадках впровадження технології підвищить ефективність до 20%
Тут неважливо, чи в агровиробника є власна станція, чи він користується метеосервісом або працює з консультантом, який аналізує метеопоказники. Мати метеостанцію — це не панацея. І важко говорити про числове визначення ефективності такого рішення, але в окремих випадках воно може досягати 20%.
Інновації на ринку метеостанцій
Можна відмітити новітню технологію передачі даних через канал LoRaWan. Це цікаве рішення для покриття великої території невеликим локальними станціями. Це недешево, але досить ефективним.
Але основна інновація — простота інтегрування даних. Це дійсно тренд і рано чи пізно ми прийдемо до того, що абсолютно всі дані будуть в одній глобальній системі.
Виходить багато нових рішень. Головне — це готовність сприйняття та довіра агровиробників.
Читайте також наш матеріал про те, чи варто агровиробникам купувати метеостанцію — "Метеостанція: варто чи ні?".