Задля збереження нового врожаю в Україні аграріям пропонують використовувати мобільні сховища. Однак зернові рукава в дефіциті й космічні ціни. Жнива не чекатимуть. Тож які є альтернативні варіанти зберігання зерна сьогодні?
За прогнозом Української зернової асоціації, аграрії в цьому сезоні можуть отримати близько 63 млн т урожаю зернових. На жаль, російська блокада морських шляхів і українські оборонні міни заважають повноцінному експортуванню сільгосппродукції. Залізничними шляхами, автодорогами і річками можна відправляти менш ніж 2 млн т на місяць. Одну пʼяту українських елеваторів пошкоджено російськими ракетами або вони знаходяться під російською окупацією.
За словами Тараса Висоцького, першого заступника міністра з питань аграрної політики, в Україні застрягло понад 20 млн т зерна з минулого сезону. За даними Української зернової асоціації, цього року в країні хоч і очікують зниження врожаю на третину, але й він обіцяє бути немалим: 26 млн т кукурудзи, 19 млн т пшениці, 7 млн т ячменю і 13 млн т олійних культур.
Тож єдиний вихід на сьогодні — альтернативні способи зберігання зерна, а саме: зернові рукава, під землею, модульні зерносховища, кільцеві зерносховища.
Брак елеваторних потужностей внаслідок повномасштабного вторгнення рф призвів до ажіотажного попиту на рукава й на сьогодні в Україні купити їх доволі складно. Крім того, за словами фахівця елеваторної галузі, заступника генерального директора ТОВ “Сол АГРО” Сергія Щербаня, наразі на продукцію українського виробництва стоїть величезна черга замовників, а ось закордонні аналоги можна придбати — питання тільки у ціні. Нині ціни на рукави підвищилися на 30-40% у порівнянні з довоєнним періодом.
Альтернативою зерновим рукавам є мобільні зерносховища.
Технологія мобільних зерносховищ
Конструкція мобільних зерносховищ “Кропгрейн” немає фундаменту і встановлювати можна на господарстві чи посеред поля, але обов’язково на утрамбований ґрунт.
Борти зерносховища виготовляються на спеціальному обладнанні з оцинкованої рулонної сталі . Зерносховище формується у форму кола. Коло розділяється на 4-6 секцій, залежно від розміру зерносховища.
Об’єми зберігання стандарті — від 200 до 1000 тонн. Отже, такий альтернативний спосіб зберігання цікавий середнім та великим господарствам. Дно зерносховища застеляється гідроізоляційною плівкою. Одна секція повністю відкривається для того, щоб було зручно заїжджати й висипати зерно без зайвих зусиль по висоті бортів зерновозів — 1,40 м. Після чого секція закривається і далі формується піраміда за допомогою погрузчика або що, залежить від того, що має фермер на підприємстві. Зверху зерносховище накривається армованим тентом і стягується тросом разом з металевими стальними кільцями. Технологія запозичена в американців, які вже давно її використовують.
Зернова продукція може зберігатися до 9 місяців. Щоб встановити таке зерносховище, не потрібно отримувати дозвільні документи. В разі необхідності модуль можна переносити на інше місце, додавати або зменшувати йому обсяг зберігання. Завантаження та вивантаження зерна здійснюється за допомогою мобільних шнекових та стрічкових конвеєрів або вакуумних навантажувачів. Контролювати стан вологості зерна можна списами, наприклад. Однак, як показує практика, їх дуже рідко застосовують, оскільки зерносховища зроблені спеціально для невеликих об’ємів і проблем з вологістю немає. Якщо фермеру потрібно зберігати великі об’єми, тоді є спеціальні мобільні зерносховища з вентиляційною системою і вартість їх більша відповідно.
Переваги мобільних зерносховищ
Головними козирями мобільних зерносховищ є:
- зроблене з оцинкованої сталі, що дозволяє використовувати обладнання кілька років, на відміну від зернових рукавів;
- не потрібно додаткового спеціалізованого обладнання для завантаження чи вивантаження зерна, на відміну від “рукавів”;
- конструкція швидко монтується;
- простота демонтажу, транспортування та повторного монтажу;
- комфортність використання і зберігання продукції за будь-яких погодних умов;
- мінімальна вартість тонни зберігання в порівнянні з іншими пропозиціями на ринку України.
Недоліки
Для модульного зерносховища майданчика потрібно приділити більше уваги, ніж для полімерних рукавів.
Вартість мобільних зерносховищ
Ціна залежить від об’єму зберігання — чим він більший, тим менша вартість з розрахунку на тонну зберігання. Наприклад, зерносховище розміром 200 тонн вартує 210 тисяч грн.
Термін виготовлення — 10-14 робочих днів. Строк монтажу 1-2 дні.
Сьогодні на українському ринку ТОВ “Елефант Агро Буд” пропонує альтернативу зерновим рукавам для малих і середніх фермерів. Компанія має власні виробничі потужності в місті Полтава. Виконують виготовлення металоконструкцій для будівництва каркасних складів, зерносховищ, будівництво безкаркасних ангарів, виготовлення фундаментів та підлоги. Враховуючи ситуацію з дефіцитом елеваторів і зернових рукавів — зерносховища “Кропгрейн” є швидким рішенням зберігання зерна за мінімальну вартість тонни зберігання.
Переваги ТОВ “Елефант Агро Буд”:
- має власне конструкторське бюро, проєктування, розробка креслень КМД;
- багаторічний досвід дозволяє вже на етапі розробки точно прорахувати терміни реалізації проєкту. Тобто, ви отримуєте фіксовану дату і ціну на продукцію;
- гнучкість виробництва і здатність постійної адаптації продукту до індивідуальних потреб замовника;
- Сучасне обладнання дозволяє виготовляти конструкції відмінної якості.
- Сертифікований і професійно навчений персонал;
- 5% віддають на потреби ЗСУ!
- діє програма фінансування — (-25% компенсації).
Якщо мобільне зерносховище об’ємом від 500 тонн і більше, то шеф-монтаж компанія надає безкоштовно. На підприємство приїжджає інженер ТОВ “Елефант Агро Буд”, який контролює процес і навчає на випадок зміни локації.
Щодо якості зерна і його втрати при роботі з такими зерносховищами покаже практика, оскільки на українському ринку вони з’явились відносно недавно і широким попитом серед аграріїв не користувалися. Проте зараз же такий спосіб може стати багатьом у пригоді. Однак деякі аграрії вже побачили їх переваги на практиці. Наприклад, фермер Пожар Анатолій придбав мобільне зерносховище “Кропгрейн” і планує надалі поповнювати ними своє господарство.
Вирішив придбати мобільне зерносховище на всякий випадок, бо думав, не вистачить складів для зберігання сільгосппродукції. Однак вже побачив їх переваги на відміну від зернових рукавів: не треба морочити голову з тим обладнанням. І взагалі ми з фермерами спілкувались, то більшість кажуть, що сама морока з тими рукавами. Зараз час — це гроші
Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.