Зернові “рукава” для зберігання: чек-лист для аграрія

Зернові “рукава” для зберігання: чек-лист для аграрія

В умовах логістичної обмеженості на експорт, ціни на зерно продовжують знижуватися під тиском пропозиції, яка, на жаль, перевищує логістичні можливості. Відповідно аграрії не збираються продавати продукцію, поки ціна не збільшиться. Змінити ситуацію може лише деблокада портів або збільшення пропускної здатності логістики до 5 млн т на місяць. Питання: “Де ж зберігати зерно українським сільгоспвиробникам?”


Рукави — підлогове зберігання зерна

Український уряд намагається впроваджувати нову технологію — це підлогове зберігання (склади підлогового типу). Мінагрополітики звернулося до урядів США, Канади, Великобританії та ЄС із проханням надати Україні пристосування для тимчасового зберігання. Перша партія рукавів для зберігання зерна прямує до України. 

Це так звані рукави для зберігання сільгосппродукції, якими аграрії вже користувалися до війни. Вони мають вигляд довгих поліетиленових мішків, у які вміщується до 200 тонн сільгосппродукції (якщо рукав розміром 90 м) і їх можна зберігати прямо на полях. Принцип зберігання зерна в рукавах полягає в тому, щоб зберігати його в сухій модифікованій атмосфері з низькою кількістю кисню та високою концентрацією вуглекислого газу (СО2). Цим унеможливлюється поява комах та грибків. Якість зерна, що упаковується в рукав — це один із ключових показників при його зберіганні. 

Окрім зерна, у таких мішках також добре зберігаються:

  • силосна та зелена маса; 
  • соняшник; 
  • рис; 
  • соя; 
  • буряковий жом; 
  • фураж; 

Щодо гірчиці й ріпаку, то вони задрібні і завантажувати їх проблематично. 

Розвантаження рукавів для зерна відбувається легко та швидко за допомогою спеціального розвантажувача, що відкриває мішок і поміщає його на візок чи вантажівку. Оскільки для цього їх розрізають по довжині, то вони  не призначені для повторного використання. Зберігання зерна в рукавах з підвищеною вологістю також можливе, проте терміни будуть залежати від вологості та температури навколишнього середовища. Наприклад, кукурудза з вологістю 17-18 % при середній температурі від -3 до + 4 ⁰С може зберігатися в рукаві місяць без втрат. 

Вимоги до зберігання мішків для зерна стандартні: розміщувати на відкритій місцевості, без схилів, на твердому ґрунті та найголовніше — якомога далі від гострих предметів, наприклад, дерев, стерні та будь-яких інших об’єктів, що можуть їх пошкодити. Для заповнення рукавів потрібен трактор мінімум 50 к.с. Також варто врахувати, що потрібен постійний контроль з боку агронома за станом продукції всередині рукава і людина, яка буде їх охороняти. 

Головні переваги рукавів 

Основні переваги мішків для зберігання зерна:

  • Висока якість зерна

Для довготривалого зберігання на зерноскладах і елеваторах вологість зерна не повинна перевищувати 14%. У пластикові рукава можна завантажувати зерно вологістю і понад 14% (в залежності від температури продукції). Процес зберігання вологої кукурудзи у рукаві сприяє швидкому зменшенню кількості мікотоксинів, що своєю чергою покращує якість виготовлених кормів.

  • Зручне зберігання та консервація без пошкодження зерна під час завантаження та розвантаження;
  • Висока міцність на розрив та еластичність;
  • Економічне та раціональне рішення у порівнянні зі звичайними складами та елеваторами;
  • Відсутність необхідності призупиняти збір урожаю через відсутність вільних площ чи проблеми з транспортуванням;
  • Мінімізація витрат, незалежність від локації і погодних умов: рукави для зберігання зерна можна розмістити на господарстві та в будь-якому іншому зручному місці на відкритому ґрунті, на одному гектарі можна зберігати 5 000 тонн зерна;
  • Зручне сортування за сортами та будь-якими іншими показниками; 
  • Якість мішків залишається незмінною протягом довгого часу;
  • Тривале зберігання (понад 2 роки за умови дотримання рекомендованого показника вологості);
  • Продаж зерна на максимумі цін: зазвичай, найдешевша ціна на зернові — в момент його збирання, продаж “з поля”. Надалі ціна зростає. При зберіганні зерна в пластикових рукавах можна “притримувати” продукцію хоч до наступного врожаю.
  • Відсутність потреби у фумігації протягом 24 місяців безперервного зберігання;
  • Економія часу та витрат на логістику: зберігання поблизу господарства дозволяє швидко вивозити продукцію; 
  • Термо- та УФ-стійкість: мішки для зберігання зерна були випробувані в погодних умовах від -50℃ до +50℃ у різних країнах. Наприклад, в Австралії мішки використовувалися при температурі понад +45℃, +50℃ в Судані, покривалися снігом та лежали на ньому при -20℃ градусах у Канаді.
  • Використання мішків відчутно заощаджує постійні витрати на дерев’яні ящики, брезент та інші пристосування; 
  • фінансові: можливість представлення упакованого в рукавах зерна банкам, як заставу для отримання кредиту.

Недоліки зернових рукавів

Зберігання у рукавах, на жаль, не вирішить проблем нестачі стаціонарних потужностей зберігання.

Наразі більшість представників агросектору вбачають альтернативою елеваторам в умовах війни — рукава. Однак є інша сторона медалі. 

По-перше, дистриб’ютори користуються ситуацією і ціна на рукави чимала нині.

По-друге, мішки є одноразовими, на жаль. 

По-третє, для них потрібно спеціальне обладнання, яке наповнюватиме їх. Вартість зернопакувальної машини орієнтовно становить від 400 000 грн, а машина, яка вивантажує зерно з рукава коштує приблизно 1 млн грн. Відповідно не кожен зможе собі дозволити таку розкіш і братиме спецтехніку в оренду. Додаткові витрати в умовах війни не для кожного аграрія під силу. 

По-четверте, зерно у рукаві немає можливості рухати, що також провокує певні проблеми. Перед закладкою вологість зерна контролюють вологомірами. Тож якщо не підсушити його до певних показників й в рукаві буде хоч один понаднормовий відсоток вологи — воно просто згорить. 

Вартість рукавів

До війни орієнтовна ціна на зернові рукава становила $600-650. Зараз крайня ціна, яку трактує дистриб’ютор — 830-1200€. Деякі джерела вказують і нижчу ціну на рівні 680-690€, але в компаній, з якими ми зв'язувались вказувалась вища ціна. 

Ріст цін на рукава пов'язаний з дефіцитом сировини на ринку Європи, який спостерігався ще з початку коронавірусної кризи. Чим вища ціна на сировину —тим вищі ціни на рукава. На вартість також впливає його довжина, технічні параметри, виробник і постачальник. Стандарт вважається 60 м. Проте на ринку можна купити поліетиленові рукава з довжинами 75 і 90 м. Крім того, дуже важливо розуміти, що зернові рукава повинні відповідати нормам міцності на розрив, подовження при розриві та повітропроникності самого полімеру. Тож перед тим як купити їх — ознайомтесь з усіма технічними параметрами.

Ми підготували огляд компаній, які продають рукава і надають послуги оренди спецтехніки для такої технології. 

Рукава ТОВ “Планета Пластик”

ТОВ “Планета Пластик” єдиний вітчизняний виробник зернових рукавів ТМ Harwell. Знаходяться в місті Ірпінь, Київської області. Не зважаючи на колосальні руйнування території, складських та виробничих приміщень внаслідок варварських обстрілів окупантів, продовжують працювати та надавати споживачам високоякісний продукт за найбільш конкурентною ціною зерновий рукав 2,7*60м коштує 670$.

Рукава від АГ-БАГ-Україна

Компанія “АГ-БАГ Україна” є лі­дером з про­дажу си­лос­них плі­вок, а та­кож ру­кавів для збе­ріган­ня кор­мів і су­хого зер­на в Ук­ра­їні. АГ-БАГ Україна пропонує ре­тель­но ві­діб­ра­ні про­дук­ти від іно­зем­них пар­тне­рів та про­дук­ти влас­но­го ви­роб­ниц­тва. Також продає і надає в оренду техніку для пакування зерна. Спеціально для пришвидшення та спрощення процесу комплектування полімерних рукавів, а також оптимізації витрат на транспортування полімерів до місць переробки компанія пропонує змотувачі. Вони формують використані зернові рукава або плівку у компактні рулони обмотані шпагатом, які надалі зручно завантажувати у вантажівки. Для роботи зі складанням рукавів потрібен один механізатор та оператор змотувача.

Завод Кобзаренка також пропонує рішення для зберігання зерна 

Компанія пропонує полімерні рукави (мішки) для зберігання зерна місткістю 200 тонн українського та аргентинського виробництва. Також надає в оренду техніку для пакування зерна. Вартість зберігання 1 тонни зерна, за умови оренди зернопакувальної машини ЗПМ-180 з оператором становить 146 грн/т. Рукава бразильського виробника “Plastar” займають провідну позицію на ринку. 

Рейтинг випробування рукавів Plastar:

  • відносне подовження на розрив пластика на 17% вище аналогів - 1170.2-1500.8 %
  • міцність на розтягування при розриві (деформація) на 25% вище аналогів – 25.4-28.5 Мпа
  • сила опору на прорив в «Н» (ньютон) на 5% вище аналогів – 85 Н
  • оцінка ударної в'язкості, яку витримує пластик на 2% вище аналогів – 1375 η
  • супротив на розрив на 6% вище аналогів – 31.6 N

Елеваторне обладнання від "Максіекобуд”

Полімерні рукави для зберігання зерна та кормів — це гідна альтернатива силосним сховищам та елеваторам. 

Плюси їх використання полягають у тому, що:

  • відсутня необхідність проводити додаткову обробку від шкідників;
  • немає втрат та погіршення якості зернових культур при зберіганні;
  • мінімальні капіталовкладення у придбання рукавів;
  • зменшуються втрати, пов'язані із затягуванням терміну жнив.

Полімерні рукави для зберігання зерна та кормів — це герметичне середовище. Однак, як показує практика, птахи та гризуни можуть пошкодити герметичність рукава. 

Для уникнення таких ситуацій компанія рекомендує застосовувати засоби протидії шкідникам.

Рукава для зберігання зерна від ТОВ “Чисте поле”

Компанія “Чисте поле” пропонує рукава “WHITE BAG” для зберігання зернових та заготівлі кормів відповідають всім європейським вимогам по якості та надійності. Вони розроблені у співпраці з провідними світовими виробниками поліетиленових плівок за ексклюзивною технологією. “WHITE BAG” – це рукава, що продаються не тільки в Україні, але й у Європі, Казахстані, Молдові, Білорусі та інш. 

Рукава виготовлено на сучасному екструзійному обладнанні. Мають будову з трьох і більше шарів поліетилену, кожен з яких виконує свою функцію. 

Зовнішній шар плівки білий — це шар поліетилену, що має сітловідбивальні функції для запобігання перегріву самого рукава та його вмісту. Також протидіє зовнішнім механічним пошкодженням, таким як подряпини та проколи. Крім того, цей шар стійкий до атмосферного впливу і різних агресивних речовин: сірчаної кислоти та ін.

Проміжні шари, між білим та чорним виконують різні додаткові функції, наприклад посилюють характеристики рукава на поздовжнє розтягнення  та поперечне для утримання кращої форми закладеного рукава. Його форма відіграє важливе значення — сприяє рівномірному розподілу тепла всередині, що запобігає утворенню конденсату. До того ж внутрішні  шари плівки обов’язково виконують бар’єрну функцію, яка робить потрапляння кисню ззовні всередину рукава неможливим. Відповідно накопичення вуглекислого газу у рукаві відбувається так само завдяки бар’єрним властивостям плівки. Цей газ служить  прекрасним консервантом, який надійно зберігає урожай протягом тривалого терміну.

Внутрішній чорний шар виконує світлоізолюючу функцію, що повністю відсікає доступ світла всередині рукава та бар’єрну для ще кращого збереження його вмісту й утворення анаеробного середовища.

Компанія “Пак-трейд

Сьогодні “Пак-трейд” є одним із найбільших імпортерів пакувальних матеріалів та обладнання, складської, сільськогосподарської та іншої спецтехніки в Україні. Мішки для зберігання зерна вироблені з найякіснішого та найбільш сучасного матеріалу, що на 100% складається з первинної сировини. Це забезпечує виробу значний запас міцності, кращу стійкість до розривів та довговічність. Матеріал абсолютно безпечний та підходить для зберігання харчових продуктів та корму, ідеальний для зберігання органічної продукції. 

Важливий компонент кожного шару — стабілізатор Tio2, що захищає продукцію від ультрафіолетового випромінювання. Рукава виготовлені з високоякісного поліетилену, тому придатні для вторинної переробки. 

Постачальники зернових рукавів

  1. Prom.ua — найбільший маркетплейс України також продає рукава для зберігання зерна. 
  2. Інтернет-магазин “Agro-plast”.
  3. Інтернет-магазин для фермера — “Фермер 24”. 
  4. Аграрний Інтернет-магазин “AgroDolina”.
  5. OLX — платформа онлайн-оголошень також пропонує аграріям зернові рукава різної цінової політики
  6. АгроВектор — зручний торговий майданчик для агропромисловості в Україні..
  7. Manupackaging Ukraine — матеріали для заготовки кормів, зберігання зерна. 
  8. ТОВ "Фінпро Груп" — компанія займається постачанням, монтажем, обслуговуванням післязбиральної техніки та обладнання, включаючи: очищення, сушіння, зберігання зерна та його переробка (обладнання для виробництва комбікорму, борошна, олії, глибокої переробки тощо).
  9. Agro-Ukraine — дошка агрооголошень України. 
  10. ТОВ «Максимус Центр» — продукція європейського постачальника, доставлена безпосередньо з виробництва. Якісні матеріали для сільського господарства та садівництва. 

Чому виникла проблема зі зберіганням зерна?

Україна вважається житницею світу, проте з огляду на російську загарбницьку війну українська аграрна економіка більше не може використовувати важливі морські порти для експорту. Сьогодні русня масово і цілеспрямовано знищує об’єкти критичної інфраструктури. Є вже декілька випадків влучення ракет в зерносховища, елеваторні потужності. На Миколаївщині взагалі росіяни зруйнували другий за розміром зерновий термінал в Україні. За таких умов аграрії бояться відвозити своє зерно до елеваторів. 

Нині тільки в портах Одеси заблоковано 4 млн т зерна, але з урахуванням продукції, яка зберігається на елеваторах — це понад 20 млн т, які очікують експорту. Таким чином, нове зерно просто ніде зберігати.  До того ж за словами заступника міністра АПК України Маркіяна Дмитрасевича, зважаючи на доволі проблематичний темп розвитку експорту через блокування морських портів, дефіцит потужностей для зберігання врожаю до кінця року може сягати від 10 до 15 млн тонн. 

За чотири місяці війни українські агровиробники переналаштувалися на нові ланцюги експорту. Однак ці альтернативні шляхи все одне не можуть осягнути тих обсягів, які є. Зростає частка перевезень через річкові порти. Автомобільні перевезення менш значні через високу вартість палива і кілометрові черги на кордонах. Є ризик, що частина тогорічного врожаю буде просто зіпсована. Наразі трагічна ситуація з експортом, особливо в регіонах. Деякі фермери будуть змушені реалізувати зерно по низькій ціні, бо немає можливості ні зберігати, ні вивезти. 


Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.


Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх