Як запобігти шахрайству в сільському господарстві?

Джерело фото: flighthub.com

Джерело фото: flighthub.com

Підсумки V аграрної конференції “Ризики та протидія шахрайству”, яку провела компанія "ПроАгро".


Щоб уберегтись від рейдерства та захистити права на землю, агровиробники повинні правильно укладати договір оренди та узгоджувати прозорі форми виплат.

Несплата оренди не завжди призведе до розірвання договору. Позитивне рішення суду можливе тільки в тому випадку, якщо дії орендаря порушують право власності,

Анатолій Косован, адвокат компанії Kosovan Legal Group.

При розгляді справи суд буде звертати увагу на: систематичну несплату орендної плати, прострочення, сплату після подання позову, звернення орендаря за сплатою, неузгоджену форму виплати. Всі пункти щодо взаємовідносин власника та орендаря зазначено у ст. 15 Конституції України “Про оренду землі”.

Недосконале законодавство та відсутність інфраструктури правоохоронних органів змушує агровиробників за кожною нагодою перевіряти раніше зареєстровані права на землю та поточні реєстрації, звертатись тільки до перевірених реєстраторів, моніторити пошту за юридичною адресою та переглядати судові справи.

Застосування багаторівневого захисту аграрного бізнесу – успішна протидія корпоративному шахрайству

За підрахунками аналітиків, корпоративне шахрайство займає третє місце у рейтингу найсерйозніших загроз для бізнесу у 2019 році. Наслідком може бути незаконне заволодіння корпоративними правами, майном та грошима підприємства або штучне створення заборгованості, формування фіктивних зобов'язань перед іншими особами.

Щоб зберегти свої активи на підприємстві потрібно використовувати всі наявні засоби запобігання шахрайських дій:

 

Керівництву не варто нехтувати такими правопорушеннями. Власник повинен запровадити системний підхід протидії незаконним схемам та постійно консультуватись з фахівцями. Часто кінцевим результатом викриття злочинця є лише звільнення без кримінальної відповідальності з матеріальною компенсацією. Це може призвести до негативних наслідків та втрати своїх активів,

наголосив керівник практики кримінально-правового захисту аграрного бізнесу Revealing Information Юрій Ярецький.

Впровадження системи кадастрового обліку. Аудит земельного банку

Від точності даних за площею земельних ділянок, що орендуються, залежить бюджет нарахувань по орендній платі, а від точності площі полів, що обробляються – виробничий бюджет.

Сьогодні неактуальність кадастрового обліку земель та відсутність єдиного інформаційного простору для землевпорядників та агрономів – ключові проблеми, які потребують нагального вирішення.

 

Необхідно локалізувати всі невизначені ділянки, внести в комп'ютерну програму правильні значення загальних та корисних площ. Вказати правильні заміри землі, переглянути доцільність оренди, щоб не сплачувати за землю, яку не використовують. Реєструвати договори оренди належним чином та переукласти договори, термін дії яких вичерпано,

рекомендує Віталій Бєлєнков, технічний директор компанії "Глобал ГІС".

Щоб отримати доступ до правдивої інформації про поточний стан земельного банку потрібно створити систему кадастрового обліку, яка повинна формувати точність контурів полів лише на основі юридично підкріплених даних.

Маніпуляції з  пальним в агросекторі: способи запобігання

Микола Пилипенко, консультант компанії SmartFarming з GPS-моніторингу транспорту і контролю палива та Євген Іващенко, керівник диспетчерської служби ТОВ “ЛатАгро” обговорили ще одну шахрайську схему, яку використовують працівники сільськогосподарських господарств.

Існує багато можливостей маніпуляцій з пальним, які активно застосовують шахраї на агропідприємствах. Найпростіший спосіб отримати додатковий дохід  — зливати пальне з бака через сепаратор або з системи підігріву. Наступні маніпуляції з лічильником, температурою палива, спідометром – застосовувати складніше. Такі схеми практикують водії, агрономи або інженери, які прагнуть отримати додатковий нелегальний заробіток.

 

Диспетчерська служба ТОВ "ЛатАгро" займається виявленням шахрайських схем, які застосовують механізатори. За підрахунком служби середня економія пального у 2018 році сягнула 3,83 л/га. Централізований диспетчерський центр контролює швидкість режимів техніки та її роботу в полі, моніторить зливи палива та карти обліку робочого часу водіїв, прослідковує використання RFID-карток для заправок техніки та працездатність датчиків ДУТ.

Управління інформацією на полі ефективний метод запобігання шахрайства

Найефективніший метод протидії шахрайству – управляти інформацією на всіх етапах виробництва, використовуючи IT-рішення. Новітні технології дозволяють контролювати роботу техніки, використання пального, моніторити роботу причіпного обладнання та використовувати систему обліку та контролю за збором врожаю.

Володимир Бабій, керівник відділу інноваційних проектів UkrlandFarming поділився досвідом застосування GPS-навігацій, які допомогли успішно закрити кілька кримінальних справ.

Застосування IT-технологій щорічно дозволяють заощадити агровиробникам близько 100 млн грн. Система контролює видачу палива з/на паливозаправниках та АЗС, за допомогою датчиків проводить облік палива на техніку, контролює температуру і густину при видачі палива. Такий підхід дозволяє запобігти завантаженню продукції в сторонній автомобіль, зсипання зерна в дорозі, передачі GPS-датчика в легковий автомобіль, вивантаження в обхід системі “СвійЧужий” або з системи перезавантаження у сторонній автомобіль.

Дрони як основний елемент безпеки. Завдання, які вирішуються сьогодні

Дрони використовують для моніторингу полів на різних підприємствах. Сьогодні, компанія займається вирішенням завдань, які стосуються не тільки модернізації дронів, але й відстежування працівників агропідприємства,

порушив проблему Валерій Яковенко.

Як контролювати тих, хто управляє дронами?

Розв'язанням цієї проблеми займається Flighthub – програмне налаштування для кожного обладнання. Система моніторить дрони під час польових завдань та штат працівників, які управляють дронами. Захист визначених систем шифрування та доступ до локальної версії дозволяє штату пілотів та дронів планувати й задавати необхідні дані. Основним недоліком моніторингу в реальному часі – недосконалий Інтернет у полі.

Схема "віджимання": досвід фермера

В Україні багато фермерів зазнають збитків від рейдерства. Вони витрачають час на відновлення своїх документів та долучають фахівців, щоб відкрити кримінальну справу. Фермер Вікторія Кулик поділилась своїм досвідом

Напередодні новорічних свят до агровиробника надійшло повідомлення про зміну власника у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб на невідому особу, яку пізніше слідчі так і не виявили.

Наступного дня у відповідну постанову через чергового інспектора подали заяву про незаконні зміни в Реєстр, щоб відкрити кримінальне провадження. Вже у Новому році склали електронне звернення до ОДА щодо шахрайської схеми. Незабаром почали надходити погрози, які вдалось зафіксувати під час телефонної розмови у присутності свідка, після чого найняли охоронну у служби безпеки на договірній основі.

Щоб довести свою правоту та повернути своє поле — звернулись до громади району: спочатку до сільської ради, пізніше до управління юстиції регіону. На засіданні антирейдерського штабу призначили консультанта для написання скарги до Мін'юсту.

Після подання до Мін’юсту скарги на дії державного реєстратора, який вчинив незаконні дії, регіональний суд наклав арешт на майно. Лише через місяць після фіксації злочину до справи долучився заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації та голова комітету з антикорупційного законодавства.

 

Агровиробники повинні захищати свої права та порушувати питання рейдерства на національному рівні. В Україні є необхідні ресурси для захисту прав агровиробників – головне не йти на умови злочинців, а продовжувати відстоювати свою позицію. Наслідком моєї громадянської активності – підпал двох автомобілів, вартість яких експерти оцінили в 1,5 млн гривень. Підтримка працівників ферми та мешканців села додало сили відстояти свої права на землю,

підсумувала Вікторія Кулик.

Найпоширеніші методи рейдерських захоплень

В Україні щорічно відбувається близько 3 тис. спроб рейдерських захоплень. Щоб вчасно визначити загрозу, фермер повинен володіти всією доступною інформацією про методи рейдерства та способи їх протидії.

Щоб уберегти себе, агровиробники повинні постійно моніторити доступ до державних реєстрів та використовувати функції оперативних повідомлень.

Роман Мамедов, керівник відділу продажів компанії “ЛІГА:ЗАКОН” розповів про SMS-маяк — ефективний інструмент боротьби з рейдерством. Система моніторить: об'єкти нерухомості по реєстраційному номеру, дані з реєстру речових прав. Інформує про зміну статусу об'єкта нерухомості. Інша опція завантажує весь список нерухомого майна, що розміщений в ЕЦП (електронний цифровий підпис), повідомляє про подачу заяви реєстраційних дій на ранній стадії та проводить автоматичний моніторинг реєстру речових прав.

Конференція "Ризики та протидія шахрайству" дозволила обговорити учасникам можливі варіанти захисту бізнесу, ознайомитись з аспектами протидії шахрайству, обмінятись досвідом та наголосити на актуальності рейдерства в Україні.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх