Гранти для аграріїв: типові помилки, що заважають їх отримати

19 декабря 2022 в 10:10

6754

Гранти для аграріїв: типові помилки, що заважають їх отримати

Уряд запустив програму грантів для переробних підприємств. Однак відсоток позитивних рішень не такий вже й високий. Тож які є найпоширеніші помилки при подачі заявки й що потрібно враховувати, щоб отримати грант?


За статистикою, гранти на розвиток власного аграрного бізнесу отримують трохи менше половини заявників. Це не означає, що більшість подає нереалістичні проєкти. На жаль, іноді причиною відмови є помилки, яких цілком можна було б уникнути. 

Серед цих помилок є як ґрунтовні, що вимагають суттєвого доопрацювання заявки, так і зовсім незначні, втратити через які можливість розвивати бізнес може бути дуже шкода. Пропоную розглянути найбільш типові, а також неочікувані помилки, щоб допомогти заявникам вірно оформити всі необхідні документи.

Помилки при оформленні заявки

Періодично уряд отримує заявки, що не були вірним чином оформлені. Наприклад, ряд проєктів не був підписаний чи затверджений відповідними особами, як того вимагає законодавство. Також часом площі, вказані в заявці, не відповідають площам, які вказані, а строки оренди землі не відповідають законодавчо встановленим. Ці помилки, які досить легко виправити, можуть стати причиною відмови.

Відсутність чіткої стратегії

Текстова частина заявки містить поля, призначені для аналізу ринку та опису фактичної стратегії розвитку підприємства. Цими полями не треба нехтувати чи заповнювати їх лише формально, оскільки вони демонструють компетенції та досвід заявника. А ділова репутація та досвід — одні з головних умов грантової програми. Для того, щоб розраховувати на отримання гранту, бажано вже мати бізнес у цій чи суміжній галузі, або принаймні досвід управління. Також у пригоді стане наявність команди з необхідними компетенціями. Їх потрібно описати якнайширше, враховуючи навіть усі курси чи тренінги, що проходив заявник.

Розмиті цілі

При заповненні заявки важливо не нехтувати короткостроковими та довгостроковими цілями. Це конкретні показники того, як ви збираєтесь втілювати власну стратегію, і прописати їх треба максимально детально — як кількісні, так і якісні. Серед них — прибуток, кількість продукції та число найманих працівників. При цьому важливо вказати цілі на рік, два та три роки — термін дії грантової програми — а також і на довший термін, наприклад, на п’ять років. Для держави це буде сигнал, що ви маєте мету розвивати бізнес довго і відповідно — стабільно сплачувати податки протягом багатьох років. Фактично, грант — це підтримка для того, щоб розпочати бізнес, а мета держави — щоб бізнес працював і надалі.

Неточні дані

У заявці має бути детальна розшифровка витрат. Це означає, що треба розписати, на що саме підуть гроші та в якій кількості. Також важливо зазначити розташування: де саме знаходиться бізнес. Просто вказати географічне місце недостатньо — треба описати приміщення, пояснити в якому воно стані, чи потрібні додаткові витрати для запуску обладнання в експлуатацію, чи треба буде облаштовувати в’їзд та виїзд тощо. Також можливі помилки при описі персоналу. Треба вказати точну кількість працівників та їхню заробітну плату і суворо дотримуватися заявлених показників для отримання гранту.

Відсутність плану “Б”

Перед тим, як подавати заявку, важливо здійснити моніторинг компаній, що можуть надати необхідне обладнання. Вивчіть, звідки вони будуть везти обладнання і скільки на це потрібно буде часу. Гарною ідеєю буде зібрати (та додати до заявки) декілька комерційних пропозицій, щоб мати альтернативу на випадок коли щось піде не так.

Після схвалення заявки

Однією з умов для отримання гранту (для переробних підприємств) є те, що підприємець має розмістити на спеціальному рахунку в Ощадбанку 30% суми, необхідної для реалізації бізнес-ідеї. Зробити це треба протягом 10 днів після погодження заявки на отримання гранту і не варто відкладати цю процедуру на останні дні, бо банк може не встигнути виконати всі формальності, і гроші ви не отримаєте. 

Важливо, що 30% мають обов’язково бути у грошовому вимірі та знаходитися лише на спеціально створеному рахунку в установі Ощадбанку. Через те, що підприємці не встигали відкрити такий рахунок чи переводили на нього неповну суму коштів, уряд не надавав вже фактично схвалений грант.

Дрібні помилки

Нарешті, варто ретельно перевірити усі, навіть найдрібніші деталі заявки, оскільки іноді маленька помилка може стати причиною проблем. Наприклад, обов’язково треба перевірити, чи є у вас заборгованість. Про дрібні борги часом дійсно можна забути, а втратити шанс на отримання мільйонного гранту через борг у декілька гривень буде неприємно. 

Обов’язково перевірте свої документи. Чи вони всі дійсні? Чи потребують оновлення або заміни? Так, якщо у вас “старий” паспорт-книжка, у який ви не вклеїли фото після досягнення 45-річчя, це вже може бути причиною для відмови.

Успішний бізнес — це те, чого держава і підприємці прагнуть однаково. Грантові програми підтримки дають можливість не лише забезпечити власну заможність, а й гарантувати наповнення бюджету. Саме тому дуже важливо відповідально та уважно поставитися до оформлення заявки на отримання гранту, оскільки в її схваленні зацікавлені всі сторони процесу.

Антоніна Кутова, консультант програми USAID АГРО, керуючий партнер Pro Capital Investment

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх