Компанія DroneUA спільно з експертами ринку в AgTech запустили інноваційну онлайн-платформу, яка забезпечить професійний розвиток ринку сервісного бізнесу в сільському господарстві та сприятиме посиленню продовольчої безпеки в світовому масштабі. Наразі платформа проходить фінальні тестування, а ринковий запуск заплановано на початок липня.
Платформа Farm Fleet — це унікальний продукт, який поки не має аналогів у світі, але в перспективі буде доступним у світових масштабах. Крім того, напевно, чи не єдиний стартап такого масштабу, який запускається в Україні попри воєнні дії. Попри ризики, в яких сьогодні функціонує весь бізнес України, команда Farm Fleet вбачає в AgTech-стартапі величезний майбутній потенціал та гостру практичну необхідність для вітчизняних агровиробників вже сьогодні.
Яка головна ідея та в чому цінність FarmFleet?
Нині в Україні нараховується близько 40 тис. агропідприємств, які щороку проводять понад 2,5 млн операцій із внесення засобів захисту рослин. У сезон аграрії працюють в умовах пікового навантаження на власну техніку, що обмежує вчасне та якісне внесення ЗЗР. Внаслідок чого препарати часто вносяться із затримкою та не відповідають рекомендованій фазі росту культур, що значно знижує врожайність. Відповідно аграрії фокусуються не на ефективності, а на пошуку додаткових ресурсів та адмініструванні процесів.
”Залучення зовнішніх виконавців відбувається через «сарафанне радіо» і не є повністю контрольованим процесом. Як свідчить практика, в таких умовах аграріям не вдається планувати технічні ресурси навіть за два-три тижні до виконання операцій в полях. Не кажучи вже про період два-три місяці, а тим більше пів року. Наша задача — дати аграріям дієвий ринковий інструмент для залучення зовнішніх виконавців, із гарантіями, контрольованою якістю та можливістю довгострокового планування. Саме це й закладено в функціонал FarmFleet. Більше того, з платформою аграрії отримують доступ до бази сервісних компаній зі всієї України. Створюючи замовлення в системі з фіксуванням дати, площі, препарату, геолокації, замовник отримує перелік з найбільш релевантними виконавцями. І вже самостійно обирає оптимального: за вартістю, швидкістю чи іншими критеріями”
FarmFleet — інструмент, який зробить робототехніку доступною в аграрному секторі
У стартовій версії платформа FarmFleet реалізована для ринку послуг з внесення ЗЗР дронами-обприскувачами, який ще до початку воєнних дій в країні зростав надшвидкими темпами. Ринок послуг агродронів у 2021 році виріс майже в 5 разів (оброблено 1 млн га), а Україна стала світовим лідером з темпів інтеграції дронів в агро.
Швидке зростання сервісного напрямку в аграрній галузі пов’язано з практично відсутнім бар’єром входу в бізнес та попитом серед аграріїв на дрони. Останнє зумовлено вагомими перевагами дронів над традиційною технікою: до 95% економії пального, до 30% пестицидів, понад 90% води, відсутність технологічних колій, нульове пошкодження високорослих культур. Поряд із прямою економією ресурсів, залучаючи сервісні компанії для виконання внесення дронами, аграрії не несуть витрат на логістику, амортизацію, сервісну підтримку чи ремонт техніки.
”Наразі ми є свідками глобальних змін у підходах ведення сільського господарства. Технологічні процеси змінюються настільки кардинально, що складно передбачити і зміни, і швидкість з якою вони виникають. На прикладі сільського господарства бачимо наскільки стрімким є напрямок робототехніки, що зараз опановує Україна і не тільки. Робототехніка — це про ресурсоощадні технології, які працюють на збільшення врожаю і зменшення ризиків. Це створює передумови для підвищення ефективності в полі, яку легко виміряти. Вона дає можливість виконувати рутинні операції більш якісно, більш швидко, більш контрольовано і зменшити залежність від людського фактора”
Сьогодні український ринок нараховує понад 1500 одиниць дронів-обприскувачів як в руках аграріїв, так і сервісних компаній, яких функціонує близько сотні. Попит на робототехніку швидко зростає і його об’єми потребують систематизованого інструменту для управління бізнес-процесами.
Переваги FarmFleet
- На базі платформи сервісні компанії отримують комплексний супровід: від отримання замовлення, підписання документів, проведення оплати до повного управління ресурсами та командою.
- FarmFleet менеджерить всі процеси між клієнтом і виконавцем, а також забезпечує всю операційну роботу сервісної компанії.
- Аграрії отримують доступ до бази сервісних компаній зі всієї України;
- Створюючи замовлення в системі з фіксуванням дати, площі, препарату, геолокації, замовник отримує перелік з найбільш релевантними виконавцями і самостійно обирає оптимального: за вартістю, швидкістю чи іншими критеріями;
- Дієвий ринковий інструмент для залучення зовнішніх виконавців, із гарантіями, контрольованою якістю та можливістю довгострокового планування;
- Як інструмент для підтримки ринку, який зробить інноваційну техніку доступною максимально широкому колу агровиробників;
- Глобальний продукт, який розроблено і запущено в Україні в умовах воєнного стану.
“Нині ми бачимо, що ролі в агро змінюються і фермери будуть займатися стратегічними питаннями, а сервісні компанії — забезпеченням технологічних процесів. Сільське господарство — це сервісна історія, де існують тисячі, десятки тисяч робочих місць, особливо коли ми кажемо про інновації та робототехніку. Сільськогосподарські підприємства уже не бачать необхідності у великих парках техніки. Глобально трансформуючи агробізнес ми бачимо злет нової екосистеми сільськогосподарських підприємств, що не мають землі, що мають високу експертизу у виконанні технологічних операцій та інноваційну техніку, яку можна використовувати для надання сільськогосподарських послуг. FarmFleet — як інструмент для підтримки ринку, зробить її доступною максимально широкому колу агровиробників”
Навіть більше, напрямок інтенсивного впровадження роботехніки та безпілотних рішень в агробізнес підтримується на рівні державної політики. З початком воєнних дій використання повітряного простору для цивільних цілей було під забороною. У результаті масових звернень аграріїв до Мінагрополітики вдалося напрацювати офіційний механізм для погодження польотів агродронами з метою виконання сільськогосподарських робіт.
FarmFleet — глобальна історія, яка посилить продовольчу безпеку світу
Україна сьогодні — це країна великих можливостей, навіть попри війну. Відкритість агробізнесу до інноваційних технологій стала основою безпрецедентного досвіду, на який нині рівняються передові країни Європи та світу. І говорячи про значимість України як гаранта продовольчої безпеки, варто говорити про її потенціал у створенні інновацій світового масштабу, які дозволять кожному аграрію бути ефективнішим і ресурсощадним.
FarmFleet — це глобальний продукт, який розроблено і запущено в Україні в умовах воєнного стану. Адже наша Україна — це про майбутнє, це про інновації та передові рішення, які створюються тут і зараз.
Команда FarmFleet — це про досвід і візіонерство
FarmFleet — це продукт спільної роботи лідерів українського ринку з багаторічним досвідом у сферах робототехніки і безпілотних технологій, агрохімії, AgTech-рішень в агробізнесі та сервісного бізнесу в сільському господарстві.
- Олександр Хижняк — експерт з AgTech-трансформацій в агробізнесі, екс-керівник програми цифрової трансформацїі #DigitalAgriBusiness в Kernel;
- Володимир Гаплік — експерт з розвитку ринку агрохімії, понад 10-річний досвід на позиції керівника з продажів та маркетингу на ринку СНД Syngenta;
- Валерій Яковенко — співзасновник DroneUA, експерт з робототехніки та маркетингу інновацій у сільському господарстві;
- Февзі Аметов — співзасновник DroneUA, експерт з міжнародних проєктів, операційного менеджменту, корпоративних продажів;
- Ігор Чайківський — співзасновник ТОВ “Роботизовані Агросистеми”, найбільшого в Україні оператора з надання послуг дронів-обприскувачів.
З початку війни двоє із засновників проєкту долучилися до лав ЗСУ, але попри важкий час зуміли активно працювати над створенням платформи. Це в черговий раз доводить, що Україна — це про майбутнє, про передові технології, про інновацій і про людей, які люблять рідну землю понад усе!