Ялинкова ферма — безпрограшний зелений бізнес

29 декабря 2018 в 17:43

21196

Джерело: kubrick.htvapps.com

Джерело: kubrick.htvapps.com

Робітники ферм по вирощуванню ялинок готуються до зимових свят заздалегідь. Це не лише 12 місяців ретельного догляду — життєвий цикл ялинки складає від 6 до 10 років.


Перший досвід ялинкових ферм

Спочатку вічнозелені красуні з'явилися в імператорських палацах Франції, Німеччини, Англії, Норвегії, Данії і Росії. Надбанням же “звичайних” людей ялинка стала лише в другій половині 19 століття.

Практика вирощування новорічних ялинок почалася у 1901 році, коли біля Нью-Джерсі, було висаджено 25 тис. дерев. На спеціальних плантаціях масово почали вирощувати ялинки вже після Другої світової війни. Попри ці починання, більшість людей все ще отримували дикорослі ялинки з лісів.

Комерційний ринок ялинок з'явився п'ятдесят років тому, коли фермер з Катскильских гір привіз на продаж ялинки до Нью-Йорку. Сьогодні майже 98% всіх натуральних ялинок, що продаються у світі, вирощуються на фермах.

Культивування ялин

Ялинкова ферма – це сезонний бізнес, тому щоденні завдання власника залежать від пори року:

Весна — час для підготовки ґрунту і посадки дерев.

Пізня весна та раннє літо — час для обрізання дерев (робиться один раз на рік).

Влітку відбувається боротьба з бур’янами, а за необхідності застосовуються хімічні засоби захисту.

Пізня осінь і рання зима – час зрізати і продавати дерева.

Ферми для різдвяних ялинок найкраще розміщувати на відносно рівній землі. У минулому фермери створювали свої плантації на менш продуктивних сільськогосподарських ділянках або “аграрних пустирях”.

Проте сьогодні цей бізнес вимагає підвищеної якості землі. Деякі види дерев, наприклад ялиця Фрейзера, не можуть рости на низькоякісних ґрунтах. Плоскі ділянки кращі, ніж з крутими схилами і нахилами, що схильні до ерозії.

Як і всі культури та рослини, різдвяні дерева потребують певного набору поживних речовин. Важливі для росту елементи: із повітря вуглець і кисень; із ґрунту: азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірка, бор, мідь, хлор, марганець, молібден, залізо і цинк.

Якщо в ґрунті відсутні необхідні елементи, використовуються поживні добрива. Сосни, як правило, краще пристосовані до піщаного або супіщаного ґрунту, а білі ялини і ялиці, такі як ялиця-дуглас, віддають перевагу тонкозернистим суглинкам і глинистим ґрунтам. Деякі дерева добре ростуть на всіх типах ґрунту, але в будь-якому випадку земля повинна бути добре дренованою.

Погода, як і інші сільськогосподарські аспекти, відіграє ключову роль. Сильний холод в зимовий період і екстремальні спекотні та сухі умови можуть завдати непоправної шкоди культурі.

Вирощування ялинок — трудомісткий процес. Перед посадкою може знадобитися бульдозер, щоб усунути такі перешкоди, як великі дерева або скелі.

Трав’янисті бур’яни потрібно видалити перед посадкою. Це здійснюється найчастіше шляхом застосування хімічного гербіциду. Крім того, деякі види добрив повинні бути внесені в ґрунт перед посадкою. І не треба забувати про окрему роботу із саджанцями. Для підтримки класичної форми багато видів сосен та ялиць вимагають обрізки на другому-третьому році життя.

Найпопулярніші види ялини

Найпопулярнішими видами на північноамериканському ринку є звичайна сосна, ялиця-дуглас, благородна ялиця, ялиця бальзамічна, ялиця Фрейзера, Вірджинська сосна та східна біла сосна.

У Великобританії ялиця Нордмана є популярним видом, багато в чому завдяки своїм властивостям збереження гілок. Інші популярні дерева в Англії — норвезька ялиця, сербська ялина і сосна звичайна.

У Європі популярна норвезька ялина, ялина звичайна або її ще називають європейська. Щодо культивування різдвяного дерева — данським ялинкам немає рівних. На півострові Ютландія вирощують мільйони рослин виду ялиця Нордмана. Цікаво, що виявлена вперше вона була на Кавказі у 1835 році, а згодом зразки цієї рослини були використані для створення розплідників новорічних ялин в Данії. Їх тут досить багато, а для деяких данців вирощування новорічних дерев є справжнім сімейним бізнесом.

Ялиця Фрейзера. Джерело: wafb.com

Морський клімат з помірно теплим літом і досить м'якою зимою, своєчасні опади і підвищена вологість повітря призвели до того, що ялиця Нордмана стала основним деревом в данських розплідниках новорічних дерев. Вона прекрасно переносить найекстремальніші для цих місць морози і штормовий вітер, а також відрізняється великою швидкістю росту у порівнянні з іншими хвойними.

Рентабельність бізнесу по вирощуванню ялинок

Такий бізнес приносить перші прибутки лише через шість років. Але вирощування ялинок не така вже й затратна справа. Вирощування кожного дерево може обійтись землевласникам в $5-10. Фермер ж можуть отримувати щорічний прибуток $1800-2500 з гектара.

Але основна стаття — це початкові витрати, пов'язані зі створенням самої ферми. Ферми різдвяних ялинок можуть продавати дерева гуртом і в роздріб.

Вигідніше продавати — в роздріб. Але окремі особи купуватимуть лише одне дерево. Оптовики можуть придбати досить багато дерев, але вони часто пропонують набагато менше за роздрібні ціни.

Ялинкові ферми в Україні

Цього року Державні лісогосподарські підприємства реалізували понад 330 тисяч новорічних ялинок. Серед лідерів за кількістю проданих ялинок зазначаються Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства (66,5 тисяч хвойних дерев), Полтавське ОУЛМГ (48,7 тисячі) та Житомирське ОУЛМГ (майже 32 тисячі).

До сфери управління Держлісагентства належать 73% лісового фонду України, а тому забезпеченням новорічними ялинками займаються, крім підприємств Держлісагентства, ще різні лісокористувачі.

В Україні в середньому в рік заготовляють близько 1 мільйона новорічних ялинок. Це не тільки ялина, а й сосна та ялиця. Якщо перевести 1 мільйон на кількість садивного матеріалу на гектар, то щоб виростити таку кількість рослин, потрібно 300-400 га землі. Це не так багато для України, що має 33 млн га земель. Ялинкові ферми — потенційно вигідний бізнес. Сьогодні є багато підприємств приватного і державного бізнесу, які вже організували вирощування ялинок лише на комерційній основі.

Пересвідчитися, чи не купуєте ви її у браконьєрів можна за допомогою спеціальних програмних рішень, які були розроблені для Держлісагентства. Це мобільний додаток Ялинка.info (доступний на GooglePlay) та веб-сайт yalynka.info. Для того, щоб перевірити законність походження ялинки, необхідно на сайті чи у мобільному додатку ввести номер з етикетки, що прикріплена до ялинки. У випадку, якщо така етикетка на дереві або ж інформація за номером в системі відсутня – ваша ялинка може виявитися нелегальною. В такому разі, можна попросити продавця показати документи на дерева.

Наявність маркування — це гарантія того, що ялинка не походить з Чорнобильської зони або інших зон екологічного лиха та є легально вирощеною на спеціальній плантації.

Цінова політика на новорічні ялинки у 2018 році залишається на рівні минулого року. В Україні середня ціна, при купівлі ялинок у державних лісгоспах, становить 60-70 грн за погонний метр.

Ще один перспективний вид агробізнесу — ферми тарганів

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх