Метеостанція: варто чи ні?

15 февраля 2018 в 13:02

10560

Метеостанція допомагає весь рік стежити за погодними умовами на полі в режимі онлайн, підвищує впевненість в якості своєї продукції і своєчасному зборі врожаю.


Сьогодні на ринку можна знайти метеостанцію будь-якого формату. Вони різні за ціною, функціональним і цільовим призначенням (для поля, теплиці, корівника, садка, тощо) та за кількістю опцій.

Ціновий діапазон метеостанції варіюється від кількох сотень гривень до кількох тисяч доларів CША. Як пояснюють самі виробники, таку шалену різницю в ціні створюють деталі, країна-виробник, додаткові опції, можливості метеостанції і сервісне обслуговування.

Метеостанція, як годинник, може коштувати 200 грн., а може $2000. Обидва покажуть однаковий час, але... Ці "але" можна перелічувати годинами, проте у будь-якого товару є свій покупець…"

зазначає менеджер з продажу метеорологічного обладнання компанії "Макролаб ЛТД" (представник Davis в Україні. ― Aggeek).

На запитання, чи потрібні якісь спеціальні захисні споруди при встановленні метеостанції у відкритому полі, менеджер жартома порадив, що краще придбати рушницю. Жарти жартами, але взяти під охорону ділянку, де ви плануєте встановити метеостанцію ціною у декілька тисяч доларів США, було б доречним.

Багато датчиків — багато даних

Метеостанції призначені для безперервного вимірювання параметрів стану атмосфери з можливістю подальшого опрацювання даних. У них одна мета, але з функціональної і конструктивної точки зору метеостанції можуть кардинально відрізнятися.

Беручи, наприклад, найбільш поширену модель ― професійну бездротову метеостанцію ― спробуємо глибше зрозуміти "що це таке і з чим його їдять". Найчастіше така метеостанція складається з датчиків дистанційного управління і електронного дисплея з реєстратором даних в приміщенні.

Залежно від моделі, метеостанція може комплектуватися кабелем для з'єднання з комп'ютером або працює за допомогою бездротового датчика, який забезпечує точні свідчення погоди. Датчик дистанційного керування може включати: датчик напрямку вітру, датчик швидкості вітру (анемометр), датчик дощу (дощомір), термо-гігро датчик (датчик температури, вологості та атмосферного тиску), сонячний датчик та ін. Зареєстровані датчиками дані передаються по кабелю або у бездротовій мережі назад в основний блок базової станції (реєстратор даних). Зазвичай монітор може показувати 24-годинну історію атмосферного тиску. Також можливе прогнозування погоди, яке базується на змінах показників барометра протягом доби.

Багато датчиків — багато даних

Всі дані про погоду, історію та інтервали вимірювання можуть бути записані і завантажені на ваш комп'ютер або мобільний телефон за допомогою програмного забезпечення, що постачається у комплекті з метеостанцією. Основна станція може мати порт USB для підключення до персонального комп'ютера. Режими погоди для вимірювання: температура, вологість, вітер, холод, точка роси опадів, швидкість вітру і тиск повітря.

Показання метеостанції прив'язані до місця її розташування, а також до властивостей ґрунту і умов поливу. Професійні метеостанції можуть працювати в автономному режимі, а саме: вдень електроживлення для метеостанції забезпечує сонячна батарея, а вночі ― акумулятор.

Сучасні метеостанції широко використовуються при внесенні ЗЗР, ревізіях зрошення і поливу, у виноградарстві, під час збору врожаю, при вентиляції тваринницьких ферм, при спостереженні за тепловим режимом тварин та ін.

Щоб ситуація із сферою застосування метеорологічних станцій стала більш зрозумілою, зробимо короткий огляд, як і де може допомогти метеорологічне обладнання.

Сценарії використання

1. Зменшує знос крапель при внесенні ЗЗР.

Відносна вологість, швидкість і напрямок вітру — все це важливі фактори для забезпечення ефективності і безпеки під час внесення ЗЗР. У жарких і сухих умовах випаровування може відправити ваші дорогі засоби захисту рослин просто в повітря, перш ніж вони досягнуть рослин. Запобігти цьому можна, використавши метеорологічні прилади придатні для вимірювання температури по вологому термометру, температури по сухому термометру, відносної вологості і температури точки роси. Знявши і задокументувавши усі необхідні показники за потрібний вам період, фермер чи агроном вже сам в змозі визначити найбільш сприятливі умови для проведення обприскування.

2. Контроль за виноградником.

Власники виноградників за допомогою метеостанції сьогодні можуть здійснювати спостереження за метеоумовами безпосередньо на винограднику. Швидкість вітру, температура повітря, відносна вологість і точка роси — все це важливі параметри для вимірювання умов на ділянках з виноградом. У весняний або осінній періоди знання температурної тенденції і точки роси дуже важливо для визначення необхідності захисту від заморозків. Якщо повітря сухе (низька точка роси), то переохолодження буде більше, ніж у випадку з вологим повітрям, а загроза обмороження збільшується. Точка роси і температура також впливають на вологість листа, що впливає на розвиток хвороби. Показники швидкості вітру гарантують безпеку і ефективність виконання зрошення при сприятливих погодних умовах.

Також використання метеостанції буде доречним у момент планування виноградника. Відстеження умов на ділянках може допомогти зрозуміти мікроклімат господарства і вибрати різновиди винограду та найбільш сприятливіші ділянки для його вирощування.

3. Вентиляція тваринницьких приміщень.

Надійна вентиляція, контроль температури і відносної вологості тваринницьких приміщень може знизити показник захворюваності, запобігти втраті тварин.

В даному випадку метеорологічна станція дозволить провести вимірювання дуже важливих умов: швидкість вітру, температури і відносної вологість. Також можна контролювати експлуатаційні якості вентиляційного обладнання.

4. Контроль теплового режиму у тварин.

Теплова напруга може стати причиною зниження продуктивності і навіть смертельних випадків серед поголів'я худоби. Ефект суворої теплової напруги призводить до зниження продуктивності, втрати худобою ваги і зменшення надою молока. Використовуючи метеорологічні інструменти для спостереження за температурою і вологістю, спираючись на індекс теплової напруги, фермер може вчасно відреагувати на виклики.

Заходи по охолодженню включають посилення вентиляції, достатню кількість питної води, регулювання режиму і специфіки годування та ін. Температура охолодження повітрям має важливе значення в зимовий період. Вимоги до підвищеної енергії повинні бути компенсовані в додатковому харчуванні, інакше стан тварини буде погіршуватися. Проаналізувавши дані зняті метеостанцією, у фермера є можливість своєчасно відреагувати на ситуацію і, якщо є необхідність, забезпечити, наприклад, додаткове харчування та захист від вітру.

Практики голосують за

Вони запевняють, що покладатися на загальноприйняті усереднені показники, зняті за десятки кілометрів від твого господарства, не є раціональним. Крім того, це може призвести до колосальних збитків. Водночас, наявність і грамотне використання метеостанції у власному господарстві може збільшити обсяг зібраного врожаю в середньому на 20%.

Аналізуючи показники, які надає метеостанція можна зробити вибір на користь якогось конкретного препарату, а це пряме заощадження коштів. Також метеостанція зручна, коли мова йде про обприскування: по ній легко визначити, в який день можна обприскувати, а в який ні"

каже Сергій Скальський, головний агроном компанії "Полковничий хутір (с. Полковниче).

Фахівці Українського науково-дослідного інституту прогнозування та випробовування техніки імені Леоніда Погорілого також переконані, що використовувати приватну метеостанцію доцільно. Вона допомагає визначити найкращий час для внесення добрив чи збору врожаю. Також експерти відзначають такі корисні властивості цього приладу:

  • розрахунок ступеня ризику інфікування грибковими та іншими захворюваннями на будь-яких культурах; локальний прогноз погоди на декілька днів;
  • попередження про заморозки, максимальні і мінімальні критичні показники по всіх кліматичних даних;
  • розрахунок накопичувальних температур, що необхідно для росту культури і боротьби з шкідниками;
  • розрахунок коефіцієнта випаровування і транспірації ET;
  • розрахунок водного балансу;
  • контроль вологості ґрунту;
  • показники точки роси.

Використовуючи метеостанцію, ви укладаєте своєрідну угоду з природою. З цим приладом ви точно знатимете про найближчі температурні коливання, пориви вітру, засухи і зливи, рівень тиску і вологості на конкретній території. Хоч ви й не можете на все це вплинути, але точно будете готові до викликів.

Нагадаємо, раніше Aggeek писав про те, навіщо аграріям Big Data.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх