Які технології використовувати, щоб отримувати більше з кожного гектару

23 декабря 2019 в 16:30

2144

Які технології використовувати, щоб отримувати більше з кожного гектару

Як ефективно використовувати земельний банк? Які технології впроваджувати для отримання більшого прибутку та чому важливо аналізувати результати? Консультант компанії SmartFarming Вадим Остапенко дає відповіді на ці та інші важливі запитання.


Які технології потрібно використовувати, щоб отримати більший прибуток з полів

Перше, що потрібно визначити кожній агрокомпанії – це контури полів. Уявімо, що є земельний масив. Щоб правильно його обробляти, потрібно чітко розуміти межі ділянок і їх коректну площу. А вже під них бюджетувати паливно-мастильні матеріали, посівний матеріал, добрива, ЗЗР та інші ресурси.

Все, що буде використовуватися на полі протягом сезону, має бути чітко визначеним під конкретну площу. Звичайно, потрібно враховувати похибку розрахунків для непередбачених витрат, але в цілому на кожне поле має бути чіткий бюджет.

За цим слідує якість виконання технологічних операцій. Перше, що показує результат – це внесення ЗЗР без перевитрат робочого розчину та переливів. Зазвичай відбувається так: є причіпний обприскувач, виливається розчин і вноситься по колу. Далі починають ходити по міжряддю, або навіть по діагоналі, витоптуючи рослини.

Доїжджаючи до краю поля, механізатор вимикає тумблери і припиняє внесення, проте процес не припиняється миттєво. Тому автоматичне відключення секцій – це найбільш ефективне переобладнання. 

Тут закладено перший економічний ефект. Немає переливів і не витрачається робочий розчин понадміру, не страждають рослини і не зменшується врожайність на “підпалених” ділянках, і саме головне на 15% зменшується час роботи техніки та механізатора.

Дозволяють економити і автоматичні відключення сошників на сівалках. Зі звичайною сівалкою багато пересівів, а автоматичне відключення сошників в результаті приносить більший врожай і прибутки, відповідно.

Як змінюється землеробство та чого чекати в майбутньому 

Раніше землю обробляли вручну, потім прийшла ера тракторів. Сьогодні стоїть завдання не просто виконати технологічну операцію, а зробити це якісно. Підібрати строки, сорти, препарати і якісно виконувати операції.

В майбутньому відбуватиметься автоматизація процесів і заміна людей на робототехніку. Вже сьогодні в світовій практиці є такі приклади. Адже час, який механізатор чи агроном витрачає на виконання технологічної операції, можна використати на оцінку її проведення.   

Нещодавно я ознайомився з прикладом того, як переобладнаний трактор їздить по заданому маршруту. Якби за кермом сидів фермер, він би витрачав час на контроль висіву, дотримання вимог глибини чи відстані. З переобладнанням цей час витрачатиметься на оцінку якості виконання операції.

В SmartFarming є рішення: на екрані мобільного телефону можна бачити те, що бачить механізатор в кабіні. А саме: як проходить посів, внесення добрив чи ЗЗР.  Відштовхуючись від цього можна швидко приймати ефективні управлінські рішення.

Як збільшити прибуток з поля

Від господарств з якими ми працюємо, є два ключових запити:

  • Невизначеність, яка пов'язана із введенням відкритого ринку землі.
  • Ціни на врожай, які знизились в кілька разів, у порівнянні з минулими роками.

Маю надію, що з землею все нормалізується. До 1 жовтня 2020 року є час домовитися з пайовиками, заключити договори оренди і навести порядок в земельному банку. Потрібно зробити все правильно юридично та домовитися з орендодавцями про довгострокову співпрацю.

А надалі працювати з цим земельним банком і вкладатися в нього. Більше того, розглядати кожну окрему ділянку, як унікальну і намагатися використовувати її якомога ефективніше для збільшення прибутку.

Наприклад є непродуктивна ділянка. Можливо, не потрібно вносити на неї добрива, а лише ЗЗР. Адже пісок чи глина не можуть взяти, а потім коректно віддати рослині внесені елементи. На більш продуктивні ділянки потрібно буде планувати іншу систему живлення. Також можна збільшити норму висіву на продуктивних ділянках. Для менш продуктивних – збільшити зону живлення для просапних культур.

Для отримання більшого прибутку з поля важливими є капіталовкладення. Наприклад, встановлення систем зрошення чи проведення водовідводу, щоб уникнути калюж на полях. Це великі витрати, але вони стовідсотково окупаються. 

Важливим є і переобладнання техніки для більш якісного виконання технологічних операцій. Адже якщо провести звичайний обробіток ґрунту хоча б на 5-10 см не відповідно до технології, то отримаємо зменшення врожайності. 

Як проводити зонування полів

Наразі є тренд: поле розбивають на клітинки по 3-10 гектар. В їх рамках відбираються проби. Лабораторія дає інформацію про вміст елементів живлення. І під планову урожайність розробляється система живлення.

Підхід цікавий, але в одну клітинку можуть потрапити різні типи ґрунтів, навіть глинисті чи піщані вкючення. Тому зонування має бути не по ділянкам, а по якісним показникам. Зараз популярно робити зонування по карті врожайності.

Коли проводиться збір врожаю комбайном з системою картографування, то кожні кілька секунд фіксуються показники врожайності і вологості зерна. Це робиться для того, щоб отримати номінальну врожайність. Ці зони потім можна використовувати для розбиття поля на ділянки. І потім на цих ділянках проводити відбір проб, визначати елементи живлення, розробляти систему живлення під наступну культуру.

Але поки не всі господарства можуть собі це дозволити. Якщо немає можливості отримати такі дані, то можна використовувати карту продуктивності. Беруться історичні супутникові знімки за певні фази розвитку рослин. Визначаються продуктивні ділянки по вегетації та менш продуктивні. Навколо цього способу ведуться суперечки. Але для зонування полів такий варіант має право на життя.  

В SmartFarming ми робимо карту продуктивності, приїжджаємо на господарство і разом із власником чи агрономом проводимо уточнення отриманих даних, і коригуємо межі ділянок в середині поля. Комплексна робота дозволяє чіткіше розуміти картину і отримувати кращі результати врожайності.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх