Повномасштабна війна вносить корективи в аграрну сферу, зокрема, в питання продовольчих запасів. Російські окупанти знищують склади сільськогосподарської продукції та аграрну техніку, захоплюють і позбавляють можливості працювати підприємства-виробники.
Війна стала викликом для українських компаній, але вони справляються. Бізнеси евакуювали співробітників, зберегли зарплати, донатять на ЗСУ та постраждалим від війни. Одним із найбільших викликів стала логістика в умовах заблокованих портів. І все-таки через три місяці після початку вторгнення РФ, бізнес тримається. На жаль, зараз аграрії зіткнулися з цілою низкою складнощів, серед яких проблеми логістики, брак робітників, дефіцит паливно-мастильних матеріалів, а також нестача насіння, добрив та засобів захисту рослин. Поговорили з Тетяною Шутак, маркетологом насіннєвої компанії Biligrain, як вдається підтримувати робочі процеси і відкривати нові напрями діяльності в умовах війни.
Biligrain — це насіннєва компанія із власним науково дослідницьким центром науковців генетиків – селекціонерів, власними насіннєвими полігонами і полями гібридизації та автоматизованим насіннєвим заводом, який знаходиться на Поділлі (Хмельницький район, с.Кузьмін). Завод здатний забезпечити високоякісне та високотехнологічне доопрацювання, очищення, калібрування, протруювання, фасування насіння високої якості з широким спектром продуктів від бобових, зернових до дрібнонасіннєвих нішевих культур, з продуктивністю до 10 т/год та здатністю довести продукт до 99,98 % його чистоти.
“24 лютого життя кожного українця перевернулося з ніг на голову”
За день до повномасштабної війни компанія розпочала обрізку вишневого саду, який займає 12 га, це приблизно 18500 дерев. Крім того, також готувались до посівної, планували та формували технологічні карти, підготовлювали насіння. Розпочали підготовчі роботи для підживлення озимих культур азотними добривами, закінчили перевірку техніки до весняно-польових робіт.
А вже 24 лютого життя кожного українця перевернулося з ніг на голову. Ми зіткнулися з пеклом війни, про яке абсолютна більшість із нас знала лише з книг та фільмів.
У першу чергу компанія переживала за безпеку працівників, але не сіяли паніку. З перших днів розуміли, що наша сфера діяльності є стратегічною і важливою для України. Відповідно посівна кампанія повинна відбуватись за будь-яких умов, тому нам потрібно готуватись. Ми зайняли чітку позицію з підтримки країни, адже це наша земля, наш дім.
“Повномасштабна війна струсила весь український бізнес”
Війна в країні неабияк вдарила по сільському господарству. Звісно ми, як і всі інші компанії, відчули складність із закупівлею мінеральних добрив, ЗЗР та палива. Змінилася схема закупівлі, не було кредитування, проблеми зі збутом продукції.
Також частина наших працівників були призвані до лав ЗСУ та віддано захищають тепер нашу державу. В основному, це механізатори, які виконують важливу роль у посівні і нам їх дуже не вистачає. Повномасштабна війна струсила весь український бізнес.
Компанія зберегла всі робочі місця і навіть відкрила нові вакансії. Всі працівники працюють у звичному графіку. Частина працівників (особливо жінки, матері з дітьми) мають змогу працювати в дистанційному режимі. Прийняли на роботу нових працівників, один з яких вимушено переїхав із Києва.
Biligrain з перших днів перерахували кошти на допомогу української армії. Передали 3 одиниці власної автомобільної техніки та закупили 5 автівок позашляховиків. Формували гуманітарні вантажі з власної продукції в центри біженців та на потреби ЗСУ.
Читайте також: Lidea передала благодійну допомогу на суму більш ніж 18 млн грн аграріям Північно-Східного регіону
“Насіннєвий завод функціонує на повних потужностях”
Нині насіннєвий завод функціонує на повних потужностях (наскільки дозволяє ситуація), ми приймаємо замовлення на доробку насіння. Крім того, успішно закінчили посів ярих культур (пшениці, ячменю, соняшнику, квасолі, бобів, маку олійного, сої, кукурудзи). Здебільшого, завдяки підготовці — ще до 24 лютого українські аграрії закупили запаси необхідних ресурсів. Плюс, цьогоріч аграріям пощастило із прохолодною весною, через яку посівна почалася пізніше.
Компанія підлаштувалась під обставини в країні і змінила структуру посіву. Також зменшили кількість тих культур, що зараз неможливо вивозити через порти (наприклад, збільшили зерново-ярі культури, а зменшили мак).
Цьогоріч довелося змінити плани на весняну посівну кампанію.Обирали культури, які потребують менше добрив. Наприклад, соя. Оскільки вона є азотфіксуючою культурою, яка за своєчасної інокуляції здатна забезпечити атмосферним азотом та заощадити на мінеральних добривах. Нині дана культура має неабиякий попит вже зараз серед агровиробників.
Через блокаду портів, деякі фермери взагалі не розпочали посівну, бо не змогли збути торішні запаси, відповідно не мали коштів на весняні роботи. Для того, щоб допомогти фермерам таки почати посівну, Мінагро ініціювало доступне кредитування. Наша компанія отримала кредити на посівну під державну гарантію під 0% по програмі для аграріїв.
Читайте також: Фактори успіху фінансування Посівної-2022. Що залишилося за кадром
Нині активно працюємо над пошуком каналів збуту, оскільки зараз велика проблема зі збутом зерна. Активно готуємось до жнив. Компанія розпочала активну фазу захисту усіх культур. Ведемо будівництво складу для зберігання насіння, оскільки цьогоріч перевага буде у підприємств, котрі матимуть власні складські потужності. Адже експорт зернових урожаю 2021 провалений, по відомій причині блокування рф портів. Тому ми входимо у 2022 рік із великими складськими товарними залишками, а проблема збору і складування нового врожаю 2022 залишається ключовою для держави і сектору АПК зокрема.
“Нам вдалося адаптувались до нових умов”
До повномасштабного вторгнення рф у нас з’явилась ідея щодо створення продуктів здорового харчування з власних функціональних сортів зернових культур (інноваційного кольорового зерна). Проте війна розділила цю історію на "до" і "після". Коли почалась війна ми як і всі почали стресувати і вагались щодо впровадження нового проєкту. Компанії з якими ми співпрацювали — припинили свою діяльність, деякі змушені були виїхати. Для нас це було дуже важко, тому що ту частину яку ми вже спланували, потрібно було формувати все спочатку: шукати ресурси, підрядників, партнерів, членів команди.
На жаль, ми багато втратили. Деякі наші співробітники також змушення були виїхати закордон. Однак зібравшись з духом — прийняли вольове рішення продовжувати цей проєкт. Нам вдалося адаптувались до нових умов, врахували проблеми аграрного сектору і вирішили запустити виробництво власної харчової лінійки продуктів, щоб забезпечити Україну якісною та корисною їжею, та вийти із нею на світові ринки. Biligrain буде виробляти макарони, пластівці, хлібці та інше із власного інноваційного зерна.
продукція Biligrain
Зараз компанія на стадії запуску. Найближчим часом готові будемо презентувати новий продукт на ринку України.
Сьогодні перемогти у війні буде важко без функціонування бізнесу, який дозволяє українцям забезпечувати себе та підтримувати ЗСУ. Головне — це вірити в перемогу нашої України. Чи не в найгірших умовах опинилися аграрні підприємства. Їх бізнес прив’язаний до конкретної території, а роботи в полі чи на фермі не можна відкласти на невизначений термін або перенести.
Молімося, аби війна закінчилась до початку жнив!
Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.