Метеодані в системі фармменеджменту

8 июня 2022 в 11:10

4788

Метеодані в системі фармменеджменту

Сучасне агровиробництво суттєво відрізняється від того, що було ще кілька десятиліть тому. Причина цього в численних технологіях які прийшли в галузь, в тому числі технологій метеомоніторингу.


Еволюція даних

Якщо перехід від екстенсивного землеробства до інтенсивного, який відбувся в XX столітті важко було не помітити, він супроводжувався значною хімізацією та механізацією галузі, то наступний еволюційний крок — перехід від інтенсивного до точного землеробства — помітили здається не всі. Він став можливим завдяки тому, що в сільське господарство прийшли технології, які паралельно захопили наше повсякдення: інтернет речей, BigData, машинне навчання, мобільні технології. Це дозволило аграріям спиратись в прийнятті рішень на велику кількість даних, які щоденно генерує галузь: треки польової техніки, дані супутникового моніторингу, електронні контури полів, карти виконання агрооперацій тощо. Водночас розібратись в цьому вирі інформації стає все важче.

Аналітики впевнені, що будь-яка сучасна технологія яка генерує дані, не інтегровані з іншими рішеннями, не зможе працювати та приносити користь господарству. Те ж саме стосується і метеоданих. Дані про температуру та вологість повітря, атмосферний тиск, вологість ґрунту, кількість опадів, швидкість і напрямок вітру, сонячну активність які збираються польовими метеостанціями та датчиками компанії Meteotrek кожні 15 хвилин, та передаються на сервер для зберігання щогодини — ці дані не принесуть користь, якщо не будуть вчасно проаналізовані. Автоматичний аналіз погодних даних залежить від використання господарством цифрового середовища для роботи з даними.

Системи фармменеджменту

Ефективність управління агровиробництвом на основі даних залежить від наявності єдиного цифрового середовища, в якому працюють і обмінюються інформацією і звітами різні спеціалісти, або цілі структурні підрозділи господарства. В залежності від складності виробничих процесів це може бути ГІС (геоінформаційна система), проста система фармменеджменту (farm management system) або складна FMS з великою кількістю модулів. Вони дозволяють оцифрувати процеси, які відбуваються у господарстві. Це єдиний інтерфейс для управління всіма виробничими процесами (від планування до підрахунку фінансових результатів діяльності). Дані що потрапили в FMS переходять з одного модуля в інший та доступні для аналізу. 

Впровадження FMS (якщо діяльність господарства не була оцифрована) починається з GPS-моніторингу, оцифровки земельного банку, створення контурів полів і т.д.

Обирати FMS рекомендується залежно від готовності господарства до оцифрування процесів та автоматизації обліку. Тобто, якісь FMS простіше інтегрувати і вони одразу починають допомагати (вони мають меншу кількість блоків і простішу структуру, але не охоплюють весь діапазон процесів великого господарства і мають обмежений ресурс розширення). Інші FMS передбачають готовність підприємства до складнішого процесу інтеграції в бізнес, але вони потужніші, мають більший функціонал і дозволяють краще керувати бізнесом і оптимізувати роботу.

Читайте також: Поради щодо впровадження метеорологічного моніторингу від Meteotrek

Електронні системи об’єднують дані з полів, польової техніки та агрономічного скаутингу за геопросторовою прив'язкою, створюючи шари даних у вигляді карт. FMS надають можливість планування польових операцій, встановлюючи логічний зв'язок між блоками інформації, дозволяють контролювати факт та якість їх виконання, збираючи дані трекерів техніки, карти виконання операцій та дані погодних умов за яких було виконано роботу.

Інтеграція всіх даних (включно з метеорологічними) важлива функція ГІС та FMS.

Модуль метеоданих в системах фармменеджменту

Сьогодні на українському ринку представлено безліч FMS: Cropio, Soft.Farm, Agrivi, OneSoil, AgroOffice, AgroOnline, FarmCommand, Smartland, Forland, AgriChain, Агроконтроль, Taranis, Hummingbird, EOS Crop Monitoring. Більшість з них працюють з тими чи іншими даними метеомоніторингу.

Не всі системи погодного моніторингу здатні передавати дані до систем фармменеджменту, проте компанія Meteotrek намагається працювати з будь-якою системою, яка використовується в господарстві клієнта і працює з метеоданими. 

Сумісність продуктів

Функціонал деяких FMS не передбачає підключення польових метеостанцій. Вони працюють тільки з супутниковими даними (прогнозами) та не дозволяють вивіряти прогноз, завантажуючи фактичні вимірювання обладнання в полі. Це значно обмежує надійність планування агрооперацій з захисту та живленню рослин, не дозволяє перевірити сприятливість погодних умов під час внесення. Для цього аграріям доводиться використовувати власний софт Meteotrek, що не критично, але суттєво відіб’ється на врахуванні даних польових метеостанцій під час прийняття управлінських рішень. 

Деякі FMS, виробники яких також займаються метеомоніторингом та виробляють польові датчики та метеостанції, співпрацюють тільки з власним обладнанням (наприклад, OneSoil), та не передбачає підключення інших станцій і датчиків до системи. Обмеження метеодатчика OneSoil — відсутність даних по вітру, тож роботу з ними не передбачає і FMS. Купуючи рішення, треба завжди перевіряти їх на сумісність.

Але більшість FMS не мають обмежень на підключення і за наявності технічних можливостей дозволяють підключення інтегрованих метеостанцій і систем погодного моніторингу. З мобільними метеостанціями Meteotrek підтримують роботу системи Cropio, Fleetix, Wialon, Fort Monitor, додаток системи автоматизації зрошення від Фрегат та багато інших цифрових продуктів.

Передача даних

Всі зібрані метеодані відправляються на сервер Meteotrek, де відбувається їх первинна обробка. Далі вони доступні або у власному ПЗ компанії Meteotrek, або у сторонньому ПЗ. Пакет даних метеомоніторингу передається до FMS, яка запросила дані та має доступ до них через API. Адміністратор компанії клієнта відкриває доступ до даних надсилаючи запрошення для реєстрації спеціалістів. Також адміністратор (директор господарства, агрохолдингу, або інша уповноважена особа) має можливість керувати доступом до даних з польових метеостанцій та датчиків.

Читайте також: Meteotrek: від точного землеробства до точної артилерії

Аграріям для роботи простіше використовувати сумісні продукти та інтегрувати метеодані, ніж використовувати окремий софт. Зручніше працювати з метеоданими у звичному інтерфейсі використовуючи єдину програму замість окремих додатків.

Що дає аналіз погодних даних у FMS?

Переваги аналізу даних систем метеомоніторингу:

  1. Перевірка погодних умов під час виконання польових операцій: температурного режиму, швидкості вітру, вологості. 

Якщо ЗЗР внесені при несприятливих погодних умовах, рослини не отримають захист і буде втрачений відсоток врожаю. Вчасно виявивши помилку механізатора можна повторно виконати обприскування і зменшити економічні втрати. За низьких температур не спрацюють добрива. Своєчасне виявлення проблеми та повторне внесення допоможе підвищити врожайність. 

  1. Підрахунок кількості опадів.

За допомогою вимірювань кількості опадів і вологості ґрунту можна не лише визначати дефіцит вологи та норму виливу, але й інтегрувати дані датчиків вологості ґрунту в систему автоматизованого поливу, для створення оптимальних умов для росту і розвитку культур і економії водних ресурсів. 

  1. Контроль роботи спеціалістів (механізаторів, агрономів).

З певною періодичністю GPS-трекер відправляє дані про положення обприскувача, а датчики метеомоніторингу надсилають свій пул даних. У фармменеджмент системі можна перевірити хто був виконавцем неякісного внесення препаратів, обґрунтованість рішень агронома, та ефективність його роботи (виходячи з кількості опадів та наявності, або відсутності стресових погодних факторів). Збереження погодних даних та можливість перевірки дисциплінує працівників, та дозволяє економити ресурси господарства. 

  1. Аналіз ефективності сортів культур.

Якщо в господарстві закладають дослідні поля, щоб порівняти ефективність гібридів, це неможливо зробити без аналізу метеоданих. При аналізі економічної ефективності на рівні з підсумковою врожайністю та доглядом за культурами обов’язково потрібно аналізувати унікальні умови росту культур, до яких входять показники фактичних вимірювань польових датчиків та метеостанцій.

  1. Планування господарської діяльності.

Якщо довгострокове планування передбачає виконання певних операцій під час конкретних фаз росту рослин, то короткострокове планування (з уточненням погодних умов) дозволяє краще планувати виконання польових робіт. Наявність вивіреного прогнозу погоди дозволяє оптимізувати використання агрохімії, людських ресурсів і техніки  підприємства, завдяки кращому плануванню агрооперацій. Від метеоданих залежать: внесення ЗЗР, внесення добрив, збір врожаю, культивація ґрунту (міжрядний обробіток тощо). У FMS плануються наряди, передбачаються ресурси (транспорт, матеріали, відповідальні особи).



Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх