Блоги

Як впроваджувати інноваційні технології, щоб вони підвищили ефективність сільського господарства

13 ноября 2018 в 15:20

9238

Як впроваджувати інноваційні технології, щоб вони підвищили ефективність сільського господарства

Петро Мельник, виконавчий директор Agricom Group — однієї з найінноваційніших агрокомпаній України — ділиться досвідом щодо того, як правильно обрати, впровадити й оцінити ефективність технології. А також розповідає про головні тренди в агросфері.


Як обрати технологію, яка принесе користь компанії?

Ми багато часу витратили, щоб побудувати ефективну систему управління. І зараз ми в неї інтегруємо систему KPI. Основні параметри — це три головні показники: максимальна орієнтованість на прибуток з гектару, виробіток працівника та його заробітна плата. Ці показники повинні бути вищими, ніж загалом по галузі. Якщо певна технологія відповідає цим показникам, вона отримує зелене світло, і далі вже розпочинається проект її впровадження.

Але це не все. Є ще певні додаткові критерії, наприклад, екологічність. Вони застосовуються в тому випадку, якщо технології виявилися рівноцінними за основними параметрами. В такому разі — ми оберемо ту, яка менше завдає шкоди довкіллю.

Знайти розробку, що дійсно принесе користь компанії, також не просто. Я відвідую різноманітні виставки, аналізую тренди. Інколи для того, щоб знайти якусь технологію, я їду не на спеціалізовані аграрні заходи. Наприклад, у Швейцарії я був на ярмарку стартапів. Там не було аграрних команд, але я знайшов цікаві речі, які можна впровадити.

Як впроваджувати інноваційні рішення?

Є різні підходи до впровадження технологій. Якщо рішення нове, ми спочатку реалізовуємо проект на якомусь із кластерів.

Коли ж технологія вже відпрацьована і нашими колегами розроблена методика — то ми відразу впроваджуємо її на всіх наших кластерах.

Як оцінити ефективність, яку принесли нові технології?

Визначення ефективності впроваджених заходів одночасно просте й надскладне.

Основний критерій, за яким ми оцінюємо ефективність тієї чи іншої технології — це все ж таки прибутковість з гектару.

Якщо рентабельність від використання певного рішення зростає, то, відповідно, це пріоритетне рішення. Зменшується кількість персоналу, який необхідний для виконання роботи. А отже виробіток на працівника зростає, і, відповідно, це дозволяє підвищити співробітникам заробітну плату.

Але є ще й обмежувальні фактори — наявність фінансових та часових ресурсів на впровадження технології.

Тому послідовність така: спочатку оцінюємо за показниками ефективності, а далі вже враховуємо обмежуючі фактори — можливо, на певну технологію у нас немає ні часу, ні ресурсів.

Більшість українських фермерів застрягли в “бронзовій” ері

Коли ми в нашій компанії обговорюємо інновації, часто вживаємо вираз, що є різні періоди розвитку технологій: кам'яна, бронзова, залізна ери.

В Україні в кам’яному періоді перебуває небагато господарств — то поодинокі випадки, коли фермери все ще з конями та плугами. Абсолютна більшість затрималась у бронзовому періоді. І тільки 5-10 компаній йдуть в ногу з розвитком інновацій. Вони працюють з Big Data, а не з матеріальними ресурсами. Вони ставляться до землеробства більш аналітично, креативно.

Я часто беру участь у різних аграрних конференціях, панелях. Там знайомлюся з фермерами, які в Україну приїхали з-за кордону. На Волині є один такий цікавий фермер — Генрі. У нього ферма площею 600-800 га, але він все контролює і використовує всі ті технології, що й агрохолдинги.

Генрі робить аналіз родючості, створюючи відповідні карти. Тому й малі господарства займаються впровадженням інновацій, але лише ті, де є культура ведення бізнесу. В західних країнах вже зрозуміли, що вони без нових технологій не виживуть. Тому коли хтось приїжджає в Україну з-за кордону — вони використовують ці інструменти.

Якщо ж говорити про українських фермерів — то я не зустрічав таких. Їхнє розуміння полягає в тому, що необхідно купити гібрид, який підвищить родючість. Але їм не вистачає знань для усвідомлення того, що ще багато інших факторів можуть підвищити родючість.

А холдинги, навпаки — еволюціонують. Топ-10 інноваційних холдингів вже почали впроваджувати штучний інтелект для прийняття рішень. І цей тренд передається ще десятку інших холдингів. За рік ще 10-20 холдингів зацікавляться — чи вигідна ця технологія.

І ось така ситуація в країні склалася: кожен рік якісь агрохолдинги знижують ефективність, а хтось, навпаки — підвищує, впроваджуючи щось нове.

Що заважає впроваджувати інноваційні технології?

Я не відчуваю недоліку в технологіях. Загалом, у цій сфері за останні 4-6 років відбулися значні зміни. Більшість великих світових гравців відкрили в Україні свої центри. Тому в українського фермера є можливість тестувати і впроваджувати новітні технології.

Але все ж є певні аспекти, що заважають тому ж точному землеробству стати звичним явищем для нашого фермера. В першу чергу, це вартість цих технологій. Потім є проблема нестачі фахівців, які б могли працювати з новітнім обладнанням та програмами. Їх просто катастрофічно не вистачає.

Ну і остання перепона — власне, культура фермерів.

Як підвищити культуру фермерства?

Інтеграторам, які пропонують свої послуги фермеру, потрібно розуміти одну річ. Спочатку необхідно “діагностувати” клієнта, на якому рівні він і які проблеми відчуває. А приходити до людини, яка працює з МТЗ або має парк із 40 старих тракторів, і говорити, що автопілот усе вирішить — це помилка. Встановлення автопілотів на 40 тракторів обійдеться в 600 тисяч доларів. А ефективність підвищиться на 10%. Фермер просто не буде готовий до таких дорогих рішень.

Інтегратори не розуміють, на чому потрібно робити акцент, якщо, наприклад, людина лише на початковій стадії оптимізації бізнес-процесів. Або коли у фермера 100 га і двоє людей все роблять самостійно — йому не підходять ті технології, які ефективні на більших площах. Є певний етап еволюції клієнта. І на кожному такому етапі клієнту підходить те чи інше рішення.

Інколи технологія може і не спрацювати — це нормально. Не потрібно думати, що все відразу запрацює. І це потрібно враховувати, пояснювати. Виходить, що проблема не лише з культурою аграріїв, а й з інтеграторами рішень, які не завжди усвідомлюють проблеми фермера. Потрібно зважено працювати над якістю та оптимізацією з обох сторін. І тоді підвищиться загальна культура.

В Україні є значне розшарування компаній, але тренд однозначний — зменшення площ землі та збільшення ефективності. Інший тренд, який ми всі відчуваємо — це зменшення впливу людського фактору. Люди з агросфери масово пішли на захід, і нестача кадрів просто катастрофічна. Отже, цей аспект також підштовхуватиме до впровадження інновацій.

 

Редакція Aggeek.net не несе відповідальності за зміст блогів. Ми можемо не розділяти точку зору, викладену автором.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх