Бізнес-план для початківця фермера — це шанс почати свою успішну справу. Щоб дізнатися, куди діваються кошти, треба навчитися правильно іх рахувати. Перший крок — освоїти фінансову модель.
Фундаментом успішності будь-якого бізнесу є вдало вибрана фінансова модель. Помилкою буде покладатися на інтуїцію. Оптимізм і віра в проєкт не замінять чітку прораховану фінансову модель. Перше, про що слід подбати аграрію, запускаючи ту чи іншу ідею в життя, — розрахувати її економічну доцільність, тобто фінансову життєздатність.
Увага до деталей — одна із запорук комерційного успіху. Бізнес-план для фермера-початківця — це шанс почати свою успішну справу. Також необхідно оцінити стан самої виробничої ніші, місце в якій бажає зайняти аграрій.
Перше питання, яке постає перед тим, хто хотів би реалізувати себе в рослинництві, — вибір конкретного напряму діяльності. Складати бізнес-план варто тоді, коли прийнято тверде рішення про те, що саме будете вирощувати. Сьогодні лохина настільки популярна й престижна ягода, що люди різних професій кинулися вкладати в неї гроші. Але не менш популярна по врожайності і звичайна капуста. То ж що краще вирощувати українському фермеру і чи взагалі варто починати вирощувати?
Вибираючи свою галузь, варто враховувати наявність досвіду роботи в ній, який попит на даний продукт, положення ринку в цілому.
Які нюанси мають враховувати початківці?
Як і для інших бізнесів, саме гроші — кров агробізнесу, додаткові ж кошти — це нові можливості для його розвитку. Однак не всі підприємці рахують всі свої витрати, а деякі взагалі здійснюють розрахунки неправильно. Тож які витрати потрібно враховувати?
Виробничі (прямі) витрати:
- підготовка ґрунту (для кожної культури потрібно зробити професійне закладання промислової плантації);
- аналіз ґрунту — обов'язково!
- міндобрива;
- саджанці/розсада (кожного року купуємо нове);
- ЗЗР (купуємо якісні та перевірені засоби захисту рослин);
- мікродобрива;
- оплата праці (люди, які працюють на полі, висаджують, контролюють подачу води, оброблять плантації засобами захисту рослин, вносять мікродобрива, міндобрива);
Перемінні витрати:
- електроенергія (для обох культур потрібен полив);
- оренда техніки (частина може бути власна, а частину потрібно орендувати);
Витрати на збут:
- тара (для капусти — великі ящики, для лохини обов'язково мають бути картонні коробки з її етикетками);
- логістика (відправка товару від господарства до ринку, дистриб’ютора);
- реклама.
Реклама, як двигун. Аби прорекламувати свій продукт, потрібно мати власний сайт та сторінку у соціальній мережі. Намагайтесь максимально швидко опрацьовувати заявки і доставляти ягоду уже на наступний день. Конкурентна ціна плюс сервіс швидко зроблять ваше господарство популярним.
Інвестиції в обладнання:
- автоматизована система поливу;
- холодильне обладнання (лохина потребує заморозки).
Адміністративні витрати:
- кошти на оренду землі (або може бути власна земельна ділянка);
- директор або менеджер (заробітна плата для власника господарства, бо часто чомусь не враховують власну оплату праці, або це може бути інша людина
- бухгалтер;
- агроном (слідкує за посівами, контролює всі процеси на полях);
- паливо (для техніки);
- адміністрування (канцелярія, комп'ютерна техніка, звітність).
Що таке фінансова модель і навіщо вона аграрію?
Фінансова модель — це облік і розрахунок поточних і майбутніх потоків (економіка проєкту).
Вона потрібна, якщо:
- будуємо фінансово стійкий бізнес;
- залучаємо фінансування;
- хочемо уникнути банкрутства або своєчасно зупинитися.
Ваш бізнес унікальний. Відповідно фінансову модель потрібно будувати з нуля. Можна використовувати шаблон, але не наосліп, а підлаштувати його під власний проєкт.
У будь-якому випадку доведеться рахувати фінанси. Наприклад, купуємо посадковий матеріал і більше грошей не залишається. На жаль, як би не хотілося продати 100 тонн з 1 га капусти, або 6 тонн лохини — нічого не вийде, бо не буде за які гроші полити рослини. А якщо на підготовчому етапі не врахувати цей момент, то потрібно буде залучати інвестиції — це 100 %. Наступний крок, який зробить фермер — захоче взяти кредит у банку, а без бізнес-плану, де прописано процес повернення грошей під урожай лохини або капусти ніхто гроші не видаватиме.
Отже, якщо хочете мати результат на фініші, то треба навчитися рахувати ще на старті і в процесі.
Як підійти до створення робочої фінансової моделі?
Є профільні асоціації, які розробляють фінансові моделі під Ваш бізнес. Відповідно вони співпрацюють з виробниками, надають консультації, розписують підходи до вирощування кожної культури.
Від чого залежить успішність вашої фінансової моделі?
Всього-на-всього від двох складників: наявності ринку і правильних розрахунків. Ринком у цьому разі варто назвати платоспроможний попит, який готовий упродовж тривалого часу платити за продукт. Правильні розрахунки — це найперше максимально неупереджені цифри, які стосуються доходів і витрат по бізнесу.
Отже, перед тим, як заробляти, потрібно визначитись, на чому отримуватиме прибуток.
Яке є підводне каміння у вирощуванні лохини та капусти?
Лохина. Для більшості підприємців і просто споживачів вона асоціюється передусім з високою ціною та надприбутками. Усі вважають її високомаржинальною, але ніхто не говорить як до такої маржинальності дійти, а це гра в довгу. Недостатньо просто мати земельну ділянку, придбати саджанці лохини, посадити, доглядати і вже наступного року гроші потечуть рікою. Так не буває! Щоб швидше вийти в плюс краще вирощувати інші культури, які менш вибагливі, з якими менше проблем і собівартість виробництва нижча.
Період окупності лохини — 7 років. Тож треба запастися терпінням і грошима, аби перекрити всі свої вкладення за попередні 6 років і нарешті отримати надприбуток.
Важливо! Не можна продавати лохину без сертифікації.
Капуста. Вона має важливу перевагу у порівнянні з іншими культурами — транспортабельність. Вона родить з першого року. Тривалість зберігання істотно вища, ніж у лохини. Але у порівнянні з лохиною, вона дешевше вартує.
Період окупності капусти — 2 роки.
Чи доцільно брати кредит у банку під вирощування?
Важливо пам'ятати, що в аграрній сфері завжди на початку сезону фермери “заривають” великі кошти в землю і до моменту, коли вони почнуть повертатися, потрібно за щось прожити.
По-перше, розрахувати і точно розуміти яка рентабельність вашої продукції. (Показник економічної ефективності використання ресурсів або інвестицій. Вирахування рентабельності покаже чи вдасться повернути вкладення і на скільки).
По-друге, вирахувати період окупності (яка кількість часу, необхідна для покриття витрат для повернення грошей).
По-третє, якщо за вашими розрахунками урожайність дозволить повернути кредитні кошти, тоді сміливо можна брати кредит у банку.