Блоги

Крах та спад Точного землеробства: буде чи ні?

8 июня 2022 в 11:00

4962

Крах та спад Точного землеробства: буде чи ні?

Війна розпочалась ще вісім років тому, але більша частина України продовжувала жити, працювати, сіяти та підтримувати економіку. 24-ого лютого ситуація кардинально змінилась, і в нашій країні вже немає жодного міста чи області, де було б безпечно, тож ми дуже пишаємося сміливістю наших аграріїв, які попри все це продовжують забезпечувати Україну продовольством.


Однозначно, що війна вплинула на весь ринок сільськогосподарської продукції в Україні — як на аграріїв, так і дилерів техніки, запчастин та обладнання.

З якими складнощами зіштовхнувся агросектор України?

Зараз доволі важкий час для вітчизняного агровиробництва, оскільки Україна має певні складнощі не лише з логістикою обладнання з-за кордону, але й в реалізації продукції. Зрозуміло, що всі торгуючі організації сконцентровані на основному кінцевому споживачу — всіх агропідприємствах, і у багатьох з них відбувся збій фінансової моделі. Тобто плани та задуми щодо реалізації продукції більше не актуальні. Чекаючи на те, щоб продати товар якомога пізніше, тепер вони не можуть його позбутись, що спричиняє дефіцит коштів. 

Наразі існує багато програм фінансової підтримки від держави, щоб відновити стабільність агровиробництва. Це називається Cash Flow, тобто потік грошей, що стабілізує бізнес.

Найбільшими проблемами зараз є дефіцит палива, ускладненість логістики, збої у постачанні ТМЦ. З одного боку це може пропагувати крах певним сферам, що почали розвиватись в Україні, в тому числі й системи точного землеробства. Для агровиробників вони не є потребою першої необхідності, тож у компаній-виробників та дилерів техніки є велика загроза існування ринку в цілому. Вочевидь, що є й загроза того, що вони не зможуть виконати поставлені на 2022 рік плани. Більшість думає, що ринок прогнеться. За нашими оцінками продаж великогабаритної техніки впаде на 50-60%, а ринок точного землеробства та обладнання для нього на 60-70%. 

Агровиробники переходять до так званого плану Б, тобто скорочують структуру витрат, пов’язаних з інноваціями. Всі холдинги уже їх скоротили та сконцентрувались на оплатах палива, заробітних плат та утриманні бізнесу. З одного боку, це правильна стратегія, з іншого інновації дозволяють скоротити людські ресурси та витрати ТМЦ. Тому те, що з одного бюджету кошти перекидують в інший, не вирішує проблему на стратегічному рівні, а закривають питання лише точково. 

За нашими прогнозами зараз найкращий час для впровадження інновацій, тому що їхня економічна ефективність доволі легко прораховується. Якщо вартість палива виросла в два рази, отже доцільність автопілотів зросла теж в два рази. Оскільки вартість на ЗЗР, добрива та ТМЦ теж збільшилась в 2-3 рази, відповідно інновації стають ще більш затребуваніші, бо ж їх потрібно ефективніше вносити. Найцінніша зараз інвестиція — це автоматизація агровиробництва та мінімізація людського впливу, бо ж мобілізацію ніхто не відміняв, до того ж час для виконання операцій теж обмежений через введення комендантської години. Вручну, завдяки лише людям, неможливо буде за 10 робочих годин досягти необхідної продуктивності. 

Тож крах точного землеробства буде для підприємств, які тільки задумувались та планували його впроваджувати, а для тих, хто вже це почав та бачить в цьому сенс — це буде його розвитком. Економічна модель господарств, які відмовляються від інновації, буде збитковою та неефективною.

Терміни постачання обладнання зросли з одного тижня до місяця-півтора 

На це вплинули два фактори: затори на кордонах, а також неможливість везти продукцію морем та авіаперевезеннями. Тобто залишилась лише логістика за допомогою автотранспорту та залізничного, який зараз повністю завантажений перевезенням сільськогосподарської продукції. Зрозуміло, що автотранспорт не може повністю забезпечити логістичні потреби ринку. Саме через це логістичне планування зараз більш серйозне, оскільки в нього ще закладаються збільшені терміни поставок.

Запасу компанії для повного забезпечення функціонування вистачить на приблизно 4 місяці, є проблематика з певними категоріями та елементами, але не з бестселерами. Також зросли ціни на 15-20%, і це ще не межа, вони ростимуть і далі. Тенденція до підняття вартості йде від постачальників, вони можуть змінюватись протягом двох тижнів двічі. Але навіть за таких умов це вигідніше, ніж купувати та бездумно вносити добрива та ТМЦ.

Яка ситуація склалась через втрату посівних площ на сході та півдні?

На сьогоднішній день весь бізнес націлений не на прибутковість, збільшення EBIDTA і т.д., а на утримання та збереження наявного. У тих холдингів, де переважна більшість полів на окупованих територіях та де ведуться активні бойові дії, це навряд чи вийде. Наше бачення, що через півроку-рік буде досить багато каскадних падінь та продажів підприємств.

Агробізнес завжди був трохи крейзі, але зараз ризиків стало вдвічі-втричі більше. Задача кожного виробника — зберегти бізнес, тому вони мусять шукати шляхи для цього. Україна наразі може забезпечити вивіз лише 20-30% від планової врожайності. Тому потрібно забути про те, що ми аграрна країна та почати займатись переробкою сировини в готову продукцію. Це допоможе нівелювати певні ризики та полегшити логістику та експорт.

Як щодо співпраці іноземних постачальників з росією?

Всі вийшли, та не вийшли. Ми впевнені лише в тому, що наші партнери Hexagon та FarmTRX повністю звернули свою діяльність на російському ринку після початку війни. Вони надсилали нам офіційні листи та виразили свою підтримку. 

Зокрема, Hexagon також надіслали донат у розмірі 500 тис. євро на гуманітарну підтримку України, в той час, коли інші компанії ніяк не відреагували на війну взагалі.

Як ми чули, то Trimble теж вийшов, але офіційного звернення не бачили, як і у AgLeader. У John Deere їхня політика зрозуміла, вони вийшли відразу. Що ми можемо сказати? Привіт, плуг, привіт, лопато, бо інновацій в росії більше не буде в тому обсязі, яким був раніше. Хіба ринок китайського обладнання займе вільну нішу.

Ми навіть бачили, що є багато оголошень в Інтернет-мережі про продаж навігаторів російського виробництва в Україні. Чесно кажучи, не розуміємо принципи компаній, що продовжують їх збут. Проте, ніхто не може стверджувати, що й торгівля з росією не продовжиться через Казахстан, наприклад. Може просто відбутись зміна логістичного ланцюга, що прикро.

Проте нам приємно, що ми працюємо з надійними партнерами, які намагаються допомогти нам, чим можуть. Наприклад, FarmTRX надіслали нам комплект Starlink, який ми зараз підключаємо до нашої RTK-мережі, щоб на зв’язок не впливали перебої в роботі мобільних операторів. 

Як щодо категорій, на які збільшиться попит, а на які зменшиться?

Попит збільшиться на все, що дозволятиме зменшити витрати. Також може зрости зацікавленість в безпілотних тракторах, оскільки ми почали часто бачити в новинах, як підривається на мінах техніка та страждають люди.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх