Можливо, їжа майбутнього — це м'ясо, вирощене в лабораторії, автомати з піцою, генетично модифіковані рослини або риби. Сьогодні людство живе в час швидких змін в харчовій промисловості та отримує всі переваги інноваційних технологій і екзотичної продукції.
Сучасна людина споживає більше калорій та поживних речовин, ніж минулі покоління, але рівень хвороб пов'язаних з індустріально виготовленими харчами також підвищився.
Однак сьогодення виявилося не таким, як уявляли його в минулому, бо багато чого з “їжі майбутнього” так і не вдалось створити.
Ми взяли список нествореної їжі майбутнього з книги Уоррена Беласко Meals to Come: A History of the Future of Food, який був опублікований у блозі Метта Новака Paleofuture.
Абсолютно синтетична їжа
В 19 ст. французький хімік Марселен Бертло запропонував створити “хімічну їжу” з азоту та вуглецю, яка б містила таку ж кількість поживних речовин як біфштекс.
У 1896 році в газеті Indiana Progress вийшла стаття про початок ери “хімічної їжі”, але хоча Бертло був першопроходцем в синтезі органічних сполук, його ідея так і не реалізувалась.
Доставка їжі через пневматичні труби
У 1900 році в Boston Globe вийшла стаття про майбутнє, де доставка на дім здійснюється за допомогою труб. Ця технологія не прижилась, хоча стала поштовхом для створення McDrive в місті Едіна, Міннесота.
Вегетаріанська дієта
М’ясо завжди вважалось необхідною частиною здорового харчування. Тому багато дієтологів та демографів, починаючи з 19 ст., висловлювали побоювання, що після зростання людської популяції м’ясо стане менш доступним.
Однак зараз споживання м’яса зростає, а повний перехід людства до вегетаріанства не здійснився. Тільки в найбагатших країнах споживання м’яса трохи знизилось, але це зв’язано не з його недоступністю, а з бажанням людей вести здоровий образ життя.
Їжа в таблетках
У 1953 році вийшла книга The Road to Abundance, в якій ідеї Бертло отримали розвиток. В книзі заперечувався ідеал “натуральної їжі” та наголошувалося, що харчі всього лише хімічні сполуки.
Бертло дав людству ідею харчових таблеток, яка була реалізована в The Jetsons та в сотнях інших творів поп-культури.
Величезні овочі
Багато сучасних овочів — більші копії своїх предків, але все ж людство продовжує десятиліттями фантазувати про овочі та фрукти велетенських розмірів. Навіть влаштовують конкурси на найбільший вирощений овоч, як скажімо в Алясці. Велетенські овочі, як метафора, з’явились в коміксах Артура Радебо Closer Than We Think, які виходили з кінця 50-х до ранніх 60-х.
Білок з моря
У 1950 році відкрили морську водорість Chlorella pyrenoidosa, яка перетворює сонячну енергію на білок швидше за більшість рослин. ЗМІ швидко підхопили тему, проте їхні припущення про ферми майбутнього на берегах Каліфорнії та Техасу або про бургери з водоростей — врешті луснули.
Причиною цього стало збільшення масштабів виробництва сої, одночасно з цим вирощування Chlorella pyrenoidosa зіштовхнулось з неочікуваними технічними складнощами та додатковими витратами.
У 1976 році був знятий фільм Logan's Run, де наземне господарство було повністю замінене на океанічне. Сьогодні цікавість до водоростей відроджується, як повідомляє The Salt кілька нових стартапів вирощують мікроводорості.
Вегетаріанські бургери
Ідея заміни м’яса в бургерах рослинними білками дуже давня та виникла не через любов до тварин, а з бажання раціональніше використовувати сільськогосподарські землі.
Інша серія коміксу Closer Than We Think (1958) зображала створену науковцем Джеймсом Боннером рослину, яка називалась “товста рослина та бурякове м’ясо“. Вона містила достатню кількість поживних речовин для вегетаріанського бургера.
Грядки з рослинним м’ясом з коміксу Closer Than We Think. Джерело: paleofuture.gizmodo.com.
Це єдина ідея зі списку, яка втілилась у життя, хоча й не так, як уявляв Радебо. Вегетаріанські бургери часто готують з буряку та селери, а в Кремнієвій долині стартап Impossible Foods створив рослинний бургер, який смакує як м’ясо.
Проморолик Impossible™ Burger. Джерело: youtube.com.
Ідеї, які як здавалося могли б радикально змінити харчову галузь, не завжди спрацьовують так, як передбачалось. Однак вказують напрямок для розвитку новаторських ідей, наприклад маргарин, сахарин також були “їжею майбутнього”.
Те ж саме з синтетичними добривами та алюмінієвими банками. Вони свого часу були інноваційними розробками, які суттєво змінили побут людей. Поступова зміна культури харчування не така яскрава, але більш масштабна у своїх наслідках.
Огляд перспектив створення харчових продуктів в лабораторії можна знайти тут.
Джерело: npr.org.