Як за допомогою фінансової моделі аграрій може заробляти мільйони?

5 июля 2021 в 18:00

3057

Як за допомогою фінансової моделі аграрій може заробляти мільйони?

Бізнес-план для початківця фермера — це шанс почати свою успішну справу. Щоб дізнатися, куди діваються кошти, треба навчитися правильно іх рахувати. Перший крок — освоїти фінансову модель.


Фундаментом успішності будь-якого бізнесу є вдало вибрана фінансова модель. Помилкою буде покладатися на інтуїцію. Оптимізм і віра в проєкт не замінять чітку прораховану фінансову модель. Перше, про що слід подбати аграрію, запускаючи ту чи іншу ідею в життя, — розрахувати її економічну доцільність, тобто фінансову життєздатність.

Увага до деталей — одна із запорук комерційного успіху. Бізнес-план для фермера-початківця — це шанс почати свою успішну справу. Також необхідно оцінити стан самої виробничої ніші, місце в якій бажає зайняти аграрій. 

Перше питання, яке постає перед тим, хто хотів би реалізувати себе в рослинництві, — вибір конкретного напряму діяльності. Складати бізнес-план варто тоді, коли прийнято тверде рішення про те, що саме будете вирощувати. Сьогодні лохина настільки популярна й престижна ягода, що люди різних професій кинулися вкладати в неї гроші. Але не менш популярна по врожайності і звичайна капуста. То ж що краще вирощувати українському фермеру і чи взагалі варто починати вирощувати? 

Вибираючи свою галузь, варто враховувати наявність досвіду роботи в ній, який попит на даний продукт, положення ринку в цілому. 

Які нюанси мають враховувати початківці?

Як і для інших бізнесів, саме гроші — кров агробізнесу, додаткові ж кошти — це нові можливості для його розвитку. Однак не всі підприємці рахують всі свої витрати, а деякі взагалі здійснюють розрахунки неправильно. Тож які витрати потрібно враховувати? 

Виробничі (прямі) витрати:

 • підготовка ґрунту (для кожної культури потрібно зробити професійне закладання промислової плантації); 
 • аналіз ґрунту — обов'язково! 
 • міндобрива; 
 • саджанці/розсада (кожного року купуємо нове); 
 • ЗЗР (купуємо якісні та перевірені засоби захисту рослин);  
 • мікродобрива; 
 • оплата праці (люди, які працюють на полі, висаджують, контролюють подачу води, оброблять плантації засобами захисту рослин, вносять мікродобрива, міндобрива); 

Перемінні витрати:

 • електроенергія (для обох культур потрібен полив);  
 • оренда техніки (частина може бути власна, а частину потрібно орендувати); 

Витрати на збут:

 • тара (для капусти — великі ящики, для лохини обов'язково мають бути картонні коробки з її етикетками);
 • логістика (відправка товару від господарства до ринку, дистриб’ютора); 
 • реклама.

Реклама, як двигун. Аби прорекламувати свій продукт, потрібно мати власний сайт та сторінку у соціальній мережі. Намагайтесь максимально швидко опрацьовувати заявки і доставляти ягоду уже на наступний день. Конкурентна ціна плюс сервіс швидко зроблять ваше господарство популярним.

Інвестиції в обладнання:

 • автоматизована система поливу;
 • холодильне обладнання (лохина потребує заморозки).

Адміністративні витрати:

 • кошти на оренду землі (або може бути власна земельна ділянка); 
 • директор або менеджер (заробітна плата для власника господарства, бо часто чомусь не враховують власну оплату праці, або це може бути інша людина  
 • бухгалтер; 
 • агроном (слідкує за посівами, контролює всі процеси на полях); 
 • паливо (для техніки); 
 • адміністрування (канцелярія, комп'ютерна техніка, звітність).   

Що таке фінансова модель і навіщо вона аграрію?

Фінансова модель — це облік і розрахунок поточних і майбутніх потоків (економіка проєкту). 

Вона потрібна, якщо:

 • будуємо фінансово стійкий бізнес;
 • залучаємо фінансування;
 • хочемо уникнути банкрутства або своєчасно зупинитися.

Ваш бізнес унікальний. Відповідно фінансову модель потрібно будувати з нуля. Можна використовувати шаблон, але не наосліп, а підлаштувати його під власний проєкт.  

У будь-якому випадку доведеться рахувати фінанси. Наприклад, купуємо посадковий матеріал і більше грошей не залишається. На жаль, як би не хотілося продати 100 тонн з 1 га капусти, або 6 тонн лохини — нічого не вийде, бо не буде за які гроші полити рослини. А якщо на підготовчому етапі не врахувати цей момент, то потрібно буде залучати інвестиції — це 100 %. Наступний крок, який зробить фермер — захоче взяти кредит у банку, а без бізнес-плану, де прописано процес повернення грошей під урожай лохини або капусти ніхто гроші не видаватиме. 

Отже, якщо хочете мати результат на фініші, то треба навчитися рахувати ще на старті і в процесі. 

Як підійти до створення робочої фінансової моделі?

Є профільні асоціації, які розробляють фінансові моделі під Ваш бізнес. Відповідно вони співпрацюють з виробниками, надають консультації, розписують підходи до вирощування кожної культури. 

Від чого залежить успішність вашої фінансової моделі? 

Всього-на-всього від двох складників: наявності ринку і правильних розрахунків. Ринком у цьому разі варто назвати платоспроможний попит, який готовий упродовж тривалого часу платити за продукт. Правильні розрахунки — це найперше максимально неупереджені цифри, які стосуються доходів і витрат по бізнесу.

Отже, перед тим, як заробляти, потрібно визначитись, на чому отримуватиме прибуток.

Яке є підводне каміння у вирощуванні лохини та капусти? 

Лохина. Для більшості підприємців і просто споживачів вона асоціюється передусім з високою ціною та надприбутками. Усі вважають її високомаржинальною, але ніхто не говорить як до такої маржинальності дійти, а це гра в довгу. Недостатньо просто мати земельну ділянку, придбати саджанці лохини, посадити, доглядати і вже наступного року гроші потечуть рікою. Так не буває! Щоб швидше вийти в плюс краще вирощувати інші культури, які менш вибагливі, з якими менше проблем і собівартість виробництва нижча. 

Період окупності лохини — 7 років. Тож треба запастися терпінням і грошима, аби перекрити всі свої вкладення за попередні 6 років і нарешті отримати надприбуток. 

Важливо! Не можна продавати лохину без сертифікації.  

Капуста. Вона має важливу перевагу у порівнянні з іншими культурами — транспортабельність. Вона родить з першого року. Тривалість зберігання істотно вища, ніж у лохини. Але у порівнянні з лохиною, вона дешевше вартує.  

Період окупності капусти — 2 роки.  

Чи доцільно брати кредит у банку під вирощування?

Важливо пам'ятати, що в аграрній сфері завжди на початку сезону фермери “заривають” великі кошти в землю і до моменту, коли вони почнуть повертатися, потрібно за щось прожити.

По-перше, розрахувати і точно розуміти яка рентабельність вашої продукції. (Показник економічної ефективності використання ресурсів або інвестицій. Вирахування рентабельності покаже чи вдасться повернути вкладення і на скільки). 

По-друге, вирахувати період окупності (яка кількість часу, необхідна для покриття витрат для повернення грошей). 

По-третє, якщо за вашими розрахунками урожайність дозволить повернути кредитні кошти, тоді сміливо можна брати кредит у банку.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх