Метеодані в агробізнесі: навіщо аграрію метеостанції?

24 октября 2022 в 18:00

5624

Метеодані в агробізнесі: навіщо аграрію метеостанції?

Сучасні метеостанції широко використовуються в сільському господарстві.


Рослинницька галузь у XXI столітті зазнала численних змін, які зробили її більш ефективною і точною. Та є фактор, що значною мірою впливає на результат діяльності господарства, але не підлягає вдосконаленню — це погода. Метеомоніторинг — це інструмент аграрія проти екстремальних погодних умов, яких неможливо уникнути, але до яких можна підготуватись, та зробити так, щоб негода більше не була фактором що лімітує врожайність.

До продукту метеомоніторингу входять: 

  • дані фактичних погодних умов росту культур (температура та вологість ґрунту й повітря, кількість опадів тощо);
  • точний локальний прогноз погоди (окремо для кожного поля);
  • історичні погодні дані для аналізу ефективності технології (сума опадів, температур, сонячної активності та інш.)

Метеодані в рослинництві

Сьогодні аграрії здебільшого працюють з безплатним прогнозом погоди (з доступних інтернет-ресурсів). Згідно з даними про очікувані опади планується зрошення культур, обприскування, культивація ґрунту, збір врожаю. Дані про очікуваний температурний режим також враховуються при обранні оптимальних дат для внесення добрив та ЗЗР. Але недолік безплатних даних в їх приблизності. 

Такі дані — це супутниковий прогноз з великою просторовою сіткою. Фактичні погодні умови можуть суттєво відрізнятись навіть на відстані кількох кілометрів. Зайві міліметри опадів, градуси тощо, можуть суттєво впливати на результат виконання агрооперацій. Супутниковий прогноз, який не перевіряється наземними метеостанціями, не дає впевненості, що препарати вносяться за сприятливих умов, а рослини отримують достатній захист та живлення.

На актуальні дані про погодні умови з відкритих джерел також не можна покластися. Вони надходять із централізованих джерел, та інтерпретуються для великих географічних районів. Часто це дані з єдиної метеостанції, яка встановлена в найближчому аеропорту, суттєво віддаленому від цільових полів. Також немає впевненості що прилади на станції проходять регулярний сервіс, а датчики, якими проводяться вимірювання, відкалібровані. 


Прогноз та фактичні погодні умови 

Слід одразу зазначити: метеостанція не робить прогноз, вона фіксує реальні наземні метеоумови. Коли ми говоримо про прогноз, завжди маємо на увазі супутниковий моніторинг, коли про фактичні умови — польові метеостанції та датчики. Наземні станції метеомоніторингу лише вивіряють супутниковий прогноз актуалізуючи його для конкретних полів господарства. 

Види метеоданих:

  • супутникові прогнози (метеодані без підтвердженого джерела);
  • метеодані з наземних станцій та датчиків, які мають координатну прив’язку (група консолідованих полів, або окреме поле).

Метеодані з мережі наземних станцій можуть бути доступні навіть якщо аграрій не має власної метеостанції. Метеодані прив’язуються до полів, а не до метеостанцій. Для одного поля може бути кілька метеостанцій (встановлені на полях в інших аграріїв в регіоні) і обираємо які дані більш точні.

Історичні дані

Історичні погодні дані — складова продукту метеомоніторингу, які відіграють велику роль в аналізі господарської діяльності. Вони дозволяють визначити за яких умов був досягнутий валовий та економічний результат, отримана врожайність конкретного сорту культури, досягнуті результати конкретним агрономом.

В залежності від висновків можуть прийматись важливі рішення про зміни в технології, обиратись культури для вирощування, добрива ЗЗР, тож ці дані також повинні бути надійними. Сьогодні в господарствах часто доводиться покладатись на записи агрономів. Але найчастіше агроном — це зацікавлена особа, яка використовує для вимірювання показників аналогові прилади (або покладається на ті ж таки дані з відкритих джерел).

Таким чином, безплатні дані можуть призводити до прийняття неправильних рішень, та зниження ефективності виробництва.

Ринок метеоданих

Останніми роками рослинницька галузь України потроху звикає до точних технологій. Аграрії частіше почали використовувати системи GPS-навігації польової техніки, диференційне внесення препаратів, посів зі змінною нормою тощо. Зі зваженим використанням ресурсів збільшився запит і на точні метеодані. 

Сьогодні продукт метеомоніторингу пропонують багато компаній, та якість цього прогнозу не однакова. Умовно польові метеостанції та датчики які є на ринку, можна розділити на любительські пристрої та професійні. Велика кількість компаній, що прийшла в агро вихідці з інженерної сфери. Вони розвиваються в напрямку послуг метеомоніторингу, щоб знайти застосунок власним приладам, які не завжди мають достатню точність. Це можна порівняти з виробниками GPS-трекерів для транспортних засобів загального користування, які прийдуть зі своїм продуктом в агро. Маючи похибку позиціювання 3-5 метрів, вони просто не зможуть виконати задачі, які потребують сантиметрової точності (і яку забезпечують трекери для польової техніки з використанням уточнювального RTK-сигналу). 

Метеомоніторинг від Meteotrek

Компанія Meteotrek — один з лідерів ринку метеоданих в Україні, яка успішно конкурує як з вітчизняними виробниками, так і з імпортним обладнанням.


Переваги продукту метеомоніторингу від Meteotrek: 

  1. Апаратна частина рішення виробляється на підприємстві, яке укладає контракти зі світовими автомобільними концернами (підрядне підприємство для виготовлення компонентів), та є одним з кращих контрактних виробництв електроніки в Україні.
  2. Польові метеостанції та датчики — доповнюють лінійку приладів для аграріїв під власним брендом Bitrek. До метеостанцій компанія вже не один рік успішно співпрацювала з представниками аграрного ринку, пропонуючи їм GPS-трекери та прилади для GPS моніторингу.
  3. Програмне забезпечення і менеджмент здійснюється спільно з виробничим блоком. Це дозволяє швидше реагувати на запити ринку і клієнтів. Замість того щоб копіювати досвід конкурентів, Meteotrek отримується фідбек від агровиробників. Тож продукція компанії заточена під вимоги саме українського ринку.
  4. Meteotrek — це комплексна компанія, яка працює як розробник ПЗ, виробник обладнання та інтегратор рішення. Компанія має службу підтримки, яка надає рекомендації по впровадженню метеомоніторингу в господарстві таким чином, щоб він приносив реальну користь, а також навчає правильно користуватись продуктом. 

Близькість до клієнтів — запорука успішної співпраці з агрокомпаніями. Успішне виконання пілотних проєктів вже неодноразово призводило до розширення співпраці, та укладання контрактів з великими агрохолдингами країни.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх